Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Voľby v USA Politika
10. november 2022

Voľby v USA

Republikánske cunami neprišlo, Trumpovi sa črtá silný protivník

Trump podporoval konšpirátorských kandidátov, ktorí však neoslovili dostatočný počet voličov. Naopak, vďaka DeSantisovi sa dôležitá Florida stala konzervatívnym územím.

Republikánske cunami neprišlo, Trumpovi sa črtá silný protivník

Ron DeSantis s manželkou počas volebnej noci 8. novembra 2022. Foto: TASR/AP

V USA sa v utorok konali ďalšie kľúčové voľby, tzv. midterms (voľby v polčase prezidentského obdobia), ktoré opäť zatriasli celou americkou politickou scénou a dajú sa z nich vyvodiť prvé závery pred prezidentskými voľbami v roku 2024. Američania volili 35 senátorov zo 100, všetkých 435 členov Snemovne reprezentantov, väčšinu guvernérov a tiež členov legislatív jednotlivých amerických štátov.

Republikáni vstupovali do týchto volieb s veľkým optimizmom. Proti demokratom hral od začiatku historický precedens – strana prezidenta za posledné desaťročia takmer vždy stratila v midterms jednu alebo obe komory Kongresu. Navyše midterms voľby výrazne závisia od celkového vývoja krajiny a popularity prezidenta. Tieto dva faktory boli výrazne v neprospech Bidena. Podľa júnového prieskumu CNN až 85 percent dospelých ľudí v USA uviedlo, že veci v krajine sa uberajú zlým smerom bez ohľadu na dôvod. Podľa agregovaného prieskumu FiveThirtyEight sa Bidenova popularita v deň volieb pohybovala v záporných číslach, a to na úrovni iba 41,4 percenta, nesúhlasilo s ním až 53,5 percenta občanov.

Aj to išlo o vysoké čísla oproti Bidenovej popularite z leta, keď dosahovala sotva 37 percent. Bidenovi sa nakrátko zvýšila podpora v júni po zrušení práva na potrat Najvyšším súdom USA a na konci leta aj kvôli viacerým legislatívnym víťazstvám, vďaka čomu dokázal mobilizovať jadro Demokratickej strany. Ťažké ekonomické časy a vysoká inflácia jeho vyhliadky na udržanie väčšín v oboch komorách Kongresu však rýchlo uzemnili. Predovšetkým rastúca inflácia napovedala, že Demokratická strana by mohla byť v týchto voľbách „zmetená“ a republikáni si trúfali aj na zisky obvodov, ktoré boli dlhodobo hlboko demokratické.

Všetko je oproti očakávaniam inak. Republikáni síce neprehrali, no nejde o také zdrvujúce víťazstvo, aké sa vzhľadom na Bidenovu nepopularitu očakávalo. Zdieľať

Postupne ako sa doťahovali v prieskumoch na demokratických nominantov do Senátu v jednotlivých štátoch, republikáni si začali trúfať na získanie väčšiny nielen v Snemovni, ale aj Senáte. Len dva dni pred voľbami šéf republikánskej senátnej kampane senátor Rick Scott predpovedal, že by republikáni mohli získať 52 kresiel zo 100, teda zisk dvoch kresiel oproti súčasnosti.

Všetko je však inak. Republikáni síce neprehrali, s najväčšou pravdepodobnosťou získali väčšinu v Snemovni reprezentantov a budú tak môcť blokovať Bidenovu agendu, avšak nejde o také zdrvujúce víťazstvo, aké sa vzhľadom na Bidenovu nepopularitu očakávalo. Navyše, vo voľbách do Senátu sa im podľa predbežných výsledkov nedarilo, majú stále 50 senátorov (ak nakoniec vyhrajú Nevadu) a demokrati tak pravdepodobne budú mať tesnú väčšinu vďaka demokratickej viceprezidentke Harrisovej 50 plus jej hlas – v prípade hlasovania 50-50 má Kamala Harrisová rozhodujúci hlas.

To sa však ešte môže zmeniť, ak by republikáni vyhrali rozstrelové voľby v štáte Georgia v decembri (žiadny kandidát v tomto štáte nezískal potrebných 50 percent hlasov), dovtedy môže teda byť súboj o Senát ešte nerozhodnutý. Už teraz je však možné konštatovať, že výsledky republikánov sú namiesto zdrvujúcich výhier až na výnimku Floridy skôr sklamaním. Čo sa udialo a prečo je to tak?

