Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
23. november 2022

Deti sa dopujú energetickými nápojmi

Poškodzujú im srdce i mozog, ale prístup k nim deťom nijako neobmedzujeme

Mnohí školáci vidia v nápojoch plných cukru a kofeínu známky dospelosti. Aj keď odborníci varujú, že im do rúk nepatria, vekovú hranicu pre ich predaj nemáme.

Poškodzujú im srdce i mozog, ale prístup k nim deťom nijako neobmedzujeme

Ilustračné foto: Flickr.com/rocketlass

Mali podporiť výkon japonských robotníkov a šoférov, neskôr si vďaka nim dopĺňali energiu japonskí manažéri. Dnes už nie je žiadna zriedkavosť vidieť energetický nápoj v nákupnom košíku aj desaťročného dieťaťa.

Odborníci dlhodobo varujú, aké je pre detský organizmus nebezpečné nadmerné množstvo kofeínu, cukrov i ďalších látok, ktoré tieto nápoje obsahujú. Napriek tomu na Slovensku neexistuje žiadne vekové obmedzenie pre ich predaj.

Naopak, oveľa údernejšie ako varovania lekárov znejú výzvy predajcov, ktoré v reklamách deti doslova povzbudzujú k pitiu svojich nápojov na školách či pri športovaní.

„Funkčný nápoj, ktorý vám dáva krídla, kedykoľvek ich potrebujete. Kedy ho piť? Pri šoférovaní, v škole a počas štúdia, v práci, pri športe či hraní videohier alebo keď sa idete baviť – tak vo dne, ako aj v noci,“ vyzýva jedna z najznámejších značiek.

Aj ostatní pijú, tak kde je problém?

Aký dosah malo pravidelné pitie povzbudzujúcich nápojov na 13-ročného chlapca, nám porozprávala jeho matka Jana Lévajová z Bratislavy. „Vôbec sme nevedeli, že tieto nápoje pije,“ povedala pre denník Postoj. Časom si však prestával dávať pozor a rodičia mu viackrát našli v stolíku prázdnu plechovku.

„Nepáčilo sa nám to. Na toto mu predsa peniaze nedávame. Obhajoval sa, že aj ostatní spolužiaci ich pijú, tak kde je problém?“ opisuje argumentáciu syna.

Jana tvrdí, že aj správanie syna sa v tom čase zmenilo. „Býval často veľmi smädný, začal mať problém s nespavosťou. Bolievala ho hlava, brucho, býval nervózny a dokázala ho podráždiť hocijaká maličkosť,“ hovorí.

„Sme si vedomí, že keď bude chcieť, cestičku si vždy nájde. Nemáme to pevne v rukách, musíme len veriť, že pochopil, že si ničil zdravie.“ Zdieľať

Lévajovci prestali dávať synovi na istý čas vreckové, peniaze dostal len na to, čo potreboval do školy. Chlapec rodičom sľúbil, že s energetickými nápojmi prestane, a Jana si myslí, že zatiaľ svoj sľub dodržal.

„Sme si však vedomí, že keď bude chcieť, cestičku si vždy nájde. Nemáme to pevne v rukách, musíme len veriť, že pochopil, že si zbytočne ničil zdravie,“ dodáva.

V podobnej neistote žijú všetci rodičia, ktorí odprevádzajú deti do škôl. Aj keď predaj energetických nápojov priamo na školách je zakázaný, tým, že neexistuje žiadne vekové obmedzenie, môžu si ich kúpiť v ktorýchkoľvek potravinách. To, že výnimkou nie sú ani desaťročné deti, nám potvrdili aj predavačky.

Od japonských manažérov až po školákov

Energetický nápoj, ako ho poznáme dnes, vznikol v Japonsku. V roku 1962 prišla tamojšia spoločnosť Taisho Pharmas s prvým nápojom, ktorý bol vyvinutý špeciálne na zvýšenie energie. Nápoj Lipvitan-D bol zmesou základných vitamínov a obsahoval aj taurín a niacín, ktoré zvyšujú energiu a koncentráciu.

V 80. rokoch minulého storočia takéto nápoje obohatené vitamínmi a extra kofeínom pravidelne konzumovali japonskí manažéri.

Americký denník The New York Times pripomína reklamu z toho obdobia, keď hrdina v obleku a kravate reční na prezentácii, podpisuje zmluvy a robí obchody po celom svete. „Kto dokáže bojovať dvadsaťštyri hodín denne?“ zaznie otázka. „Obchodník, obchodník, japonský obchodník!“ skanduje manažér. Energetické nápoje sa stali synonymom výkonu a úspechu.

