Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. február 2022, 04:31

Rusko-ukrajinský konflikt

Ukrajina naďalej bráni Kyjev, na Slovensko prídu nemeckí vojaci

Ukrajina naďalej bráni Kyjev, na Slovensko prídu nemeckí vojaci

Severoatlantická aliancia aktivovala obranné plány. Konflikt si vyžiadal tisíce mŕtvych.

 To najdôležitejšie:
  • Putinovo Rusko vo štvrtok ráno napadlo Ukrajinu. Kremeľ tvrdí, že krajinu treba „oslobodiť a očistiť od nacistov“.
  • Ukrajinci bránia Kyjev, na metropolu padali rakety. Rusi obsadili černobyľskú elektráreň, ťažké boje sa viedli aj o letisko neďaleko Kyjeva. Rusi budú chcieť aj strategický Mariupoľ a ďalšie časti Ukrajiny.
  • Zelenskyj hlási 137 obetí na strane ukrajinských vojakov aj civilistov. Rusov malo zahynúť aspoň 2800.
  • Ukrajinský prezident vyhlásil vojnový stav a všeobecnú mobilizáciu. Ukrajinci volajú na pomoc dobrovoľníkov z celého sveta.
  • Na Slovensko prídu brániť východné krídlo NATO nemeckí vojaci.

Nové udalosti sledujeme online v ďalšom texte:

Dianie sme vo štvrtok a piatok sledovali online:

01.20 Pri ruskom ostreľovaní ukrajinskej škôlky zomrelo najmenej jedno dieťa, ďalšie sa zranilo. Prezident Zelenskyj sa pýta: „Čo je to za vojnu? Boli tie deti neonacisti? Alebo to boli vojaci NATO?“ (kyiv independent)
______________________

01.06 Ruské jednotky vstúpili do mesta Melitopoľ na juhovýchode Ukrajiny neďaleko Krymu. Podľa ruskej agentúry RIA Novosti, ktorá sa odvoláva na ruské ministerstvo obrany, ruské jednotky sa vylodili v meste Azov pri Azovskom mori a obsadili Melitopoľ „bez akéhokoľvek odporu“.

Ukrajinská agentúra Ukrinform tvrdí, že mesto je obkľúčené a vstúpila doň malá skupina ruských vojakov. Podľa guvernéra Záporožskej oblasti Oleksandra Starucha ruské jednotky vstúpili do Melitopoľa a snažili sa ovládnuť kritickú infraštruktúru, avšak z mesta ich vytlačili. Dodal, že boje pokračujú neďaleko Melitopoľa. (tasr)

Červeným vyznačené Ruskom okupované časti Ukrajiny. Zdroj – twitter.com/TheStudyofWar

00.40 Rusko vetovalo rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, ktorá mala dôrazne odsúdiť ruskú vojenskú agresiu proti Ukrajine. Rezolúcia mala takisto žiadať okamžité zastavenie ruskej invázie a stiahnutie ruských vojakov z Ukrajiny.

Za rezolúciu hlasovalo 11 krajín z 15-člennej Bezpečnostnej rady. Rusko podľa očakávaní rezolúciu vetovalo, pričom Čína, India a Spojené arabské emiráty sa zdržali hlasovania. Prezident Zelenskyj uviedol, že návrh rezolúcie podporuje bezprecedentný počet členských štátov. „To dokazuje, že svet je s nami, pravda je s nami, víťazstvo bude naše.“

Nemenovaný zdroj z Bieleho domu uviedol, že sa ešte bude o podobnom texte hlasovať aj na Valnom zhromaždení OSN, v ktorom nemá žiaden z jeho 193 členov právo veta.
______________________

❗️ 00.22 Ukrajinská protivzdušná obrana zostrelila ruské transportné lietadlo s výsadkármi, oznámil generálny štáb ukrajinskej armády. Do lietadla Il-76 sa zmestí až 125 vojakov. Ukrajinci lietadlo zostrelili 30 km od Kyjeva pri Vasilkove.
______________________

00.08 Ukrajinské vedenie súhlasilo s návrhom ruského prezidenta Vladimira Putina na rokovanie, oznámil hovorca ukrajinského prezidenta Sergej Nikiforov.

„Ukrajina bola a je pripravená hovoriť o prímerí a mieri. Toto je naše nezmenené stanovisko. Súhlasili sme s návrhom prezidenta Ruskej federácie. V týchto hodinách obe strany konzultujú miesto a čas rokovaní. Čím skôr sa začnú, tým je väčšia šanca na obnovenie normálneho života,“ napísal Nikiforov.

______________________

❗️ 23.59 Rusi sa v noci pokúsia dobyť Kyjev, vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Nepriateľ použije každú silu na všetkých frontoch, aby prelomil našu obranu. Pokúsi sa dobyť Kyjev. Túto noc sa im musíme postaviť. Teraz sa rozhoduje o osude Ukrajiny. Táto noc bude ťažká. Veľmi ťažká. Ale príde ráno.“
______________________

23.47 „Vyjdite do ulíc. Žiadajte zastavenie vojny. Požadujte stiahnutie ruskej armády z Ukrajiny,“ apeloval ukrajinský minister obrany na manželky, matky a priateľky ruských vojakov. Odkázal im, že behom niekoľkých dní zomrie na Ukrajine toľko Rusov ako za dve čečenské vojny. „Tisíce a tisíce,“ povedal Olexij Reznikov.

Odporučil Ruskám, aby skrývali „svojich milovaných“ a neposielali ich na smrť. „Budú zabíjaní z každého okna v každom ukrajinskom meste,“ upozornil ich. „Keď sa objavia všetky informácie o vojnových zločinoch Kremľa, vaši blízki vám budú veľmi vďační,“ dodal. (moua)
______________________

23.34 Európska únia od 28. februára vypovedá vzájomnú zmluvu s Ruskom o zjednodušenom postupe pri udeľovaní víz. (nexta)
______________________

23.15 „Dostali sme sa do bodu, za ktorým už neexistuje žiadna cesta späť,“ reagovala hovorkyňa ruského ministra zahraničných vecí Maria Zacharovová na rozsiahle ekonomické sankcie, ktoré zaviedli voči Rusku viaceré krajiny. (tasr)
______________________

23.03 Ukrajinský minister pre digitálnu transformáciu napísal spoločnosti Apple list so žiadosťou o odpojenie Rusov od App Store. Ide o obchod s aplikáciami v smartfónoch iPhone. (nexta)
______________________

22.50 Zelenskyj ďakuje Gruzíncom, ktorí sa na znak solidarity s Ukrajinou masovo stretli v ich hlavnom meste Tbilisi. „Neuveriteľní gruzínski ľudia, ktorí chápu, že priateľov je treba podporovať,“ uviedol ukrajinský prezident.

Tisíce ľudí zároveň demonštrovali proti gruzínskemu premiérovi, ktorý vyhlásil, že neuvalí sankcie proti Rusku. Foto – twitter.com/nexta_tv

Na zhromaždení boli občianski aktivisti aj gruzínski politici. Foto – twitter.com/Shamemovement

22.38 USA uvalia sankcie na ruského prezidenta Putina a šéfa diplomacie Lavrova. Zakážu im cestovanie do Spojených štátov a zmrazia prípadné aktíva v americkej jurisdikcii. Obdobné sankcie, teda zmrazenie aktív Putinovi aj Lavrovovi, oznámila v piatok Európska únia a následne aj Británia. (tasr)
______________________

22.14 Cieľom umiestnenia nemeckých vojakov na Slovensko je podľa nemeckej ministerky obrany vyslať Vladimirovi Putinovi jasný signál, aby zastavil vojenské ťaženie na Ukrajine.

Nemecká armáda pošle na Slovensko v krátkom čase jednu rotu, ktorá sa postupne pretransformuje na bojovú skupinu (Battlegroup).

„V NATO s veľkým znepokojením sledujeme, že vo svojom včerajšom vyhlásení vojny sa tiež zastrene vyhrážal použitím jadrových zbraní. Odstrašovaním, jednotou a jasným postojom však dávame najavo, že sa nedáme zastrašiť,“ povedala Lambrechtová.

„Útok na spojenca by bol útokom na nás všetkých s hroznými následkami pre Rusko. A Putin to vie,“ dodala. (tasr)
______________________

❗️ 22.01 Kyjev je opäť pod paľbou, v metropole zneli sirény.

Ukrajinské hlavné mesto s administratívnym riadením krajiny zaznamenalo prinajmenšom päť výbuchov. Počuť bolo aj delostreleckú paľbu.

Starosta Kyjeva Vitalij Klyčko spresnil, že k explóziám došlo neďaleko tepelnej elektrárne nachádzajúcej sa severne od Kyjeva. Klyčko následne uviedol, že ruská armáda elektráreň údajne zničila. Jeho tvrdenie o zničení elektrárne však krátko nato dementovali ukrajinské úrady. Situácia tak ostáva nejasná. (tasr)
______________________

21.55 Zelenskyj telefonoval s americkým prezidentom Bidenom. Ukrajinský prezident varoval amerického náprotivka, že Kyjev môže už čoskoro padnúť do rúk Ruska. (tasr)
______________________

21.52 V sobotu bude o 10.00 h mimoriadne rokovať slovenská vláda.
______________________

❗️ 21.20 Nemecko pripravuje urýchlené vyslanie svojich vojakov na Slovensko. Majú prísť v rámci síl rýchlej reakcie NATO. Zvažuje sa aj umiestnenie protiraketových systémov Patriot.

Vyslanie nemeckých vojakov na Slovensko potvrdila nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová, ktorá sa predtým rozprávala so slovenským ministrom obrany Jaroslavom Naďom.

Uviedla tiež, že Nemecko poskytne Slovákom ochranu vzdušného priestoru. Systém Patriot poskytuje ochranu pred leteckými aj raketovými údermi. (dpa, čt)
______________________

21.05 Nové satelitné zábery spoločnosti Maxar ukazujú takmer 150 ruských útočných a transportných vrtuľníkov nachádzajúcich sa v južnom Bielorusku. Vidno aj podporné vybavenia. Miesto sa nachádza asi 30 km od hraníc s Ukrajinou a menej ako 160 km od Kyjeva.

Foto – Maxar, twitter.com/ChristopherJM

20:35​ Slovensko je pripravené podporiť odstrihnutie Ruska od globálneho medzibankového platobného systému SWIFT, uviedol premiér Heger. Vyradenie Ruska z medzinárodného obchodu podporuje spomedzi mocností Francúzsko. (tasr)
______________________

20.30 Obyvatelia mesta Oleksandria očakávajú bombardovanie, na noc sa schovajú do úkrytov. Mesto nachádzajúce sa v centrálnej časti Ukrajiny má blízko k vojenským skladom.

„Mám slzy na krajíčku. Ale taká je doba. Musíme to prežiť so cťou,“ uviedol jeden z obyvateľov mesta. (markíza)
______________________

❗️20.11 Ukrajinské úrady varujú pred ďalším leteckým útokom v Kyjeve. Občanov vyzývajú, aby okamžite zamierili do protileteckých krytov. Reportér CNN počul z centra metropoly niekoľko „vzdialených explózií“. Tvrdí, že znejú ako raketové delostrelectvo.
______________________

20.00 Zodpovednosť za rozpútanie novej vojny v Európe leží výlučne na Rusku, uviedli ruskí akademici, nositelia Nobelovej ceny. „Pokusy využiť situáciu na Donbase ako zámienku na začatie vojenskej operácie nevzbudzujú žiadnu dôveru. Je jasné, že Ukrajina nepredstavuje hrozbu pre bezpečnosť našej krajiny. Vojna proti nej je nespravodlivá a úprimne povedané nezmyselná,“ uviedli ruskí vedci.

„Ukrajina nám bola a zostáva krajinou blízkou. Mnohí z nás majú príbuzných, priateľov a vedeckých kolegov žijúcich na Ukrajine. Naši otcovia, dedovia a pradedovia spolu bojovali proti nacizmu. Rozpútanie vojny pre geopolitické ambície vedenia Ruskej federácie, hnané pochybnými historizofickými fantáziami, je cynickou zradou ich pamäti.“

Akademici tvrdia, že rešpektujú ukrajinskú štátnosť, ktorá spočíva na skutočne fungujúcich demokratických inštitúciách.

