Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
18. január 2016

Angela čelí vzbure

Nemecká kancelárka Angela Merkelová má pred sebou najťažšie týždne svojho politického života. Čelí vzbure, akú ešte nezažila. Pokiaľ sa dramaticky neznížia počty prichádzajúcich utečencov, jej éra sa zrejme skončí.
Angela čelí vzbure

Ak o niekoľko týždňov či mesiacov bude naozaj donútená odstúpiť z postu kancelárky, spätne sa bude dať rekapitulovať, že demontáž jej úradu sa začala počas silvestrovskej noci v Kolíne a pokračovala v týchto dňoch.

Ničíš Európu

Začnime len udalosťou dneška, ktorú si Merkelová musela vyhodnotiť ako jeden z ďalších pokusov o politický atentát. Edmund Stoiber, bývalý predseda sesterskej CSU a bavorský expremiér, ju v dnešnom printovom vydaní denníka Süddeutsche Zeitung napadol nezvykle ostro: jej svojvoľné rozhodnutia vraj viedli k „ťažkým otrasom“ v Európe a CSU urobí všetko preto, aby CDU donútilo maximálne do konca marca k zmene kurzu, „v prípade núdze aj proti názoru pani Merkelovej“, inak to bude mať „vážne dôsledky pre Nemecko aj Európu“.

Süddeutsche Zeitung však urobili špeciálnu službu čitateľom, keď ozrejmili aj okolnosti rozhovoru so Stoiberom: noviny najskôr dostali avízo z prostredia CSU, nech skúsia osloviť Stoibera k utečeneckej kríze, vraj im povie zaujímavé veci. Keď sa mu ozvali, prefíkaný 74-ročný matador nemeckej politiky sa tváril najprv prekvapene. Vzápätí si s novinármi dohodol rozhovor na minulý piatok popoludní – to preto, aby rozhovor vyšiel dnes v pondelok, keďže oddnes začína rokovať vedenie CSU v mestečku Kreuth, kam má v stredu doraziť aj Merkelová. Stoiber je tak v starej forme a opäť chce udávať tón. 

Naposledy – to bolo začiatkom januára – Stoiber na podobnom neverejnom stretnutí cez miestnosť zakričal na Merkelovú slová „Ničíš Európu!“, na čo vraj kancelárka reagovala stoickým pokojom a mlčaním.

Stoiberov premyslený výpad je len ukážkou tlaku, ktorému čelí Merkelová vo vlastnom prostredí. Bavorská CSU, pre ktorú je hrdinom utečeneckej politiky Viktor Orbán, dala cez víkend Merkelovej opäť ultimátum.

Pre bavorskú CSU je už od leta hrdinom utečeneckej politiky Viktor Orbán. Odpor voči Merkelovej je čoraz silnejší. Zdieľať

Ak spolková vláda na hraniciach nezaistí „pomery v súlade s právom“, vyhlásil šéf CSU a bavorský premiér Horst Seehofer, „neostane bavorskej vláde nič iné než ju zažalovať na Spolkovom ústavnom súde“. Seehofer dal podobné ultimátum aj minulý rok a napokon z toho nič nebolo, takže Seehoferov aj Stoiberov útok na autoritu Merkelovej by sa opäť mohol brať ako tradičný bavorský folklór.

Dohoda s Turkami nefunguje

Ale tentoraz je to oveľa vážnejšie. Problém nie je len v zmenenej atmosfére po kolínskej noci, ale aj v málo zmenenej situácii na hraniciach. Do Nemecka aj napriek zime prúdi každodenne naďalej aspoň tri tisíc utečencov. Ak by sa mal tento počet udržať po celý rok, znamenalo by to, že aj tento rok príde do krajiny okolo milióna utečencov. Lenže trend bude skôr opačný, pretože s príchodom oteplenia sa nápor migrantov len zosilní a mohol by sa opäť dostať k desiatim tisícom migrantov za deň.

Dnes už všetci chápu, že Merkelovej hlavný tromf, ktorým bola dohoda s Tureckom na zastavení prílevu utečencov, nijako nefunguje – nielenže ďalej cez Turecko prechádzajú masy utečencov z Blízkeho východu, ale podľa posledných správ pribúdajú na tureckej trase aj migranti zo Severnej Afriky.

Rada kritikom: Držať hubu!

Podľa prieskumov si už vyše polovica Nemcov myslí, že krajina tento nápor už teraz nezvláda (ešte v decembri boli pesimisti v menšine). Merkelová ešte nikdy vo svojej kariére nečelila takejto vzbure vlastných straníkov: jej poslanci či vysokopostavení funkcionári CDU už otvorene hovoria o „zlyhaní štátu“, ktorý odmieta chrániť svoje hranice.

Títo vnútrostranícki kritici žiadajú okrem de facto zatvorenia hraníc aj konečný strop pre utečencov (Merkelová oboje odmieta). Ak ešte minulý rok bolo cítiť, že oponenti zvnútra CDU nechcú svojimi výhradami poškodiť kancelárke, dá sa povedať, že už od januára ich táto zábrana pomaly opúšťa.