Aj v americkej spoločnosti v tom čase rozmýšľali, ako cez nápoje dať telu viac energie a zlepšiť jeho výkony. V jednej chvíli bol podľa The New York Times do najznámejšieho amerického kolového nápoja dokonca pridávaný kokaín, ale netrvalo to dlho.

V roku 1948 vynašiel americký chemik z Chicaga Dr. Enuf kofeínový nealkoholický nápoj vyrobený z vitamínov. Prvé reklamy ho označovali za nápoj, ktorý je odpoveďou na modlitbu ženy v domácnosti či spoločníkom na hrudi unaveného farmára. Hoci sa nikdy nepredával veľmi dobre, tento nápoj stále existuje.

Skutočný prelom však priniesol až Rakúšan Dietrich Mateschitz. V roku 1987 uviedol na trh novú značku nápoja, do ktorého pridal aj kofeín a cukor. Jeho nápoj je doteraz najznámejšou a najpredávanejšou značkou. O desať rokov priniesol nápoj aj do USA a onedlho sa stal trendom na celom svete.

V roku 2004 prišli Američania s vlastnou verziou energetického nápoja, okolo ktorého však prepukla kauza, keď od roku 2008 do roku 2012 zaznamenali trinásť úmrtí, ktoré mali priamu súvislosť s jeho pitím. Aj pod vplyvom týchto udalostí niektoré americké štáty zakázali predaj týchto nápojov mladým do osemnásť rokov.

Hrozivé čísla

Podľa štúdie EFSA pije energetické nápoje až 68 percent mladistvých a 18 percent detí vo veku tri až desať rokov. Každý štvrtý konzument zo skupiny dospievajúcich vypije pritom tri alebo viac plechoviek za týždeň. 

Často sa spotreba týchto nápojov spája so športovými aktivitami. Spomínaná štúdia upozorňuje, že až 41 percent dospievajúcich pije energetické nápoje pri fyzických aktivitách. Častejšími detskými konzumentmi týchto nápojov sú chlapci.

Ani slovenská Národná správa o zdraví, ktorá zverejnila prieskum uskutočnený v rokoch 2017 až 2018, neprináša dobré správy. Podľa zistených údajov viac ako raz týždenne pilo energetické nápoje 13 percent jedenásťročných detí a až 31 percent pätnásťročných chlapcov. Podľa tohto prieskumu dievčatá pijú menej týchto nápojov až o polovicu, a to vo všetkých vekových skupinách.

Inzercia

Obezitologička Adela Penesová varuje, že práve u mladých ľudí sa zvyšuje nebezpečenstvo dosahov na zdravie v kombinácii s ďalšími povzbudivými látkami. „Kombinácia so šnupacím či žuvacím tabakom je veľký problém už u ôsmakov či deviatakov,“ zdôraznila. Navyše niektorí tínedžeri tieto nápoje kombinujú dokonca s alkoholom, čo je už veľmi nebezpečná kombinácia.

„Stimulanty pôsobia a priamo ovplyvňujú centrálnu nervovú sústavu dieťaťa či tínedžera, ktorá je stále vo vývoji.“ Zdieľať

Detskému organizmu spôsobuje problémy najmä vysoká dávka kofeínu v týchto nápojoch. „Jedna 250 ml plechovka nápoja známej značky obsahuje až 80 mg kofeínu,“ povedala pre Postoj Adela Penesová. Pre porovnanie, 350 ml známych kolových nápojov u nás obsahuje 33 či 50 mg kofeínu.

Energetický nápoj ďalej obsahuje aminokyselinu taurín a obrovské množstvo cukru. „V jednom 250 ml nápoji je 27 gramov cukru, pričom maximálna odporúčaná denná dávka pridaného cukru pre deti je 20 gramov,“ upozorňuje lekárka.

Ďalšími látkami v energetických nápojoch sú extrakty z koreňa ženšena panax, L-karinitín, L-tartarát či extrakt zo semien guarany. Taurín v kombinácii s kofeínom zlepšuje duševnú výkonnosť, ale „aminokyselina taurín a jej zvýšená kombinácia môže spôsobovať hnačku, útlm centrálneho nervového systému alebo poruchy krátkodobej pamäti. Podobné nežiaduce účinky majú i guarana a inozitol“, hovorí Adela Penesová.

Lekárka zároveň zdôrazňuje, že nesmieme zabúdať, že tieto stimulanty pôsobia a priamo ovplyvňujú centrálnu nervovú sústavu dieťaťa či tínedžera, ktorá je stále vo vývoji. Aj to je dôvod, prečo kofeín či iné stimulanty znamenajú pre deti oveľa väčší zásah do organizmu ako u dospelého.

