Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. máj 2022, 16:24

Zmena pohlavia pri transsexualite

Lengvarský po tlaku konzervatívcov z OĽaNO zastavil platnosť usmernenia

Lengvarský po tlaku konzervatívcov z OĽaNO zastavil platnosť usmernenia

Vladimír Lengvarský. Foto: TASR/Martin Baumann

Úradná zmena pohlavia bez chirurgického zákroku pohlavných orgánov nebude možná minimálne dovtedy, kým sa neprijmú štandardné terapeutické postupy.

Vladimír Lengvarský ustúpil politickému tlaku dvadsiatke nespokojných poslancov z OĽaNO. Hoci im šéf zdravotníctva už 28. apríla za prítomnosti premiéra Eduarda Hegera na poslaneckom klube prisľúbil, že „dnes alebo zajtra“ odborné usmernenie o zmene pohlavia stiahne, stalo sa to až po takmer dvoch týždňoch od stretnutia.

Dokument vyvolal napätie vnútri koaličného hnutia pár dní po jeho vydaní vo vestníku ministerstva. Na základe usmernenia totiž na úradnú zmenu pohlavia už nebol nevyhnutný chirurgický zákrok odstránenia pohlavných orgánov či ich znefunkčnenia, ale transrodovým ľuďom na zmenu v dokladoch stačil rok hormonálnej terapie a museli rovnako dlhý čas žiť v role opačného pohlavia.

Pokyn na pozastavenie účinnosti daného usmernenia vydal minister v stredu 11. mája. Podpísala ho štátna tajomníčka Lenka Dunajová Družkovská. Platnosť dokumentu bude pozastavená dovtedy, kým sa nevydá štandardný diagnosticko-terapeutický postup. Denníku Postoj to potvrdil rezort zdravotníctva.

„V najbližšom vydaní vestníka Ministerstva zdravotníctva SR bude zverejnené oznámenie o pozastavení platnosti a účinnosti predmetného odborného usmernenia až do momentu vypracovania štandardných postupov pre diagnostickú jednotku F 64.0 transsexualizmus.“

Nové usmernenie sa totiž dnes odvoláva na neexistujúci štandardný postup, čo viacerí odborníci i politici po jeho prijatí kritizovali. Medzi nimi aj exminister zdravotníctva za OĽaNO Marek Krajčí.

„Prijať usmernenie, ktoré sa odvoláva na štandardný diagnosticko-terapeutický postup, ktorý neexistuje, je absolútne nelogické a neštandardné. Toto minister nemal urobiť skôr, ako bol vypracovaný daný postup, ktorý je práve pri diagnostike transsexualizmu enormne dôležitý, aby nedochádzalo ku chybám. Takéto konanie je nezodpovedné,“ povedal v rozhovore pre Postoj.

Čítajte tiež

Psychiater Peter Šomšák, bývalý šéf odboru duševného zdravia, ktorý prijatie usmernenia blokoval, to robil práve preto, že dokument podľa jeho slov stanovoval v liečbe taký „minimálny a liberálny diagnostický postup, že nešlo ani o postup“.

Súčasné usmernenie má podľa neho právne a medicínske nedostatky a legalizuje svojvoľnosť psychiatrov na Slovensku. Úradnú zmenu pohlavia preto navrhuje podmieniť minimálne zmenou vonkajších pohlavných orgánov, keďže pripúšťa, že v prípade platnosti nového usmernenia by transrodoví muži mohli aj otehotnieť.

Pozastavenie usmernenia by malo vyjsť vo vestníku v priebehu nasledujúceho týždňa. Následne by mala k téme usmernenia zasadať aj odborná pracovná skupina na ministerstve zdravotníctva, ktorej zloženie sa momentálne kreuje.

Konzervatívni poslanci koalície dosiahli svoje

Podľa prvotných slov ministra Lengvarského malo dôjsť k stiahnutiu usmernenia až po diskusii, ktorá mala reflektovať odlišné odborné názory a výhrady k usmerneniu. K diskusii síce dôjde, ale už bez platnosti aktuálneho dokumentu prijatého na začiatku apríla. Práve tak to viacerí nespokojní poslanci žiadali. S ministrom sa preto aj stretli.

Tému ako prvá otvorila predsedníčka Kresťanskej únie Anna Záborská, neskôr sa k nej však pridali ďalší z klubu OĽaNO, medzi nimi aj šéf hospodárskeho výboru Peter Kremský. Rezort zdravotníctva podľa nich vydal dokument bez dostatočnej verejnej, odbornej i politickej diskusie, ako aj v rozpore s koaličnou zmluvou a trvali na jeho urýchlenom zrušení.

