Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. január 2016

Roberto Benigni predstavil pápežovu knihu (+video)

Svetoznámy taliansky herec a režisér Roberto Benigni predstavil dnes knižný rozhovor talianskeho novinára Andreu Tornielliho s pápežom Františkom. Kniha sa volá „Božie meno je milosrdenstvo“ a je oddnes v predaji v talianskych kníhkupectvách.

Roberto Benigni predstavil pápežovu knihu (+video)

Roberto Benigni a pápež František počas stretnutia pred uvedením knihy Božie meno je milosrdenstvo vo Vatikáne 11. januára 2016. (Foto - TASR/AP)

Spolu s Benignim prezentovali knihu kardinál Pietro Parolin a čínsky väzeň Zhang Jianqing, ktorý sa dopustil v Taliansku zločinov, vo väzení však spoznal kresťanskú vieru, dal sa pokrstiť a oľutoval svoju minulosť. Benigni k tomu dodal: „Len pápež František mohol dať pri tejto príležitosti dokopy benátskeho kardinála, čínskeho väzňa a toskánskeho komika.“

Benigni rozosmieval publikum aj ďalej, keď povedal, že ako malý chlapec chcel byť pápežom. Hovoril aj vážne: ocenil Františka ako pápeža milosrdenstva a povedal, že „ten, kto pravdu počúva, nie je menejcennejší než ten, kto ju hovorí“.

Rozhovor medzi pápežom Františkom a vatikanistom z denníka La Stampa, ktorý tvorí 40 otázok a odpovedí, vznikol v júli uplynulého roku.

František sa v tom čase vrátil z apoštolskej cesty v Ekvádore, Bolívii a Paraguaji. Autor sa s pápežom stretával v Dome sv. Marty, aby spoločne hovorili najmä o milosrdenstve. Novinár Tornielli spomína, že František prichádzal na stretnutie s knihou biblických citácií (konkordanciou) a s textami cirkevných otcov. V texte sa pápež často odvoláva na svojich predchodcov: Jána Pavla II., Benedikta XVI., Jána XXIII., Pavla VI. a tiež aj na Jána Pavla I. Zaujímavosťou je aj to, že názov publikácie napísal pápež František v šiestich svetových jazykoch (v taliančine, angličtine, francúzštine, nemčine, španielčine a portugalčine) vlastným písmom.

Inzercia


Roberto Benigni vo Vatikáne na prezentácii novej knihy pápeža Františka. Netreba rozumieť po taliansky, aby človek po pár sekundách pochopil, prečo má Benigni jedinečný talent a charizmu.


Pápež v knihe, ktorú tvorí deväť kapitol, na viacerých miestach hovorí o sviatosti zmierenia, o potrebe vnímavosti človeka na vlastnú hriešnosť a o významnej a citlivej úlohe spovedníka. Vysvetľuje tiež, že vyhlásenie Jubilejného roku milosrdenstva je ovocím modlitby, reflexie nad pontifikátmi predchádzajúcich pápežov a tiež uvažovania nad Cirkvou ako „poľnou nemocnicou“, ktorá „rozohrieva srdcia ľudí svojou blízkosťou“. Stopäťdesiatstranová kniha má vyjsť súčasne v 86 krajinách.

Účasť Roberta Benigniho na prezentácii má hlbšie dôvody, než sú jeho humor a duchaplnosť. Pred rokom strhol celú krajinu svojou veľkolepou šou, keď vo verejnoprávnej televízii Rai1 asi hodinu a pol prednášal o Desatore. Benigni nadchol katolíkov aj neveriacich, jeho interpretáciu desiatich Božích prikázaní veľmi ocenili aj predstavitelia talianskej cirkvi. Asi veľmi neprekvapí, že mu vtedy osobne zatelefonoval a poďakoval aj pápež František.

Postoj, TK KBS

Odporúčame

Vývoz českých zbraní rastie, kupujú ich Európania, Američania aj Arabi

Vývoz českých zbraní rastie, kupujú ich Európania, Američania aj Arabi

Obavy z rastúceho napätia v Európe aj vo svete nútia vynakladať viac peňazí na zbrane nielen vojakov a policajné zbory, ale aj bežných ľudí. Výsledkom je neustále rastúci predaj českých zbraní a firmy obranného a bezpečnostného priemyslu už tri roky hlásia vyššie tržby. Ekonomicky úspešné boli aj v minulom roku, aj keď presné čísla ešte ministerstvo priemyslu a obchodu k dispozícii nemá.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.