Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
28. september 2022

Muži stratení vo vzťahoch

Máme tu generáciu osamelých mužov a vplýva to aj na ich zdravie

Muži sú osamelí tak ako nikdy predtým a ubližuje im to. Problémom sú ženy, ktoré ich predbehli v zručnostiach, ako zvládať vzťahy. 

Máme tu generáciu osamelých mužov a vplýva to aj na ich zdravie

Foto: Flickr/Jaume Escofet

Viaceré štúdie, ktoré sa zaoberali fenoménom samoty, sa pretínajú v zaujímavom výsledku. Samotou nie sú najviac ohrození starí ľudia, ako by sa logicky predpokladalo. Najviac osamelí sú vraj paradoxne mladí muži.

Vedci skúmali, ako samota súvisí s vekom, pohlavím a kultúrnym rámcom. Výskum BBC Loneliness Experiments, ktorý organizovala Univerzita Manchester, Exeter a Brunel, analyzoval viac ako 46-tisíc osôb vo veku 16 až 99 rokov. Účastníci pochádzali celkovo z 237 krajín sveta.

Najprekvapivejším výsledkom je, že mladí ľudia sa cítia viac osamelí ako tí starí, hovorí vedúca projektu Manuela Barretová z Univerzity Exeter. Ako vysvetlenie predpokladá, že mladí majú iné očakávania od sociálnych vzťahov ako starší ľudia. 

„Platí, že mladší ľudia sú schopnejší vo vzťahoch lepšie využívať technológie. Ale známe je tiež to, že technológie slúžia ako doplnok a nie rozšírenie vzťahov a technológie nie sú schopné umenšiť pocit samoty,“ tvrdí psychologička Barretová.

Dôležitou pointou štúdie je, že muži sa cítia viac osamelí ako ženy. Celkovo sa dá zhrnúť, že najosamelejšími ľuďmi sú mladí ľudia mužského pohlavia, ktorí žijú v individualistických spoločnostiach.

Túto tézu potvrdzuje aj nedávny článok z leta, ktorý bol publikovaný v odbornom časopise Psychology Today. Obsiahla štúdia o živote starých mládencov priniesla zaujímavé výsledky. Čoraz viac heterosexuálnych mužov má problém s randením. Terapeut Greg Matos tvrdí, že mladí muži, ako aj muži stredného veku sú oveľa osamelejší ako generácie predtým a tvoria čoraz väčšiu skupinu ľudí, ktorí žijú dlhodobo single. Doktor Matos, ktorý sa špecializuje na rodinné a párové poradenstvo, ako hlavné dôvody tejto novodobej osamelosti opisuje tri fenomény.

Ženy sú o krok vpred a muži nestíhajú

Za mužský pocit osamelosti môžu podľa Matosa vysoké požiadavky žien, ktoré od vzťahu očakávajú oveľa viac, ako bolo zvykom kedysi. Vo verejnom diskurze sa kladie čoraz väčší dôraz na mentálne zdravie a komunikáciu, a tak už ženy mužskú uzavretosť a neokrôchanosť netolerujú. Ženy zmenili podľa terapeuta vzťahové štandardy.

Druhým dôvodom sú podľa Matosa online zoznamky. Až 62 percent používateľov zoznamovacích aplikácií tvoria muži. To vedie k nerovnosti pohlaví, ženy sa cítia prevalcované množstvom ponúk, zatiaľ čo muži vstupujú do extrémnej konkurencie o záujem žien. Z tohto procesu vychádzajú frustrovaní a demotivovaní.

Tretím dôvodom sú emocionálne zručnosti, ktoré väčšine mužov chýbajú a ženy majú v tejto oblasti citeľnú prevahu. Keď ide o komunikáciu a intimitu, muži sa nedokážu vyrovnať ženám, ktoré chodia na terapie a v psychologických zručnostiach sa pravidelne vzdelávajú.

Inzercia

Ženy, ktoré prešli kurzami sebapoznania alebo sa riadia podľa psychologických príručiek, už neznesú vedľa seba tápajúceho muža, čo spôsobuje rozpad mnohých vzťahov.

Matos upozorňuje, že rodiny nevybavia mladých mužov do života dôležitými komunikačnými nástrojmi na zvládanie rozdielov medzi mužmi a ženami. Ženy už s mužmi stratili trpezlivosť a tí zostávajú osamelí vo svojej nemohúcnosti.

Doktor Matos mužom odporúča, aby na sebe – či sa im to páči, alebo nie – začali pracovať a vyplnili priepasť medzi zručnosťami, ktoré sú na vzťah potrebné. Radí nebáť sa využiť psychologickú pomoc, aby človek spoznal sám seba a pochopil, prečo reaguje v konkrétnych situáciách tak, ako reaguje. Ženy podľa Matosa právom očakávajú, že dnes už k ľudskej zrelosti patria aj psychologické nástroje na zvládanie vzťahov.

Samota chlapov ničí

Štúdie už v minulosti ukázali, že muži sú najšťastnejší, keď žijú vo vzťahu. Naopak, osamelosť zle vplýva na ich psychické i fyzické zdravie. Dánska štúdia priniesla závery, že dlhodobá osamelosť ovplyvňuje telesné zdravie. Dánski vedci 26 rokov skúmali dáta päťtisíc účastníkov štúdie, z ktorých dve tretiny boli muži a tretinu tvorili ženy. Priemerný vek vzorky bol 54 rokov a parameter, ktorý sa meral, boli zápalové procesy v krvi.

Vyhodnotenie ukázalo jasnú nerovnosť pri posudzovaní zdravia podľa pohlavia. Kým muži, ktorí žili sedem alebo viac rokov sami a prekonali niekoľko rozchodov, mali zápalové markery v krvi najvyššie, pri ženách sa táto súvislosť nepreukázala.

Zápalové procesy v tele neovplyvnil napríklad stupeň vzdelania osamelých účastníkov, zato pohlavie ho ovplyvnilo výrazne. Podľa vedcov za to môže rôzne prežívanie osamelosti. Kým muži reagujú na samotu skôr navonok, teda začnú napríklad viac piť, ženy idú viac dovnútra a upadajú častejšie do depresie. Mužom chýba zverovanie sa s emocionálnym prežívaním, keďže princípom zvládania ťažkých situácií je, aby neukázali slabosť.

Autor Björn Süfke sa mužom venuje dvadsať rokov ako terapeut. V jednom zo svojich textov vysvetľuje, že muži sa snažia vyhovieť požiadavkám, ktoré sa na nich kladú, dvoma spôsobmi. Buď ich dlhodobo ignorujú a na konci aj tak narazia do steny, alebo sa im bez reptania prispôsobia, aby nevytŕčali a aby vyhoveli všetkým okolo, najmä svojim ženám. To sa končí vo väčšine prípadov vzťahovým vyhorením.

Süfke mužom radí, aby sa emancipovali a nazreli do svojho vnútra, čo chcú, čo cítia a čo si naozaj myslia. „Je úplne jedno, že to nie je dosť tradične mužské alebo, naopak, moderné, v zmysle typický chlap alebo to muž predsa nerobí! Pretože otázka nestojí tak, aký má muž byť, ale akým mužom ja skutočne som a akým chcem byť.“

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.