Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
22. jún 2022

Prelomené veto

Matovič vyhral dve tretiny. Tretiu odovzdal do rúk sudcom

Igor Matovič ešte stále nemôže ohlásiť definitívne víťazstvo.

Matovič vyhral dve tretiny. Tretiu odovzdal do rúk sudcom

Foto: Adam Rábara

Parlament prelomil veto prezidentky a schválil rodinný balíček, ktorý presadzoval Igor Matovič. Za prelomenie veta hlasovalo 77 poslancov.

Proces schvaľovania balíčka sprevádzala búrlivá debata, ktorú zosilňoval aj fakt, že o návrhu sa viedol ostrý vnútrokoaličný spor medzi Igorom Matovičom a Richardom Sulíkom.

To, či sa balíček v podobe, v akej bol schválený, stane realitou, nie je stále isté. Zuzana Čaputová už oznámila, že ho v súlade so svojimi predchádzajúcimi vyjadreniami pošle pre využitie inštitútu skráteného legislatívneho konania na Ústavný súd.

To, čo sa dialo okolo schvaľovania rodinného balíčka, malo niekoľko rovín.

Samotný návrh významne zvýšiť pomoc rodinám s deťmi dáva zmysel. Zdieľať

Jednou z nich bol jeho obsah. Môžeme diskutovať o výške krúžkovného, ale samotný návrh významne zvýšiť pomoc rodinám s deťmi dáva zmysel. Rodinná politika tu roky nepatrila medzi top priority štátu a v čase, keď do podpory rodín veľkoryso investovali v Poľsku a v Maďarsku, naše vlády lídrované Smerom sa v sociálnej politike sústredili najmä na dôchodcov.

Schválený balíček sa síce nedá označovať ako protiinflačný v tom zmysle, že pomôže všetkým skupinám, ktoré sú najviac ohrozené rastom cien, zároveň však platí, že pre jednu veľkú rizikovú skupinu, ktorou sú rodiny s viacerými deťmi, bude znamenať nezanedbateľnú pomoc.

Obísť sa, samozrejme, nedá ani forma schvaľovania tejto legislatívy. Ak by sa hodnotil aj umelecký dojem, tak by boli známky vďaka Igorovi Matovičovi, ale aj Richardovi Sulíkovi žalostne nízke.

Tomu, že Igor Matovič využil skrátené legislatívne konanie, sa dá na jednej strane politicky rozumieť. Proti rodinnému balíčku sa zdvihla obrovská opozícia z radov vplyvných lobistických skupín, ako sú združenia samospráv, ale tiež väčšina médií či analytikov rôzneho druhu. Oponenti mali vo verejnej debate takú mediálnu prevahu, že hlasy jeho obhajcov úplne zanikali.

Inzercia

Prevalcované boli aj triezvejšie pohľady, ako napríklad tvrdenia štátneho tajomníka ministerstva financií Marcela Klimeka, ktorý v rozpore s názorom zástupu analytikov tvrdí, že balíček nielenže nespôsobí rozpočtovú apokalypsu, ale že je krytý.

Pri takomto charaktere verejnej debaty hrozilo, že ak by sa o balíčku rozhodovalo dlho, väčšina potrebná na jeho prijatie by sa časom pod mediálnym tlakom rozpadla.

Toto však je politický problém vládnej koalície, konkrétne poslaneckého klubu OĽaNO, ktorého riešením nemôže byť, že sa zo znásilňovania legislatívneho procesu stane norma.

Z tohto pohľadu by bolo rozumnejšie, keby Igor Matovič využil cestu, ktorú mu ponúkla prezidentka. To znamená, že poslanci by prelomili veto s jej pripomienkami a opatrenia, ktoré mali platiť až od januára budúceho roku, by sa schvaľovali v štandardnom legislatívnom procese.

Malo by to svoje riziká, ale Igor Matovič by si takto zachoval politickú kontrolu nad celým procesom a vyhol by sa lotérii s Ústavným súdom. Zároveň by tým vznikol aj priestor vrátiť sa ešte k debate o rozsahu krúžkovného.

Keďže sa tak nestalo, šéf OĽaNO stále nemôže vyhlasovať politické víťazstvo. Povedané hokejovou terminológiou, Igor Matovič vyhral dve tretiny, ale tú tretiu odovzdal z rúk politikov do rúk sudcov.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.