Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rozhovory Politika
15. január 2023

Igor Matovič o konzervatívnom OĽaNO

Lengvarskému som zabránil, aby podpísal usmernenie o zmene pohlavia

Rozhovor so šéfom hnutia OĽaNO o vnútorných rozporoch v hnutí, o vzťahu s Eduardom Hegerom i o jeho konzervatívnej politike.

Lengvarskému som zabránil, aby podpísal usmernenie o zmene pohlavia

Predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič. Foto: Postoj/Andrej Lojan

Prinášame vám textovú verziu rozhovoru s Igorom Matovičom o jeho vzťahu s Eduardom Hegerom, o plánoch na rozchod s dočasne povereným premiérom s účelom vytvoriť alternatívu pre stredového voliča. Matovič hovorí aj o motivácii venovať sa konzervatívnym témam či o vzniku novej parlamentnej väčšiny.

V ostatných dňoch pozorujeme signály rozdelenia medzi vami a Eduardom Hegerom. Nezačalo sa to tým, že ste mu pred pádom vlády sľúbili, že podáte demisiu, čo ste si v prezidentskom paláci rozmysleli a tým premiéra Hegera ponížili pred ostatnými partnermi?

Žiadna negatívna emócia medzi mnou a Eduardom Hegerom nie je. Niektorí progresívni novinári by to chceli vidieť, ale nie je to tak. Pokojne sa bavíme.

V utorok sme sedeli na poslaneckom klube tri hodiny vedľa seba a rozprávali sme sa so všetkými našimi poslancami o tom, ako celé spektrum demokratických strán môže vo voľbách opätovne poraziť mafiu.

Premiér Heger sa teda vaším nepodaním demisie necítil byť ponížený?

Myslím si, že ak by to tak vnímal, tak by mi to povedal. Máme medzi sebou otvorený vzťah. Edo mi pred mojím odchodom do Paláca povedal, že to je na mne a on ide u Sulíka zistiť, či vie po mojom podaní demisie garantovať, že strana SaS nebude hlasovať za pád vlády.

Cestou k prezidentke mi Edo volal, že Sulík to nevie a nechce garantovať. Premiér mi však povedal, že to je na mne. Vtedy som zavolal ešte jednému človeku, ktorý mi povedal, že on by to nerobil, lebo bojovníci proti mafii sa nikdy nevzdávajú. Preto som si to rozmyslel.

Mrzí ma, že pani prezidentka zlomyseľným spôsobom klamala. Iniciatívne zavolala Sulíkovi a povedala mu, že Matovič vytrhol demisiu z rúk jej zamestnanca.

Kým som nemal garanciu, že SaS nepovalia vládu a nepodporia štátny rozpočet, tak podanie demisie nemalo cenu.

Zdá sa, že ste v návale jednej emócie išli do Paláca a v návale inej emócie ste demisiu stiahli. Nemyslíte si, že je problematické robiť také dôležité rozhodnutia na emocionálnom základe?

Nie. Problém nastal preto, lebo v poslednej chvíle Juraj Šeliga s Janou Žitňanskou nesplnili našu spoločnú dohodu a nepodporili presunutie hlasovania o možnosti predčasných volieb. Títo dvaja ľudia vládu v kritickej chvíli vystavili situácii, s ktorou sme nepočítali.

Váš vzťah s Eduardom Hegerom sa zdal byť horší aj z dôvodu vašich statusov na facebooku, ktoré sa pravidelne začali venovať témam „kultúrnych vojen“, konkrétne problematike transrodových osôb. Pán Heger na tieto statusy otvorene reagoval, že má s nimi problém a „nepriateľom“ pre neho nie sú sexuálne menšiny. Nemôžeme na základe tohto dôvodiť, že medzi vami je vážny rozpor?

Ľudia asi nevedia, že my sme sa už pred Vianocami rozprávali o myšlienke, že by sme sa mohli rozdeliť a pokračovať popri sebe, čo by bolo aj úprimnejšie k voličom.

V čom by to bolo úprimnejšie?

V minulých voľbách sme ako hnutie OĽaNO mali nad sebou dáždnik, ktorým bola téma boja proti korupcii. Pod tento dáždnik sme boli schopní zobrať 25 percent voličov. Niektorí z nich boli umiernení liberáli, iní konzervatívci, ďalší autentickí stredoví ľudia, ktorí sa nevedia ideologicky vyhraniť.

Tým, že my nekradneme a politika teraz na najvyšších miestach nie je, téma korupcie dramaticky zoslabla a o to viac prídu ďalšie témy. Pre mňa je naozaj kľúčové bojovať proti zvrátenostiam, ktoré nám tu niekto chce natlačiť.

Vidím zbabelých politikov, ktorí sa boja povedať, že niečo choré je choré.

Máte na mysli Eduarda Hegera?

Nie, prioritne myslím politikov KDH, ktorí by mali bojovať na barikádach za to, aby deťom v škole niekto nevymýval mozgy a aby sa 11-/12-ročné deti rozhodovali, či budú chlapcami alebo dievčatami.

