Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
28. október 2021

Skýtsky zlatý poklad patrí Ukrajine

Skýtsky zlatý poklad patrí Ukrajine

Kyjev a Moskva sa sporia o zlatý poklad Skýtov, ktorý sa nachádza v Holandsku. Tamojší súd ho teraz prisúdil Ukrajine. Potvrdil tak rozsudok z roku 2016.

Sporné objekty boli súčasťou výstavy „Krym: Zlato a tajomstvá Čierneho mora“, ktorá bola Holanďanom zapožičaná od februára 2014, mesiac pred anexiou krymského polostrova Ruskou federáciou. Výstava v amsterdamskom Múzeu Allarda Piersona ukazovala zlaté brošne či skýtsku prilbicu. Kočovní Skýti boli nielen šikovnými jazdcami, ale aj umnými zlatníkmi, ktorí v antike obývali stepi na brehoch Čierneho mora. 

Krátko po zapožičaní objektov však Krym obsadili ruskí vojaci, vyhlásili „referendum o nezávislosti“ a územie pričlenili k Rusku. Moskva si odvtedy nárokovala aj zlatý poklad v Holandsku a tvrdila, že Amsterdam jej zlato má „vrátiť“. Rovnaké nároky mal aj Kyjev.

Múzeum v Amsterdame v tejto situácii spočiatku predĺžilo výstavu o tri mesiace, potom rozhodlo vyčkať rozhodnutie súdu a dočasne vzalo objekty do úschovy. Súdy rozhodli v roku 2016 – v prospech Ukrajiny. Podľa rozhodnutia súdu poklad patrí štátu, ktorý ho požičal – a tým je Ukrajina. Na Krym sa vrátiť nemôžu, keďže nie je nezávislým štátom ani legálnou súčasťou Ruskej federácie. Ruská strana sa proti tomuto rozhodnutiu odvolala.

Amsterdamský súd teraz v druhej inštancii rozhodnutie z roku 2016 potvrdil. Argumentoval tým, že poklad je súčasťou kultúrneho dedičstva nezávislej Ukrajiny.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rozhodnutie súdu privítal a vyhlásil: „Vždy získame naspäť to, čo je naše. Spočiatku vrátime ‚skýtske zlato‘, potom aj Krym.“

S rýchlym návratom zlata sa však napriek rozsudku nepočíta, Moskva sa totiž môže voči rozhodnutiu opäť odvolať. Až do konečného vyriešenia sporu preto zlato zostane uschované na tajnom mieste.

 

Skýtska zlatá helma. Foto: AP

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.