Deti končia na centrálnom príjme

Čo hrozí detskému organizmu, keď bude tieto nápoje piť dlhodobo? Podľa lekárky sú energetické nápoje rizikom pre srdcovocievny systém, môžu spôsobiť zvýšenie krvného tlaku, arytmiu, čo sa môže končiť až na centrálnom príjme a hospitalizáciou.

„Každoročne sa zvyšuje celkový počet hospitalizovaných detí a dorastu pre konzumáciu kofeínu, neurologická toxicita vedie k záchvatom až halucináciám,“ hovorí o vývoji u nás Penesová.

U detí tiež môže dôjsť k narušeniu biologických rytmov, môžu mať problémy so spánkom či trpieť nespavosťou, dieťa sa môže dokonca začať správať agresívne.

A samozrejme, pitie energetických nápojov, ktoré sú okrem iných zložiek plné cukru, vedie aj k obezite a problémom s ňou súvisiacich, napríklad kardiovaskulárnym chorobám, cukrovke alebo dne.

Mnohí školáci si však už bez energetického nápoja nevedia deň v škole či športový tréning ani predstaviť. Lekárka varuje, že v takýchto prípadoch ide už o závislosť, a keď chcú tieto deti s pitím prestať, hrozí im takzvaný syndróm „odňatia kofeínu“.

„Každoročne sa zvyšuje celkový počet hospitalizovaných detí a dorastu pre konzumáciu kofeínu.“ Zdieľať

„To sa už prejaví bolesťami hlavy až migrénou, únavou, pocitom nízkej energie, podráždenosťou, úzkosťou, poruchami koncentrácie, depresívnou náladou či triaškou, ktorá môže trvať dva až deväť dní, niekedy dokonca niekoľko týždňov,“ varuje Penesová. Prejavy a ich intenzita závisia od toho, ako dlho dieťa či mladý človek tieto nápoje pije a koľko ich vypil za deň.

Rodičia v tomto probléme ťahajú za kratší koniec. Nemôžu stáť dieťaťu za chrbtom celý deň a deti v tomto veku veľmi ľahko podľahnú vplyvu rovesníkov. Pomôcť rodičom by mohlo zavedenie vekovej hranice pre predaj týchto výrobkov. Vo viacerých krajinách to funguje, najnovšie takéto vekové obmedzenie pripravuje aj susedné Česko.

Zakážeme predaj deťom?

Obezitologička Adela Penesová vidí riešenie v zákaze predaja energetických nápojov mladým do 18 rokov. „Bojujeme o to už dávno,“ dodáva.

Napriek tomu, že je snaha odborníkov zatiaľ bez úspechu, kompetentné úrady tvrdia, že so zavedením vekovej hranice problém nemajú. Ministerstva zdravotníctva a Úradu verejného zdravia sme sa preto spýtali, či nedôjde v dohľadnom čase k zmene legislatívy.

„Potraviny s obsahom kofeínu sú riešené na úrovni EÚ formou dodatočných povinných údajov pre osobitné druhy alebo kategórie potravín (vo forme povinného upozornenia na etikete), teda nie zákazom predaja. Nemáme informáciu o sprísnení požiadaviek na úrovni EÚ,“ povedal pre Postoj Marek Eliáš z komunikačného odboru Úradu verejného zdravia.

Dodal však, že vzhľadom na to, že energetické nápoje patria medzi potraviny, ktoré sú pre deti nevhodné, odborníci v oblasti výživy sú pripravení odbornou argumentáciou prispieť k celospoločenskej diskusii, ktorá by mohla viesť až k zákazu predaja tohto sortimentu deťom.

Aj ministerstvo zdravotníctva deklarovalo otvorenosť pre takúto diskusiu. „Rezort zdravotníctva súhlasí so zmenami smerujúcimi k obmedzeniu – zákazu predaja takýchto nápojov pre osoby do osemnásť rokov. V prípade oslovenia sme pripravení rokovať o zmene pravidiel predaja takýchto nápojov. Zároveň plánujeme iniciovať stretnutia, ktoré by viedli k zmenám nastavených pravidiel,“ píše sa v stanovisku ministerstva.

Napriek deklarovanej ochote štátnych úradníkov chrániť zdravie detí a obmedziť predaj energetických nápojov zatiaľ sa nič nedeje a ich konzumácia u nás utešene rastie aj medzi deťmi.

Ilustrujú to aj údaje zverejnené na finstat.sk, z ktorých vyplýva, že v roku 2021 sa zvýšil zisk najznámejšej značky tohto druhu nápoja na Slovensku o 136 percent a tržby narástli o desať percent na 11,86 milióna eur.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.