Aj preto bolo dnešné zasadanie predsedníctva CDU pomerne brutálne: do protiútoku prešlo tentoraz Merkelovej lojálne krídlo. Činila sa najmä podpredsedníčka CDU Julia Klöckner, ktorá prítomným kritikom s ohľadom na blížiace sa regionálne voľby poradila, čo robiť: „Jednoducho držať hubu!“ Na to vraj (tvrdia tradične dobre informované zdroje Spiegla) jeden dotknutý adresát poznamenal, že k ľudovej strane ako CDU patria aj rôzne názory.

Čakanie na Schäubleho

Problém vnútrostraníckych kritikov, ktorých počet každým dňom rastie, je však v tom, že im chýba silná líderská postava s autoritou naprieč spektrom.

Všetci čakajú, kedy sa do hry zapojí minister financií Wolfgang Schäuble, o ktorom sa len tuší, že má voči Merkelovej kurzu vážne výhrady. 73-ročný Schäuble však mlčí – a nikto celkom presne nevie, či tak robí z lojality voči kancelárke (o čom sú isté pochybnosti), alebo len čaká na svoj čas.

Ďalším problémom kancelárky je, že sa voči Merkelovej zostruje kritika zľava, hoci práve SPD aj Zelení patrili medzi najviac entuziastických podporovateľov politiky otvorenej náruče. Útok z tejto strany odštartoval ďalší veterán nemeckej politiky, ľavicový exkancelár Gerhard Schröder, ktorý odsúdil Merkelovej utečeneckú (ne)politiku slovami: „Vzniká dojem, ako keby už národné hranice nemali žiaden význam. To je nebezpečné a nie je to ani správne.“

Inzercia

Schröder tiež Merkelovej vyčíta, že utečencom nepomáhala cielenou politikou kontingentov a nepripravila na to zákony.

Je to ešte naša kancelárka?

Obvinenia Merkelovej pre zlyhania už medzičasom patria k spoločenskému bontónu. Bulvárny Bild, ktorý bol pri utečencoch jej hlavnou oporou, po Kolíne mení tón aj titulné obálky. Už neplatí nadšené „Wir schaffen das!“ (Zvládneme to!), ale spochybňujúce „Ist Merkel noch die Richtige?“ („Je Merkelová ešte tá správna?“)

O tom, že Merkelová stráca nielen politickú podporu, ale aj ideovú kontrolu nad hodnotením svojej politiky, svedčí aj drvivá kritika bývalého predsedu Spolkového ústavného súdu Hansa-Jürgena Papiera.

Ten pred pár dňami vyčítal Merkelovej vláde „obrovské politické zlyhanie“. Podľa neho ešte nikdy v povojnových dejinách Nemecka nebola taká hlboká trhlina medzi právom a realitou ako dnes. Ako uviedol, celkom sa prestalo rozlišovať medzi individuálnou ochranou pred prenasledovaním a riadenou prisťahovaleckou politikou z ekonomických dôvodov. 

Papier preto varuje pred ohrozením integrity štátu. Tvrdí, že vláda musí zaistiť vonkajšie hranice a zabrániť nezákonným vstupom do krajiny. (Papierove varovania, ktoré uviedol v rozhovore pre Handelsblatt, si možno prečítať aj tu zhrnuté v češtine.)

Samozrejme, Merkelová si uvedomuje, že musí čoskoro prijať plán B, ktorý zaúčinkuje viditeľne rýchlo. Lenže ako efektívne zredukovať počet stále prichádzajúcich utečencov (čo je aj cieľom kancelárky) a zároveň neprijať za svoje vnútronemecké opatrenia, ktoré dosiaľ odmietala?

Merkelová si uvedomuje, že jej kancelársky úrad je v ohrození. Ako však radikálne znížiť počet prichádzajúcich utečencov a popritom nestratiť tvár? Zdieľať

Na dohodu s Tureckom sa už nemôže spoliehať. Takisto ani na európske prerozdeľovanie utečencov prostredníctvom kvót. Ako napísal Der Spiegel v najnovšom čísle, kvóty sa nedajú nazvať inak než blamážou. Zo 160 tisíc utečencov sa k 7. januáru prerozdelilo len 272 osôb, pričom tento plán bojkotujú všetci, nielen hluční kritici z východu (Poľsko, Maďarsko, Slovensko...), ale aj štáty z centra kontinentu, ktoré plán navonok podporovali.

Zatvorte pred nimi hranice! Ale nie naše

Aké možnosti ostávajú Merkelovej, ktorá sa na pohľad dostala do slepej uličky?

Spiegel opísal, o akých únikových cestách sa rozmýšľa v okolí kancelárky. Jednak sa zvažuje, že na nemeckých hraniciach sa po novom budú posielať okamžite späť aj utečenci z krajín ako Afganistan. Vláda by tak ukázala, že má opäť istú kontrolu nad hranicami, ktoré by už neboli celkom priepustné, súčasne by to nemalo znamenať koniec Schengenu.

V CDU má podľa Spieglu čoraz viac prívržencov nová idea: vyslanie nemeckých policajtov (aj spolu s rakúskymi), aby strážili chorvátske a slovinské hranice pred ďalším náporom. Veľká časť utečencov, ktorí sa vydali strastiplnou cestou do Nemecka, by sa tak už nemohla dostať ďalej, čo by výrazne znížilo počet utečencov.

A súčasne by sa Angela Merkelová mohla vyhnúť tomu, čoho sa desila vždy najviac - dramatických obrázkov z nemeckých hraníc.

 

Foto - TASR

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame