Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Voľby v USA Politika
17. november 2022

Silné a slabé stránky

Republikáni na ceste k prezidentským voľbám v roku 2024

Republikáni si vedia získať čoraz významnejších hispánskych voličov, ale výrazne strácajú mladú generáciu.

Republikáni na ceste k prezidentským voľbám v roku 2024

Ron DeSantis a Donald Trump na stretnutí guvernérov vo Washingtone 13. decembra 2018. Foto: TASR/AP

Americké tzv. midterms voľby, v ktorých sa očakávalo drvivé víťazstvo republikánov, priniesli nakoniec množstvo prekvapení. Demokrati si dokázali udržať väčšinu v Senáte a zároveň republikáni získajú pravdepodobne iba najtesnejšiu väčšinu v Snemovni reprezentantov. Viac o výsledkoch sme písali tu.

Pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami v roku 2024 sa už dá vyčítať niekoľko signálov a zároveň sa ukazujú zaujímavé zmeny vo voličských preferenciách jednotlivých demografických skupín. Čo teda tieto „midterms“ napovedajú?

Nárast medzi menšinami, hlavne u Hispáncov

Afroameričania a Hispánci boli za posledné desaťročia voličským jadrom Demokratickej strany. Niekedy až viac ako 90 percent Afroameričanov hlasuje za demokratických kandidátov. Republikáni v týchto dvoch skupinách dlho absolútne prehrávali, mnohokrát boli vnímaní iba ako strana bieleho muža a ako vyslovene nepriateľskí k týmto dvom skupinám. Postupne sa zároveň zvyšuje podiel týchto dvoch demografických skupín na celkovom obyvateľstve USA, a pokiaľ by republikáni nevedeli tieto dve skupiny osloviť, čakali by ich v nasledujúcich rokoch veľké prehry. To sa však začína výrazne meniť a obraz Republikánskej strany začína byť u nich pozitívnejší.

Najväčšiu zmenu je možné pozorovať u Hispáncov. Táto voličská skupina je dlhodobo výrazne katolícka a konzervatívna, avšak republikánom sa ju nedarilo osloviť najmä pre tvrdú protiimigračnú rétoriku, ktorá mnohokrát hraničila s rasizmom. Republikánska strana však v posledných rokoch aktívne pristupuje ku komunikácii s touto skupinou, čoraz častejšie má volebnú kampaň a reklamy aj v španielčine, otvára svoje kancelárie priamo v ich štvrtiach a kandiduje za ňu čoraz viac samotných hispánskych kandidátov.

Keďže viacerí progresívni demokrati koketujú so socializmom, pre hispánskych migrantov, ktorí socializmus na Kube reálne zažili, ide o výstražné znamenie. Zdieľať

Konzervatívnu zmenu v tejto komunite prinášajú aj migranti z krajín, kde vládne komunizmus alebo socializmus, ako je Kuba alebo Venezuela. Keďže viacerí progresívni demokrati koketujú so socializmom, pre týchto migrantov, ktorí socializmus reálne zažili, ide o výstražné znamenie. To sa ukázalo najmä na Floride, kde práve vysoká podpora Hispáncov zabezpečila republikánovi DeSantisovi presvedčivé víťazstvo.

Demokrati síce stále majú na svojej strane väčšinu hispánskych voličov, avšak ich náskok sa každými voľbami zmenšuje. V porovnaní s rokom 2020 sa znížil o 5 percent, v porovnaní s rokom 2018 až o 9 percent. U hispánskych mužov je posun najzreteľnejší: u nich získali demokrati v tomto roku sotva 55 percent, ešte v roku 2018 to bolo 63 percent.

Pokiaľ budú republikáni pokračovať v aktívnej kampani v tejto komunite a zoberú si príklad predovšetkým z Floridy, kde už sú Hispánci republikánskym jadrom, ich volebné vyhliadky v roku 2024 môžu byť viac ako ružové.

U Afroameričanov ide o zatiaľ menej pozitívny príbeh, avšak aj táto skupina sa aspoň trochu posunula k republikánom – o 4 percentá v porovnaní s rokom 2018. Afroameričania však stále zostávajú najdôležitejšími a najvernejšími podporovateľmi demokratov, aj v týchto voľbách ich volilo takmer 90 percent z nich. 

Demokrati vyhrávajú medzi mladými voličmi s drvivým rozdielom

To, že mladí voliči volia v USA výrazne liberálne, nie je žiadnou novinkou. Čo sa však mení, je fakt, že v roku 2024 už generácia mileniálov a generácia Z, teda dve najmladšie generácie, budú vo voľbách prevažovať nad konzervatívnou generáciou boomerov.

Už v roku 2020 mileniáli a generácia Z tvorili väčší podiel oprávnených voličov ako boomeri (38 percent oproti 28 percentám), avšak mali menšiu tendenciu voliť. O dva roky sa však už aj to zrejme zmení.

