Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. január 2023, 16:22

Dianie v OĽaNO

Ak sa nájde nová 76-ka, Heger s Matovičom sa plánujú koordinovane rozdeliť

Ak sa nájde nová 76-ka, Heger s Matovičom sa plánujú koordinovane rozdeliť

Eduard Heger a Igor Matovič. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Na poslaneckom klube OĽaNO sa okrem novej vlády riešili už aj otázky volebnej stratégie hnutia.

Dnes od poludňajších hodín zasadal klub OĽaNO. Počas neho hnutie Obyčajných riešilo, ako sa vyrovnať so situáciou po páde vlády. Na stretnutí sa ukázal aj predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár.

Lídri hnutia Igor Matovič a Eduard Heger poslancom počas stretnutia predstavili jeden zo scenárov ďalšieho vývoja. Ak sa nájde 76 poslancov, ktorí by podporili nový Hegerov kabinet a vláda by tak vydržala do volieb vo februári 2024, dočasne poverený premiér spolu s ministrom obrany Jaroslavom Naďom by opustili hnutie OĽaNO a pracovali by na založení novej politickej strany.

Informácie denníku Postoj potvrdili viacerí poslanci hnutia i zdroje zvnútra koalície.

Igor Matovič by tak následne svoje hnutie profiloval viac sociálno-konzervatívne, zatiaľ čo Eduard Heger by cielil na stredových voličov a snažil sa pospájať viaceré sily v politickom priestore. Výsledkom by malo byť mierové a vnútorne koordinované rozdelenie hnutia, nie rozkol s búchajúcimi dverami.

Sám premiér ešte pred Vianocami avizoval, že sa plánuje v januári stretávať s politikmi z demokratického spektra a spolupracovať chce so všetkými vrátane Mikuláša Dzurindu, ktorý so stranou Spolu pracuje na politickom projekte.

Čítajte tiež

Ak však aktuálne rokovania o novej väčšine v parlamente stroskotajú, plán Obyčajných sa nezrealizuje a Eduard Heger by zostal súčasťou OĽaNO, s ktorým by sa uchádzal o podporu v predčasných voľbách. Tie si v Matovičom hnutí želajú viac ako úradnícku vládu prezidentky Zuzany Čaputovej.

Inzercia

Hegera by mohli podporiť odídenci zo Za ľudí

Rokovania o vytvorení novej vládnej väčšiny už istý čas prebiehajú. Heger v pondelok oznámil, že začal zbierať podpisy poslancov na novú väčšinu. Podľa viacerých koaličných zdrojov niektorí poslanci z klubu SaS plánujú novú Hegerovu väčšinu podporiť. Malo by ísť najmä o odídencov zo strany Za ľudí, medzi nimi aj o predsedu Spolu Miroslava Kollára.

Poslanec Vladimír Ledecký v rozhovore pre Postoj pred pádom vlády tvrdil, že by bol najradšej, keby došlo k jej rekonštrukcii a odišli by z nej ľudia, ktorí neprispievajú k dôvere verejnosti. „A pokojne takáto zrekonštruovaná vláda môže dovládnuť. Nie som za predčasné voľby. Radšej nový Hegerov kabinet,“ dodal.

Podobne to videl aj poslanec SaS Marek Hattas (exZa ľudí), ktorý vnímal predčasné voľby ako to posledné, čo Slovensko potrebuje. Pre Postoj uviedol, že bude tlačiť na variant „Heger 2“. Dokonca ani poslankyňa Vladimíra Marcinková nevylúčila, že by mohla podporovať prípadnú novú vládnu väčšinu, aby tak prispela k stabilite v spoločnosti.

Rokovanie o novej „sedemdesiatšestke“ tak nemusia byť celkom nereálne. Podľa poslanca Za ľudí Juraja Šeligu podpisy pribúdajú a koalícia je na dobrej ceste. 

Boris Kollár však zatiaľ vyhlasuje, že s novou väčšinou by súhlasil len v prípade dohody na predčasných voľbách, ktoré si najneskôr predstavuje v septembri, čo môže prekaziť Hegerove politické ambície.

Dnes treba vedieť

pred 31 minútami

Železničná doprava v okrese Rimavská Sobota je po utorňajšej nehode osobného vlaku naďalej prerušená. Prevrátený vozeň budú odstraňovať pomocou žeriavu. Po vykoľajení vlaku záchranári ošetrili päť ľudí. (tasr)

pred 39 minútami

Výrobcovia potravín pripúšťajú možnosť, že v budúcnosti budú aj zlacňovať. „Priestor na znižovanie cien v budúcom roku vidím, pretože energie robia naozaj veľa,“ hovorí Rastislav Volek, ktorému patrí mliekareň Syrex v Zázrivej. Ak sa im podarí zazmluvniť v budúcom roku lacnejšie energie, je pravdepodobné, že ceny ich výrobkov klesnú. „Ale nemôže sa to vrátiť na pôvodné hodnoty, ani ceny energií sa nevracajú,“ dodáva.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.