19.46 Česká vláda odsúhlasila vyslanie 580 českých vojakov, ktorí sa pripoja k jednotkám Síl rýchlej reakcie NATO.
______________________

19.42 Ukrajinská strana navrhla, aby sa rokovania s Ruskom uskutočnili vo Varšave, nie v Minsku, uviedol hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Dodal, že po predložení tohto návrhu sa ukrajinská strana odmlčala.

Podľa Peskova táto pauza „trvá už dosť dlho“. Zdôraznil, že na odpoveď Ukrajiny sa čaká v situácii, keď sa v jej veľkých mestách odohráva to, „o čom hovoril prezident (Vladimir Putin) na pôde (piatkového zasadnutia) Bezpečnostnej rady“.
______________________

19.29 Tisícky vojakov posilnia vojenskú prítomnosť na východnom krídle NATO, tlmočil generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg. Sily rýchlej reakcie NATO celkovo pozostávajú z približne 40-tisíc vojakov. Stoltenberg však uviedol, že Aliancia ich na svoje východné krídlo nevyšle všetkých.

„Stále je to nestabilná situácia. Ale vieme, že ukrajinské sily statočne bojujú a sú schopné spôsobiť škody ruským inváznym silám,“ povedal Stoltenberg po videosummite lídrov NATO. (tasr)
______________________

19.18 Viac ako 100 stíhacích lietadiel aktuálne operuje na tridsiatich miestach v Európe. Pripravených je aj 120 lodí a tri lietadlové lode. Jednotky budú podľa Stoltenberga brániť „každý centimeter územia NATO“ a budú podporovať Ukrajinu. (čt)
______________________

❗️19.05 NATO aktivovalo sily rýchlej reakcie a rozmiestnilo ich vo východnej Európe. „Rozmiestnili sme obranné pozemné a vzdušné sily vo východnej časti Aliancie a námorné jednotky v celej oblasti NATO. Aktivovali sme plány NATO, aby sme sa pripravili na reakciu na celý rad nepredvídaných udalostí s využitím našich Síl rýchlej reakcie.“

„Rusko rozbilo mier v Európe,“ povedal šéf NATO Stoltenberg. „Ciele Kremľa nie sú obmedzené len na Ukrajinu.“

„Svet poženie Rusko a Bielorusko k zodpovednosti za ich akcie. Za túto strašnú chybu bude Rusko platiť roky.“ Šéf Aliancie tiež povedal, že NATO nasadzuje sily „na zemi, na vode aj vo vzduchu.“ (nato)
______________________

18.50 Ukrajinský prezident Zelenskyj zostáva v Kyjeve. Spolu s ďalšími štátnikmi natočil video pred prezidentskou kanceláriou v centre metropoly. Vyvrátil tým dezinformácie ruských propagandistov o svojom údajnom úteku z hlavného mesta. (nexta, kyiv independent)

______________________

❗️18.29 Rusko stratilo pri invázii na Ukrajine už 2800 vojakov, povedal námestník ukrajinského ministra obrany.
______________________

18.20 V čečenskom meste Groznyj sa zhromaždilo viac ako 12-tisíc ľudí zo silových zložiek. Ide o „dobrovoľníkov, ktorí sú pripravení ísť do akejkoľvek špeciálnej operácie“ a prijímať rozkazy, ktoré vydá Putin. Hlava autonómnej republiky Ramzan Kadyrov tvrdí, že až 70-tisíc ľudí z Čečenska je ochotných ísť bojovať za Rusko. (echo moskvy)

______________________

18.04 Už viac ako 500-tisíc Rusov požaduje v petícii zastavenie vojny s Ukrajinou. Petíciu spustil ľudskoprávny aktivista Lev Ponomarev.

„Putin nariadil spustenie vojenskej operácie proti Ukrajine napriek hroznej cene, ktorú Ukrajina aj Rusko za túto vojnu zaplatí,“ píše sa vo výzve. Ponomarev oznámil začiatok formovania protivojnového hnutia v Rusku. (novaja gazeta)
______________________

18.01 Na Ukrajine dochádza zdravotnícky materiál, palivo, ale aj hotovosť. Tieto skutočnosti môžu z krajiny vyhnať možno aj päť miliónov ľudí, uviedli humanitárne agentúry OSN. (čt24)
______________________

17.58 Ukrajinské rodiny oceňujú, že slovenskí colníci priebežne púšťajú cez hraničný prechod Vyšné Nemecké aj peších, čo v bežnom režime nie je možné, informuje kňaz Rudolf Smoter, ktorý pôsobí v prihraničnej obci Tibava. V piatok popoludní bol na hraniciach vyzdvihnúť niekoľko osôb, ktoré sa potrebovali dostať na Slovensko.


______________________

17.52 Premiér Eduard Heger pri návšteve slovensko-ukrajinskej hranice vyzdvihol vzájomnú solidaritu. Zdôraznil pripravenosť Slovenska podať Ukrajincom utekajúcim pred vojnou pomocnú ruku aj v podobe občerstvenia či ubytovania. „Je tu zima, chceme, aby ľudia zbytočne vonku nemrzli. Aby mali čo najlepšie zabezpečenie, občerstvenie a plynulý odvoz či už k ich rodinám a známym, alebo im budeme hľadať miesto, kde ich dočasne ubytujeme,“ podotkol šéf vládneho kabinetu.

Minister vnútra Roman Mikulec informoval, že štát má desaťtisíce možností na ubytovanie. Ďalšie ponúkajú jednotlivci a mnohé organizácie. „Kreuje sa operačný štáb, ktorý to bude dávať dokopy, aby sme vedeli čo najefektívnejšie tie kapacity využiť,“ doplnil. Zopakoval, že rezort vnútra plánuje zriadiť takzvané hotspoty pre prípad zvýšeného nárastu ľudí z Ukrajiny. (tasr)

17.43 Rusko oznámilo začiatok čiastočného obmedzovania prístupu na Facebook, pretože „bol zapojený do porušovania ľudských práv a slobôd a práv Rusov.“ (ria novosti)
______________________

❗️17.37 Rusku bolo pozastavené členstvo v Rade Európy po jeho invázii na Ukrajinu, uviedol taliansky minister zahraničných vecí Luigi Di Maio. Dodal, že Taliansko tento krok považuje za „nevyhnutné opatrenie“ vzhľadom na „neprijateľnú vojenskú agresiu“ Ruska voči Ukrajine. Rada Európy bola vytvorená po druhej svetovej vojne na ochranu ľudských práv a právneho štátu na celom starom kontinente. Organizácia sídli v Štrasburgu. Nejde o orgán Európskej únie. (tasr)
______________________

17.22 Ruské vojská postupujú na Kyjev a Charkov pomalšie, ako čakali. Zároveň sa z oblasti Pentagonu objavili informácie, že sa Rusi vyloďujú v oblasti pri ukrajinskom prístavnom meste Mariupoľ. (reuters)
______________________

17.02 Od stredajšieho popoludnia do dnešného poludnia prekročilo slovensko-ukrajinské hranice asi 7500 Ukrajincov, väčšina má podľa rezortu vnútra platné doklady. Pred konfliktom bol priemerný počet vstupov na Slovensko 1400 za deň. O medzinárodnoprávnu ochranu na Slovensku požiadalo k piatku 14.00 zatiaľ 14 Ukrajincov. (tasr)
______________________

❗️16.50 Veliteľ okupačnej armády Vladimir Putin navrhol ukrajinskej armáde, aby prevzala moc do svojich rúk. „Vyzerá to tak, že pre nás bude jednoduchšie sa dohodnúť s vami ako s tou bandou narkomanov a neonacistov,“ uviedol Putin ukrajinskej armáde. (ria novosti)
______________________

16.42 Z Kyjeva masovo utekajú ľudia. V metropole naďalej vládne chaos.

______________________

16.36 Správca domény .cz zablokoval osem dezinformačných webov, ktoré „ohrozujú národnú bezpečnosť“. 

„Agresia Ruskej federácie voči Ukrajine je dlhodobo sprevádzaná dezinformačnou kampaňou v celom rade internetových médií, ktoré využívajú českú národnú doménu. Keďže sa tieto informácie cielene nezakladajú na pravde a preukázateľne podnecujú k šíreniu vykonštruovaných fám, oznámení a nestability v spoločnosti, rozhodli sme sa po konzultáciách s najvyššími predstaviteľmi štátu tieto výrazné dezinformačné internetové médiá zablokovať,“ uviedol výkonný riaditeľ združenia CZ.NIC Ondřej Filip. (tasr)
______________________

15.44 Rusko je pripravené vyslať do Minska svoju delegáciu na rokovania s Ukrajinou, vyhlásil hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. „Ako viete, dnes ukrajinský prezident Zelenskyj oznámil, že je pripravený diskutovať o neutrálnom štatúte Ukrajiny,“ pripomenul.

Prezident Vladimir Putin je podľa neho pripravený vyslať do Minska ruskú delegáciu na úrovni predstaviteľov ministerstva obrany, ministerstva zahraničných vecí a prezidentskej administratívy.

Zelenskyj prišiel s ponukou na rokovania, ktorú adresoval Putinovi, v piatok, v druhý deň ruského vpádu na Ukrajiny a v čase, keď sa ruské jednotky priblížili ku Kyjevu.

Putinov spojenec, bieloruský prezident Alexandr Lukašenko, podľa Peskova uviedol, že „vytvorí podmienky“ pre takýto samit. (tasr)
______________________

15.28 „Dnešné ruské útoky na materskú školu a sirotinec sú vojnovými zločinmi a porušením Rímskeho štatútu,“ píše na Twitteri ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba s tým, že s generálnou prokuratúrou pošlú zdokumentované udalosti na Medzinárodný trestný súd v Haagu.

______________________

15.11 Ukrajinské ozbrojené sily tvrdia, že už zabili viac ako 1000 ruských vojakov zapojených do invázie. Informovala o tom agentúra DPA s tým, že bilanciu nie je možné nezávisle overiť.

„Ruské matky posielajú svojich synov na istú smrť, pretože ukrajinské ozbrojené sily držia línie a budú brániť svoju krajinu pred okupantmi,“ uvádza sa vo vyhlásení ukrajinského silového rezortu.

Ruské ministerstvo obrany, naopak, tvrdí, že „eliminovalo“ 200 ukrajinských vojakov pri obliehaní kľúčového letiska Hostomeľ neďaleko Kyjeva s tým, že spomedzi ruských vojakov nepadol ani jeden.

„Úspech výsadkových síl bol zabezpečený potlačením všetkých systémov protivzdušnej obrany (nepriateľa) v blízkosti miesta pristátia,“ uviedla Moskva. Ani toto tvrdenie nebolo možné nezávisle overiť.
______________________

14.59 Európska únia vyhlásila, že šéf Kremľa Vladimir Putin sa chystá zničiť Ukrajinu a jeho kroky sú porovnateľné s konaním nacistov počas druhej svetovej vojny. 

„Chce v podstate zničiť Ukrajinu. Chce zobrať Ukrajine nezávislosť. Chce Ukrajincom spôsobiť škodu a utrpenie. Toto je absolútne neľudské,“ povedal hovorca Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) Peter Stano.

