Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
22. jún 2022

Za medvede a proti poľovníkom

Budajova taktika sa neosvedčila

Minister Budaj si z poľovníkov urobil nepriateľov, čo nie je dobrá taktika. Poľovníci sú silnou loby, a nielen v parlamente.

Budajova taktika sa neosvedčila

FOTO: TASR/Milan Kapusta

Táto koalícia má celkom smolu. Vytiahla si samé zlé karty: najprv pandémia, potom vojna na Ukrajine, rastúce ceny energií, potravín, vysoká inflácia, no a ešte sa premnožili medvede a útočia na ľudí v lese.

Ján Budaj je v tejto veci zásadový. Medvede sú chránené, nerobia vážne problémy, do lesa patria, iba pár jedincov je problémových. A tie má riešiť zásahový tím, ktorý ich musí vyhľadať a eutanázovať.

A ešte rád dodáva, že väčším problémom sú poľovníci.

Z medveďov sa už stáva politická téma, to rýchlo vycítil aj Smer. Podpredseda banskobystrickej župy za Smer Roman Malatinec sa stáva tvárou protestov proti premnoženým medveďom.

V parlamente sa angažuje proti medveďom nielen poslanec Suja (zo strany Republika), ale najmä Boris Kollár, ktorý sa vie pri tejto téme pôsobivo rozčúliť rovno pred kamerami. A vysmievať sa z Budajovho tvrdenia, že medveď je vegetarián.

Výrokom o vegetariánstve medveďov si minister Budaj urobil dosť hanby a stratil dosť rešpektu.

Budaj vyzval políciu, aby chránila verejnosť pred nezodpovednými poľovníkmi. Zdieľať

No Ján Budaj urobil v tejto téme ešte jednu zásadnú chybu. Ani nie v tom, že bráni medvede, ktoré sú na Slovensku celoročne chránené.

Budaj sa v tejto veci správa ako bratislavský ochranár, napokon kedysi z tohto prostredia aj vzišiel.

Pre hádam každého ochrancu prírody je prirodzeným nepriateľom poľovník. A ochranár zväčša vidí v poľovníkovi len krvilačného predátora, ktorého jedinou túžbou je mať doma na stene či pred krbom cennú trofej. Teda vyzabíjať v lese, čo sa dá.

Budaj rád a často útočí na poľovníkov. Obviňuje ich, že prikrmujú medvede, budujú „vnadiská“ a fotopasce a zarábajú na tom, no a túžia najmä po koži či hlave medveďa.

Budaj dokonca vyzval políciu, aby chránila verejnosť „pred nezodpovednými poľovníkmi z Podpoľania“.

Dlho sa snažil vytvárať názor, že problémom nie sú medvede, ale poľovníci.

Inzercia

„Eliminovať“ medvede má iba Zásahový tím pre medveďa hnedého, ktorý vyskúma, ktoré jedince sú problémové.

Poľovníci sú pre slovenský vidiek dôležití. Zdieľať

To je taký bratislavský a čisto ochranársky pohľad, ktorý poburuje ľudí žijúcich v blízkosti lesov a medveďov.

Poľovníci sú pre slovenský vidiek dôležití. Takmer v každej obci sú poľovníci zvyčajne aktívna partia, ktorá obohacuje spoločenský život na vidieku. Poľovníci chodia do škôl robiť besedy o zvieratách, pripravujú poľovnícke guláše na obecných dňoch, organizujú dedinské oslavy na sviatok svätého Huberta či poľovnícke plesy.

Zvyčajne je to živá komunita, do ktorej patria aj rodiny poľovníkov, a mnohí starostovia si cenia, keď majú v obci akcieschopné poľovnícke združenie. A, samozrejme, je v tom aj čosi ako archetyp – odvážny muž so zbraňou môže komunitu ochrániť pred nebezpečným zvieraťom.

Robiť zo všetkých poľovníkov škodnú v slovenskom lese je neférové. K nahnevaným poľovníkom sa pridali aj lesníci, ktorí tvrdia, že minister tára o ulovených trofejových medveďoch. 

Slovenský vidiek sa aj baví na tom, ako má zásahový tím systematicky vyhľadávať iba medvede, pri ktorých sa ukáže strata plachosti či kolízia s obyvateľmi, a tie eutanázovať. Možno by mali vyhľadať jedince, ktoré už nie sú vegetariánmi.

Vojna vyhlásená poľovníkom neprináša Budajovi najlepšie ovocie. A nielen preto, že poľovníci majú tradične silnú loby aj v parlamente: poľovníctvu sa nevenujú len ľudia zo smeráckych mafií, hrdým poľovníkom je napríklad aj György Gyimesi (OĽaNO).

Ale najmä Budajov prístup poburuje ľudí na vidieku. Zdá sa, že minister už pochopil, že treba zmeniť taktiku.

Dokonca vyhlásil, že Zásahový tím pre medveďa hnedého sa rozšíri o jedenásť ľudí aj z radov poľovníkov.

A poslal na Poľanu časť zásahového tímu s päťdesiatimi poľovníkmi. Tí asi medvede už nebudú iba skúmať či eutanázovať.

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.