Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
25. január 2016

Koľko by naozaj stáli učitelia

V skutočnosti o polovicu menej, ako je oficiálne číslo.

Koľko by naozaj stáli učitelia

Učitelia žiadajú v prvej fáze zvýšiť plat o 140 eur, čo je pre väčšinu z nich zvýšenie o 15 až 20 percent. Čo by to znamenalo pre štátnu pokladnicu?

Analytici ministerstva financií prepočítali, že dvadsaťpercentné zvýšenie miezd by rozpočet stálo vyše 280 miliónov eur.  Ak by išlo o takéto náklady, je uveriteľné, že by šlo o ťažko naplniteľnú požiadavaku v krátkom čase a už by išlo o sumu, ktorá by sa už aj odrazila na ukazovateľoch o deficite verejných financií.


 

To však nie je korektný prepočet. Veľká časť z tej sumy by naďalej ostala vo verejných financiách, cez dane a odvody. Nielen cez priame dane, ale aj nepriame dane, čo je hlavne daň z pridanej hodnoty. Po upozornení na tento fakt urobili analytici ministerstva financií nový prepočet čistého vplyvu zvýšenia miezd učiteľov. Ak sa z predošlej sumy 280 miliónov eur odrátajú všetky dane a odvody, ktoré sa vrátia do štátneho rozpočtu (niektoré hneď, iné až vtedy, keď učitelia zájdu do obchodu či na benzínovú stanicu), výdavky štáty na zvýšenie klesnú o viac než polovicu na 130 miliónov eur.Ako tažké je nájsť v rozpočte sumu 130 miliónov eur? Určite to nie je suma, ktorú možno nájsť zo dňa na deň. Ale za také dva-tri dni sa to tam nájsť určite dá, v porovnaní s takými sociálnymi balíčkami ide o zlomkovú sumu.

Zdroj grafov – Inštitút Finančnej Politiky  pri ministerstve financií

Inzercia

Odporúčame

Prečo si Smer zaslúži učiteľský štrajk

Prečo si Smer zaslúži učiteľský štrajk

Strana Roberta Fica vnímala svet vždy len cez rozdávanie peňazí. Preto je spravodlivé, že šesť týždňov pred voľbami nemôže hovoriť, ako ochráni krajinu pred utečencami, ale ako nemôže dať desiatkam tisíc učiteľov vyššie platy.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.