Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. apríl 2022, 16:55

Usmernenie o zmene pohlavia

Lengvarský ustúpil a poslancom z OĽaNO vraj sľúbil zmenu. Tlačil na neho i Heger

Lengvarský ustúpil a poslancom z OĽaNO vraj sľúbil zmenu. Tlačil na neho i Heger

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Foto – TASR

Nová dohoda sa zrodila vnútri OĽaNO. Bez chirurgického zákroku pohlavných orgánov by úradná zmena pohlavia nemala byť možná.

Usmernenie o zmene pohlavia vyvolalo napätie vnútri koaličného hnutia OĽaNO. Zatiaľ čo vo štvrtok dopoludnia minister Lengvarský hovoril, že otvára diskusiu a pokiaľ sa nájde spoločný záver, bude usmernenie upravené, jeho slová večer korigovali nespokojní poslanci. Tvrdia, že na štvrtkovom stretnutí im minister prisľúbil dokument rýchlo stiahnuť.

Hoci podľa ministrovych slov usmernenie vznikalo nadštandardným procesom na rezorte zdravotníctva tri roky, pripúšťal jeho stiahnutie, no malo sa tak stať až po diskusii, ktorá mala reflektovať odlišné odborné názory a výhrady k usmerneniu. K diskusii by malo dôjsť, ale už bez platnosti aktuálneho usmernenia prijatého na začiatku apríla.

Situácia sa totiž zmenila, keď sa k zrušeniu dokumentu po poslancoch z Kresťanskej únie Anne Záborskej a Richardovi Vašečkovi z klubu OĽaNO pridali aj ďalší konzervatívni poslanci hnutia.

„Na ministerstve zdravotníctva sa asi museli zblázniť,“ reagoval v stredu poslanec OĽaNO György Gyimesi na Lengvarského usmernenie.

„Je to živnou pôdou pre všetkých progresívnych fanatikov a dúhové organizácie, ktoré chodia na školy vymývať deťom mozgy a hovoria, že ty nie si tým, čím si sa narodil. Ak by títo progresívni fanatici takýto úspech dosiahli za svojej vlády, tak by s ním polepili bilbordmi celé Slovensko,“ uviedol poslanec na sociálnej sieti s tým, že poslanci hnutia sa zasadia za to, aby bolo toto metodické usmernenie zmenené.

Na ministra zatlačili aj cez premiéra Eduarda Hegera, ktorý sa podľa informácií denníka Postoj vložil do riešenia vzniknutej situácie. Lengvarskému mal nariadiť usmernenie ešte pred stretnutím s poslancami zrušiť, no nespravil tak.

Na Lengvarského pritlačili nespokojní poslanci

Pre nespokojnosť medzi 20 poslancami hnutia OĽaNO sa ešte v priebehu štvrtka uskutočnilo stretnutie, na ktorom sa zúčastnili aj premiér Heger, aj minister zdravotníctva. Richard Vašečka z KÚ pre Postoj stretnutie potvrdil a jeho priebeh komentoval takto:

„Dali sme najavo svoj ostrý nesúhlas s usmernením k zmene pohlavia. Jasne sme sa vyjadrili, že sme proti navrhovanému postupu, aby usmernenie zostalo v platnosti, kým zasadne nejaká pracovná komisia, ktorá bude o ňom diskutovať. Trváme na tom, aby sa usmernenie bezodkladne zmenilo, a potom sa pokojne môže vytvoriť pracovná diskusia. Náš postoj podporil premiér a pán minister sa vyjadril, že bude takto postupovať.“

Predsedníčka Kresťanskej únie Anna Záborská už v stredu avizovala, že ju premiér ubezpečil o urýchlenom zrušení usmernenia. „Je to jediná cesta, ak chceme zachovať význam pojmov muža, ženy a rodiny tak, ako ich určuje ústava a zákon o rodine,“ povedala s tým, že z postupu rezortu bola „rozčarovaná“.

Následné vyjadrenia ministra Lengvarského tomu však ani vo štvrtok nenasvedčovali. Situáciu zľahčoval tým, že zmenu žiadajú len dvaja poslanci Kresťanskej únie, voči čomu sa ohradili ďalší poslanci hnutia.