Stano novinárom v Bruseli povedal, že Putin deklaruje, že chce zbaviť Ukrajinu údajného nacizmu, no sám „sa správa ako nacista“. (tasr)
______________________

❗️14.45 Európska únia uvalí sankcie na aktíva ruského prezidenta Vladimira Putina a ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova. Informovali o tom agentúry DPA a AFP s odvolaním sa na diplomatické zdroje.
______________________

14.34 Ak by boli dodávky plynu z Východu obmedzené, sú tri riešenia, hovorí český vládny zmocnenec pre energetickú bezpečnosť Václav Bartuška. Nutné budú úspory, napríklad by sa prestali vykurovať obchodné centrá alebo školy a zavrú sa niektoré prevádzky. Druhá možnosť je nahradiť zemný plyn dočasne palivami, ktoré nie sú vždy ekologické (mazut, uhlie). A treťou cestou je nahradiť aspoň časť výpadku skvapalneným zemným plynom z celého sveta. (echo24)
______________________

14.15 Sankcie, ktoré uvalili západné krajiny na Rusko, neznamenajú, že v Rusku zmizne určitý tovar alebo prestanú fungovať niektoré služby, píše Dmitrij Prokofiev. „Ale znamená to, že budú menej dostupné. A drahšie. Vedenie krajiny sa isto pamätá na skúsenosť ZSSR a orientuje sa podľa nej: ZSSR bol napriek všetkej rétorike súčasťou svetovej ekonomiky a vždy našiel partnera, ktorý bol ochotný Moskve niečo nevyhnutné predať. No bolo to predražené a iba v limitovanom množstve. Vplyv sankcií bude teda taký, že ruská ekonomika bude fungovať stále pomalšie a jej náklady budú stále vyššie. Štát ráta najmä s úsporami občanov, ktorí si v bankách držia 60 biliónov rubľov. Práve tadiaľto prechádza ,hlavná línia obrany‘ ruskej ekonomiky.“ (novaja gazeta)

Podľa Prokofieva nedôjde ku „konfiškácii, ale k postupnému vymývaniu týchto úspor cez zvyšovanie cien, cez sprísňovanie zdaňovania, cez obmedzovania spotreby“.
______________________

13.59 Veľký mufti Talgat Tadžuddin, najvyšší moslimský duchovný vodca v Rusku, odobril priznanie nezávislosti Luhanskej a Doneckej republike. „Dlhých osem rokov bolo obyvateľstvo ťažko trpiaceho regiónu Donbasu vystavené systematickej likvidácii zo strany ukrajinskej moci s očividným súhlasom a provokatívnym konaním USA, ktoré podporujú na Ukrajine nacionalistov a neonacistov,“ odkázal veľký mufti Ruska. (echomoskvy)
______________________

13.52 EÚ pripravuje tretí balík sankcií proti Rusku, má ďalej oslabiť finančný či bankový sektor. Chystá sa i zmrazenie Putinovho majetku. (čt24)
______________________

13.46 Bankové karty ruských bánk nebudú fungovať s platobným servisom ApplePay a GooglePay, oznámila ruská centrálna banka. Banka upokojuje Rusov, že štandardné služby v rámci Ruska sa naďalej poskytujú aj po zavedení sankcií. Sovcombank oznámila, že hotovosť je dostupná bez obmedzení, ale výmena meny nie je možná. Banka odporúča, aby sa právnické osoby „dočasne zdržali vykonávania akýchkoľvek operácií a zúčtovania v amerických dolároch a eurách“. (kommersant.ru)
______________________

❗️ 13.30 Západ sa neponáhľa pomôcť Ukrajine proti ruskej invázii, povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Ako sa budete brániť, keď tak pomaly pomáhate nám na Ukrajine?“ uviedol Zelenskyj vo vyhlásení, ktoré vydal jeho úrad. „Štátne inštitúcie v Európe sa neponáhľajú so skutočne ráznymi rozhodnutiami,“ dodal ukrajinský prezident.

Zelenskyj zároveň vyzval Európanov s „bojovými skúsenosťami“, aby prišli bojovať na Ukrajinu, kde ruské jednotky už ohrozujú hlavné mesto Kyjev.

„Ak máte bojové skúsenosti... a nechcete sa pozerať na nerozhodnosť politikov, môžete prísť do našej krajiny a pripojiť sa k nám v obrane Európy tam, kde je to teraz veľmi nevyhnutné,“ cituje AFP Zelenského vyhlásenie.
______________________

13.00 „Putina nič nezastaví,“ vraví prezidentka Zuzana Čaputová. Vláda diskutuje o vyhostení ruských diplomatov. Sankcie by sa mali týkať aj Bieloruska. Podľa prezidentky Čaputovej nové sankcie proti Rusku nie sú dostatočné a je potrebné pokračovať v dialógu, aby vojenské útoky prestali.

Balík sankcií, ktorého rámec sa dohodol na štvrtkovom mimoriadnom samite, má podľa premiéra Eduarda Hegera zasiahnuť politické vedenie, ale aj oligarchov a tých, ktorí participujú na štátnom režime Ruska. Opätovne ho onačil za bezprecedentný.

❗️ 12.58 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj znovu vyzval šéfa Kremľa Vladimira Putina, aby pristúpil na diplomatické rokovania. (rbk ukrajina)
______________________

12.30 Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj sa pridal k vojenským jednotkám svojej krajiny. Na sociálnych sieťach sa objavili jeho fotografie vo vojenskej uniforme.

12.19 Situácia v Kyjeve je neprehľadná a dramatická, uvádza spolupracovník ČT Tomáš Vlach. „Objavili sa informácie o tom, že nejaká ruská jednotka sa prezliekla do ukrajinských uniforiem, ukoristila ukrajinské automobily a jazdila s nimi po meste, pokiaľ ju ukrajinskí vojaci nezničili. Zmätok je tu obrovský.“ (čt24)

12.17 Rusko obsadilo kľúčový vodný kanál na zásobovanie Krymského polostrova, ktorý za uplynulých osem rokov trpel nedostatkom vody. Krym dostával väčšinu svojej sladkej vody z rieky Dneper na Ukrajine cez Severokrymský kanál. V roku 2014, keď Rusko polostrov anektovalo, však úrady v Kyjeve túto vodnú cestu zablokovali priehradou. Krym odvtedy čelí závažnému nedostatku dodávok vody predovšetkým v období letného sucha. Blokáda kanálu mala dosah aj na poľnohospodárstvo na polostrove.

❗️ 12.15 Rusko je pripravené vyjednávať s Ukrajinou až potom, čo jej sily zložia zbrane, odkázal podľa agentúry TASS šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov.

❗️ 12.00 Ukrajina hlási zvýšenú úroveň radiácie z oblasti Černobyľa. Údaje z automatizovaného systému monitorovania radiácie SaveEcoBot – ktoré sú dostupné online – potvrdzujú, že kontrolné úrovne gama žiarenia boli prekročené na značnom počte pozorovacích bodov v uzavretej zóne. Úroveň žiarenia však nedosahuje kritickú úroveň. Oblasť vo štvrtok ovládli ruskí vojaci.

Odborníci nárast radiácie pripísali „narušeniu rádioaktívnej pôdy v dôsledku pohybu veľkého množstva ťažkej vojenskej techniky cez oblasť“. To zrejme spôsobilo uvoľnenie kontaminovaného rádioaktívneho prachu do ovzdušia.

Ukrajinské úrady uviedli, že Rusko obsadilo elektráreň a jej okolitú zónu po štvrtkových „zúrivých bojoch“.

Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov povedal, že ruské jednotky chránia elektráreň, aby zabránili možným „provokáciám“. Konašenkov však trval na tom, že úrovne radiácie v oblasti nie sú zvýšené. (tasr)

11.45 Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov predpoludním vystúpil na tlačovej konferencii. Pred novinármi vyhlásil, že Moskva neuznáva súčasnú vládu v Kyjeve a chce ju „vyčistiť od nacizmu“. Na otázku redaktora CNN, prečo ruská armáda obkľučuje Kyjev, neodpovedal.

11.27 Z obce Ubľa na hraniciach s Ukrajinou informuje redaktorka Postoja Kristína Votrubová: Katolícka charita má tím zatiaľ na priechode v Ubli. Ponúkajú ľuďom čaj, jedlo, prípadne odvoz, priechod je totiž od dediny asi 1,5 km. Taktiež pripravujú byty, ktoré chcú Ukrajincom ponúknuť. Všetky zisky zo zbierok zároveň presmerovali na podporu prichádzajúcich Ukrajincov.

11.25 Starosta mesta Mariupoľ hovorí, že po celom meste prebiehajú tvrdé boje. „Bránime nielen Ukrajinu, ale celú Európu,“ povedal Vadym Bojčenko. (kyiv independent)

11.08 V druhom najväčšom ukrajinskom meste Charkov na východe krajiny je počuť hlasné výbuchy, píše agentúra Reuters s odvolaním sa na svedka. (čt24)

11.07 „Táto vojna je pokus zvrátiť existujúci svetový poriadok sýteho a lenivého Západu,“ píše prominentná ruská komentátorka Julia Latynina v Novoj gazete. V tomto – už odchádzajúcom – svete rozvinuté krajiny medzi sebou nebojovali a ich váhu určovali ekonomické a technické úspechy. Putin správne vycítil Achillovu pätu Západu, jeho zraniteľnosť: neochotu bojovať a bezbrannosť pred hrubou vojenskou silou. Putin tak pochopil, že po triumfe talibancov prišiel rad naňho a na jeho úspech.

10.55 Ukrajinská armáda vyzvala na sociálnej sieti Twitter všetkých civilistov, aby sa bez ohľadu na svoj vek pripojili k bojom proti prenikajúcim ruským jednotkám. Výzva sa pravdepodobne vzťahuje dokonca aj na neplnoletých civilistov, informovala britská spravodajská stanica BBC.

„Ukrajina dnes potrebuje všetko. Všetky procedúry potrebné k pripojeniu sú zjednodušené. Prineste len svoj pas a identifikačné číslo. Nie sú žiadne vekové obmedzenia,“ uvádza sa v príspevku na Twitteri, pripisovanom veliteľovi Jurijovi Haluškinovi.

Ako ďalej uvádza, keby mali ľudia problémy s registráciou, postačí, keď sa odvolajú na tento oficiálny tvít, cituje BBC. (tasr)

❗️ 10.34 V Kyjeve znejú sirény, v blízkosti vládnej štvrte počuť výstrely. Podľa ukrajinského ministerstva obrany už prvé ruské vojenské jednotky vstúpili do Kyjeva.

„Vo štvrti Oboloň na severe Kyjeva sa nachádzajú ruskí diverzanti,“ oznámilo ministerstvo prostredníctvom Facebooku. Silový rezort vyzval miestnych obyvateľov, aby si pripravili Molotovove koktaily (zápalné fľaše) a nahlasovali pohyb ruskej vojenskej techniky.

Televízia Sky News, ktorá má štáby v Kyjeve, zverejnila zábery, na ktorých je vidieť stúpať nad mestom dym.

Agentúra AFP hlási, že ruské jednotky sa približujú ku Kyjevu z východnej a severovýchodnej strany. (tasr)

❗️ 9.59 Ruská armáda je už na predmestí Kyjeva. Streľbu a výbuchy hlásia zo štvrte Oboloň, ktorá je asi 10 kilometrov od centra hlavného mesta. Ukrajinské ministerstvo obrany vyzvalo civilistov na odpor. „Vyzývame občanov, aby nás informovali o pohybe vojakov, aby robili Molotovove koktaily a neutralizovali nepriateľa.“ (kyiv independent)

9.48 Kyjev je podľa slov poradcu ukrajinského prezidenta Mychajla Podoľaka pripravený rokovať s Ruskom o neutralite, žiada však bezpečnostné záruky. (tasr)

9.42 Z hraničného priechodu Vyšné Nemecké informuje redaktorka Postoja Kristína Votrubová: Ľudia neustále prichádzajú, teraz už aj pešo. Sú to ženy s deťmi. Niektoré sa tu stretávajú s mužmi, ktorí pracujú na Slovensku alebo v Česku. Niektorí ľudia prejdú hranicu a nevedia, čo ďalej, a tak aj s deťmi iba čakajú. Niektorí nastupujú do dodávok, ktoré idú ďalej do Česka. Nie je to však veľmi organizované, ľudia hľadajú voľné miesta v dodávke a pripájajú sa.

Mária z Ukrajiny pracuje na Slovensku, ale deti sú na Ukrajine s babkou. Babka nemá pasy, takže ich nemôže priviesť cez hranicu, ich mamu nepustia pešo cez hranicu, hľadá niekoho, kto by ju odviezol, aby mohla ísť zobrať deti.

Ukrajinci, hlavne z Česka, sa organizujú, aby prišli vyzdvihnúť rodiny. Pri hranici stojí aj jeden autobus z Čiech. Dali vedieť známym a rodinám, aby prekročili hranicu a teraz na nich čakajú. Problémom je, že veľa detí nemá pas a na hranici im teda musia vyrobiť nejaký identifikačný papier.

❗️ 8.34 Ukrajinská metropola Kyjev vyhlásila letecký poplach, úrady vyzývajú obyvateľov, aby išli do úkrytov. V noci na mesto dopadali ruské rakety. (čt24)

8.26 Udržiavať pri živote šancu na dialóg s ruským prezidentom Vladimirom Putinom po tom, čo spustil inváziu na Ukrajinu, je užitočné, uviedol francúzsky prezident Emmanuel Macron. 

Macron po summite lídrov Európskej únie povedal, že „popri odsúdení, popri sankciách“ zostáva užitočné „nechať túto cestu otvorenú, a keď príde deň, keď budú splnené podmienky, môžeme dosiahnuť ukončenie nepriateľských akcií“.

