Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
04. apríl 2016

Panama Papers: To tu ešte nebolo

Problém má Porošenko, Putin aj Messi. Je možné, že škandál svetového rangu odkryje aj praktiky niektorých slovenských oligarchov.
Panama Papers: To tu ešte nebolo

Nemecký denník Die Süddeutsche Zeitung je teraz naojstrejšie sledované médium sveta. Ktosi si totiž vyhliadol práve tento renomovaný denník a sprístupnil mu obrovskú databázu s tisíckami dokumentov.

Denník túto „najvzrušujúcejšiu kapitolu svojich dejín“ opísal takto. Pred rokom sa ozval istý „John Doe“, ktorý sa, samozrejme, v skutočnosti nevolá John Doe, a opýtal sa: „Zaujímate sa o dáta? Rád ich budem zdieľať.“

Pošta od Johna Doe

Denník sa následne dostal k neprebernému množstvu informácií o schránkových firmách v zámorských daňových rajoch, v prípade ktorých ide často o utajovanie s cieľom „maskovať kriminálne konanie a ochranu páchateľov trestných činov“.

Novinári nemeckého denníka preto uplynulých dvanásť mesiacov spolu so 400 novinármi z celého sveta vyhodnocovali podklady. Süddeutsche Zeitung uvádza, že sa im tak podarilo dostať do temného sveta, do ktorého zatiaľ nikto nevidel. Od tohto pondelka bude denník prinášať neustále nové materiály.

Nemeckí novinári upozorňujú, že to, čo zistili, presahuje doterajšie chápanie fungovania schránkových firiem. Neprídu len odhalenia bohatých súkromných osôb a firiem, ktoré chceli obísť platenie daní, a tým pripravili o zdroje verejné služby v domovských krajinách.

Problém je, že tento systém využívajú teroristické skupiny. Zneužívajú ho aj antidemokratické či zločinecké režimy, ktoré čelia medzinárodným sankciám, reč je napríklad o Assadovom režime v Sýrii, ktorý z týchto zdrojov financuje bombardovanie sýrskych miest, alebo vedenie čínskeho štátu.

Süddeutsche Zeitung sa ešte pred zverejnením dnešných textov pýtali viacerých dotknutých, hovorca ruského prezidenta Vladimíra Putina už preto verejnosť predpripravil na „informačný atak“ západných médií.

Denník píše, že je ťažké v tejto chvíli pomenovať najhorúcejšie prípady. „Je to stopa, ktorá očividne vedie k najbližšiemu okruhu Vladimíra Putina – a k stovkám miliónom amerických dolárov? Alebo sú to schránkové firmy aktuálneho islandského premiéra a jeho dvoch ministrov? Alebo je to vyčíňanie skorumpovaných funkcionárov futbalovej FIFA, alebo je to schránková firma barcelonskej superstar Lionela Messiho?

Za všetkým je Nemec

Stredobodom celého škandálu je firma Mossack Fonseca, to z nej unikli tisíce dokumentov (2,6 terabajtov). Jej zakladateľ je Jürgen Mossack, dnes 68-ročný Nemec, ktorý sa už 40 rokov venuje biznisu, ktorým pomáha anonymným majiteľom schránkových firiem zakryť skutočné pozadie.

Mossackovi rodičia opustili Nemecko začiatkom 60. rokov, usadili sa v Paname, kde mladý Jürgen chodil do školy a vyštudoval právo. Napokon si založil advokátsku kanceláriu, ktorej sa darilo aj za diktátora Noriegu, keď prekvital obchod s drogami.

Ako uvádzajú Süddeutsche Zeitung, jedným z Mossackových klientov bol Caro Quintero, ktorý dal v roku 1985 uniesť, mučiť a zabiť amerických agentov, až kým ho Američania dolapili.

Mossack sa neskôr spriahol s panamským právnikom Ramónom Fonsecom Morom (preto sa dnes kancelária volá Mossack Fonseca), ktorý je dnes ministrom, podpredsedom vládnej strany a bol poradcom viacerých prezidentov.

Nemecký denník odhalil aj jednoduchý obchodný princíp, na akom Mossack Fonseca pracuje: povedzme za tisíc dolárov založí anonymnú firmu s takzvaným nastrčeným riaditeľom, ktorý sa podpisuje pod všetky operácie a transakcie. Takto sa zakryje identita skutočného vlastníka. Smerom navonok je to klasická schránková firma, nikto nevidí, čo je vnútri.

