Dianie v OĽaNO
Ak sa nájde nová 76-ka, Heger s Matovičom sa plánujú koordinovane rozdeliť

Eduard Heger a Igor Matovič. Foto: TASR/Pavel Neubauer
Na poslaneckom klube OĽaNO sa okrem novej vlády riešili už aj otázky volebnej stratégie hnutia.
Dnes od poludňajších hodín zasadal klub OĽaNO. Počas neho hnutie Obyčajných riešilo, ako sa vyrovnať so situáciou po páde vlády. Na stretnutí sa ukázal aj predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár.
Lídri hnutia Igor Matovič a Eduard Heger poslancom počas stretnutia predstavili jeden zo scenárov ďalšieho vývoja. Ak sa nájde 76 poslancov, ktorí by podporili nový Hegerov kabinet a vláda by tak vydržala do volieb vo februári 2024, dočasne poverený premiér spolu s ministrom obrany Jaroslavom Naďom by opustili hnutie OĽaNO a pracovali by na založení novej politickej strany.
Informácie denníku Postoj potvrdili viacerí poslanci hnutia i zdroje zvnútra koalície.
Igor Matovič by tak následne svoje hnutie profiloval viac sociálno-konzervatívne, zatiaľ čo Eduard Heger by cielil na stredových voličov a snažil sa pospájať viaceré sily v politickom priestore. Výsledkom by malo byť mierové a vnútorne koordinované rozdelenie hnutia, nie rozkol s búchajúcimi dverami.
Sám premiér ešte pred Vianocami avizoval, že sa plánuje v januári stretávať s politikmi z demokratického spektra a spolupracovať chce so všetkými vrátane Mikuláša Dzurindu, ktorý so stranou Spolu pracuje na politickom projekte.

Minister životného prostredia si vie predstaviť, že Igor Matovič sa rozhodne odísť z predsedníckej stoličky.
Ak však aktuálne rokovania o novej väčšine v parlamente stroskotajú, plán Obyčajných sa nezrealizuje a Eduard Heger by zostal súčasťou OĽaNO, s ktorým by sa uchádzal o podporu v predčasných voľbách. Tie si v Matovičom hnutí želajú viac ako úradnícku vládu prezidentky Zuzany Čaputovej.
Hegera by mohli podporiť odídenci zo Za ľudí
Rokovania o vytvorení novej vládnej väčšiny už istý čas prebiehajú. Heger v pondelok oznámil, že začal zbierať podpisy poslancov na novú väčšinu. Podľa viacerých koaličných zdrojov niektorí poslanci z klubu SaS plánujú novú Hegerovu väčšinu podporiť. Malo by ísť najmä o odídencov zo strany Za ľudí, medzi nimi aj o predsedu Spolu Miroslava Kollára.
Poslanec Vladimír Ledecký v rozhovore pre Postoj pred pádom vlády tvrdil, že by bol najradšej, keby došlo k jej rekonštrukcii a odišli by z nej ľudia, ktorí neprispievajú k dôvere verejnosti. „A pokojne takáto zrekonštruovaná vláda môže dovládnuť. Nie som za predčasné voľby. Radšej nový Hegerov kabinet,“ dodal.
Podobne to videl aj poslanec SaS Marek Hattas (exZa ľudí), ktorý vnímal predčasné voľby ako to posledné, čo Slovensko potrebuje. Pre Postoj uviedol, že bude tlačiť na variant „Heger 2“. Dokonca ani poslankyňa Vladimíra Marcinková nevylúčila, že by mohla podporovať prípadnú novú vládnu väčšinu, aby tak prispela k stabilite v spoločnosti.
Rokovanie o novej „sedemdesiatšestke“ tak nemusia byť celkom nereálne. Podľa poslanca Za ľudí Juraja Šeligu podpisy pribúdajú a koalícia je na dobrej ceste.
Boris Kollár však zatiaľ vyhlasuje, že s novou väčšinou by súhlasil len v prípade dohody na predčasných voľbách, ktoré si najneskôr predstavuje v septembri, čo môže prekaziť Hegerove politické ambície.
Dnes treba vedieť
Pápež sa v lete v Portugalsku stretne s obeťami obťažovania zo strany duchovných
Biskup Américo Aguiar zodpovedný za organizáciu Svetových dní mládeže uviedol, že katolícka cirkev nechce z tejto témy spraviť tabu.
Britské spravodajské služby vyšetrujú zničenie ukrajinskej priehrady
Britský premiér označil zničenie Kachovskej vodnej nádrže pod kontrolou Ruska za "najväčší útok na civilnú infraštruktúru" od začiatku vojny.
Výrobcovia potravín pripúšťajú možnosť, že v budúcnosti budú aj zlacňovať. „Priestor na znižovanie cien v budúcom roku vidím, pretože energie robia naozaj veľa,“ hovorí Rastislav Volek, ktorému patrí mliekareň Syrex v Zázrivej. Ak sa im podarí zazmluvniť v budúcom roku lacnejšie energie, je pravdepodobné, že ceny ich výrobkov klesnú. „Ale nemôže sa to vrátiť na pôvodné hodnoty, ani ceny energií sa nevracajú,“ dodáva.
Zelenskyj označil zničenie priehrady za environmentálnu bombu hromadného ničenia
Zopakoval, že zničenie Kachovskej priehrady nezastaví oslobodzovanie okupovaných území.
Exguvernér New Jersey Chris Christie oficiálne začal prezidentskú kampaň
O republikánsku nomináciu sa uchádzal aj v roku 2016. Vtedy uspel neskorší prezident Donald Trump.
Na trati medzi obcami Rimavské Zalužany a Kociha v okrese Rimavská Sobota sa v utorok večer vykoľajil a prevrátil vlak. Pri nehode sa ľahko zranili traja cestujúci. (tasr)
Počasie: Dnes bude oblačno až zamračené a prehánky, dážď, búrky, aj intenzívne. Lokálne dusno. Ráno ojedinele hmla. Denná teplota 18 až 24 stupňov. (shmú)
Volodymyr Zelenskyj
Poškodenie priehrady neovplyvní plány Ukrajiny na protiofenzívu
Ukrajinský prezident tvrdí, že hovoril s hlavnými veliteľmi a armáda je v stave najvyššej pripravenosti.
Robert Fico bez dôkazov tvrdí, že cez projekt pod vedením Nadácie otvorenej spoločnosti chcú peniazmi „poraziť slovenskú opozíciu“. Tomáš Taraba využil grant na útok voči KDH. Projekt zafinancuje výdavky na humanitárne a integračné aktivity od vlaňajšieho februára po koniec roka 2023.