KDH však nie je ani v parlamente...

Každý deň môžu organizovať tlačovku, niesť túto tému – ale oni nerobia nič.

Myslíte, že tieto témy sú na Slovensku vážnym problémom?

Ešte nie, ale ak v budúcich voľbách vyhrá SaS, PS a Hlas, tak to vážny problém bude.

Vráťme sa do vnútra hnutia OĽaNO. Keď ste uvažovali, že by ste sa mali rozdeliť do dvoch subjektov, na čom bolo toto uvažovanie založené? V čom presne máte s Eduardom Hegerom rozdielne pohľady?

Rozprávali sme sa o tom, aby v budúcich voľbách neprepadol ani jeden hlas a aby naša ponuka bola čo najúprimnejšia. Tým, že tam nebude zastrešujúci dáždnik protikorupčného boja, by ľudia mali jasne vidieť, kto čo zastáva po hodnotovej stránke.

V čom sú však tie vaše línie odlišné?

Edo je konsenzuálny typ politika. Má obdivuhodnú trpezlivosť a schopnosť sadnúť si za jeden stôl s desiatimi „hadmi“, ktorí každú chvíľu vymieňajú kožu, a je schopný sa s nimi všetkými dohodnúť.

Ja by som to bil! Ja by som to zavrel niekam do klietky a nemal by som tú trpezlivosť. Aj preto mám taký vzťah voči SaS-ke a Sulíkovi. Keď som zistil, ako popierajú to, čo sľúbili ľuďom pred voľbami, tak som sa s nimi nedokázal dohodnúť. Vo mne hneď vzkypí žlč. Edo – klíďo-píďo. To je ideálna vlastnosť pre človeka, ktorý potrebuje dokopy zlepiť viacero strán a nájsť väčšinu v parlamente. Toto je veľký rozdiel medzi nami.

Ja chcem bojovať sväté boje. Boje proti korupcii, proti Ficovi a mafii, ktorá tu vládla, a popri tom chcem bojovať svätý boj proti zvrátenostiam, ktoré nám tu chcú nasáčkovať. Sú to dve veľké zlá. Jedno ovplyvňuje našu peňaženku a druhé našu dušu.

Inzercia

Pred niekoľkými dňami ste na poslaneckom klube OĽaNO spolu s pánom Hegerom vystúpili a vo vzájomnej harmónii ste povedali, že ak budú tomu priať okolnosti, tak pán Heger odíde z OĽaNO a vytvorí či pripojí sa k subjektu, ktorý bude atraktívny pre stredovejšieho voliča. OĽaNO zostane pod vašou taktovkou konzervatívnou stranou. Je to úprimná snaha získať dokopy viac voličov alebo sa chcete takýmto spôsobom zbaviť Eduarda Hegera a ľudí okolo neho?

Nie. Voči Edovi nemám výhrady ani on mne nijaké výhrady voči mne nepomenoval. Ja len hovorím, v čom sme rozliční.

V niečom som naozaj blázon a aj v ostatných troch voľbách som v kľúčových momentoch kampane prosil voličov, ktorí nedokážu voliť nás, aby volili SaS-ku, lebo keď ich hlasy prepadnú, tak nevyskladáme demokratickú väčšinu.

Vtedy ste už vedeli, že budete mať výborný volebný zisk, ale len pár mesiacov predtým ste zničili KDH.

Nie, lebo toto som hovoril aj v roku 2012 a 2016, keď sme veľký výtlak nemali.

Nehovorte mi, že ste chceli, aby sa všetky demokratické strany dostali do parlamentu, keď ste pár mesiacov pred voľbami 2020 v zásade zničili KDH.

Prepáčte, ja som v prvom rade dal ponuku KDH, aby sme si rozdelili kandidátku na polovice a išli do volieb spolu.

Keď to však odmietli, tak ste ich zničili – prilákali ste k sebe dostatok ich potenciálnych voličov, kvôli čomu sa potom nedostali do parlamentu.

Však áno, keď niekto nechce byť pri stole, tak musí byť na jedálnom lístku. Keď niekto odmietne takúto ponuku a viete, že prepadne 4,9 percenta hlasov, tak je lepšie, aby tie hlasy neprepadli. Preto som potom išiel „po nich“.

Aj teraz som presvedčený, že ak KDH pôjde do volieb samo, tak tie hlasy prepadnú. Mne úprimne záleží na tom, aby 130-tisíc hlasov voličov KDH prepadlo, lebo ak prepadne KDH, prepadnú Maďari a prepadne aj PS-ko, ktoré by som najradšej utopil v kýbli vody, tak to dokopy nevyskladáme. Mafia to vyhrá, zmení volebný systém a skončili sme. Budeme čierna diera Európy a za 20 rokov budeme gubernia Ruskej federácie.

Je stále možné, že Eduard Heger u vás zostane?

