Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
09. február 2016

Najviac peňazí na utečencov sa vyzbieralo v kostoloch

Cirkev aj občianske združenia vyzbierali v roku 2015 od Slovákov vyše milión eur na pomoc utečencom a prenasledovaným kresťanom.
Najviac peňazí na utečencov sa vyzbieralo v kostoloch

Minulý rok to bola v Európe aj na Slovensku najväčšia téma, ktorá hýbala náladami obyvateľstva. Premiér Robert Fico si na téme utečencov vystaval kampaň, v ktorej živil negatívne emócie – najskôr označoval 95 percent utečencov, ktorí prichádzali z Afriky a Blízkeho východu, za ekonomických špekulantov. A za špekulantov označil aj ľudí z okolia Nitry, ktorí mali prenajať (za normálne ceny) svoje príbytky pre 149 kresťanov z Iraku.

Napriek tejto atmosfére sa minulý rok našli tisíce ľudí, ktorí pomohli prenasledovaným kresťanom, či utečencom na balkánskej trase, a to finančne aj materiálne.

Kto pomáhal

Pokúsili sme sa vyčísliť celkovú finančnú pomoc, ktorou prispeli Slováci blízkovýchodným kresťanom a utečencom. Oslovili sme katolícku cirkev aj nadácie a občianske združenia, ktoré boli súčasťou kampane Výzva k ľudskosti.

Medzi občanmi Slovenska sa minulý rok vyzbierala suma takmer 1 100 000 eur. Najúspešnejšie boli cirkevné zbierky v kostoloch, kde sa vyzbieralo vyše 680-tisíc eur.

Prvá zbierka sa konala minuloročnú Kvetnú nedeľu pred Veľkou nocou, bola určená na pomoc prenasledovaným kresťanom, jej výnos činil 560-tisíc eur. V tom čase ešte téma utečencov nebola silná, už celkom iná atmosféra bola v novembri počas svätomartinskej zbierky, určenej pre zdravotnícku kliniku v irackom Erbile a na vzdelávací program pre deti utečencov v Jordánsku a Libanone. Túto zbierku vyhlásila Bratislavská arcidiecéza, jej výnos bol 121 400 eur – bolo to o polovicu viac, než boli výnosy z tejto zbierky v minulých rokoch.

Slovenská katolícka charita vyzbierala od ľudí na pomoc utečencom takmer 69-tisíc eur. Ak to zrátame dokopy, v katolíckom prostredí prišlo na utečenecké projekty takmer 750-tisíc eur.

V rámci svätomartinskej zbierky v Bratislavskej arcidiecéze sa na utečencov vyzbieralo 121 400 eur, čo bolo o polovicu viac, než boli výnosy z tejto zbierky v minulých rokoch. Zdieľať

V mimovládnom sektore získala pre tieto účely najviac humanitárna organizácia Magna Deti v núdzi. Jednotlivci jej poslali 105-tisíc eur, rôzne nadácie a firmy ďalších 168-tisíc eur. Veľká suma, 50-tisíc eur, sa podarila vyzbierať organizácii Človek v ohrození, ktorá ju využila na pomoc utečencom na balkánskej trase. Nadácia Integra vyzbierala a poslala utečencom vyše 10 300 eur, tisíce eur poslali ľudia aj Adventistickej agentúre pre pomoc a rozvoj, Lige za ľudské práva a Nadácii pre deti Slovenska.

Inzercia

Nefinančná pomoc

To bola finančná pomoc, ľudia však pomáhali aj materiálne, čo sa však nedá celkom presne vyčísliť, navyše, často sa diala aj na individuálnej báze.

Uvedieme preto príklady najmasívnejšej pomoci. Slovenská katolícka charita v spolupráci so Slovinskou charitou doručili v decembri utečencom na slovinsko-rakúskej hranici viac ako 1 tonu humanitárnej pomoci, charita tiež prispela oblečením, vianočnými darčekmi a hračkami pre utečencov v záchytnom tábore v Humennom (túto pomoc poskytli všetkým tamojším, teda nielen kresťanským utečencom).

Človek v ohrození vyzbieral pre utečencov putujúcich po balkánskej trase 50 kubíkov materiálnej pomoci, zimného oblečenia a obuvi, hygienických potrieb, detských kočíkov a nosičov.

Organizácia Magna vyzbierala materiálnu pomoc zhruba vo výške 10-tisíc eur, no jej ďalšia forma pomoci sa vyčísľuje ťažko – do projektov Magny sa zapojilo 157 dobrovoľníkov spomedzi lekárov, zdravotných sestier či psychoterapeutov, ktorí od septembra do decembra 2015 postupne ošetrili viac než 32-tisíc ľudí na úteku, poskytli im 2500 hygienických balíčkov a 2500 diek.

Materiálnu pomoc poskytla utečencom v Maďarsku aj Slovinsku Evanjelická diakonia. Evanjelická cirkev chystá v nedeľu 13. marca celocirkevnú zbierku na pomoc utečencom formou ofery.

Občania Slovenska tak prispeli na pomoc utečencom zhruba rovnakou sumou, akou sa zaviazala prispieť vláda. Tá minulý rok vyčlenila 500-tisíc eur, ktoré sú určené mimovládkam z výnosov štátnej lotérie Tipos. Okrem sa toho ešte uzniesla, že ministerstvo financií vyčlení 600-tisíc eur na posilnenie zdrojov Svetového potravinového fondu a na aktivity rozvojovej banky Rady Európy.

Foto – Profimedia.sk

Odporúčame