Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Šport
30. november 2022

Futbalový šampionát v Katare

Záhada prázdnych sedadiel, tiché protesty a incidenty s vlajkami

Šampionát v Katare doteraz priniesol mnoho športových emócií, ale aj kontroverzných situácií na trávnikoch či mimo nich. Pozreli sme sa na päť momentov, o ktorých sa diskutuje. 

Záhada prázdnych sedadiel, tiché protesty a incidenty s vlajkami

Futbalisti Iránu vyjadrili podporu protivládnym protestom tým, že nespievali hymnu. Foto: TASR/AP

Majstrovstvá sveta vo futbale sú v plnom prúde. Tak ako sa predpokladalo už pred ich začiatkom, nehovorí sa len o futbale. Výkony na trávnikoch zatieňujú incidenty mimo nich.  

Štadióny zmenili kapacitu 

Po prvých zápasoch sa v Katare objavil zaujímavý jav. Divákov bolo viac ako miest na štadióne. 

Ukázalo sa, že kapacita štadiónov, ktorá bola uvedená pred šampionátom, bola nižšia, ako je reálna. Napríklad na štadión Lusail by sa malo dostať maximálne 80-tisíc divákov. Podľa denníka Guardian sa naň však zmestí až 92-tisíc fanúšikov.

FIFA neskôr údaje spresnila a oficiálne kapacity sa navýšili. Vysvetlila, že údaje boli definitívne sfinalizované až po vykonaní všetkých opatrení, ako je napríklad mapa sedadiel, infraštruktúra pre médiá či hostí.

 

Prázdne miesta na otváracom zápase medzi Katarom a Ekvádorom. Foto: TASR/AP

Nezrovnalosti však zostávali aj po úpravách. Hlásené boli takmer vypredané štadióny, ale prázdne sedadlá zostali. The Guardian vysvetľuje, že prázdne miesta môžu patriť sponzorom či pozvaným hosťom, ktorí na zápasy neprišli.  

Problémy mohol spôsobiť aj systém na kontrolu vstupeniek, vinou ktorého sa tvorili pred štadiónmi rady a fanúšikovia na niektoré zápasy nestihli prísť včas alebo sa na ne vôbec nedostali. 

Ak sa však budú brať do úvahy oficiálne štatistiky, tak na zápase Argentíny proti Mexiku bola najvyššia návštevnosť za posledných 28 rokov. Prvú výhru Messiho a spol. na turnaji videlo 88 966 divákov na štadióne Lusail. Väčšia účasť bola naposledy vo finále majstrovstiev sveta v roku 1994, keď sa v americkej Pasadene stretla Brazília s Talianskom. 

Zápas v Lusail však nie je ani medzi 30 najnavštevovanejšími v histórii šampionátov. Najviac divákov sledovalo finále v roku 1950 na legendárnej Maracane. Víťazstvo Uruguaja nad domácou Brazíliou videlo naživo 173 850 fanúšikov. 

Problémy s vlajkami 

Pred šampionátom sa čakali kontroverzie najmä okolo dúhových vlajok. Jedna sa dokonca objavila aj na trávniku, kam s ňou vybehol medzi hráčov aktivista počas zápasu Portugalska s Uruguajom. 

Rozruch však nespôsobili len dúhové zástavy. Irán chce pre vlajku vylúčiť zo šampionátu Spojené štáty. Americká futbalová federácia zverejnila na sociálnej sieti tabuľku skupiny, v ktorej je spoločne s Iránom. Pozmenila pritom zástavu Iránu. Vynechala z nej nápis Alah. USA svoj krok vysvetlili tým, že išlo o vyjadrenie solidarity s iránskymi ženami.

O ďalší incident sa postaralo Srbsko. V jeho šatni sa objavil transparent, na ktorom je Kosovo ako súčasť Srbska. Mapa je prekrytá srbskou vlajkou s nápisom „Nevzdáme sa“.

 

 

Celú záležitosť už vyšetruje FIFA. Podnet podala Kosovská futbalová federácia. Zábery zo srbskej šatne označila za šovinistický a agresívny čin. Pre Srbov žiada trest. 

Hoci Rusko na šampionáte nie je, riešila sa aj jeho vlajka. Tú má vyobrazenú na svojich kopačkách hráč Kamerunu Gael Onduoa. To, že by išlo o vyjadrenie politického názoru, odmieta. V Rusku vyrastal a neskôr aj hrával. 

„Moji príbuzní žijú v Rusku a sú vždy so mnou. Toto je náš domov. Už veľa rokov hrám v kopačkách s ruskou vlajkou a neporuším túto tradíciu,“ ozrejmil. FIFA sa vyjadrila, že Kamerunčana trestať nebude. 

Tiché protesty Iránu a Nemecka 

Najviditeľnejším protestom na majstrovstvách sveta mali byť dúhové kapitánske pásky na podporu LGBTI menšiny v Katare. To však FIFA zakázala hneď na začiatku. Ak by sa niektorí z reprezentačných kapitánov týmto spôsobom prezentoval na hracej ploche, dostal by žltú kartu.  