Francúzsky prezident bol vo štvrtok jediným západným lídrom, ktorý hovoril s Putinom po tom, čo ruská armáda vpadla na územie Ukrajiny. Kremeľ uviedol, že Putin viedol s Macronom „úprimný“ rozhovor. Podľa vyhlásenia Elyzejského paláca francúzsky prezident telefonoval Putinovi, aby požadoval ukončenie ofenzívy Moskvy na Ukrajine.

Americká stanica CNN v tejto súvislosti uviedla, že sa francúzsky prezident stavia do pozície sprostredkovateľa medzi Ruskom a Ukrajinou pre prípadnú dohodu o prímerí. Macron tiež podľa CNN obvinil Putina z neúprimnosti, keď len niekoľko hodín pred začiatkom vojenskej operácie na Ukrajine diskutoval spolu s ostatnými lídrami EÚ a ruským prezidentom o „podrobnostiach implementácie dohôd z Minska“, ktorými v roku 2015 stanovili v regióne krehké prímerie.

„Takže áno, bola tu neúprimnosť. Áno, prezident Putin sa úmyselne a vedome rozhodol začať vojnu, keď by sme stále mohli rokovať o mieri,“ podotkol Macron. (tasr)

❗️ 8.19 „Tvrdia, že civilné objekty nie sú ich cieľmi. Je to však ďalšia z ich lží. V skutočnosti nerozlišujú medzi oblasťami, v ktorých operujú,“ povedal ukrajinský prezident Zelenskyj vo videu.

„Ukrajinci preukazujú hrdinstvo,“ povedal prezident a dodal, že „ukrajinské sily robia všetko, čo je v ich silách“, aby ľudí ochránili.

Rusko bude podľa Zelenského slov bude musieť „skôr či neskôr“ s Kyjevom hovoriť. „Hovoriť o tom, ako ukončiť boje a zastaviť túto inváziu,“ povedal ukrajinský prezident.

Čím skôr sa táto konverzácia začne, tým menej strát utrpí aj Rusko samotné, uviedol Zelenskyj vo videu. Prezident Rusov takisto vyzval, aby protestovali proti útokom prezidenta Vladimira Putina na Ukrajinu. (tasr)

❗️ 7.29 „Bránime našu krajinu sami,“ povedal v prejave ukrajinský prezident Zelenskyj. „Najmocnejšie krajiny sveta to sledujú z diaľky. Presvedčili Rusov včerajšie sankcie? Na našej oblohe počujeme a vidíme, že to nestačilo.“ (bbc)

7.25 Väčšina Kyjeva strávila noc v protilietadlových úkrytoch, najmä v stanici metra, opisuje spravodajca Českej televízie Andreas Papadopulos.

❗️ 6.38 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil správy o ruských raketových útokoch na Kyjev.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba prirovnal tieto útoky k útoku nacistického Nemecka z roku 1941 na Kyjev. 

Zelenskyj uviedol, že k útokom na Kyjev prišlo okolo 4.00 h miestneho času, pričom ukrajinskej armáde sa podarilo zastaviť postup ruských vojakov.

„Strašné raketové útoky mierili na Kyjev. Naposledy naše hlavné mesto zažilo niečo podobné v roku 1941, keď ho napadlo nacistické Nemecko. Ukrajina toto zlo (vtedy) porazila a porazí ho aj teraz,“ napísal Kuleba na sociálnu sieť Twitter. (tasr)

6.15 V meste Ľvov sa rozozvučali sirény:

 

 

❗️ 4.14 Ukrajinské ministerstvo vnútra informovalo, že nad Kyjevom zostrelili ruské lietadlo. Jeho trosky spôsobili požiar obytného domu.

3.50 V Rusku na protivojnových protestoch zadržali vyše 1700 ľudí. K zatknutiam prišlo celkovo v 53 ruských mestách. Najviac ľudí zadržali v Moskve, a to najmenej 955. V druhom najväčšom ruskom meste Petrohrad polícia zadržala asi 425 ľudí, v meste Krasnodar zadržala 57 ľudí a v Jekaterinburgu 39. (tasr)

❗️ 03.22 V centre Kyjeva bolo počuť niekoľko hlasných explózií. „Práve pokračujú útoky raketami s plochou dráhou doletu alebo balistickými raketami. Počul som dva silné výbuchy,“ napísal na sociálnej sieti Telegram poradca ukrajinského ministerstva vnútra Anton Heraščenko.

Podobnú informáciu na svojom účte na Telegrame zverejnil aj bývalý ukrajinský veľvyslanec v Rakúsku Olexandr Ščerba. Ten uviedol, že počul dva hlasné výbuchy o 4.20 h miestneho času.

03.13 Minister zahraničných vecí USA Antony Blinken je presvedčený, že Putinovi ide o zmenu režimu na Ukrajine, chce zvrhnúť súčasnú vládu.

3.05 Rusi po urputných bojoch v oblasti pri ukrajinskom meste Sumy obkľúčili mesto Konotop a tiahnu na Kyjev. (kyiv independent)

02.59 Hackerská skupina Anonymous vyhlásila kybernetickú vojnu proti ruskej vláde. Skupina oznámila, že napadla a znefunkčnila oficiálnu webovú stránku ruského kanálu RT News, ktorý skupina Anonymous označila za „propagandistický“. Krátko nato oddiel ruskej Federálnej bezpečnostnej služby pre kybernetickú bezpečnosť vyhlásil kritický stupeň ohrozenia.

❗️ 02.48 „Nepriateľ ma má za cieľ číslo jeden a moju rodinu za cieľ číslo dva,“ uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý poprel tvrdenia Ruska, že útočí iba na vojenské objekty.

Zelenskyj uviedol, že „nepriateľ“ útočí na celom území Ukrajiny, a to aj na civilné objekty, a „zabíja ľudí“. „Je to podlé a nikdy im to neodpustíme,“ dodal.

Ukrajinská hlava štátu zároveň poďakovala zahraničným lídrom za podporu, no upozornila, že Ukrajina ostala pri bránení svojej krajiny sama. „Kto je pripravený bojovať spolu s nami? Nikoho takého nevidím. Kto je pripravený nám garantovať vstup do NATO? Všetci sa boja,“ zhodnotil Zelenskyj.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto – twitter.com/UKRinCZE

02.30 Cieľom ruskej invázie na Ukrajinu je Kyjev, myslí si ukrajinský generálny štáb. Hranice podľa neho už prekročili dve tretiny nazhromaždených ruských vojsk.

Hypotézu potvrdil aj šéf americkej diplomacie Antony Blinken. Tvrdí, že Rusko plánuje obkľúčiť Kyjev. „Všetky dôkazy naznačujú, že Rusko má v úmysle obkľúčiť a ohroziť Kyjev,“ uviedol.

„Premyslený, nevyprovokovaný a neoprávnený útok Ruska na Ukrajinu nehorázne ignoruje životy nevinných mužov, žien a detí, suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny a medzinárodné právo,“ dodal Blinken.

❗️ 02.06 V boji o ukrajinský ostrov Zmiinyi v Čiernom mori zahynulo 13 ukrajinských príslušníkov pohraničnej stráže. Rusi nakoniec ostrov dobyli. Zelenskyj povedal, že padlých posmrtne vyznamená titulom Hrdinov Ukrajiny. Ostrov, ktorý získal prezývku „hadí“, sa nachádza 70 kilometrov od Rumunska, ktoré je členom NATO. (kyiv independent, tv seznam)

01.40 Veľké ukrajinské mestá sú podľa miestnych médií ohrozené ruskou „rannou ofenzívou“. Ukrajinský parlament očakáva útoky v okolí Sumy, Černigova, Kyjeva, Chersonu či Žitomiru.

01.11 Ruské bombardovanie Kyjeva by sa mohlo podľa reportéra CNN Neila Hauera začať o 3.00 h miestneho času (2.00 SEČ). Tweetoval o tom s odkazom na správy ukrajinských predstaviteľov.

01.01 Do stredoeurópskych krajín susediacich s Ukrajinou začali prichádzať prvé stovky Ukrajincov. Hraničný prechod medzi Ukrajinou a Poľskom je paralyzovaný tisíckami áut. Tvoria sa niekoľkohodinové rady. (tasr, deník n)

00.50 Na Ukrajinu počas prvého dňa ruskej invázie smerovalo viac ako 160 riadených striel. Prevažne išlo o balistické strely krátkeho doletu, no niektoré aj stredného dosahu či strely s plochou dráhou letu. (abc)

Mapa ruských útokov. Foto – twitter.com/KyivIndependent

0.25 Ruskí sabotéri vstúpili do Kyjeva, varoval ukrajinský prezident Zelenskyj, ktorý požiadal obyvateľov metropoly, aby boli veľmi pozorní a dodržiavali zákaz vychádzania. Hlava štátu tiež dodala, že zostane vo vládnej štvrti so všetkými, ktorí sú pre fungovanie štátu potrební.

„Nebojíme sa hovoriť s Ruskom. Nebojíme sa hovoriť o neutrálnom stave. Ale aké bezpečnostné záruky budeme mať?“ pýta sa Zelenskyj.

V staniciach kyjevského metra sa nachádza veľmi veľa ľudí, snažia sa ochrániť pred prípadným vzdušným ruským útokom.

00.18 Prezident Zelenskyj oznámil, že počas prvého dňa ruskej invázie zahynulo 137 Ukrajincov. Ruské sily podľa neho zabili aj desať ukrajinských vojenských dôstojníkov. Zranilo sa minimálne 316 ľudí.

❗️ 00.03 Ukrajinská armáda presúva časť jednotiek na obranu Kyjeva. Špekuluje sa totiž, že Rusi v noci zaútočia na ukrajinskú metropolu.

23.51 Boje naďalej prebiehajú na juhu Ukrajiny v blízkosti mesta Cherson. Ukrajinské mechanizované jednotky dobyli späť strategický most a usadili sa na ľavom brehu Dnepra, informovalo ukrajinské ministerstvo obrany. Boje prebiehajú aj v okresoch Peremoha a Hluchiv.

23.45 Ruská invázia šokovala bývalé sovietske satelity v strednej a východnej Európe a vyvolala silné odsúdenia aj zo strany najviac prokremeľských politikov v regióne, a to konkrétne pri maďarských, bulharských, rumunských a českých lídroch. (ap)

23.35 „Chlieb sa bude lámať tiež na tom, či sa Putin rozhodne využiť súčasnú situáciu aj na agresiu voči Pobaltiu,“ povedal pre Postoj politológ Miroslav Mareš.

V rozhovore tiež približuje, prečo sa ruská armáda nemusí zastaviť ani na Dnepri, či na kroky Vladimira Putina môžu mať vplyv drastické sankcie, i to, čo by malo v tejto chvíli spraviť Slovensko.

❗️ 23.17 Ukrajina vyhlásila všeobecnú mobilizáciu. Prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal dekrét, ktorý nariaďuje mobilizáciu všetkých brancov a záložníkov vo všetkých ukrajinských regiónoch.

V dokumente sa ďalej uvádza, že mobilizácia bude v platnosti 90 dní. Ukrajinská štátna pohraničná stráž pritom už predtým na Facebooku informovala, že z dôvodu zavedenia stanného práva na území Ukrajiny nemôžu krajinu dočasne opustiť určité skupiny obyvateľstva.

„Týka sa to najmä občanov mužského pohlavia vo veku od 18 do 60 rokov, ktorí majú zakázané opustiť Ukrajinu. Toto opatrenie platí v čase platnosti stanného práva. Prosíme občanov, aby ho brali na vedomie,“ uvádza ukrajinská štátna pohraničná stráž. (kyiv independent, tasr)

23.05 Vladimir Putin telefonoval s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Vážne a úprimne si vymenili názory týkajúce sa situácie na Ukrajine. Kremeľ oznámil, že ruský prezident poskytol elyzejskému palácu „vyčerpávajúce“ vysvetlenie dôvodov, pre ktoré sa Rusko rozhodlo napadnúť Ukrajinu.

22.45 Množstvo obyvateľov Kyjeva strávi noc v staniciach metra, kde sa počas dňa uchýlili v obavách pred bombardovaním.

Foto: TASR/AP

❗️ 22.05 Ukrajinské prístavné mesto Mariupoľ je pod silnou paľbou. Obyvatelia počítajú stovky explózií. Mesto je jedným z najväčších ukrajinských prístavov v Azovskom mori. Dobytie Mariupoľa by Rusku pomohlo zaistiť priamu pozemnú cestu na Krym, ktorý si anektovalo v roku 2014. (kyiv post)

Inzercia

21.59 Na juhozápade Ruska havarovalo vojenské dopravné lietadlo, jeho posádka zahynula, informovala agentúra Interfax s odvolaním sa na ruskú armádu.

