Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
24. január 2023

Daň z osobitnej stavby

Štát mal roky mimoriadne efektívnu dojnú kravu. Teraz ju ohrozuje nový zákon

Čistý zisk Eustreamu klesol zo 131 miliónov na 17 miliónov eur, čo predstavuje pokles o 87 percent.

Štát mal roky mimoriadne efektívnu dojnú kravu. Teraz ju ohrozuje nový zákon

FOTO: TASR/Milan Kapusta

Slovensko si z čias socializmu odnieslo jednu výhodu, a to zdroj peňazí v podobe plynovodnej rúry, ktorá križuje celú republiku. Ruské spoločnosti, ako aj zákazníci, ktorí od nich plyn kupujú, musia za prepravu naším územím platiť a to štátu prinášalo každoročne milióny eur.

Spoločnosť Eustream, ktorá má prepravu a správu potrubia na starosti, každoročne končí na vrchole rebríčka firiem platiacich najvyššie dane z príjmu.

Na druhej strane, keďže z 51 percent patrí štátu, do rozpočtu pravidelne prichádzali ďalšie príjmy z dividend. Firma okrem toho platí aj špeciálny odvod z regulovaných odvetví.

Keď bolo treba nájsť zdroje na vykrytie výdavkov spojených s energetickou krízou, jednou z prvých možností, ktoré sa ponúkali koalícii, bolo zavedenie novej dane, ktorá by z Eustreamu dostala ďalšie peniaze.

Na prvý pohľad išlo o logické rozhodnutie. Eustream patril dlhé roky k vysoko ziskovým firmám a prepravoval komoditu, ktorej cena na burzách rýchlo rástla. Zdalo sa tak, že nebude mať problémy nájsť peniaze na zaplatenie novej dane.

Tento nápad sa pretavil do reality v podobe návrhu o dani z osobitnej stavby, ktorý predložili koaliční poslanci za OĽaNO Milan Vetrák, Peter Liba, Richard Nemec a Ján Szőllős. Podľa návrhu by mal Eustream zaplatiť za každý začatý kilometer potrubia šesťtisíc eur, pričom daň by sa mala platiť na mesačnej báze. To by v prepočte znamenalo každý mesiac platbu viac ako 14 miliónov eur.

Situácia s ruským plynom a jeho dodávkami do Európy sa však za posledný rok radikálne zmenila. Z návrhu sa zdá, že predkladatelia si túto novú realitu nevšimli. Kým ešte v roku 2019 bolo z Ruska dodaných viac ako 200 miliárd metrov kubických plynu, vlani to bolo už iba 84 miliárd. Dodávky ukrajinskou trasou, ktorá pokračuje cez Slovensko, sa skresali o polovicu a dá sa predpokladať, že v tomto roku budú ďalej výrazne klesať.

Konflikt na Ukrajine tak spoločnosť Eustream pripravil o výraznú časť príjmov a z aktuálnej situácie na energetickom trhu neprofituje, práve naopak.

Podľa oficiálnych informácií spoločnosti Eustream od augusta do konca decembra minulého roka prepravil 8,3 miliardy kubických metrov, čo je o viac ako polovicu menej ako za rovnaké obdobie predchádzajúceho roka.

Inzercia

Čistý zisk spoločnosti za rovnaké obdobie klesol zo 131 miliónov na 17 miliónov eur, čo predstavuje pokles o 87 percent.

Eustream v tlačovej správe upozornil, že ak by sa daň uplatňovala už v tomto období, skončil by v niekoľkomiliónovej strate.

Tam sa však problém nekončí. Eustream vydal v minulosti dlhopisy vo výške jednej miliardy eur. Za bežných okolností ich spoločnosť zvykne refinancovať vydaním nových dlhopisov. V danej situácii je však celkom možné, že takto už nebude môcť postupovať.

Po tom, ako vypukla vojna na Ukrajine, jej totiž medzinárodná ratingová agentúra Fitch znížila rating a investovanie do Eustreamu už nie je také bezpečné.

Ak by sa spoločnosť dostala do straty, viedlo by to k ďalšiemu zníženiu ratingu a refinancovanie by sa stalo takmer nemožným. Vedenie preto počíta s tým, že časť zo záväzkov bude musieť splatiť, ak však bude v strate, nebude mať potrebné zdroje a dostane sa tak do bankrotu.

Eustream zároveň argumentuje, že daň je nespravodlivo nastavená. Nezameriava sa totiž na zdaňovanie nadziskov spôsobených aktuálnou situáciou na energetických trhoch. Ide o zákonom stanovenú čiastku, ktorá nezohľadňuje reálny stav spoločnosti. Ako sa už dávnejšie vyjadril, nemal by problém so zdanením nadmerných ziskov, no tie nedosahuje.

Predkladatelia odôvodňujú návrh tým, že plynovod nepodlieha zdaneniu daňou z nehnuteľnosti. Eustream však protiargumentuje, že tejto dani nepodlieha ani ropovod, regionálna plynovodná sústava či vodovod. Návrh tak považuje za diskriminačný a v rozpore so základnými princípmi zdaňovania. 

Aj napriek tomu ešte koncom minulého roka parlament zákon schválil, prezidentka ho však vetovala. Národná rada tak o ňom bude opäť rokovať na aktuálnej schôdzi a nič zatiaľ nenasvedčuje tomu, že by nemal byť opätovne prijatý. 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.