Hlavný dôvod horších výsledkov je Trump

Ako sme na Postoji písali ešte pred voľbami, Trump bol najväčším dôvodom zlyhania republikánov v týchto voľbách a jeho vina na ich čiastočnom neúspechu je zjavná. Republikáni to síce mali ťažšie kvôli motivovanému jadru Demokratickej strany po zrušení práva na potrat, avšak v ich prospech hrala zlá ekonomická situácia. To, čo bolo rozhodujúce, bolo Trumpovo využívanie týchto volieb na svoje politické ciele namiesto toho, aby sa snažil pomôcť vyhrať Republikánskej strane.

Trump sa stále nevie posunúť od volieb v roku 2020, stále klame o tom, že tieto voľby boli ukradnuté, a vyžaduje, aby si to mysleli aj jeho spolupracovníci. Zároveň sa v najbližších dňoch očakáva, že znovu oznámi svoju kandidatúru na prezidenta. Podľa týchto cieľov sa správal v týchto voľbách. Keďže si udržiava stále obrovské množstvo priaznivcov medzi členmi Republikánskej strany, túto svoju pozíciu využil v republikánskych primárkach pred voľbami.

Trump v Pennsylvánii podporil celebritu Mehmeta Oza, ktorý predtým v tomto štáte ani nebýval a ktorý vo svojich šou propagoval používanie homeopatík. Zdieľať

V nich podporil radikálnych kandidátov, ktorí spochybňovali voľby v roku 2020 a zároveň sa mnohí priamo zúčastnili na útoku na Kapitol alebo proteste, ktorý tomuto útoku predchádzal. Títo kandidáti z veľkej časti vyhrali svoje primárky, ale pre väčšinu bežnej populácie sú nevoliteľní. Republikáni si tak strelili do vlastnej nohy a v pre nich najpriaznivejšej politickej atmosfére kvôli Trumpovi nanominovali kandidátov, ktorí prehrali proti mainstreamovým demokratom.

Tento trend bol dobre pozorovateľný ako v boji o Snemovňu, tak aj v boji o Senát. Jedným z umiernených republikánov, ktorí kvôli Trumpovi prehrali v primárkach, bol Peter Meijer v štáte Michigan. Tento populárny republikán by bol poľahky znovuzvolený v tohtoročných voľbách. Spravil však „neodpustiteľnú“ chybu v tom, že ako 10 ďalších republikánskych kongresmanov hlasoval za obvinenie Trumpa po útoku na Kapitol. Trump sa mu chcel pomstiť, podporil v primárkach jeho protivníka, radikálneho pravičiara a konšpirátora Johna Gibbsa, ktorý Meijera porazil. V midterm voľbách tento utorok však Gibbs medzi bežnou populáciou absolútne prepadol a republikáni zbytočne stratili kreslo.

Rovnako Trump podporil veľmi zlých kandidátov do Senátu. Jediným dôvodom, prečo si ich vybral, bola ich podpora jeho falošných tvrdení, že voľby v roku 2020 boli ukradnuté. Vôbec neskúmal ich zvoliteľnosť a ich schopnosti. To sa najviac premietlo do senátnych volieb v Pensylvánii, kde Trump podporil celebritu Mehmeta Oza, ktorý predtým v tomto štáte ani nebýval a ktorý vo svojich šou propagoval používanie homeopatík. Oz získal menej hlasov ako viceguvernér Pensylvánie John Fetterman, ktorý ešte počas kampane utrpel mŕtvicu. Republikáni tak prišli o kreslo, ktoré predtým dlhodobo zastával umiernený republikán Pat Toomey.

Rovnaký prípad je aj New Hampshire, kde mali republikáni veľkú šancu poraziť úradujúcu demokratickú senátorku, ale Trumpov kandidát a konšpirátor Don Bolduc tu skončil s výrazne zlým výsledkom.

Všetky takéto prípady sa opakujú po celej krajine. Trump podporil veľmi zlých kandidátov a tí prehrali. Naopak, umiernení republikáni, ako je aj guvernér New Hampshire Chris Sununu, poväčšine poľahky porazili svojich súperov.

V tomto smere sa však dá pre republikánov chápať aj dobrá správa – Trumpova sila v republikánskej politike slabne. Stále je v nej síce najpopulárnejší, ale aj vďaka strate mnohých ľahko vyhrateľných kresiel je jeho pozícia otrasená. V minulosti sa všetci báli Trumpa kritizovať, situácia sa však začína meniť. Najhoršia vec na jeho volebnom správaní bola tá, že síce podporil kandidátov, ale neprispel im takmer nijakými peniazmi, hoci za posledné roky pre svoje politické organizácie získal desiatky miliónov dolárov. To ešte viac ukázalo, že mu nejde o konzervatívne hodnoty a politiku, ale iba o svoj prospech.

