Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
05. január 2016

O čo si koleduje Kiska

Prezident Andrej Kiska tento rok neprijme koledníkov Dobrej noviny. Čo nám tým chce povedať?
O čo si koleduje Kiska

Foto - TASR/Michal Svítok

Dobrá novina je najväčšou slovenskou dobrovoľníckou akciou, do ktorej sú zapojené desiatky tisíc detí a stovky dospelých. V roku 2014 sa napríklad do koledovania v rámci Dobrej noviny zapojilo približne 25-tisíc detí, ktoré vyzbierali viac ako 800-tisíc eur. Výťažok koledníckej zbierky pravidelne putoval na rozvojové projekty v Afrike.

Bolo dobrou tradíciou, že vybraných koledníkov Dobrej noviny z vybraných farností vždy na začiatku roka prijímal prezident. Pre deti bola cesta do Bratislavy za prezidentom vzrušujúcim dobrodružstvom a pre dospelých organizátorov aj ocenením ich dobrovoľníckej práce. Príležitosť prijať koledníkov si každoročne nenechali ujsť prezidenti Schuster ani Gašparovič a minulý rok ich prijal aj Andrej Kiska.

Tento rok prezident koledníkov neprijme. Po šestnástich rokoch to tak bude po prvýkrát, keď si na nich hlava štátu nenájde čas. Z prezidentskej kancelárie organizátorom Dobrej noviny napísali, že Andrej Kiska ich prácu považuje za záslužnú a obetavú, ale prijať ich nemôže. Bráni mu v tom vraj „enormne mnoho povinností doma aj v zahraničí“.

Na svojej oficiálnej stránke však prezident v úvode roka, keď sa prijatia každoročne uskutočňovali, žiaden oficiálny program uvedený nemá. V časti s informáciami o aktivitách hlavy štátu je uvedené len to, že prezident má neoficiálny pracovný program a ani ten nie je bližšie špecifikovaný. Svieti tam len slovíčko rôzne. Podľa vysvetlenia prezidentskej kancelárie tvoria neoficiálny pracovný program prezidenta porady k zákonom, ktoré mu prichádzajú na podpis a príprava na stretnutia so zahraničnými a domácimi partnermi. To však naozaj nevyzerá na takú enormnú pracovnú zaneprázdnenosť, aby si prezident nemohol nájsť hodinu času na koledníkov.

Ale keby bol prezident v týchto dňoch hoci aj na lyžovačke, koledníkov mohol pokojne prijať aj koncom mesiaca.

Inzercia

Prezident, samozrejme, nemusí prijať každého a je jeho právom vybrať si, s kým sa stretne. Takéto rozhodnutia hlavy štátu však v sebe vždy majú aj istú politickú a spoločenskú symboliku. Jednoducho prezident nimi vysiela do krajiny nejaký signál. A nemôže sa teda čudovať, že sa o nich bude diskutovať.

Dobrá novina reprezentuje významnú spoločenskú aktivitu veriacich ľudí, čo v prípade Slovenska nie je práve malá skupina občanov. Tí sa teraz môžu oprávnene pýtať, čo im prezident chce týmto svojím rozhodnutím povedať. Bez ohľadu na to, či za ním je len nedostatok citu pre situáciu, alebo naopak, jasný zámer. Mnohí z týchto ľudí si určite položia aj otázku, či ignorácia Dobrej noviny a to, že prezident na jeseň neváhal prevziať záštitu nad LGBTI filmovým festivalom, ktorý organizujú ľudia bojujúci za politické práva homosexuálov, spolu nejako súvisia.

V každom prípade Andrej Kiska a jeho poradcovia by nemali zabudnúť aspoň na to, že aj tá časť Slovenska, ktorá sa cíti aktivitami, ako je Dobrá novina reprezentovaná, má pamäť aj volebné právo.

PS: Po niekoľkých hodinách od publikovania tohto komentára ma kontaktovali organizátori Dobrej noviny s tým, že sa im ozvali z prezidentskej kancelárie. Informovali ich, že prezident sa nakoniec rozhodol svoje rozhodnutie zmeniť a koledníkov budúci týždeň prijme. 

Odporúčame