Poslanci žiadajú aj vyvodenie personálnej zodpovednosti

Informáciu, že sa minister po stretnutí nakoniec rozhodol stiahnuť prijatý návrh, potvrdili pre TASR aj poslanci OĽaNO Peter Kremský, Anna Andrejuvová, Vojtech Tóth, Peter Liba, Milan Kuriak a Peter Vons, podľa ktorých minister Lengvarský „výslovne“ prisľúbil za prítomnosti premiéra, že „dnes alebo zajtra“ usmernenie o zmene pohlavia stiahne. 

Inzercia

Podľa poslancov dokument rezort vydalo bez dostatočnej verejnej, odbornej i politickej diskusie, ako aj v rozpore s koaličnou zmluvou. Poslanci okrem zastavenia usmernenia vyslovili aj dve ďalšie požiadavky spojené s vyvedením personálnej zodpovednosti v rezorte, na ktorých trvajú. O čo ide, známe nie je.

Richard Vašečka predtým tiež kritizoval, že usmernenie neprešlo riadnym transparentným medzirezortným pripomienkovým konaním, pričom v praxi menilo základné nastavenie právneho poriadku, ktorý stojí na rozdelení ľudí na mužov a ženy s jasne určenými biologickými danosťami.

„Muž sa matkou stať nemôže. Naše matriky nevedia zapísať ,matrikového‘ muža ako matku dieťaťa,“ dodal.

Minister zdravotníctva sa tak nakoniec pod tlakom zrejme rozhodol z usmernenia ustúpiť. Nespokojnosť medzi poslancami bola podľa informácií denníka Postoj totiž natoľko veľká, že sa v posledných dňoch v zákulisí hovorilo i o jeho odchode z funkcie, ak dané usmernenie nezmení.

Úradná zmena pohlavia sa zrejme bez zákroku nezaobíde

Ministerstvo zdravotníctva len 6. apríla vydalo vo vestníku nové odborné usmernenie, ktorým zjednodušovalo proces zmeny pohlavia pre transrodových ľudí. Usmernenie vzniklo ešte za predošlej vlády v roku 2019.

Podľa prezidentky Slovenskej psychiatrickej spoločnosti Ľubomíry Izákovej malo usmernenie slúžiť najmä na odstránenie právnej neistoty lekárov i pacientov. Jeho prijatie vítala iniciatíva Inakosť venujúca sa komunite LGBTI, Amnesty International Slovensko, ako i mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko. Konzervatívna časť spektra na čele s Annou Záborskou ho, naopak, od začiatku kritizovala.

Na zmenu pohlavia v prípade transsexuálnej osoby totiž už nemalo byť nevyhnutnosťou podstúpiť chirurgický zákrok na odstránenie mužských či ženských pohlavných orgánov ani povinnú kastráciu. Po novom mala stačiť aj hormonálna liečba v trvaní najmenej jedného roka a následné vyhlásenie danej osoby, že „trvalá, celoživotná a nezvratná zmena jej právnej identity, mena a priezviska je pre ňu jediným možným riešením“, ako sa píše v dokumente.

Aj biologickí muži tak mohli byť po stanovení diagnózy a vydaní lekárskeho stanoviska úradmi vnímaní ako ženy, a to aj napriek tomu, že im ostatnú mužské pohlavné orgány. A platiť to malo aj opačne, čo potenciálne znamená, že takíto „muži“ by mohli v krajných prípadoch otehotnieť či porodiť dieťa.

Podľa informácií denníka Postoj však z usmernenia má vypadnúť slovo „alebo“, ktoré má nahradiť „a“. Teda na úradnú zmenu mena a pohlavia v dokumentoch bude nevyhnutnosťou nielen podstúpenie chirurgického výkonu zmeny pohlavných orgánov, ale aj hormonálna liečba v trvaní najmenej jedného roku.

 

Dnes treba vedieť

pred 26 minútami

ZMOS vstupuje do štrajkovej pohotovosti. Združenie vyzvalo obce a mestá, aby prerušili či obmedzili komunikáciu s ústrednými orgánmi štátnej správy, zabezpečovali realizáciu prenesených kompetencií iba do obdobia, ktoré je finančne kryté dotáciami zo štátu, či stiahli obecné vlajky na pol žrde. (tasr)

pred hodinou

Na Najvyššom súde sa začal odvolací proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom. Špecializovaný trestný súd ho vlani v septembri neprávoplatne odsúdil na 14-ročný nepodmienečný trest. Kováčik je na pojednávaní prítomný a súdu predložil odvolanie, ktoré má tisíc strán. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.