Podľa odhadov až 40 percent generácie Z nikdy nevstúpi do manželstva, poklesne aj miera religiozity. Ich posun ku konzervatívnejším hodnotám počas zvyšovania veku teda vôbec nemusí nastať. Zdieľať

Demokrati boli schopní vyhrať tento rok medzi mladými voličmi (vo veku 18 – 29 rokov) s obrovským rozdielom 28 percent, pričom v niektorých štátoch za nich hlasovalo až 70 percent z nich. Zároveň platí, že v mnohých štátoch práve títo mladí voliči rozhodli celé voľby.

Môžeme sa zamyslieť, či tieto skupiny voličov, ako budú starnúť, postupne neprejdú k republikánom. Za posledné desaťročia sa takýto trend dal pozorovať. Tieto dve generácie sú však iné. Sú oveľa liberálnejšie, ako boli boomeri v mladosti, a zároveň im budú vo veľkom chýbať skúsenosti, ktoré definovali konzervatívne postoje.

Inzercia

Podľa odhadov až 40 percent generácie Z nikdy nevstúpi do manželstva, mnoho ľudí z týchto generácií bude odkladať aj kúpu domu a dlhodobejšie usadenie sa, poklesne aj miera religiozity. To znamená, že ich posun ku konzervatívnejším hodnotám počas zvyšovania veku vôbec nemusí nastať.

Pokiaľ republikáni tieto dve generácie nebudú vedieť osloviť, o pár desaťročí sa ich volebné výsledky môžu masívne prepadnúť. Jedným z dôvodov odmietania republikánov v týchto skupinách je veľké spochybňovanie existencie klimatickej zmeny. Republikáni tu zaujali úplne ideologický postoj na rozdiel napr. od pravice v Európe, ktorým sa zahnali do kúta.

Pokiaľ chcú republikáni uspieť, budú musieť priniesť voči naratívu demokratov alternatívu – poskytnúť pravicové riešenie na klimatickú zmenu a nie spochybňovanie jej samotnej existencie. Je to veľmi potrebné, keďže v súčasnosti najmladšie generácie v USA vnímajú rovnako pozitívne socializmus aj kapitalizmus, čo neveští nič dobré.

Republikáni rástli na Floride a v New Yorku, pohoršili si v „Hrdzavom páse“

O drvivom víťazstve DeSantisa sme už písali. Vďaka nemu sa Florida stala republikánskym štátom, ktorý bude v prezidentských voľbách v roku 2024 veľmi cenný.

Rovnako si však polepšili aj v silne liberálnom New Yorku, kde už dve desaťročia nezastávajú prakticky žiadny celoštátny post. Ich zisky sú tu oveľa striedmejšie ako na Floride, ale určite sú pozitívnym signálom. New York je notoricky známy vysokou kriminalitou, za čo majú plnú zodpovednosť vládnuci demokrati a republikáni to v kampani výrazne využili. Vďaka tomu od demokratov prebrali hneď niekoľko kresiel v Snemovni a porazili tu aj kampaňového šéfa Demokratickej strany Seana Patricka Maloneyho.

Republikánsky kandidát na guvernéra znovu prehral, ale rozdiel oproti demokratickej kandidátke bol len 5 percent. Tieto voľby sú teda zdvihnutým prstom pre demokratov, pre ktorých práve straty v New Yorku znamenali stratu väčšiny v Snemovni reprezentantov.  

Trump v roku 2016 na obyvateľov štátov „Hrdzavého pásu“ zapôsobil rétorikou zdôrazňujúcou ochranu domácich odvetví a výrobcov. Republikáni však týchto voličov znovu strácajú. Zdieľať

Republikáni však majú problém v tzv. „Hrdzavom páse“. Ide o štáty, ktoré boli v 20. storočí výrobným centrom USA a dnes trpia nezamestnanosťou a chudobou. Typickým príkladom je mesto Detroit v štáte Michigan, ktoré malo obrovskú automobilovú výrobu, po jej odchode však čelí úpadku.

V kľúčových štátoch „Hrdzavého pásu“, Pensylvánii, Wisconsine a Michigane, dokázal Donald Trump v roku 2016 vyhrať. V Michigane dokonca vyhral ako prvý kandidát republikánov od roku 1988. Na obyvateľov zapôsobil svojou rétorikou „America first“ zdôrazňujúcou ochranu domácich odvetví a výrobcov. Tieto štáty totiž prišli o svoje fabriky hlavne pre ich presun do lacnejších destinácií, ako sú východná Európa alebo Čína.

Republikáni si mysleli, že tieto štáty s vysokým počtom voliteľov získali na svoju stranu a zabezpečili si tak víťazstvá aj v nasledujúcich voľbách. Ako sa však ukázalo vo voľbách v roku 2020 a v tohtomesačných „midterms“, tieto cenné štáty znovu strácajú.

V Michigane demokrati získali všetky celoštátne posty a dokonca prvýkrát za takmer 40 rokov ovládli aj Senát. Vo všetkých troch štátoch v súčasnosti už vládnu demokratickí guvernéri a demokrati tvoria aj väčšinu kongresmanov.

Pokiaľ chcú republikáni v roku 2024 vyhrať, budú musieť v týchto štátoch viac zabrať a získať aspoň niektorý z nich. Ako sa ukázalo v roku 2016, určite majú šancu.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.