Protestovali tak napokon len Nemci, ktorí si na tímovej fotografii zakryli ústa pred duelom s Japonskom. Po zápase sa napokon hovorilo viac o ich prekvapujúcej prehre a gesto sa stretlo aj s kritikou. Napríklad od kapitána Belgicka Edena Hazarda. 

„Zápas prehrali, takže by bolo lepšie, keby to nespravili a zvíťazili. Prišli sme sem hrať futbal. Chcem sa sústrediť iba naň a neposielať politické odkazy,“ povedal.  

Inzercia

Dúhové pásky sa však objavili na štadiónoch na rukávoch političiek. Mala ju belgická ministerka zahraničia Hadja Lahbibová aj nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová.  

Zákaz dúhových pások bude mať zrejme ešte dohru po šampionáte. FIFA si ním poštvala proti sebe niektoré národné zväzy. Nemecko sa chce obrátiť na Športový arbitrážny súd. Nespokojní sú aj Dáni, ktorí už avizovali, že súčasného šéfa FIFA Gianniho Infantina nepodporia v nasledujúcich voľbách. 

Tichý protest na majstrovstvách sveta zvolili aj hráči Iránu. Pred ich úvodným zápasom proti Anglicku nespievali národnú hymnu. Pravdepodobne išlo o vyjadrenie podpory protivládnych protestov po smrti Mahsy Amíníovej.

 

 

Pred nasledujúcimi zápasmi Iránci už hymnu spievali. Podľa CNN sa ich rodinám štátna moc vyhrážala mučením a väzením. Pri poslednom zápase proti USA po odznení hymny sklonili hlavy. Zahraničné médiá to vnímajú ako ďalší prejav nesúhlasu s iránskym režimom.

Dlhé zápasy 

Zápasy na prebiehajúcich majstrovstvách sveta sa zaradili medzi tie najdlhšie. Rozhodcovia v niektorých prípadoch nastavili v jednom polčase aj viac ako desať minút. Zápas Anglicka s Iránom trval 117 minút.  

Zdá sa, že si fanúšikovia budú musieť na dlhé zápasy zvyknúť. Minimálne na medzinárodnej scéne.  

Šéf komisie rozhodcov FIFA Pierluigi Collina vysvetlil, že chce týmto spôsobom zvýšiť aktívny hrací čas. Ide o snahu, aby sa hrací čas jedného polčasu približoval k 45 minútam, keďže sa následkom striedaní a zranení znižoval. V súčasnosti klesá aj pre posudzovanie sporných situácií systémom VAR, ktoré trvá niekoľko minút.  

Pre hráčov, trénerov, ale aj fanúšikov je náročné v 85. minúte určiť, či do konca zápasu zostáva 5, 10 alebo 15 minút. Odborníci zároveň upozorňujú na riziko zranení, ktoré sa môže s pribúdajúcimi minútami zvyšovať.

Na druhej strane je tu klesajúci počet minút, keď je lopta v hre. V minulej sezóne anglickej ligy to bolo 55 minút a v niektorých ligách dokonca len 45 minút.  

Podľa prvotných reakcií to vyzerá tak, že nový nápad FIFA sa nestretol s príliš pozitívnou odozvou na klubovej úrovni. Anglická Premier League už avizovala, že podobne veľké porcie minút k zápasom zatiaľ pridávať nebude.  

Pozitívne momenty 

Majstrovstvá sveta so sebou prinášajú aj udalosti, ktoré nevzbudzujú kontroverzie a negatívne emócie. Jednou z nich je príhovor trénera Saudskej Arábie Herveho Renarda v polčasovej prestávke zápasu proti Argentíne. „Zoberte si telefón a spravte si s Messim fotku, ak toto je to, čo chcete,“ kričal na svojich zverencov, ktorí prehrávali 0 : 1.

„Neveríte, že sa môžeme vrátiť do zápasu? Necítite to? Poďme, toto sú majstrovstvá sveta, dajte do toho všetko,“ pokračoval. Jeho emotívna reč zabrala. Hráči otočili zápas a zdolali veľkého favorita na titul. Postarali sa tak o jedno z najväčších prekvapení v dejinách futbalu. 

Pozitívne reakcie vyvolalo aj správanie japonských fanúšikov. Tí sú známi tým, že upratujú štadióny, a to nielen po zápasoch svojho tímu. Fotografie s vrecami plnými odpadkov obleteli svet.

Rovnako ako aj precízne uprataná šatňa po odchode japonských futbalistov. Okrem zbierania smetí si Japonci získali na svoju stranu nezaujatých fanúšikov aj výhrou nad Nemeckom. 

Úsmevy na tvárach spôsobil aj senegalský novinár Papu Mahmoud Gueye. Na tlačovej konferencii zaskočil holandského trénera Louisa van Gaala. Na skúseného kormidelníka nemal žiadnu otázku, no priznal, že je jeho fanúšikom už od detstva.

Tréner reagoval s tým, že novinár si zaslúži objatie. „Veľmi ma tvoje slová potešili, pretože ľudia mi niečo také často nehovoria. Myslím to naozaj vážne,“ povedal van Gaal, ktorému začiatkom roka diagnostikovali rakovinu a podstupuje chemoterapiu.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.