K zrúteniu lietadla došlo počas plánovaného letu na prepravu vojenského materiálu. Podľa predbežných údajov letecké nešťastie zrejme spôsobila technická porucha.

❗️ 21.50 Ukrajina získala späť od ruských síl letisko Hostomeľ vzdialené približne 20 kilometrov na severozápad od Kyjeva. (kyiv independent)

21.28 Prezidenti a predsedovia vlád EÚ sa zhodli, že na Rusko uvalia sankcie, ktoré budú mať „masívne následky“ pre jeho sektory energetiky, financií aj dopravy.

21.19 Polícia zverejnila video z hraničného priechodu Veľké Slemence.

 

NAŽIVO: Hraničný priechod Veĺké Slemence

Uverejnil používateľ Polícia Slovenskej republiky Štvrtok 24. februára 2022 Zdieľať

 

21.18 Vysoký predstaviteľ západných spravodajských služieb tvrdí, že Rusko „zlikvidovalo“ ukrajinskú protivzdušnú obranu a teraz kontroluje nebo nad celou krajinou.

„Rusi majú teraz v podstate úplnú vzdušnú prevahu nad Ukrajinou,“ povedal pre agentúru AFP nemenovaný predstaviteľ pod podmienkou zachovania svojej anonymity.

21.16 V dôsledku ruského útoku zahynulo 57 Ukrajincov, z toho dve deti, štyria ľudia zahynuli pri ostreľovaní nemocnice. Uviedol to ukrajinský minister zdravotníctva. (čt24)

❗️ 20.30 Slovenský premiér Eduard Heger označil ruskú inváziu na Ukrajinu za „neospravedlniteľné barbarstvo“.

„Je to útok silnejšieho na slabšieho,“ vyhlásil predseda vlády. „Ukrajinci hrdinsky bránia svoju vlasť a podarilo sa im postup ruskej armády na mnohých miestach zastaviť.“

Povedal tiež, že Putin sa touto inváziou dopustil zločinu. „Dlhé mesiace Rusko klamalo celý svet, keď jeho predstavitelia tvrdili, že vojenský útok na Ukrajinu nemajú v pláne. A dnes ruský imperializmus ukázal svoju pravú tvár.“

20.16 Stovky ľudí sa vo štvrtok v Bratislave zúčastnili na tzv. tichom pochode na protest proti útoku ruskej armády na Ukrajinu. Podporu Ukrajine prostredníctvom zhromaždenia vyjadrili aj v Prievidzi či v Košiciach.

„Diane na Ukrajine sa nás bytostne dotýka. Sme s Ukrajinou, prežívame jej bolesť a strach. Naša podpora je hlboká a nespochybniteľná,“ uviedli organizátori bratislavského pochodu.

19.58 Americký prezident Joe Biden označil Putina za agresora a oznámil ďalšie tvrdé sankcie USA voči ruským bankám, elitám a ich rodinám.

„Tieto sankcie sme zámerne navrhli tak, aby maximalizovali dlhodobý dosah na Rusko a minimalizovali dosah na Spojené štáty a našich spojencov,“ vyhlásil Biden.

Šéf Bieleho domu zároveň uviedol, že americké jednotky na Ukrajinu nepôjdu. Vojaci, naopak, posilnia obranu východného krídla NATO.

19.49 Na protestoch proti vojne na Ukrajine zadržali v Rusku vyše 900 ľudí. Demonštrácie sa konali v 44 ruských mestách. Účastníci protestov v Moskve mali v rukách plagáty s nápismi „Putinovi – Norimberg“, „Putin je najväčší terorista“, „Rusi sú proti vojne s Ukrajinou“ či „Putin je vojnový zločinec“.

19.34 Ukrajinský minister zdravotníctva Viktor Ljaško​ oznámil, že ruská agresia si za štvrtok vyžiadala 57 životov na strane ukrajinských vojakov a civilistov.

❗️ 19.25 Ukrajincom sa nepodaril protiútok na Hostomeľské letisko. Pod kontrolou ho tak majú aj naďalej Rusi, informovala ukrajinská prezidentská kancelária. Podľa expertov sa letisko môže stať vstupnou bránou pre ruských okupantov smerujúcich na Kyjev.

19.23 Na juhu Ukrajiny zahynulo v prvý deň ruskej ofenzívy najmenej 13 civilistov a deväť vojakov. Z Chersonskej oblasti hlásia aj stratu územia.

Nemenované zdroje zároveň uviedli, že ruské sily na juhu Ukrajiny ovládli aj vodný kanál a vodnú elektráreň, dodáva agentúra DPA s tým, že existujú obavy aj z možného útoku na dôležité prístavné mesto Odesa. Ruské vojská postupujú z Krymu smerom na mestá Cherson a Melitopoľ.

Šéf Medzinárodného výboru Červeného kríža Peter Maurer predpovedal „hromadné vysídľovanie, traumy, odlúčenie rodín a nezvestné osoby“.

„Obávam sa zvýšeného výskytu utrpenia s potenciálom obrovského počtu obetí a rozsiahleho ničenia civilných objektov, ako sú vodné a elektrické elektrárne,“ povedal Maurer.

18.57 Rusko prvýkrát potvrdilo, že jeho pozemné sily vstúpili na Ukrajinu, a to z územia anektovaného Krymu.

❗️ 18.56 Rusko útočí na nemocnice, tvrdí ukrajinský minister zdravotníctva Viktor Ljaško. Povedal, že je to priame porušenie Ženevských konvencií ruskými vojakmi.

„Naše nemocnice a lekárske tímy sú v plnej pohotovosti, pracujú vo všetkých regiónoch a poskytnú starostlivosť za každých okolností,“ dodal.

18.50 Podľa USA chce Rusko zvrhnúť vládu v Kyjeve a dosadiť vlastnú, ktorá má byť lojálna voči Moskve, uviedol vysokopostavený predstaviteľ amerických ozbrojených síl. Priblížil, že Rusko začalo útok na Ukrajinu odpálením približne 100 balistických striel namierených hlavne na zriadenia vojenskej infraštruktúry.

„Od druhej svetovej vojny sme nevideli konvenčný krok, ako je tento – (útok) národného štátu voči (inému) národnému štátu –, rozhodne nič takéhoto formátu a v takomto rozsahu,“ povedal. „To, čo tu vidíme, sú počiatočné fázy rozsiahlej invázie,“ dodal.

Dodal, že ruské jednotky zatiaľ nenapadli západné časti Ukrajiny a doposiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by prebiehal aj tzv. obojživelný útok z oblasti Čierneho mora.

Odhady strát, ktoré utrpela ukrajinská armáda, zatiaľ podľa jeho slov nie sú známe. „Vidíme známky toho, že bojujú a kladú odpor,“ dodal citovaný predstaviteľ armády USA.

❗️ 18.38 Ruské sily sa zmocnili černobyľskej jadrovej elektrárene, oznámil to poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak. Zamestnancov držia ako rukojemníkov. Stav skladovacích zariadení jadrového odpadu nie je známy.

„Nedá sa povedať, že černobyľská jadrová elektráreň je po celkom nezmyselnom útoku Rusov, bezpečná,“ povedal Podoľak. Dodal pritom, že útok na túto elektráreň predstavuje momentálne „jednou z najväčších hrozieb“ v Európe. Informáciu vzápätí potvrdil aj ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ. (reuters, kyiv independent)

18.35 Putin vyhlásil, že kroky Ruska na Ukrajine sú vynúteným opatrením. Moskva vraj nemala inú možnosť. Putin zároveň zdôraznil, že na bezpečnostné riziká, ktoré pre Rusko vznikli, nebolo možné reagovať inými prostriedkami. Všetky pokusy o eliminovanie alebo redukciu týchto rizík boli neúspešné, tvrdil Putin.

Dodal, že aj preňho to bolo prekvapujúce. „Aby som pravdu povedal, dokonca sa čudujem, že sme sa neposunuli ani o milimeter ani v jednej veci (okruhu tém rokovaní). Opakujem: ide o vynútené opatrenie, pretože nám mohli vytvoriť také riziká, že je ťažké povedať, ako by naša krajina (vôbec) existovala.“

18.27 Britský premiér Boris Johnson v parlamente povedal, že veľké ruské banky budú čeliť úplnému zmrazeniu aktív v Spojenom kráľovstve.

18.21 Pri meste Černigov na severe Ukrajiny sa podľa ukrajinského ministerstva obrany vzdala celá ruská prieskumná čata 74. motostreleckej brigády, ktorej seržant Sergejovič povedal, že sa o invázii dozvedeli včera. „Nikto si nemyslel, že budeme zabíjať. Nechceli sme bojovať, zbierali sme informácie.“

18.10 Najväčšie problémy sú na juhu Ukrajiny, prebiehajú tam zúrivé bitky, vyhlásil Zelenskyj. (tv seznam)

18.04  Počas protivojnových protestov zadržali v 39 ruských mestách zatiaľ takmer 400 ľudí. Vyplýva to z údajov ľudskoprávneho projektu OVD-Info, ktoré citoval spravodajský web Meduza.io. V Moskve sa v rukách polície ocitla ľudskoprávna aktivistka Marina Litvinovičová a divadelná režisérka Jevgenija Berkovičová.

Protesty proti vojne, ktorú Rusku rozpútalo na Ukrajine, sa konali alebo ešte konajú vo viacerých metropolách i menších mestách sveta: Berlíne, Sydney, Barcelone, Madride, Bejrúte, Štokholme, Tokiu, Rige, Tallinne, Varšave, Osle, Haagu, Paríži.      

18.00 „S manželom Olehom sme si povedali, že teraz musíme hlavne ostať v pokoji. Od rána mi píšu priatelia zo Slovenska, ponúkajú svoju pomoc a zaujímajú sa o to, ako sa máme,“ hovorí Terézia, ktorá pochádza zo Slovenska a jej manžel je ukrajinský gréckokatolícky kňaz.

Žijú v Zakarpatskej oblasti, len 10 kilometrov od slovenských hraníc. „Tu u nás zatiaľ nič nehrozí, je tu pokoj, žiadna streľba. Ľudia od rána stoja v radoch v obchode, vykúpili už vraj takmer všetko. Aj čerpacie stanice a lekárne majú plno. Školy sú zatvorené,“ opisuje situáciu blízko našich hraníc.

„Návrat na Slovensko zatiaľ neplánujeme. Neviem si predstaviť, ako by to malo vyzerať. Máme kam ísť, ale čo kamaráti a susedia, Olehovi rodičia a sestra – máme ich tu nechať a ujsť? Ani vlastne nevieme, že na ako dlho,“ hovorí. 

17.53 Zelenskyj podľa agentúry Interfax-Ukrajina tvrdí, že sa podarilo zastaviť ruské útoky a nastala pauza v bojoch. Nariadil zničiť ruský výsadok v Hostomeli. (čt24)

Ukrajina už predtým uviedla, že sa obáva výsadku vo vládnej štvrti v Kyjeve s cieľom zajať vedenie krajiny. 

17.40 V prípade príchodu utečencov z Ukrajiny chce rezort vnútra využívať najprv kapacity svojich azylových zariadení. Kapacity samospráv majú prísť na rad ako posledné. 

Prioritne majú byť pre prípadných ukrajinských utečencov využité azylové zariadenia v Humennom, Opatovskej Novej Vsi a Rohovciach. Ministerstvo vnútra následne zamýšľa rozšíriť ich kapacity o dočasné ubytovanie.

V prípade potreby poskytne rezort ďalšie svoje i inorezortné ubytovacie zariadenia. Ako posledné majú prísť na rad kapacity, ktoré sekcia krízového riadenia identifikovala v spolupráci s okresnými úradmi.

Čítajte tiež

17.31 Ruská invázia na Ukrajinu je vážnym ohrozením medzinárodného poriadku. Po skončení virtuálneho rokovania to uviedli vo vyhlásení lídri skupiny siedmich najvyspelejších krajín sveta (G7). 

17.24 Starosta Kyjeva Vitalij Klyčko vyhlásil, že v čase od 22. hodiny do 07. hodiny miestneho času bude v platnosti zákaz vychádzania a nebude premávať ani mestská verejná doprava.

