Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vojna na Ukrajine Politika
24. február 2022

Vojna v Európe

Dnes sme všetci Ukrajina

Dvadsiaty štvrtý február 2022 si budeme pamätať ako deň, keď Vladimir Putin rozpútal ohavnú agresiu voči nášmu susedovi.

Dnes sme všetci Ukrajina

Foto: pixabay.com

Neexistujú slová, ktorými by sa dalo ospravedlniť rozhodnutie Putina zaútočiť na celú Ukrajinu raketami a tankami.  

Tento vojnový zločin prinesie veľa krviprelievania, zmení osud Ukrajiny na ďalšie desaťročia a celkom sa zmení aj pocit ohrozenia u nás na Slovensku – vojnová zóna sa nezačína kdesi na Donbase, dvetisíc kilometrov od našich východných hraníc, ale je hneď za nimi. O svoje majetky a životy sa v týchto hodinách strachujú aj Ukrajinci v Ľvove či v Užhorode.

V najbližších hodinách a dňoch budeme svedkami tragédie, ktorá prepíše politickú aj mentálnu mapu Európy.

Za túto vojnu nesie výlučnú zodpovednosť ruský prezident Vladimir Putin.

Po dnešku strácajú význam všetky analýzy, ktoré žalovali Západ, že nesie prinajmenej rovnakú – ak nie väčšiu – vinu za eskaláciu napätia na Ukrajine ako Rusko.

Západ urobil vo svojej ukrajinskej politike chyby, ale nie v posledných mesiacoch – po tom, čo Putin v decembri predložil NATO arogantné požiadavky, ktoré sa jednoducho nedali prijať, EÚ aj USA s ním nadviazali úzky dialóg. V Moskve sa vystriedali francúzsky prezident a nemecký kancelár, hovorili o novej bezpečnostnej architektúre Európy, ktorá zohľadní aj ruské obavy, a Američania plánovali stretnutie s Putinom na najvyššej úrovni.

Západ chcel dosiahnuť dohodu diplomatickou cestou, aby zabránil vojne na Ukrajine.

Pre Vladimira Putina to bola všetko len zásterka a hra o čas, aby stihol presunúť všetky bojové jednotky a zbraňové systém pozdĺž hraníc, vyčkal na koniec olympijských hier a spustil vojnovú agresiu.  

Putin celý čas klamal telom aj slovami, nemožno veriť žiadnym jeho sľubom či ubezpečeniam. Napokon, najnovšie sa vyhráža nám všetkým.

Inzercia

Rozsah, hlavné smery a strategické ciele ruskej operácie sa ukážu v najbližších hodinách. Putin sa cíti silný aj vďaka vedomiu, že Západ nepošle Ukrajine na pomoc jediného vojaka. Tak to napokon nedávno explicitne potvrdil aj americký prezident Joe Biden.

Hrozba ekonomických sankcií voči Rusku sa ukázala ako slabá. To sú fakty. Západ bude Kyjevu pomáhať dodávkami zbraní, ekonomicky aj diplomaticky, hlavná ťarcha obrany a hrozného utrpenia však zostane na Ukrajincoch.

Skutočným cieľom ruského prezidenta nie je ochrana Rusov pred NATO, ale obnovenie ruského vplyvu na Ukrajine. Zdieľať

Samozrejme, v nasledujúcich dňoch bude z istých kruhov aj u nás určite opakovane zaznievať, že Rusko zaútočilo preto, lebo sa cítilo ohrozené potenciálnym členstvom Ukrajiny v NATO. Tento naratív treba jednoznačne odmietnuť.

Všetkým vrátane Putina je jasné, že Ukrajina by sa minimálne najbližších dvadsať rokov členom Aliancie nestala. Tento argument je falošný. Skutočným cieľom ruského prezidenta nie je ochrana Rusov pred NATO, ale obnovenie ruského vplyvu na Ukrajine a kontrola politických procesov v tejto krajine. Túto moc nad Ukrajinou začalo Rusko strácať už po Oranžovej revolúcii pred takmer dvadsiatimi rokmi a definitívne o ňu prišlo v roku 2014, keď padol prezident Janukovyč. V Moskve sa s tým nikdy nezmierili.

A teraz sa v najužšom okruhu ruského prezidenta, ktorý je posadnutý historickým velikášstvom, rozhodli pošliapať suverenitu pokojnej krajiny, ktorá nikoho neohrozovala. Pošliapali jej právo na nezávislú existenciu a slobodu zvoliť si svoju cestu a spojencov.

Dnes sme sa s definitívnou platnosťou dozvedeli, že Putin chce mať z nášho suseda ruský satelit a je kvôli tomu ochotný pustiť sa do veľkého vojnového šialenstva. 

Napadnutie susednej krajiny je mimoriadnou správou aj pre Slovensko. Všetci politici by si v týchto dňoch mali dobre rozmyslieť, čo povedia. Najhorším scenárom by bolo, keby neodolali pokušeniu urobiť z tejto udalosti súčasť vnútropolitického zápasu. Strana Smer by mala tiež okamžite stiahnuť hanebné bilbordy, na ktorých prezentuje poslancov, ktorí hlasovali za obrannú dohodu s USA, ako vlastizradcov. Ak tak nespraví a nezmení po dnešku rétoriku, výčitke vlastizrady bude oprávnene čeliť Robert Fico a spol.

Dnes je čas na úplne niečo iné: solidaritu s Ukrajinou, na jasné odsúdenie agresora a na obranu voči informačnému chaosu, ktorý bude v najbližších dňoch organizovať a financovať Kremeľ. 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.