Je to možné. Potom pôjdeme len dvoma silnými platformami vnútri OĽaNO – tá umiernená a reformná a tí bojovníci. Stále nás bude zastrešovať boj proti korupcii.

Ak sa však pán Heger spojí s KDH a vy budete raziť silnú konzervatívnu líniu, tak určite budete konkurentmi, však KDH volia konzervatívne ladení ľudia, ktorých budete svojimi témami priťahovať k sebe.

Nie. Ak by vznikol subjekt s Edom Hegerom a KDH, tak ten subjekt si netrúfne povedať, že ak sa nezakáže propaganda LGBTI na školách, tak nevstúpi do vlády. Ale ja si to trúfnem povedať.

A tým oslovíte niektorých konzervatívnych voličov, ktorí by inak volili KDH.

Ale tá časť voličov by volila KDH preto, že je s niekým v nejakej koalícii. Nech sa tam len s Edom „pomojkajú“ dokopy, lebo viem, že v tom prípade ich podpora na úrovni možno 4 percent neprepadne, lebo budú v koalícii, a teda ani hlasy voličov tejto koalície neprepadnú.

Ja budem môcť úprimne hovoriť to, čo si myslím, a poviem, že ako je vážnou témou Ficova korupcia, tak sú vážnou témou aj úchylnosti z Bruselu alebo z USA. Nechcem, aby sme motali deťom hlavy.

Aj pri skladaní budúcej vlády budem trvať na tom, aby sa napríklad zakázala LGBTI propaganda na školách. Jasné, že z toho bude PS-ko „potiť krv“, ale ja som prišiel do politiky bojovať proti korupcii a proti týmto sprostostiam.

Vy osobne si prajete, aby v parlamente Eduard Heger získal novú 76-ku, teda väčšinovú podporu novej vláde?

Držím Edovi palce a prajem si, aby voľby neboli hneď v júni. Keď už, tak v septembri. Ale ak si Edo dokáže dohodnúť partnerov tak, aby voľby boli až v riadnom termíne, tak nech sú v riadnom termíne. Nič sa nedeje.

Nie sú tieto dva plány v protiklade? Ak má vzniknúť nová parlamentná väčšina, musí byť s podporou SaS, ale vznikom novej väčšiny by pán Heger získal čas na založenie subjektu, ktorý by bol pre stranu SaS konkurenciou. Prečo by mal Sulík nepriamo pomôcť vzniku konkurenčnej strany?

To už sú Sulíkove mindráky, s ktorými sa musí vyrovnať. Bude sa snažiť natiahnuť obdobie tejto vlády na čo najdlhšie, aby ukázal, že on nič nepovalil, len zreformoval vládu. Čím dlhšie však vláda bude fungovať, tým väčšia je šanca, že sa SaS-ka nedostane do parlamentu. Nech si to vyrovná sám so sebou.

Často hovoríte, že všetko, čo robíte, je absolútne úprimné. V politickej realite ste však neboli v prvej línii konzervatívnych bojov, ako napríklad Anna Záborská. Teraz každý deň máte statusy o kultúrnovojnových témach. Ako majú ľudia uveriť, že ich nechcete len účelovo zlákať na konzervatívne témy?

Možno bude najlepšie, keď sa opýtajú Anny Záborskej a ľudí okolo nej, či som ich témy presadzoval, či som im vytváral priestor, aby tieto témy mohli presadzovať. Strom najlepšie spoznáte po ovocí.

Dajme si konkrétny príklad. U pána ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského existovala komisia, ktorá prišla s usmernením v otázke zmeny pohlavia, s ktorým konzervatívne založené osobnosti aj odborníci, absolútne nesúhlasili. Váš hlas v tom čase vôbec počuť nebolo. Teraz píšete o transrodovosti každý deň...

Ale nevideli ste zasadanie koaličnej rady, ktoré som k tejto téme zvolal, a pánovi Lengvarskému som povedal, nech sa rozlúči s takýmito „debilinami“ a môže pracovnej komisii dovoliť pracovať, ale môže pracovať bez akéhokoľvek výsledku a že tieto sprostosti v žiadnom prípade nemôže podpísať.

Pracovali ste teda zákulisne...

Načo by som išiel verejne bojovať proti nášmu ministrovi, keď som aj tak dosiahol svoje.

Aké veľké šance dávate tomu, že vznikne nová parlamentná väčšina?

Myslím si, že tá šanca je 70 až 80 percent. Edovi nebudem hádzať žiadne polená pod nohy. Druhá vec je, keď poviem, že v tej vláde nebude napríklad pán Hirman.

Ako veľmi odhadujete rozchod vašich ciest s pánom Hegerom do iných subjektov?

Možno tiež 70-80 percent. Zároveň chcem srdciarom OĽaNO odkázať, že sa vôbec nehádame, a ak k rozdeleniu príde, tak s tým cieľom, aby sme boli popri sebe silnejší a aby sa po nasledujúcich voľbách nevrátila k moci mafia. Keď vyhrajú voľby a zmenia volebný systém, tak demokracia na Slovensku už nepokvitne.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.