Koľko by naozaj stáli učitelia

V skutočnosti o polovicu menej, ako je oficiálne číslo.

Učitelia žiadajú v prvej fáze zvýšiť plat o 140 eur, čo je pre väčšinu z nich zvýšenie o 15 až 20 percent. Čo by to znamenalo pre štátnu pokladnicu?

Analytici ministerstva financií prepočítali, že dvadsaťpercentné zvýšenie miezd by rozpočet stálo vyše 280 miliónov eur.  Ak by išlo o takéto náklady, je uveriteľné, že by šlo o ťažko naplniteľnú požiadavaku v krátkom čase a už by išlo o sumu, ktorá by sa už aj odrazila na ukazovateľoch o deficite verejných financií.


 

To však nie je korektný prepočet. Veľká časť z tej sumy by naďalej ostala vo verejných financiách, cez dane a odvody. Nielen cez priame dane, ale aj nepriame dane, čo je hlavne daň z pridanej hodnoty. Po upozornení na tento fakt urobili analytici ministerstva financií nový prepočet čistého vplyvu zvýšenia miezd učiteľov. Ak sa z predošlej sumy 280 miliónov eur odrátajú všetky dane a odvody, ktoré sa vrátia do štátneho rozpočtu (niektoré hneď, iné až vtedy, keď učitelia zájdu do obchodu či na benzínovú stanicu), výdavky štáty na zvýšenie klesnú o viac než polovicu na 130 miliónov eur.Ako tažké je nájsť v rozpočte sumu 130 miliónov eur? Určite to nie je suma, ktorú možno nájsť zo dňa na deň. Ale za také dva-tri dni sa to tam nájsť určite dá, v porovnaní s takými sociálnymi balíčkami ide o zlomkovú sumu.

Zdroj grafov – Inštitút Finančnej Politiky  pri ministerstve financií

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo