Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. jún 2022, 11:46

Protiinflačný balík

Parlament prelomil veto Zuzany Čaputovej. Prezidentka sa obráti na Ústavný súd

Parlament prelomil veto Zuzany Čaputovej. Prezidentka sa obráti na Ústavný súd

Foto: TASR/Jakub Kotian

Za návrh Igora Matoviča bolo 77 poslancov, na prelomenie veta bolo potrebných 76 hlasov. 

Parlament prelomil veto prezidentky Zuzany Čaputovej pri protiinflačnom balíku. Za návrh Igora Matoviča hlasovalo 77 poslancov, potrebných bolo 76 hlasov. Prítomných bolo 142 zákonodarcov, 25 z nich sa zdržalo. 

Balík pomoci za 1,2 miliárd podporili všetci poslanci OĽaNO s výnimkou Juraja Krúpu, ktorý sa zdržal. Za hlasovala aj strana Sme rodina, kotlebovci a bývalí poslanci OĽaNO Romana Tabak, Ján Krošlák a Ján Mičovský. Katarína Hatráková sa zdržala. Zdržali sa aj štyria poslanci Za ľudí. 

Parlament odmietol pripomienky hlavy štátu a návrh schválili v rovnakej podobe ako v máji. 

Prezidentka Zuzana Čaputová v reakcii na hlasovanie uviedla, že rešpektuje prelomenie veta poslancami. Obráti sa však na Ústavný súd so žiadosťou o posúdenie ústavnosti legislatívneho procesu prijatého balíčka zákonov.

„Dnešným schválením balíčka sa naplnila dohoda z koaličnej rady, že o ňom rozhodne parlament," napísal premiér Eduard Heger na Facebooku. „Oceňujem, že strana SaS balíček nevetovala. Viac by ma však potešilo, keby sa zaňho postavila celá koalícia už od začiatku. Je to pre nás poučenie, že do hľadania spoločných riešení musíme investovať viac energie a vzájomnej empatie. Pre stabilitu koalície je dôležité, že najväčší poslanecký klub OĽANO nakoniec zostal jednotný."

Neviem, či chcem pokračovať, vraví Šeliga

„Ďakujem, že ste sa modlili, prosili, palce džali, lobovali. Veľká vec sa podarila," reagoval na výsledok minister financií Matovič.

„Obeťou nechutného spojenia OĽaNO s fašistami na prelomenie veta pani prezidentky sú spoločné verejné financie nás všetkých," vyjadril sa na sociálnej sieti minister hospodárstva Richard Sulík.

Poslanci SaS hlasovali za pripomienky prezidentky k Matovičovmu balíku. „Ak by sa prijali, bol by to veľmi vylepšený zákon a v podstate úniková cesta pre ministra financií. No rozhodol sa pretlačiť to takto s rizikom, že Ústavný súd vyjadrí o zákone tak, že bude celý zrušený," povedal Marián Viskupič.

„Po nevydaní Roberta Fica je to ďalšie zradenie zdravého rozumu a hodnôt, s ktorými sme všetci išli do volieb," napísal v reakcii na Facebooku minister školstva Branislav Gröhling.

„Je to legitimizácia niekoho, kto nemá byť legitimizovaný. Teraz bolo úplne jasné, že to bez nich (kotlebovcov, pozn.) neprejde. Je to taký brutálny klin do koalície, že neviem, ako bude ďalej pokračovať,“ hovorí po hlasovaní o balíku pomoci Juraj Šeliga. Poslancom OĽaNO podľa neho Matovič prikázal, aby za návrh hlasovali. 

Balík označil Šeliga za Matovičovu hračku. „Nemá to nič s konzervativizmom, bol to obyčajný politický súboj, ktorý, aby Igor Matovič vyhral, rozhodol sa použiť ĽSNS. Navyše tu bolo na stole riešenie, aby od 1. júla mali rodiny pomoc a mali sme polrok na rokovanie," skonštatoval pred novinármi.

Šeliga dodal, že sa chce rozprávať s premiérom Hegerom. „Neviem, či chcem pokračovať v tejto koalícii."

Peter Pellegrini z Hlasu tvrdí, že „koalícia s fašistami je realitou“. Vyzýva zároveň stranu SaS, aby aj formálne odišla z vlády.

Prezidentke prekážalo zrýchlené konanie

Návrh ministra financií Igora Matoviča, ktorý vyvolal spory v koalícii, prešiel parlamentom už koncom mája, prezidentka ho však po dvoch týždňoch vetovala. 

Rozhodla sa zablokovať časť, ktorá mala platiť od 1. januára 2023. Išlo najmä o krúžkovné. Argumentovala tým, že v tomto prípade nevidí dôvod na skrátené legislatívne konanie, keďže platnosť je až od budúceho roka. 

Zvýšený daňový bonus ani vyššie rodinné prídavky od 1. júla nevetovala, ľudia podľa prezidentky nemajú byť rukojemníkmi vzniknutej situácie. Nevetovaná pomoc predstavovala len zhruba 30 eur na dieťa.

