Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Šport
27. september 2022

Majstrovstvá sveta vo futbale

Novým jablkom sváru sa stali kapitánske pásky pripomínajúce dúhu

Liberálni kritici tvrdia, že sa mužstvá, ktoré plánujú použiť relatívne nekonfliktný dizajn, chcú zaliečať katarskej vláde.

Novým jablkom sváru sa stali kapitánske pásky pripomínajúce dúhu

Foto: Twitter

Osem z trinástich európskych mužstiev, ktoré sa zúčastnia na majstrovstvách sveta vo futbale v Katare, chce, aby ich kapitán mal na svojej páske symbol pripomínajúci dúhu s nápisom „Jedna láska“, informuje agentúra AP.

Napriek tomu, že obyvatelia Západu zrejme pochopia, čo sa tímy danými páskami snažia divákom odkázať, symbol neobsahuje farby, ktoré sa na vyobrazenie symbolu dúhy používajú bežne.

 

Krok, ktorý by chceli uskutočniť napríklad aj tímy Nemecka, Anglicka a Francúzska, spustil konflikt na viacerých frontoch.

Na jednej strane je organizácia FIFA, ktorá tímom zakazuje, aby používali vlastné dizajny kapitánskych pások. Na strane druhej sú liberálni kritici, ktorí tvrdia, že sa tímy použitím menej konkrétneho symbolu zachovali zbabelo a snažia sa prispôsobiť katarskému režimu.

Nemecký bulvárny denník Bild napríklad súčasné používanie dúhovej vlajky futbalovými tímami označil nemeckým slovom Gratismut, ktoré označuje odvahu, ktorú v skutočnosti daný človek nepotrebuje. (Napríklad keď v nejakej krajine bojuje za práva určitej skupiny ľudí, ktoré už však boli predtým vybojované.)

Denník tým narážal na to, že sa futbalisti explicitnými symbolmi dúhy nehanbia prezentovať v Amsterdame, Paríži alebo Budapešti, no keď sa šampionát koná v islamskej krajine, kde je homosexualita zakázaná, „klaňajú sa miliardárskym hostiteľom, aby ich nenahnevali“.

Robert Fietzke, líder ľavicovej strany zo Saska-Anhaltska, dizajn takisto kritizoval, pričom ho označil za „figový list“, ktorý má zakryť škandály spojené so šampionátom organizovaným v Katare.

 

Poľský kapitán chce podporiť Ukrajinu

Čo sa týka druhej línie konfliktu, ktorým je nesúlad rozhodnutia daných tímov s pravidlami organizácie FIFA, Waleská futbalová federácia uviedla, že celosvetovej asociácii predložila žiadosť o povolenie nosenia pások.

Inzercia

FIFA sa k tejto žiadosti v čase písania tohto článku ešte nevyjadrila. Európska futbalová organizácia UEFA uviedla, že kampaň „plne podporuje“.

Osem európskych tímov, ktoré chcú, aby ich kapitáni v Katare nosili kvázidúhové pásky, však nie sú jedinými ľuďmi, ktorí chcú ich dizajnom vyslať určité posolstvo.

Kapitán Poľska Robert Lewandowski napríklad podľa denníka New York Times tento týždeň vyhlásil, že si na šampionát vezme pásku v modro-žltej farbe, čím chce dať najavo, že podporuje Ukrajinu. Pásku, ktorú si so sebou chce zobrať, dostal od bývalého velikána ukrajinského futbalu Andrija Ševčenka.

 

Poľsko patrilo medzi štáty, ktoré po ruskej invázii Ukrajiny vyhlásili, že nebudú hrať proti Rusku. FIFA napokon Rusku zakázala hrať medzinárodné futbalové zápasy, čo viedlo k jeho vypadnutiu z play-off kvalifikácie majstrovstiev sveta.

Úmrtia robotníkov počas výstavby

Ďalšou kontroverznou témou týkajúcou sa tohtoročných majstrovstiev sveta je spôsob, akým Katar pristupoval k robotníkom, ktorí pracovali na výstavbe štadiónov, trás metra alebo hotelov, ktoré sa budú využívať počas šampionátu.

Niektoré skupiny zameriavajúce sa na ochranu ľudských práv tvrdia, že pri stavebných projektoch zomrelo viac ako 6 000 robotníkov. Predstavitelia šampionátu tvrdia, že o život prišli traja robotníci.

Amnesty International od organizátorov majstrovstiev žiada, aby pozostalým vyplatili odškodné vo výške 440 miliónov dolárov, aby sa ich hodnota vyrovnala peňažným odmenám, ktoré dostane 32 tímov zúčastňujúcich sa na šampionáte.

Práva robotníkov už po Nemecku začala nahlas podporovať aj Anglická futbalová federácia. Hráči Anglicka by sa podľa nej počas šampionátu mali stretnúť s niektorými z tamojších pracovníkov.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.