Klyčko dodal, že stanice metra, ktoré slúžia ako núdzové kryty, zostanú po celý čas otvorené.

17.09 Ukrajina žiada EÚ o protivzdušnú ochranu a tvrdé sankcie voči Bielorusku. Ukrajina to uvádza v zozname požiadaviek, ktorý tesne pred mimoriadnym summitom EÚ zaslali ukrajinskí diplomati v Bruseli európskym lídrom.

Kyjev žiada napríklad tiež o to, aby EÚ ukončila licencie na softvéry pre vojenské a civilné zariadenia v Rusku a Bielorusku. Apeluje, aby zároveň blokovala alebo rušila ruské satelitné navigačné systémy v oblasti na Čiernym a Azovským morom.

Okrem výzvy, aby EÚ ukončila „bežné obchodovanie“ s Ruskom, chce Kyjev tiež, aby aktivovala mechanizmus civilnej ochrany EÚ, a teda poskytla núdzovú pomoc pre Ukrajincov.

❗️ 17.01 Ruská armáda ovládla letisko neďaleko Kyjeva, oznámil Zelenskyj. „Nepriateľskí výsadkári boli zablokovaní v Hostomeli – naši vojaci dostali rozkaz ich zničiť,“ povedal ukrajinský prezident.

Hostomeľ je mesto vzdialené približne 20 kilometrov na severozápad od Kyjeva, pri ktorom sa nachádza rovnomenné medzinárodné nákladné letisko.

Rusko podľa Zelenského stavia okolo seba novú železnú oponu. „To, čo sme dnes počuli, nie sú len výbuchy rakiet, boje a rachot lietadiel. Toto je zvuk novej železnej opony, ktorá sa spustila a odrezáva Rusko od civilizovaného sveta,“ povedala ukrajinská hlava štátu.

16.45 Ruské štátne médiá vo svojom spravodajstve schvaľujú vojenskú operáciu na Ukrajine. Označili ju za vojenskú intervenciu v Donbase, pričom do značnej miery ignorovali raketové útoky na infraštruktúru a niektoré mestá v celej krajine.

Spravodajca denníka Guardian z Moskvy napísal, že Rusi, ktorí sledujú správy, si môžu myslieť, že ofenzíva sa do značnej miery zameriava na tie oblasti v Donbase, kde sa viac či menej intenzívne bojuje už osem rokov.

Šéfredaktorka prokremeľskej spravodajskej televízie RT napísala: „Toto je štandardná skúška vojenskej prehliadky. Ide len o to, že tento rok sme sa rozhodli usporiadať prehliadku v Kyjeve“.

16.20 Čakacie lehoty na hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom sa neustále predlžujú. Cestujúci v autách smerujúci z Ukrajiny na Slovensko strávia pred hranicami aj osem hodín, informuje finančná správa.

Na hraničnom priechode v Ubli sa čakacia lehota pre osobné vozidlá od poludnia nezmenila, avizujú 360 minút. Aj peší tu naďalej na vstup na Slovensko čakajú 90 minút. Bezo zmeny (45 minút) je tiež čakacia lehota na hraničnom priechode pre peších vo Veľkých Slemenciach.

16.15 Ukrajina tvrdí, že pri útoku ruskej strely na nemocnicu v meste Vuhledar v Doneckej oblasti zahynuli štyria ľudia. Desiati ľudia sú zranení, medzi nimi aj šiesti lekári. Ukrajina tvrdí, že Rusko voči nej od rána vykonalo už prinajmenšom 203 útokov, pričom boje prebiehajú takmer na celom území Ukrajiny.

❗️ 16.13 Ruskí vojaci prenikli aj do oblasti bývalej jadrovej elektrárne v Černobyle, uviedol poradca ukrajinského ministra vnútra. Podľa prezidenta Zelenského sa snažia atómovú lektráreň obsadiť. „Naši obrancovia obetujú svoje životy za to, aby sa tragédia z roku 1986 neopakovala,“ uviedol Zelenskyj s tým, že informoval švédsku premiérku.

„Ide o vyhlásenie vojny celej Európe,“ napísal ukrajinský prezident. Černobyľská atómová elektráreň sa nachádza približne 16 kilometrov od hraníc s Bieloruskom, na území ktorého sa uskutočnili manévre za účasti zhruba 30-tisíc ruských vojakov. Niektorí západní predstavitelia sa obávali, že cvičenia by mohli poskytnúť krytie pre plánovanú inváziu.

16.06 Ruská polícia zadržala v Moskve viac ako 60 ľudí, ktorí protestovali proti vojne s Ukrajinou. Zatýka sa aj v ďalších mestách. (čt24)

15.58 Ruské a ukrajinské sily bojujú o kontrolu nad nákladným letiskom Hostomeľ v Kyjeve, informoval hlavný veliteľ ukrajinskej armády Valerij Zalužnyj. Už krátko predtým videli reportéri agentúry AFP v severnej časti ukrajinského hlavného mesta niekoľko nízko letiacich vrtuľníkov smerujúcich k mestu. Agentúra DPA píše, že obyvatelia Kyjeva dostali pokyn, aby sa uchýlili do protileteckých krytov.

15.52 Slovensko zabezpečí potreby pre maloletých ukrajinských utečencov bez sprievodu. Ministerstvo práce už aktivovalo všetky zložky sociálno-právnej ochrany detí, ktoré pôsobia na úradoch práce v Trebišove, Humennom a Michalovciach.

15.48 Európsky výbor Národnej rady SR odsúdil vojenský útok Ruska na Ukrajinu. V uznesení, ktoré jednomyseľne prijal, podporil razantnú, rýchlu a jednotnú reakciu členských štátov Európskej únie a NATO a vyjadril plnú solidaritu Ukrajine.

15.35 Rusko a Čína obvinili z eskalácie konfliktu na Ukrajine Západ a Kyjev. Ruská diplomacia uviedla, že „ministri vyjadrili spoločné presvedčenie, že dôvodom súčasnej krízy je odmietnutie Kyjeva – povzbudzovaného USA a ich spojencami – implementovať minský balík opatrení schválený Bezpečnostnou radou OSN“.

Čína podľa šéfa diplomacie Wanga vždy rešpektovala zvrchovanosť a územnú celistvosť všetkých krajín, no ukrajinský konflikt má „zložité a osobitné historické aspekty“ a Peking chápe „oprávnené obavy Ruska v bezpečnostných otázkach“.

15.23 Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že vo štvrtok na Ukrajine zničilo 74 zariadení nadzemnej vojenskej infraštruktúry vrátane 11 letísk. Informovala o tom agentúra AFP.

Foto – TASR/AP

15.20 Európska únia vyzýva Bielorusko, aby sa nezapojilo do ruského útoku voči Ukrajine. „Môžete sa rozhodnúť, že sa nepripojíte k tomuto deštruktívnemu kroku Ruska. Môžete sa rozhodnúť, že sa nebudete podieľať na tejto zbytočnej tragédii namierenej voči vašim susedom na Ukrajine,“ uviedol šéf Európskej rady Charles Michel.

15.16 Politológ Juraj Marušiak upozornil, že Rusku ide o snahu obnoviť Ruské impérium. Myslí si, že Putin sa „pozerá skôr do Ruska spred roku 1917, Ukrajinu nevníma ako formálne autonómny subjekt, akým bola za sovietskych čias, ale za bezprostrednú súčasť Ruska“, zhodnotil Marušiak z Ústavu politických vied SAV.

Väčšina ľudí do poslednej chvíle podľa neho prechovávala nádej, že otvorený vojnový konflikt nenastane. Tvrdí, že dikcia ultimát adresovaných NATO a USA a napokon jeho pondelkový prejav a rozhodnutie uznať obe separatistické republiky v hraniciach súčasnej Doneckej a Luhanskej oblasti Ukrajiny ukazovali, že Putinovi išlo skôr o simuláciu než o reálne rokovania.

„V konečnom dôsledku pritom čakal, kým bude mať istotu, že sily NATO nebudú na strane Ukrajiny zasahovať, a keď už bol svet z jeho hrozieb unavený a prevládal názor, že ide iba o napínanie nervov. Až potom sa rozhodol pre útok,“ skonštatoval politológ.

15.05 Prezidentka Zuzana Čaputová telefonovala s ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským, ktorý Slovensko požiadal o podporu Ukrajiny, najmä v podobe tvrdých sankcií voči Rusku a o materiálnu pomoc v krízovej situácii.

 „Volal mi práve prezident Volodymyr Zelenskyj. Jeho prvé slová boli: ‚Zuzana, bombardujú nás, zahynulo veľa vojakov aj civilistov‘,“ uviedla hlava štátu.

14.48 Kremeľ je presvedčený, že ruské obyvateľstvo bude „podporovať“ vojenskú operáciu Moskvy na Ukrajine, vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Tvrdí, že nedávne uznanie východoukrajinských separatistov zo strany Moskvy podporuje „solídna väčšina“ Rusov.

Dĺžka operácie bude vraj závisieť od rozhodnutia Putina, ako aj od „výsledkov“ invázie. „V ideálnom prípade treba Ukrajinu oslobodiť a očistiť od nacistov,“ povedal Peskov novinárom s tým, že invázia na Ukrajinu „nie je okupáciou“.

14.38 Francúzsko bude nekompromisne reagovať na vojnový akt Ruska proti Ukrajine, vyhlásil prezident Emmanuel Macron. „Na tento vojnový akt odpovieme bez slabosti, chladnokrvne, odhodlane a jednotne,“ dodal šéf Elyzejského paláca.

14.30 Európska únia zatiaľ asi nepodnikne kroky k tomu, aby odpojila Rusko od medzinárodného platobného systému SWIFT, napísala agentúra Reuters. Na tento krok vyzývajú ministri pobaltských štátov. Odpojenie Ruska od SWIFT by malo na jeho ekonomiku devastujúce dosahy. Ale skomplikovalo by sa aj obchodovanie s Ruskom, čo by bol problém pre európske krajiny závislé od ruského plynu a ropy.

14.28 Turecký prezident Erdoğan dnes telefonoval s prezidentom Ukrajiny Zelenským a počínanie Ruska na Ukrajine nazval neprípustným. Erdoğan už predtým telefonoval s Putinom a povedal mu, že neuznáva kroky Moskvy proti Ukrajine.

14.14 Ruský úrad dohliadajúci na médiá Roskomnadzor varoval, aby médiá pri informovaní o „špeciálnej operácii“ používali informácie a údaje „iba z oficiálnych ruských zdrojov“. Roskomnadzor pripomenul, že za šírenie úmyselne nepravdivých informácií môžu médiá dostať pokutu až do výšky 5 miliónov rubľov (viac ako 55-tisíc eur). Tieto nepravdivé informácie budú na internete okamžite zablokované.

13.58 Ruskí novinári zverejnili otvorený list. „My korešpondenti ruských médií a experti, ktorí píšu o zahraničnej politike Ruska, odsudzujeme vojenskú operáciu, ktorú začala Ruská federácia na Ukrajine. Vojna nikdy nebola a nebude metódou riešenia konfliktov a nemá ospravedlnenie,“ napísali novinári. Podpísaní sú zamestnanci Kommersantu, Dožďa, Novej gazety, RBK, Echa Moskvy, The Bell, RTVI, Izvestijí, TASS a ďalší.

13.42 Ukrajinské vojenské lietadlo so 14 ľuďmi na palube sa zrútilo neďaleko hlavného mesta Kyjev. Zomrelo päť ľudí. Informovali o tom tamojšie záchranné služby, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra AFP.

13.30 Na videozáberoch z Kyjeva vidieť dopravné zápchy z centra mesta smerom na západ. Potvrdzujú to aj údaje od navigačných aplikácií. V hlavnom meste sa šíria správy, že ruské tanky postupujú z Bieloruska na Kyjev.

13.24 Pri raketových útokoch Ruska na Odesu zahynulo najmenej 18 ľudí. Ukrajina oznámila, že poslednú hodinu čelí už druhej vlne raketových útokov na svojom území.

13.18 Ruské sily prenikli zo severu do oblasti Kyjeva, oznámila ukrajinská pohraničná stráž. Reportér agentúry AFP v severnej časti ukrajinského hlavného mesta videl niekoľko nízko letiacich vrtuľníkov letiacich smerom k mestu. Reportér agentúry Reuters v Kyjeve počul niekoľko výbuchov. V meste Hostomeľ, kde sa nachádza medzinárodné nákladné letisko Antonov, údajne prebiehajú „prudké boje“.