Prezidentka už vtedy upozornila, že ak poslanci veto prelomia, obráti sa na Ústavny súd, aby posúdil legislatívny proces. „Ak dôjde k prelomeniu môjho veta, chcem, aby Ústavný súd urobil v tejto veci raz a navždy jasno,“ dodala. 

Minister financií cez víkend v relácii Na telo povedal, že sa rozhodovania Ústavného súdu neobáva. „Ak bude ústavný súd rozhodovať tak, ako rozhodoval doteraz, tak rodiny podrží,“ uviedol. 

Inzercia

Návrh z dielne Igora Matoviča sprevádzali už od jeho predstavenia hádky v koalícii. Proti sa postavila SaS, ktorá kritizuje najmä to, že pomoc nie je adresná a bude mať výrazne negatívny dosah na rozpočet. 

Strana tvrdí, že sa zabúda na viaceré skupiny. Liberálom prekáža, že balík bude krytý aj z peňazí určených na samosprávy. Podľa Richarda Sulíka ide o likvidačný zásah do ich fungovania. 

SaS zároveň poukazuje na to, že pol miliardy eur na krúžovné by sa malo využiť v školstve, zdravotníctve či justícii. 

Kritika za hlasovanie s kotlebovcami

Na Igora Matoviča sa zniesla vlna kritiky aj za to, že rokoval s kotlebovcami, ktorí hlasovali za. 

Líder OĽaNO však odmieta, že by podpora zákona stála na ĽSNS. „Zjednodušene, polovička fašistov hlasuje proti rodinám, polovička fašistov hlasuje za rodiny,“ povedal deň pred hlasovaním o prelomení veta v talkshow Večer Mareka Vagoviča.

Považuje za neférové, keď sa mu vyčíta, že hlasuje s fašistami, no nehovorí sa o tom, že ostatní „hlasujú s Mazurekom, Sujom a s ostatnými z ĽSNS“.

Pred dnešným hlasovaním sa hovorilo o nejednotnosti v klube OĽaNO. Niektorí poslanci chceli odsúhlasiť návrh s pripomienkami prezidentky. Podľa Matoviča sa niekto „pokúšal rozbiť poslanecký klub“.

„Nedovolím, aby zlomyseľnosť ľudí, celého ansámblu od Mazureka cez Sulíka, Fica a Pellegriniho a všetkých čertov, čo sa spojili dokopy, zablokovala pomoc rodinám,“ povedal minister.

„Dvojaký svetelný rok"

Matovič po vetovaní zákona kritizoval prezidenku, že používa dvojaky meter. Tvrdí, že v minulosti jej skrátené legislatívne konanie neprekážalo. 

„Pred dvomi rokmi tu bol návrh Márie Kolíkovej o sudcoch, nejaká maličkosť, prkotinka, ktorá išla cez skrátené konanie. Ale keďže to predkladala pani ministerka, tak kamarátka kamarátke podpísala.“

Rovnako podľa neho neprekážalo Čaputovej, že v skrátenom konaní prešlo Sulíkovo „kilečko“. Matovič vraví o „dvojakom svetelnom roku“.

Protiinflačný balík v praxi

Suma daňového bonusu sa upraví v závislosti od dosiahnutého veku dieťaťa. Ustanovia sa dve vekové hranice z pôvodných troch.

Daňový bonus na vyživované dieťa, ktoré nedovŕšilo 15 rokov veku, sa zvýši zo súčasných 43,60 (respektíve 47,14) eura na 70 eur a od januára 2023 na sumu 100 eur.

Daňový bonus na vyživované dieťa po dovŕšení 15 rokov veku (15 až 25 – ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom) sa zvýši zo súčasných 23,27 eura na 40 eur, pričom od januára 2023 vzrastie na sumu 50 eur.

Od júla tohto roka sa zvýši prídavok na dieťa na sumu 30 eur mesačne a od januára 2023 na 40 eur mesačne. 

Na voľnočasové aktivity dostanú deti od päť do 18 rokov každý mesiac 60 eur. Príspevok sa bude pripisovať na konto dieťaťa 12 mesiacov vopred. 

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Ak by Igorovi Matovičovi záležalo na urovnaní vzťahov, ocenil by pondelkové rozhodnutie strany SaS vrátiť sa na koaličnú radu a prestal by útočiť, uviedol Richard Sulík (SaS) v reakcii na výzvu lídra OĽaNO o ukončení sporov. „Naopak, on po všetkých našich upozorneniach prelomil veto prezidentky s fašistami proti vôli dvoch koaličných partnerov a opakovane na nás útočil,“ napísal Sulík. SaS deklarovala, že ďalší postup včas oznámi.

pred 4 hodinami

„Ja viem, že odpustenie sa nedá vynútiť, ale je to veľký prejav veľkorysosti, ktorý občania určite ocenia,“ povedal premiér Eduard Heger na margo slov Igora Matoviča, ktorý prosil Richarda Sulíka a jeho kolegov z SaS o odpustenie. „Ak by sa toto podarilo, tak by to bola veľká vec a veľký krok pre celé ďalšie dva roky nášho fungovania,“ dodal premiér, ktorý zároveň chce, aby sa SaS vrátila na koaličné rady.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.