Inzercia

„Je to jediná cesta, ak chceme zachovať význam pojmov muža, ženy a rodiny tak, ako ich určuje ústava a zákon o rodine,“ hovorila zas Záborská, ktorá bola z postupu rezortu „rozčarovaná“.

Poslanec Richard Vašečka spolu s ďalšími kritizoval, že usmernenie neprešlo riadnym transparentným medzirezortným pripomienkovým konaním, pričom v praxi menilo základné nastavenie právneho poriadku, ktorý stojí na rozdelení ľudí na mužov a ženy s jasne určenými biologickými danosťami.

„Muž sa matkou stať nemôže. Naše matriky nevedia zapísať ,matrikového‘ muža ako matku dieťaťa,“ dodal.

Na Lengvarského tlačil aj premiér, minister ho nepočúval

Na ministra zdravotníctva od chvíle, čo sa z usmernenia stala politická téma, tlačil aj premiér Eduard Heger, ktorého pokyny minister hneď nerešpektoval.

Situáciu opísal pre Postoj exminister Krajčí takto: „Bol som na úrade vlády, keď predseda vlády prikázal ministrovi Lengvarskému usmernenie stiahnuť a pred vládou to oznámiť médiám. Zdalo sa, že je jasné, čo má nasledovať, ale minister to neurobil. Takéto usmernenie nie je riešené v programovom vyhlásení vlády, minister s nikým toto rozhodnutie neprediskutoval, ani s premiérom, ani s predsedom hnutia. Až potom sa ozvali poslanci a pozvali si premiéra a ministra na stretnutie.“

Čítajte tiež

Heger bol podľa Krajčího sklamaný, že Lengvarský spravil hnutiu „takýto podraz“. Podľa exministra to však nebolo prvýkrát, čo jeho nástupca neakceptoval rozhodnutie premiéra. Povedal tiež, že ak by Lengvarský k stiahnutiu usmernenia nepristúpil, klub by otvoril aj diskusiu o jeho odvolaní. V súčasnosti si údajne významná časť poslancov hnutia želá ministrovu výmenu, pritom ide o ich vlastného nominanta.

Ani šéf OĽaNO Igor Matovič sa netají tým, že pre ministrove „obrovské zlyhania“ dozrel čas na jeho rezignáciu, ktorú sám minister odmieta. 

Matovič však Lengvarského nekritizuje za spomínané usmernenie, ale za pomalú výstavbu nových nemocníc, ako aj za neoddlženie tých starých. Priznal, že premiérovi už párkrát naznačil, aby ministra z funkcie odvolal. 

Usmernenie, ktoré zjednodušovalo proces zmeny pohlavia pre transrodových ľudí, vzniklo ešte za predošlej vlády Smeru v roku 2019. Podporuje ho Slovenská psychiatrická spoločnosť, iniciatíva Inakosť venujúca sa komunite LGBTI, Amnesty International Slovensko či aj mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko.

Záborská z Kresťanskej únie plánovala ako reakciu na usmernenie predložiť po dohode s ministrom vnútra novelu zákona o mene a priezvisku. V nej chcela jasne stanoviť, že „zmena pohlavia“ bude na matrike podmienená chirurgickým zákrokom do druhotných pohlavných znakov a reprodukčnej činnosti osoby, ktorá o zmenu požiada. Či na tomto legislatívnom návrhu ďalej pracuje, Postoju nepovedala.

Dnes treba vedieť

pred 24 minútami

V maďarských odpadových vodách stúpa koncentrácia častíc koronavírusu. Predchádzajúci týždeň rast množstva ešte stagnoval. V uplynulých siedmich dňoch potvrdili v Maďarsku 4704 prípadov nákazy ochorenia covid-19 a zomrelo 50 pacientov. (tasr)

pred 3 hodinami

Novým vyslancom EÚ pre ochranu náboženskej slobody mimo EÚ sa stal dlhoročný belgický diplomat Frans van Daele. Vymenovala ho Európska komisia. Prvým európskym vyslancom pre náboženskú slobodu mimo EÚ bol od roku 2016 Ján Figeľ. Následne zostal post takmer dva roky neobsadený. Cyperčan Chrystos Stylianides, ktorý sa stal vyslancom v máji 2021, po štyroch mesiacoch odišiel na ministerský post a odvtedy bola pozícia neobsadená. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.