Ukrajinská armáda predpoludním uviedla, že Rusko sa pokúša dostať do ukrajinského hlavného mesta. Moskva podľa Kyjeva podnikla už viac ako 30 leteckých úderov na civilnú a vojenskú infraštruktúru. Okrem toho Rusi zrejme útočia salvovými raketometmi typu Grad.

13.02 Z centrály Hlavnej správy rozviedky ukrajinského ministerstva obrany v centre Kyjeva stúpa čierny dym, informovala BBC. Ukrajina tvrdí, že niektoré z jej vojenských veliteľských centier zasiahli ráno ruské rakety po tom, čo Moskva spustila vojenskú operáciu na Ukrajine, dodala BBC.

12.52 Bieloruské jednotky sa v súčasnosti nezúčastňujú na ruskej invázii na Ukrajine, ale v prípade potreby by sa mohli do nej zapojiť, povedal bieloruský prezident Alexandr Lukašenko. Informovala o tom stanica BBC.

„Opakujem, naše jednotky tam nie sú. Ale ak to bude potrebné, ak to bude potrebné pre Bielorusko a Rusko, budú tam,“ povedal Lukašenko.

12.44 Dĺžka ruskej vojenskej operácie na Ukrajine bude závisieť od toho, ako sa bude vyvíjať, v ideálnom prípade by mal ruský útok „vyčistiť krajinu od nacistov“ a neutralizovať vojenský potenciál Kyjeva, povedal hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. (čt24, reuters)

12.39 NATO sa dohodlo, že posilní svoje pozemné, námorné a vzdušné sily na východnom krídle blízko Ukrajiny a Ruska. 

„Vysielame na východné krídlo NATO ďalšie obranné pozemné a vzdušné sily, ako aj ďalšie námorné sily,“ oznámili vo vyhlásení veľvyslanci pri NATO po mimoriadnom zasadnutí. „Zvýšili sme pripravenosť našich síl na všetky možné udalosti,“ dodali vo vyhlásení.

Kým niektoré z 30 členských štátov NATO už zásobujú Ukrajinu zbraňami, strelivom a ďalším vojenským vybavením, NATO ako organizácia to nerobí. Nepodnikne ani žiadnu vojenskú akciu na pomoc Ukrajine, ktorá je blízkym partnerom Aliancie, ale jej členstvo v nej nie je vo výhľade.

12.24 Ruské opozičné noviny Novaja gazeta vychádzajú teraz v ruštine aj ukrajinčine. Redakcia takto dáva najavo, že nepovažuje Ukrajinu za nepriateľa a ukrajinčinu za jazyk nepriateľa. Šéfredaktor Dmitrij Muratov vyjadruje obavu, že v rukách hlavných veliteľov sa otáča „jadrový gombík“ ako kľúč od drahého auta. A vyjadruje vážnu obavu, že Putin použije jadrové zbrane.

12.20 Nemecký kancelár Olaf Scholz vyhlásil, že ruský prezident Vladimir Putin urobil vážnu chybu, keď sa rozhodol napadnúť Ukrajinu.

„Toto je Putinova vojna,“ vyhlásil nemecký kancelár a dodal, že Putin ohrozuje mier v Európe.

11.59 Na Slovensku bude zrejme pôsobiť misia predsunutej obrany NATO. „Pôjde o vojakov z geograficky blízkych krajín,“ hovorí minister obrany Jaroslav Naď. Dodal, že ešte nie sú jasné presné počty. 

Slovensko spoločne s viacerými spojencami požiadalo NATO o aktiváciu článku 4, ktorý hovorí o konzultáciách v prípade ohrozenia. Naď avizoval tiež posilnenie našej východnej hranice s Ukrajinou. Zvýšený počet vojakov bude nateraz súvisieť s asistenciou polícii. 

11.45 Poľsko otvára prijímacie miesta pre utečencov z Ukrajiny. Pri hraniciach ich vznikne najskôr osem, poskytnú jedlo, ošetrenie a informácie. (čt24)

11.41 Ruskom podporované separatistické sily na východe Ukrajiny postupujú, oznámil hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. 

Konašenkov pre štátnu televíziu povedal, že sily tzv. Doneckej ľudovej republiky získali pod svoju kontrolu „až tri kilometre“ a jednotky tzv. Luhanskej ľudovej republiky „postúpili o jeden a pol kilometra“.

Konašenkov dodal, že Rusko má „zbrane s vysokou presnosťou“ a že ukrajinskí civilisti sa „nemajú čoho báť“.

11.15 Ukrajina hlási zabitých už vyše 40 ukrajinských vojakov a približne desať civilistov.

11.13 Prezident Bieloruska Lukašenko navrhol uskutočniť rusko-ukrajinské rozhovory v Minsku a vyhlásil hneď aj niekoľko podmienok: demilitarizácia Ukrajiny, nevstúpenie Ukrajiny do NATO a zastavenie bojov v Donbase.

11.10 Akt nevyprovokovanej agresie Ruska je potrebné dôsledne odsúdiť nielen slovami, ale aj činmi. Mám rád ruskú kultúru, vážim si obeť ruského ľudu v 2. svetovej vojne, ale to neznamená, že budem súhlasiť s tým, aby na územie suverénneho štátu bez vyhlásenia vojny vstúpila cudzia armáda. Rusko sa týmto činom dopúšťa zločinom proti mieru. Uviedol to vo štvrtok v prejave k národu český prezident Miloš Zeman.

10.45 Ukrajina prerušuje diplomatické styky s Ruskom. Prezident Zelenskyj zároveň vyzval všetkých Rusov, aby vyšli do ulíc protestovať proti vojne, ktorú rozpútal ruský prezident Vladimir Putin.

Najvyšší predstaviteľ Ukrajiny súčasne povedal, že armáda dá zbrane každému Ukrajincovi, ktorý ich bude chcieť, a požiadal o darovanie krvi pre zranených vojakov.

10.44 Ukrajinská armáda tvrdí, že už zneškodnila 50 ruských vojakov. Na obchvate pri Charkove boli zničené štyri ruské tanky. (ukrajinská pravda)

10.37 Alexej Venediktov, šéfredaktor opozičného rádia Echo Moskvy, v komentári k aktuálnemu útoku na Ukrajinu povedal: „Úlohou je zmeniť vedenie Ukrajiny, dať tam ľudí, ktorí budú robiť, čo chce Putin, teda odmietnuť smerovanie k NATO a dištancovať sa od smerovania k EÚ. A na to sú potrební iní politici vo vedení Kyjeva. Je očividné, že ide o silovú operáciu.“ Venediktov zároveň povedal, že je jasné, že nejde o „obrannú vojnu“. Kritizoval aj Bidena za jeho vyhlásenie, že americkí vojaci nebudú bojovať v tejto vojne. To Rusom uľahčilo situáciu. Stačilo, keby Biden vyhlásil, že všetky možnosti sú otvorené. Pre Bidena to teraz bude znamenať, že nezvládol odchod z Afganistanu ani situáciu s Ukrajinou. Venediktov dodáva, že politické dejiny budú nepochybne nazývať v učebniciach tento akt ako napadnutie suverénnej Ukrajiny Ruskou federáciou. A toto bude napísané, hoci možno nie hneď, aj v ruských učebniciach.

10.25 Vladimir Putin nakrútil najneskôr v pondelok večer prejav, ktorý bol zverejnený vo štvrtok. V ňom informoval o začiatku vojenskej operácie na Ukrajine. Upozornil na to nezávislý ruský informačný portál Novaja gazeta.

Podľa tohto serveru je možné čas overiť vytvorenia videa pri jeho stiahnutí z webu Kremľa a skontrolovaním jeho vlastností – takzvaných metadát. Video bolo podľa týchto údajov vytvorené najneskôr v pondelok o siedmej hodine večer. (čtk, rtvs)

10.08 Na slovensko-ukrajinskej hranici pribúda ľudí, ktorí utekajú z krajiny. Informoval o tom Denník N. Na ceste z Užhorodu na hraničný priechod Vyšné Nemecké sa vytvorila veľká kolóna, podľa webu finančnej správy je čakacia lehota pre osobné autá na vstupe na Slovensko dve hodiny.

10.03 Centrálna banka Ruska sa rozhodla pre intervenciu na finančnom trhu. Banka plánuje rozšíriť tzv. lombardské úvery (krátkodobé úvery pre komerčné banky), aby zabezpečila dodatočnú likviditu bankového sektora. Banka vyhlasuje, že bude zabezpečovať podporu finančnej stability a kontinuity fungovania finančných organizácií, použijúc všetky nevyhnutné nástroje. Šéf výboru pre financie Štátnej dumy Anatolij Aksakov vyjadril presvedčenie, že centrálna banka drží situáciu pod kontrolou a banky by mali pracovať v normálnom režime a poskytovať všetky služby.

09.55 Ukrajinci vo veľkom opúšťajú Kyjev. Na výjazdoch z metropoly sa tvoria masívne zápchy.

09.43 Ruský prezident Vladimir Putin je novodobý Hitler, vyhlásil bývalý ukrajinský prezident a súčasný poslanec Petro Porošenko. Informovala o tom stanica BBC.

Porošenko pred parlamentom v Kyjeve, keď poslanci rokovali o kríze, povedal, že „dnes je tragický deň“. Ale Ukrajina zvíťazí, vyhlásil Porošenko, ktorý bol vo funkcii prezidenta v rokoch 2014 – 19.

Situácia v ukrajinskom parlamente je napätá a vnútri je veľa ozbrojených ľudí, uviedol pre BBC ukrajinský novinár.

09.40 Ukrajinská armáda dostala rozkaz spôsobiť agresorovi maximálne straty. Hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj uviedol, že dostal rozkaz od prezidenta Volodymyra Zelenského odraziť ruský vpád na Ukrajinu. 

„Najvyšší veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny vydal rozkaz spôsobiť agresorovi maximálne straty,“ uviedol Zalužnyj.

09.15 Obyvateľov Charkova na východe Ukrajiny nadránom zobudilo ruské delostrelectvo, ruská armáda bombardovala letiská v okolí aj ďalej na západe krajiny. Postoj získal video z mesta, obchody ráno zaplnili rady ľudí, ktorí sa snažia narýchlo nakúpiť potraviny. Vonkajšie štvrte Charkova sú od ruských hraníc vzdialené menej ako tridsať kilometrov.

09.03 Jeden z lídrov proruských separatistov na východe Ukrajiny povedal, že ich cieľom je dostať pod kontrolu celú Luhanskú a Doneckú oblasť. (reuters)

08.45 Slovensko je pripravené na nápor utečencov na ukrajinskej hranici. Povedal to minister vnútra Roman Mikulec. V prípade veľkého náporu môžeme podľa neho rozšíriť existujúce hraničné priechody. 

08.40 Ľudia čakajú pred bankomatom, aby si vybrali peniaze v Kyjeve. Foto – TASR/AP

Vodiči čakajú v radoch pred čerpacou stanicou v meste Sjevjerodoneck. Foto – TASR/AP

Ukrajinskí vojaci sedia vo vojenskom vozidle v meste Mariupol v Doneckej oblasti na juhovýchode Ukrajiny. Foto – TASR/AP

08.29 Ruské pozemné sily začali vstupovať na územie Ukrajiny, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na ukrajinskú pohraničnú stráž.

Podľa nej ruské pozemné sily prešli na Ukrajinu z viacerých smerov. Ruské tanky a iná ťažká technika prekročili hranicu v niekoľkých severných regiónoch a na juhu z ukrajinského polostrova Krym, ktorý však Moskva anektovala v roku 2014.

Moskva medzitým oznámila zatvorenie lodnej dopravy v Azovskom mori medzi Ukrajinou a Ruskom.

08.27 Európska únia uvalí na Rusko nové „masívne a bolestivé“ sankcie, uviedli vo štvrtok vo vyhlásení predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel. Informácie priniesla tlačová agentúra DPA.

Lídri EÚ sa majú stretnúť v Bruseli o 20.00 h SEČ na mimoriadnom samite, ktorý bol oznámený v stredu ešte pred štvrtkovým rozhodnutím ruského prezidenta Vladimira Putina, že zaútočí na východnú Ukrajinu.