Ben Shapiro: „Trump si vybral zlých kandidátov, neminul na nich takmer žiadne peniaze a potom začal nadávať republikánom, ktorí prehrali a dostatočne sa pred ním nepoklonili. To bude mať vplyv na rok 2024.“ Zdieľať

Prvým významným kritikom bol senátor Ted Cruz, inak blízky Trumpov spojenec, ktorý pár dní pred voľbami skritizoval Trumpa za to, že neminul takmer nič zo svojej 100-miliónovej zásoby na senátne kampane. Pár hodín po vyhlásení prvých výsledkov sa zase ozval významný konzervatívny komentátor známy aj u nás – Ben Shapiro, ktorý už otvorene napísal: „Na kvalite kandidáta záleží – základná dynamika nie je dostatočne silná na to, aby priviedla zlých kandidátov k víťazstvu. (...) Donald Trump bol hlavnou brzdou republikánov, od jeho výberov až po jeho rozmary. Trump si vybral zlých kandidátov, neminul takmer žiadne peniaze na svojich vlastných kandidátov a potom začal nadávať republikánom, ktorí prehrali a dostatočne sa pred ním nepoklonili. To bude mať vplyv na rok 2024.“

Bude zaujímavé sledovať, či sa proti Trumpovi vymedzia aj ďalší významní konzervatívci a či poskytnú voči nemu životaschopnú alternatívu v prezidentských voľbách 2024 – jedna sa už výrazne črtá.

Inzercia

Dobré správy pre republikánov

Republikáni zaznamenali aj veľmi dobré správy.

Čerešničkou na torte bolo víťazstvo nad kampaňovým šéfom demokratov Seanom Patrickom Maloneym. Ide o zahanbujúci výsledok, pretože ide o prvú porážku šéfa volebnej kampane ktorejkoľvek strany vo voľbách od roku 1980. Navyše, jeho obvod bol dlho označovaný za hlboko demokratický, Biden ho iba pred dvomi rokmi vyhral s rozdielom 10 percent.

Maloney však spravil množstvo chýb, keď sa ukázal ako bezohľadný politický hráč, okrem iného vytlačil svojho vlastného kolegu z jeho obvodu. Pritom jeho úlohou ako šéfa kampane bolo všetkých demokratických kongresmanov chrániť. Republikáni investovali do obvodu milióny dolárov, aby Maloney prehral, čo sa nakoniec aj stalo. Ide o výrazné symbolické víťazstvo republikánov.

Najlepšou správou je však ich výsledok na Floride, ktorá sa stáva po týchto voľbách konzervatívnym územím a kde bolo možné pozorovať republikánske cunami. Republikáni vyhrali 20 z 28 kresiel do Snemovne reprezentantov a všetky posty na celoštátnej úrovni, vo floridskom senáte dokonca získali superväčšinu. Za všetko je zodpovedný jeden človek: guvernér Ron DeSantis.

Florida bola posledných dvadsať rokov štátom, ktorý sa raz priklonil k republikánom a raz k demokratom a súboje sa končili takmer vždy najtesnejším rozdielom okolo jedného percenta. Jej veľký význam spočíva v tom, že má tretiu najväčšiu populáciu spomedzi amerických štátov, čo jej dáva až 28 kresiel v Snemovni reprezentantov a aj obrovskú váhu pri prezidentských voľbách.

O Floridu sa či už v guvernérskych, senátnych, alebo prezidentských voľbách vždy tvrdo bojovalo a strany na tento štát míňali desiatky miliónov dolárov, bez Floridy je totiž ťažké vyhrať prezidentské voľby. V rokoch 2008 a 2012 Floridu v prezidentských voľbách tesne vyhral demokrat Barack Obama, v roku 2016 však už Donald Trump o niečo viac ako jedno percento. Aj Ron DeSantis vyhral kreslo guvernéra v roku 2018 o menej ako jedno percento. S jeho príchodom sa však všetko zmenilo a Florida sa stala konzervatívnou baštou.

Ron DeSantis je pri premene Floridy absolútne kľúčový. Po svojom nástupe veľmi aktívne pristúpil k svojej úlohe a nebál sa priamej konfrontácie s demokratmi, čo republikánske jadro veľmi ocenilo. Zdieľať

Vysvetlení pre túto zmenu, krátkodobých aj dlhodobých, je niekoľko. Z dlhodobého hľadiska má význam predovšetkým demografia. Na Floride žije početná a stále rastúca hispánska komunita, čo by malo na prvý pohľad nahrávať demokratom, pre ktorých Hispánci tvoria voličské jadro. Opak je však pravdou, pretože hispánska komunita na Floride je zložená predovšetkým z utečencov pred komunistickým režimom na Kube a socialistickým režimom vo Venezuele.

