Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zahraničná politika Politika
20. január 2023

Nový nemecký minister obrany

Bude lepší než jeho predchodkyňa Lambrechtová, ktorá zosmiešnila svoj úrad?

Necelé tri týždne po amatérskom vystúpení Christiny Lambrechtovej v novoročnom príhovore má Nemecko nového ministra obrany. Po troch ministerkách sa do tohto úradu vracia muž. Čo o ňom vieme?

Bude lepší než jeho predchodkyňa Lambrechtová, ktorá zosmiešnila svoj úrad?

Foto: Twitter, Verteidigungsministerium

Novým ministrom obrany sa stal doterajší minister vnútra v Dolnom Sasku Boris Pistorius.

Ten patrí v ľavicovej SPD Pistorius k pragmatickému, „konzervatívnemu“ krídlu. V role ministra vnútra v Dolnom Sasku vôbec ako prvý minister nechal vyhostiť dvoch islamistov, ktorých bezpečnostné služby kategorizovali ako „hrozbu“ ešte skôr, než stihli spáchať trestný čin. To bolo niečo, čo vtedy najmä ľavicoví politici považovali za nemožné. Súdy však dali Pistoriusovi za pravdu.

Ako šéf policajtov v Dolnom Sasku mal dobrú povesť, aj policajti mali k svojmu ministrovi dobrý vzťah a rešpektovali ho. Dolné Sasko patrí s ôsmimi miliónmi obyvateľov medzi najväčšie spolkové krajiny a Pistorius teda zjavne vie, ako riadiť veľké ministerstvo.

Predsedníčka brannobezpečnostného výboru Marie-Agnes Strack-Zimmermannová zo spoluvládnucej liberálnej FDP povedala, že po voľbe Pistoriusa bola „prekvapená, ale nie zhrozená“. Oporu našiel Pistorius aj v predsedovi Nemeckého zväzu Bundeswehru (DBwV) Andréovi Wüstnerovi, ktorý pochválil najmä nomináciu kandidáta, ktorá sa udiala nezávisle od hocijakých kvót.

Bez podozrivých prepojení na Rusko?

Podľa Frankfurter Allgemeine Zeitung Pistorius nie je zlou voľbou aj preto, že ako minister vnútra si vyslúžil rešpekt polície – so silovými zložkami teda vie zaobchádzať. To, že sám ešte počas studenej vojny slúžil v Bundeswehri, síce „nie je predpokladom ani garantom znalého úradovania“, ale rozhodne mu pri novej úlohe neuškodí.

Ešte „dôležitejšie pri nominácii bolo, že podľa súčasného stavu vedomostí Pistorius nepatril k tým putinovským sieťam a ruským spojeniam, ktoré sa udržiavali najmä z Hannoveru do Moskvy, počnúc bývalým kancelárom Gerhardom Schröderom“, píše FAZ.

Pritom má Pistorius na prvý pohľad neobvyklé prepojenie na Moskvu – rok po smrti svojej manželky v roku 2015 začal vzťah s exmanželkou Gerharda Schrödera, pár sa rozišiel v júni 2022. A ešte v roku 2018 žiadal zrušenie sankcií uvalených na Rusko po anexii Krymu a začiatku vojny na Donbase.

Tieto pozície Pistorius neskôr relativizoval a už na jar bolo jasné, že nepatrí k proruskému krídlu nemeckej ľavice. Ako krajinský minister vnútra deklaroval, že notoricky známe písmeno „Z“ využívané sympatizantmi ruskej invázie budú úrady považovať za extrémistickú symboliku a jeho využívanie patrične stíhať.

Po dnešnom stretnutí štátov podporujúcich Ukrajinu na leteckej základni v Ramsteine oznámil, že Nemecko Ukrajine dodá 40 bojových vozidiel pechoty Marder, systém PVO Patriot aj ďalší systém protivzdušnej obrany Iris-T SLM, ako aj dodatočných sedem samohybných systémov taktickej PVO, Gepard.

Prečo nie lepšia kandidátka?

Zelení aj časť SPD sú teraz genderovo nespokojní, kancelár Scholz totiž po voľbách sľuboval, že vo vláde budú muži a ženy zastúpení v pomere 50 : 50. No po nahradení Lambrechtovej starším mužom to už neplatí.

A ani nemeckú opozíciu nová nominácia nepresvedčila. „Odbornosť a skúsenosti s Bundeswehrom opäť nehrajú žiadnu rolu,“ kritizuje napríklad vicepredseda frakcie CDU/CSU Johann Wadephul a Pistoriusa označil za obsadenie z B-skupiny.