Porošenkov problém

V súvislosti s aktuálnou kauzou Panama Papers má problém aj ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Inzercia

Denník Ukrajinská pravda dnes pripomenul, ako Porošenko v roku 2014, keď sa uchádzal o post prezidenta, sľúbil, že predá svoju cukrovinkársku spoločnosť Rošen. Ide o najväčšieho výrobcu sladkostí na Ukrajine.

Vtedy to zdôvodňoval tým, že sa chce plne sústrediť na riadenie štátu. „Ak ma zvolia, začnem novú etapu a predám Rošen. Zaväzujem sa, že sa budem naplno sústrediť pre dobro národa,“ propomína Ukrajinská Pravda Porošenkov predvolebný sľub.

Z dokumentov, ktoré unikli zo spoločnosti Mossack Fonseca však vyplýva, že Porošenko svoj sľub nesplnil a prostredníctvom založenia offshorového holdingu previedol svoje podnikanie do zahraničia. Konkrétne na Britské Panenské ostrovy.

Prezidentovi finanční konzultanti tvrdia, že táto transakcia mala urobiť spoločnosť atraktívnejšou pre potenciálnych kupcov zo zahraničia, takejto interpretácii však na Ukrajine neverí takmer nikto.

Skôr sa poukazuje na to, že Porošenko touto operáciou pripravil svoju krajinu o milióny dolárov na daniach. A to v čase, keď vedie vojnu a nachádza sa v katastrofálnej ekonomickej situácii. „Je vrcholom cynizmu zriaďovať si firmu v daňovom raji v čase, keď v Donbase umierali stovky našich vojakov,“ komentoval prezidentov čin predseda Radikálnej strany Oleg Ljaško.

Jeho strana bola pôvodne súčasťou kyjevskej vládnej koalície, neskôr z nej vystúpila. Niektorí poslanci ukrajinského parlamentu navrhujú, aby prezidentovu činnosť prešetril špeciálny parlamentný vyšetrovací výbor.

Denník poukazuje aj na to, že je smutnou iróniou, že informácie o prezidentovom podnikaní sa objavili akurát v čase, keď vláda vyhlásila vojnu daňovým rajom. Tie podľa medzinárodných odhadov pripravujú Ukrajinu každoročne o viac ako jedenásť miliárd dolárov.

V kauze Panama Papers figuruje aj ruský violončelista Sergej Roldugin, ktorý je blízkym priateľom prezidenta Vladimíra Putina. Cez jeho schránkové firmy sa v posledných rokoch prehnali dve miliardy dolárov. Podľa Süddeutsche Zeitung z týchto transakcií profitovala Putinova rodina a jeho blízke okolie.

Na rozdiel od Ukrajiny však v Rusku Panama Papers veľké mediálne emócie nevyvolali. Hovorca Kremľa Dmitrij Pesko reagoval vyhlásením, že to, ako sa táto kauza interpretuje, zapadá do scenára, že o Rusku sa musí hovoriť vždy v zlom. Podľa neho však zverejnené informácie týkajúce sa ruského prezidenta neobsahujú nič konkrétne.

Liberálne noviny Vedomosti kauzu komentovali, že sa našiel ďalší milionár – priateľ Putina. A pripomenuli, že zatiaľ čo prezident vyzýva ruských biznismenov na odchod z daňových rajov, tie sa stále tešia veľmi veľkej obľube, a to aj u jeho blízkych priateľov.

Na slovenské stopy sa ešte čaká. Na prípade spolupracuje aj medzinárodné novinárske združenie ICIJ a spolu s ním České centrum pre investigatívnu žurnalistiku. Novinárka Pavla Holcová, ktorá pracuje v tomto centre, pre Denník N uviedla, že ešte sa len vynoria informácie o „právnikoch, ktorí súvisia so slovenským kauzami“. V dokumentoch sa vraj spomínajú aj šéfovia dvoch veľkých slovenských firiem.

V kauze sa už spomína meno Zuzany Herichovej, o ktorej už bola reč v súvislosti s Interblue Group aj mýtnou firmou Ibertax. Denník SME pripomína, že Herichová pôsobila vo firme so Štefanom Jankovičom, ktorý mal donedávna firmu R. F. Development. Táto firma pôvodne patrila Robertovi Ficovi.

Foto: Profimedia.sk

Odporúčame

Belgicko a „naše hodnoty“

Belgicko a „naše hodnoty“

Bombové útoky v Belgicku len niekoľko dní pred Veľkou nocou nám veľmi silne pripomenuli čosi, čo sa nám na postmodernom Západe v súčasnosti dosť ťažko vyjadruje.