Práve títo utečenci a migranti si naplno uvedomujú hrozbu socializmu, zažili ju na vlastnej koži, a preto sú veľmi citliví na niektoré výstrelky progresívnych demokratov, ktorí volajú po socializme. Majú teda väčšiu tendenciu voliť republikánov. Rovnako je Florida štátom, kam chodia dôchodcovia z celých Spojených štátov stráviť svoj dôchodok. Staršia generácia má väčšiu tendenciu voliť konzervatívne, a tak rast tejto demografickej skupiny nahráva republikánom.

To by však nestačilo na zmenu Floridy na konzervatívny štát. Ron DeSantis je pri premene absolútne kľúčový. Po svojom nástupe totiž veľmi aktívne pristúpil k svojej úlohe a nebál sa priamej konfrontácie s demokratmi, čo republikánske jadro veľmi ocenilo, aj keď niekedy boli jeho rozhodnutia vyslovene populistické. Počas pandémie štylizoval Floridu do roly štátu slobody, bojoval proti povinným rúškam a vakcinácii a bol teda protikladom štátov ako Kalifornia, kde bol veľmi prísny režim. Rovnako aktívne pristupoval ku kultúrnym vojnám, v ktorých vystupoval napr. proti tzv. kritickej rasovej teórii či sexuálnej výchove. Zároveň však presadzoval nízke dane a veľmi business-friendly prostredie a potvrdil rolu Floridy ako štátu atraktívneho pre podnikanie.

Aj keď mnohé jeho opatrenia, predovšetkým v súvislosti s covidom, by boli v Európe za čiarou, v USA sa Florida stala veľmi obľúbenou destináciou a začala byť vnímaná ako útočisko republikánov. Zaujímavé je, že jej populácia začala počas pandémie ešte viac rásť a najviac ľudí sa na tu sťahuje z hlboko demokratickej Kalifornie. Na Floridu sa nedávno presťahoval napr. aj konzervatívny komentátor Ben Shapiro, ale aj Will Witt známy z videí PragerU, svoje sídlo tu našlo v posledných rokoch aj množstvo veľkých firiem.

Florida sa stala veľmi obľúbenou destináciou a začala byť vnímaná ako útočisko republikánov. Najviac ľudí sa na tu sťahuje z hlboko demokratickej Kalifornie, svoje sídlo tu našlo v posledných rokoch aj množstvo veľkých firiem. Zdieľať

Ron DeStantis však od začiatku veľmi aktívne pracoval aj na zvýšení počtu republikánov v štáte. Počas svojho prvého funkčného obdobia minul päť miliónov dolárov prostredníctvom Republikánskej strany Floridy na snahy o registráciu voličov, čo podporilo masívny nárast registrovaných republikánov. Od začiatku tejto akcie už majú republikáni o 320-tisíc viac registrovaných voličov ako demokrati, a to pred štyrmi rokmi za nimi výrazne zaostávali. Terajšia situácia, keď je viac registrovaných republikánov ako demokratov, je vôbec prvá v histórii Floridy, doteraz to bolo vždy naopak. Aj tu sa ukázala efektivita DeSantisovej politiky.

Všetky tieto aktivity mali počas midterm volieb veľký vplyv na jeho obrovský úspech. V štáte, kde sa všetky súboje vyhrávali o jedno percento, zvíťazil DeSantis nad svojím demokratickým oponentom o neuveriteľných takmer 20 percent v pomere 59,4 ku 40 percentám. Spolu s ním republikáni vyhrali všetko, čo sa dalo.

Dlhodobo sa pripravuje na prezidentskú kampaň a bude pravdepodobne hlavným vyzývateľom Trumpa v republikánskych primárkach. Momentum má teraz určite na svojej strane a bude zaujímavé sledovať, ako tento súboj prebehne, resp. či sa vôbec začne.

V každom prípade má DeSantis na kampaňovom účte pripravených vyše 100 miliónov dolárov a je veľmi úspešný vo fundraisingu, čo bude veľmi potrebné. Tak či onak, drvivé víťazstvo republikánov na Floride na všetkých úrovniach znamená, že demokrati majú málo motivácie investovať do kampane v tomto štáte, keď peniaze môžu byť použité inde. V nasledujúcich prezidentských voľbách majú republikáni tento rozhodujúci štát takmer istý.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.