To, že sa novým ministrom po rokoch opäť stane muž, navrhovali mnohí, no asi nikto pritom nemyslel na Pistoriusa. Exgenerál Egon Ramms napríklad navrhoval nomináciu Hansa-Petra Bartelsa (SPD), ktorý bol v minulosti branným poverencom Bundestagu a na poli obrany má dlhoročné skúsenosti.

Inzercia

Ale ani niektoré ženy nemali zlé karty. Asi najschopnejšou z potenciálnych kandidátov bola už spomínaná Agnes-Marie Strack-Zimmermannová, no s tým, že Scholz len tak odovzdá ministerstvo menšiemu koaličnému partnerovi, asi nikto seriózne nerátal.

Mnohí vojaci si za ministerku želali terajšiu brannú poverenkyňu parlamentu Evu Höglovú (SPD). Tá svoj úrad, v ktorom zastupuje záujmy vojakov, vykonáva s veľkým nasadením a vidí sa v nadstraníckej role, čo je niečo, čo mnohí vedeli oceniť.

Oproti Pistoriusovi je Höglová v otázkach obrannej politiky omnoho skúsenejšia, i keď kancelár Scholz pri oznámení rozhodnutia vyzdvihoval najmä jeho skúsenosť v oblasti „bezpečnosti“.

Vo svojom nasadení sa však Höglová už viackrát dostala do konfliktu aj s vlastnou stranou. Podporovala tak napríklad obstaranie ozbrojených dronov ešte v časoch, keď to pre SPD bolo tabu, a prednedávnom sa verejne vyjadrila v prospech dodávky tankov Leopard Ukrajine. U Olafa Scholza, ktorý si nadovšetko cení lojalitu a v prípade tankov je najväčšou brzdou koalície, sa jej takéto správanie vypomstilo.

Namiesto Höglovej Scholz preto nominoval kandidáta, pri ktorom netají, že je „priateľom“, ktorému dôveruje.

Bude schopným ministrom?

Je zatiaľ otvorenou otázkou, či sa Pistorius dokáže časom emancipovať a raziť samostatnejšiu líniu alebo v úrade bude len kancelárovým panákom. Vyhliadky však nie sú zlé. Po správach o tom, že Scholz podmienil dodávku tankov Leopard 2 Ukrajine americkými dodávkami, Pistorius vyhlásil, že mu takáto podmienka nie je známa a že v najbližších dňoch v otázke dôjde k rozhodnutiu.

Bundeswehr by práve teraz potreboval ministra so sebavedomým duchom, ktorý sa nebojí buchnúť na stôl a od ministra financií vydolovať tie miliardy, ktoré nemecká armáda zúfalo potrebuje, a ktorý v bezpečnostnej politike bude hľadať odpovede na bezpečnostné hrozby, v prvom rade ruskú agresiu voči Ukrajine, a ktorý dá na ministerstve do poriadku nefunkčný a zbytočne komplikovaný systém obstarávania.

Dobrou správou v každom prípade je, že Pistorius už oznámil, že v otázke dodávky tankov Leopard 2 nariadil preverenie toho, ktoré tanky sa nachádzajú v skladoch armády aj priemyslu a nakoľko sú kompatibilné s tankmi partnerských štátov, aby armáda a ministerstvo boli pripravené na eventuálne rozhodnutie o odovzdaní tankov Ukrajine. To je dôležité, aby sa Bundeswehr nenechal tak ako v prípade BVP Marder zaskočiť rozhodnutím, o ktorom sa už celé mesiace diskutovalo.

A aspoň v jednej ďalšej otázke nový minister už zabodoval: hneď po nástupe sa obrátil aj k vojakom a signalizoval im, že ich záujmy a potreby bude brať vážne. „Bundeswehr sa musí pripraviť na novú situáciu, ktorá vznikla ruskou útočnou vojnou proti Ukrajine. Je pre mňa dôležité, aby sme do tohto procesu zapojili vojakov na tomto fronte a armáda sa mohla spoľahnúť na to, že vždy, keď to bude potrebné, sa za ňu postavím.“

To by síce malo byť samozrejmosťou, ale v porovnaní s ministerkou, ktorá po zvolení ako prvé zrušila plánované predstavenie dôležitých tém ministerstva a namiesto vianočnej návštevy vojakov v Litve išla na dovolenku a presunula telefonát so svojím britským kolegom kvôli termínu u kaderníka, to už nie je zlý začiatok.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.