Európska únia uvalila prvé kolo sankcií proti Rusku v stredu po tom, čo Putin v pondelok uznal ukrajinské separatistické oblasti, Doneckú a Luhanskú, za nezávislé štáty.

Dvadsaťsedem lídrov EÚ bude v Bruseli diskutovať o „ďalších reštriktívnych opatreniach, ktoré budú mať masívne a bolestivé následky pre Rusko za jeho konanie a lídri ich budú koordinovať so svojimi transatlantickými partnermi“, uviedli vo vyhlásení Michel a von der Leyenová.

Tento nový balík sankcií bude prijatý „bleskurýchlo“, dodali obaja politici.

08.18 Vladimir Putin vo štvrtok skoro ráno zatelefonoval svojmu Alexandrovi Lukašenkovi, ktorého informoval, že Moskva spúšťa vojenskú operáciu na Ukrajine, oznámil Lukašenkov úrad.

„Približne o 5.00 h (3.00 h SEČ) sa uskutočnila telefonická konverzácia medzi prezidentmi Bieloruska a Ruska. Vladimir Putin počas rozhovoru informoval svojho bieloruského kolegu o situácii na hraniciach s Ukrajinou a v Donbase,“ oznámil Minsk.

Kremeľ sa k danému telefonátu bezprostredne nevyjadril.

08.16 Veľvyslanci členských krajín NATO vo štvrtok dopoludnia mimoriadne zasadnú v spojitosti s útokom Ruska na Ukrajinu. 

„Môžeme potvrdiť, že Severoatlantická rada (NAC) vo štvrtok dopoludnia uskutoční mimoriadne zasadnutie,“ povedal nemenovaný predstaviteľ. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg podľa neho po skončení tohto rokovania vystúpi na tlačovej konferencii. Tá sa očakáva okolo 12.30 h.

Stoltenberg predtým odsúdil „ľahkovážny a ničím nevyprovokovaný útok“ Ruska na Ukrajinu. Takisto upozornil, že to ohrozí veľké množstvo životov.

„Opätovne, aj napriek napriek našim opakovaným varovaniam a neúnavnému úsiliu venovať sa diplomacii, si Rusko vybralo cestu agresie voči zvrchovanej a nezávislej krajine,“ uviedol Stoltenberg vo vyhlásení. „Je to závažné porušenie medzinárodného práva a vážna hrozba pre euroatlantickú bezpečnosť.“

08.15 Pri ostreľovaní ukrajinských pozícii ruskými silami zahynulo sedem ľudí, informovala stanica BBC s odvolaním sa na ukrajinskú políciu. Podľa nej pri ruskom útoku na vojenskú jednotku v meste Podiľsk pri meste Odesa zahynulo šesť ľudí a sedem utrpelo zranenia. Nezvestných zostalo 19 ľudí. Jeden človek zahynul v meste Mariupol.

08.05 „Budujeme protiputinovskú koalíciu,“ napísal Volodomyr Zelenskyj na Twitteri po rokovaní s lídrami USA, EÚ, Británie, Nemecka a Poľska. „Svet musí prinútiť Rusko k mieru,“ dodal ukrajinský prezident.

07.58 Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že neutralizovalo ukrajinské vojenské letecké základne a ukrajinské systémy protivzdušnej obrany. „Vojenská infraštruktúra na ukrajinských vojenských leteckých základniach bola vyradená z prevádzky,“ napísalo ruské ministerstvo obrany v oznámení, ktoré priniesli tlačové agentúry. Ministerstvo dodalo, že „zničilo“ protivzdušnú obranu Kyjeva.

07.47 Predseda Národnej rady Boris Kollár rázne odsudzuje vojenskú agresiu Ruskej federácie voči Ukrajine ako suverénnemu štátu. 

„Tento krok považujeme za neprijateľný, neospravedlniteľný a bezprecedentný. Ide o hrubé porušenie medzinárodného práva a narušenie územnej celistvosti nášho suseda,“ uviedol.

07.40 Ukrajinská pohraničná stráž vo štvrtok ráno oznámila, že ruská armáda zaútočila na Ukrajinu aj zo susedného Bieloruska. Informácie priniesla tlačová agentúra AP.

Pohraničná stráž uviedla, že ruskí vojaci spustili počas útoku podporovaného Bieloruskom aj delostreleckú paľbu. Ukrajinská pohraničná stráž dodala, že paľbu opätovala a že zatiaľ nie sú hlásené žiadne obete.

Ruskí vojaci boli vyslaní na územie spojenca Bieloruska na vojenské cvičenia a tento krok vnímal Západ ako predohru k invázii na Ukrajinu. Ukrajinské hlavné mesto Kyjev sa nachádza len približne 75 kilometrov južne od hranice s Bieloruskom

07.35 Prezidentka Zuzana Čaputová ostro odsúdila protiprávnu agresiu Ruskej federácie voči Ukrajine. Ukrajinskému ľudu, ako aj vedeniu krajiny a prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému vyjadrila plnú podporu a solidaritu. „Nádej tých, ktorí si mysleli, že Rusko sa uspokojí s vojenskou okupáciou častí Doneckej a Luhanskej oblasti, sa ukázala byť ilúziou,“ skonštatovala na sociálnej sieti Čaputová.

07.20 Ukrajinská armáda tvrdí, že v Luhanskej oblasti zostrelila päť vojenských lietadiel a helikoptéru.

07.19 Terčom Ruska je podľa ukrajinského prezidenta vojenská infraštruktúra a na viacerých miestach v krajine počuť výbuchy. 

07.18 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil stanné právo a vyzval občanov, aby nepodliehali panike.

07.16 Od 8. hodiny bude mimoriadne zasadať Bezpečnostná rada SR.

07.14 Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba žiada zničujúce sankcie pre Rusko. Požaduje odpojiť Rusko z platobného systému SWIFT. Žiada tiež o zbrane, vybavenie, finančnú a humanitárnu pomoc pre Ukrajinu.

07.05 Minister zahraničných vecí Ivan Korčok odsúdil ruskú inváziu. „Rusko hrubo porušuje medzinárodné právo a zásady Charty OSN,“ napísal Korčok. Kroky Ruska podľa jeho slov predstavujú priame ohrozenie európskej bezpečnosti.

06.55 Americký prezident Joe Biden telefonoval s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenskym. Ten vyzýva svetových lídrov, aby jasne odsúdili agresiu ruského prezidenta Vladimira Putina a aby sa postavili na stranu ukrajinského ľudu. „Odsúdil som tento nevyprovokovaný a neoprávnený útok ruských vojenských síl,“ uviedol Joe Biden.

06.23 „Svet bude oddnes iný,“ píše na sociálnej sieti premiér Eduard Heger. „Vláda Slovenskej republiky so všetkou rozhodnosťou odsudzuje konanie ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády.“

06.22 Minister obrany Jaroslav Naď potvrdil útok na Ukrajinu. „Všetky naše zodpovedné bezpečnostné zložky a ústavné orgány sú v kontakte. O ďalšom vývoji a prijímaných opatreniach budeme informovať v priebehu dňa.“

06.21 Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg slovne odsúdil „ľahkovážny a ničím nevyprovokovaný útok“ Ruska na Ukrajinu. Takisto upozornil, že to ohrozí veľké množstvo životov.

„Opätovne, aj napriek napriek našim opakovaným varovaniam a neúnavnému úsiliu venovať sa diplomacii, si Rusko vybralo cestu agresie voči zvrchovanej a nezávislej krajine,“ povedal Stoltenberg vo vyhlásení.

Spojenci NATO sa podľa jeho slov stretnú, aby hovorili o následkoch agresívnych krokov Ruska. „V týchto hrozných časoch stojíme pri Ukrajincoch,“ povedal Stoltenberg a dodal, že NATO urobí všetko, čo je v jeho silách, na ochranu a obranu všetkých spojencov.

06.19 Americký prezident Joe Biden povedal, že svet voči Rusku vyvodí zodpovednosť za jeho útok na Ukrajinu. Tento útok podľa Bidena spôsobí „katastrofálne straty na životoch“. 

„Rusko je zodpovedné za úmrtia a skazu, ktoré tento útok prinesie, a Spojené štáty, ich spojenci a partneri budú odpovedať jednotným a rozhodným spôsobom,“ uviedol Biden vo vyhlásení, ktoré na svojej webovej stránke zverejnil Biely dom.


Snímka z internetovej stránky Flightradar24 zobrazuje uzatvorenie vzdušného priestoru nad územím Ukrajiny. Foto – TASR/AP

06.17 Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba ruského prezidenta Vladimira Putina vo štvrtok obvinil zo začatia „totálnej invázie“ na Ukrajinu. 

„Putin práve začal totálnu inváziu Ukrajiny,“ napísal Kuleba na Twitteri a dodal, že v ukrajinských mestách zaznamenali výbuchy.

Kuleba útoky označil za vojnu „agresie“. „Ukrajina sa bude brániť a zvíťazí. Svet môže a musí Putina zastaviť. Čas konať prichádza teraz,“ napísal ukrajinský minister.

06.05 V ukrajinskom hlavnom meste Kyjev a v ďalších ukrajinských mestách neďaleko frontovej línie a pri pobreží bolo vo štvrtok nadránom počuť výbuchy krátko potom, ako ruský prezident Vladimir Putin oznámil začiatok vojenskej operácie na Ukrajine. 

V Kyjeve bolo počuť sirény policajných automobilov a sanitiek. Spravodajcovia AFP hlásia výbuchy z mesta Odesa na pobreží Čierneho mora.

Výbuchy hlásili aj z mesta Charkov, ktoré sa nachádza približne 35 kilometrov od hraníc s Ruskom na východe Ukrajiny. Štyri explózie zaznamenali v meste Kramatorsk v Doneckej oblasti.

Generálny tajomník OSN António Guterres v noci na štvrtok Putina žiadal, aby na Ukrajinu nezaútočil a „aby dal šancu mieru“. Guterres tak urobil niekoľko minút predtým, ako Putin oznámil vojenskú operáciu na Ukrajine.

Kroky Ruska slovne odsúdil aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Americký prezident Joe Biden povedal, že „svet voči Rusku vyvodí zodpovednosť“.

05.35 Vladimir Putin podľa britskej BBC povedal, že nemá v pláne obsadiť Ukrajinu.

05.33 Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok oznámil, že rozhodol o uskutočnení špeciálnej vojenskej operácie vo východnej časti Ukrajiny. 

Putin ukrajinských vojakov vyzval, aby zložili zbrane a vrátili sa domov. Ruský prezident takisto varoval ďalšie krajiny, že akýkoľvek pokus o zasahovanie do krokov Ruska bude viesť k následkom.

Kremeľ v stredu oznámil, že lídri dvoch separatistických regiónov vo východnej časti Ukrajiny ruského prezidenta Putina žiadajú o pomoc s odrazením agresie zo strany ukrajinskej armády.

 

Dnes treba vedieť

pred 8 minútami

Nadchádzajúce mesiace zažijeme v parlamente všeličo, lebo to bude taká voľná a veľmi divoká jazda. A tak možno prejdú aj zákony, ktoré roky nemali šancu prejsť. Napríklad ten o nedeľnom zákaze predaja. Výskumy verejnej mienky hovoria jasno - väčšina obyvateľov Slovenska je za zákaz. Takže stane sa katastrofa, keď rovnako bude hlasovať OĽaNO, SMER, fašisti, časť Sme rodina, a zákon prejde? Píše Eva Čobejová.

pred 57 minútami

V pondelok predpoludním evidovalo ministerstvo vnútra 95 vyhlásených mimoriadnych situácií z dôvodu snehovej kalamity. Celkovo bolo pre snehovú kalamitu vyhlásených 111 mimoriadnych situácií, z ktorých už 16 odvolali. „Vyhlásené boli v Žilinskom kraji, Prešovskom kraji a v jednom prípade v Banskobystrickom kraji,“ priblížili z ministerstva. (tasr)

pred hodinou

Zemetrasenie v Turecku a silnejšie dotrasy zaznamenali aj seizmické stanice na Slovensku, potvrdil to seizmológ Kristián Csicsay z Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied. Ako vysvetlil, vzhľadom na komplikovanú geológiu v oblasti, kde sa stretávajú tri litosférické dosky, dochádza k silným zemetraseniam. (tasr)

pred hodinou

Český prezident Miloš Zeman pricestuje v pondelok popoludní na rozlúčkovú návštevu Slovenska. Trvať by mala tri dni. Počas nej sa stretne s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, s exprezidentmi či s dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.