Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hegerova vláda Politika
01. február 2023

Eduard Heger sa už rozhodol

S KDH do volieb nepôjde, skúsi to s vlastnou stranou

V zákulisí sa už pracuje na Hegerovom projekte. Predstaviť by ho mali v priebehu februára.

S KDH do volieb nepôjde, skúsi to s vlastnou stranou

Eduard Heger. Foto: TASR/Martin Baumann

Sú to už tri týždne, čo Eduard Heger spoločne s Igorom Matovičom na klube OĽaNO oznámili poslancom hnutia možnosť koordinovaného rozdelenia sa do dvoch samostatných politických subjektov.

Igor Matovič by tak svoje hnutie profiloval viac sociálno-konzervatívne, zatiaľ čo Eduard Heger by cielil na stredových voličov a prípadne by pospájal niektoré sily v politickom priestore.

Hoci pôvodne sa tak malo stať vtedy, keď sa nájde nová väčšina poslancov, ktorá by podporila pokračovanie Hegerovho kabinetu do riadnych volieb vo februári 2024, nič na tom podľa ľudí blízkych premiérovi nezmení ani utorňajšie odhlasovanie septembrových predčasných volieb.

Eduard Heger chce ísť vlastnou cestou, ktorú plánuje oznámiť v prvých februárových dňoch. S KDH to však nebude.

Prečo ponuka KDH premiéra neoslovila

Dočasne poverený premiér Eduard Heger sa už počas Vianoc stretával s politikmi a okrem novej sedemdesiatšestky riešil aj svoju politickú budúcnosť.

Jedným z podobných stretnutí bol aj kar po pohrebe profesora Vladimíra Krčméryho, na ktorom sa Eduard Heger s predstaviteľmi KDH dohodol na ďalších rokovaniach o možnej predvolebnej spolupráci. Podľa Milana Majerského prebehli s dočasným premiérom dve rokovania, na jednom z nich dostal od KDH ponuku druhého miesta na kandidátke v prípade, že to schváli celoslovenská Rada KDH.

Čítajte tiež

Kým Milan Majerský v utorok v Na telo Plus hovoril, že ešte ani samotný Heger nevie, aká bude jeho politická budúcnosť, premiér túto možnosť podľa našich informácií už zavrhol.

Problémom nemalo byť ani tak to, že nedostal ponuku na líderskú pozíciu na kandidátke, ale skôr obava, ako by Hegera prijali štruktúry KDH a či by podobným prestupom nestratil Heger časť svojich voličov, ktorí by zas mohli mať problém so značkou kresťanských demokratov.

Prienik Hegerových voličov s KDH je pritom podľa januárového prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N pomerne veľký. Stranu premiéra by zvažovalo voliť takmer 69 percent voličov KDH.

Strana Milana Majerského dala ponuku na spoluprácu len samotnému Hegerovi, ktorý však nehľadá politickú cestu iba pre seba, ale aj pre ministra obrany Jaroslava Naďa či štátneho tajomníka na rezorte zahraničia Andreja Stančíka. Ale aj keby Naď ponuku od KDH dostal, je otázne, či by mal o ňu vôbec záujem pre konzervatívny profil strany.

S Dzurindom zatiaľ nie

Časť okolia premiéra povzbudil už spomínaný prieskum agentúry Ipsos, podľa ktorého v januári zvažovalo voliť stranu Eduarda Hegera necelých 22 percent voličov, určite však len 6,2 percenta opýtaných.
 

O zákulisí novej politickej strany sme hovorili s viacerými ľuďmi z prostredia OĽaNO i úzkeho okolia premiéra. Kým niektorí boli k výsledku podobne postavenej otázky rezervovaní, podľa iných tieto čísla svedčia o tom, že samostatný projekt Eduarda Hegera by mal šancu aj na 10 percent.

Predseda klubu OĽaNO Michal Šipoš pre Aktuality.sk dokonca povedal, že Hegerovej novej strane dáva šancu osloviť 15 až 18 percent voličov, ktoré OĽaNO stratilo od víťazstva vo voľbách.

Inzercia

S krokom ísť do zakladania novej strany však u Hegera viacerí váhali a čakali, ako dopadne utorňajšie hlasovanie v parlamente o termíne predčasných volieb. Ak by totiž poslanci nakoniec schválili skorší termín, samostatný postup do volieb by bol ešte otvorený.

V takom prípade sa prikláňali aj k možnosti spojenia sa s Modrou koalíciou Mikuláša Dzurindu, ktorá mala o Eduarda Hegera záujem, a proti takémuto spojeniu neboli ani niektorí premiérovi spolupracovníci.

Dnes však aj pre Dzurindovu politickú minulosť, ktorá môže byť ľahkým terčom v predvolebnom boji, spojenie s Modrou koalíciou odsúvajú. Úplne ho však nevylučujú. Chcú si počkať, ako ich strana zaboduje v prieskumoch, a potom rozmýšľať nad prípadnými koalíciami s inými stranami. 

Kto stojí za Hegerom?

Ešte nie je celkom jasné, ako Hegerova strana vznikne. Či sa rozhodnú ísť cestou zbierania podpisov, alebo použijú niektorú z existujúcich malých strán. Do úvahy by mohla pripadať Budajova Zmena zdola, ale aj strana Za ľudí vicepremiérky Veroniky Remišovej. 

Hoci Ján Budaj jasne nepovedal, či vidí svoju politickú budúcnosť s Hegerom, v Sobotných dialógoch RTVS uviedol, že ak by premiér Heger odišiel z OĽaNO, jeho strana by mu mohla poslúžiť ako volebná strana. Veronika Remišová mala k Hegerovi politicky blízko ešte v čase svojho pôsobenia v OĽaNO, a keďže KDH pôjde do volieb pravdepodobne samostatne, jej možnosti na ďalšiu spoluprácu sa zužujú.

Okrem týchto spomínaných politikov sa však v Hegerovom projekte počíta aj s ďalšími.

Čítajte tiež

Medzi Hegerovými najbližšími spolupracovníkmi je okrem ministra obrany Jaroslava Naďa aj vedúci úradu vlády Július Jakab. Práve s týmito ľuďmi by chcel predseda vlády v politike ďalej pokračovať. Všetci traja sú tiež podpredsedami OĽaNO, ktoré si medzičasom zmenilo oficiálny názov a vypadli z neho NOVA Gábora Grendela, Záborskej Kresťanská únia aj Budajova Zmena zdola.

Rovnako blízko má k premiérovi aj štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Andrej Stančík či samotný minister zahraničia Rastislav Káčer. Ten pre Aktuality.sk potvrdil, že s premiérom už počas januára viedol neformálnu diskusiu, ale nie „v polohe ponuky, skôr v polohe uvažovania“.

„Pýtal sa na môj názor, čo ďalej, čo si myslím, že by bolo dobré a akým spôsobom ísť ďalej. No doposiaľ nevnímam našu diskusiu, ani diskusiu s inými ľuďmi v politike, ako ponuku,“ hovoril vtedy Káčer.

V Hegerovom projekte by niektorí mali záujem aj o poslancov Kresťanskej únie, Richard Vašečka pokladá premiéra za svojho priateľa, no iní z únie spájajú svoju budúcnosť skôr s Igorom Matovičom, v prípade ktorého počítajú s istým miestom v parlamente.

Nevedno tak celkom, koľko poslancov sa k Hegerovi plánuje pridať. Na druhej strane, s Igorom Matovičom zrejme zostane predseda poslaneckého klubu Michal Šipoš, ale aj poslanci Peter Pollák ml., Milan Kuriak či Erik Ňarjaš.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.