Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
22. december 2021

Čo pozerať cez Vianoce

Pápež, princezné, premonštráti aj filmový pokémon (naše TV tipy)

Ponúkame výber televíznych tipov na sviatky.

Pápež, princezné, premonštráti aj filmový pokémon (naše TV tipy)

Foto koláž: TASR/AP, Youtube.com

Štvrtok 23. decembra

O vianočnej hviezde – ČT 1 o 20:05

 

Koprodukčná rozprávka z roku 2020 o láskavej hviezde Svituške, ktorá spadne na Zem a pomôže chudobnému učiteľovi Václavovi získať lásku princeznej. Hrajú: Tereza Ramba, Vojtěch Kotek, Leonie Brill či Martin Huba.

Piatok 24. decembra

Poklady Jeruzalema 1. časť – Dvojka 8:10

Dokument o posvätnom meste troch náboženstiev, Francúzsko 2014.

Kanonici bieleho rúcha – Dvojka 9:05

Košické štúdio RTVS pripravilo dokumentárny film k aktuálnemu 900. výročiu vzniku rádu premonštrátov. Vo vianočnú noc uplynie presne deväť storočí od chvíle, keď z francúzskeho mestečka Prémontré vzišla nová rehoľa, ktorú aj dnes stretneme vo všetkých končinách sveta. Rád premonštrátov založil vynikajúci kazateľ, neskorší arcibiskup, svätý Norbert.

Farebný akcent v názve dokumentu poukazuje na biele rehoľné rúcho premonštrátov, ktoré je spolu s modrým cingulom prejavom mariánskej úcty. A práve túto časť rehoľného odevu darovala premonštrátom panovníčka Mária Terézia pri príležitosti povýšenia Jasova na opátstvo. (tkkbs, tv-program.aktuality.sk)

Dieťa menom Ježiš 2. časť – Jednotka 10:25

Taliansky trojdielny film z roku 1987, ktorý sa zaoberá prvými rokmi života muža, ktorý natrvalo ovplyvnil chod svetových dejín.

Amundsen – ČT 2 o 14:20

Nórsko, Švédsko, Česko 2019. Výpravný filmový portrét dobrodruha, ktorý vypĺňal prázdne miesta na mape, dobyl južný pól a ako prvý dosiahol so svojimi expedíciami oba póly zemegule. Nad Amundsenovými odvážnymi výpravami žasol celý svet, už za svojho života sa stal legendou. Jeho súperenie o dobytie južného pólu s britským námorným dôstojníkom Robertom Scottom vstúpilo do dejín ako najnapínavejšie objaviteľské preteky všetkých čias. Režisér filmu Espen Sandberg, ktorý natočil Kon-Tiki a posledných Pirátov z Karibiku, sa nebál ani zobrazenia temnejších stránok Roalda Amundsena. (csfd.cz, tv-program.aktuality.sk)

Jááánošííík po tristo rokoch – Dvojka 19:00 (aj v sobotu 25. 12. o 15:35)

Záznam najnovšej verzie legendárneho predstavenia Radošinského naivného divadla, kde rolu Tomáša Uhorčíka stvárnil skvelý Michal Kubovčík.

Ako si nezobrať princeznú – Jednotka 19.00

Premiéra komediálnej vianočnej rozprávky o princovi Leopoldovi a princeznej Jozefíne, ktorí sa postavili osudu a rozhodli sa, že svadba nebude. Slovenská republika 2021. Réžia: Karel Janák.

Svätá omša so Svätým Otcom – TV Lux 19:30

Priamy prenos z Vatikánu.

Chlieb z neba – TV Lux 22:55  (a tiež v sobotu 25. 12. o 16:20)

Taliansko 2018. Mesto Miláno na Štedrý deň vyzerá chladne a pochmúrne. Bezdomovci Lilli a Annibale nájdu na skládke dieťa a je to zdravý chlapec. Berú ho do najbližšej detskej nemocnice, ale tam zažívajú surrealistickú situáciu: žiaden z lekárov alebo zdravotných sestier dieťa nevidí. Lilli a Annibale sa nevzdávajú, snažia sa trvať na svojom, ale nakoniec sú nútení opustiť nemocnicu. Čoskoro však zistia, že iní ľudia vlastne vidia dieťa, podobne ako mnohí z ich priateľov bez domova, takže sa zdá, že z nejakého dôvodu je dieťa pre niektorých neviditeľné a viditeľné pre ostatných. Mimoriadna udalosť sa rýchlo šíri a čoskoro začnú o nej hovoriť novinári a médiá... (TV Lux)

Polnočná svätá omša z Jasova – Jednotka 00:00

Priamy prenos z premonštrátskeho opátstva.

V mene Krista – Doma 1:30

Po návrate z polnočnej omše si možno pozrieť aj film s veľkonočnou tematikou. Film z roku 2016 o zmŕtvychvstaní Krista s hercami Tomom Feltonom, Josephom Fiennesom či Cliffom Curtisom.

Sobota 25. decembra

Tichá noc – príbeh svetoznámej piesne – Dvojka 9:10

Dokument o piesni, ktorá obišla celý svet a získala si navždy srdcia poslucháčov i veriacich. Vznikla v prostredí rakúskych Álp a stala sa symbolom mieru a pokory na celom svete. (tv-program.aktuality.sk)

Dieťa menom Ježiš 3. časť  – Jednotka 10:05

Taliansky trojdielny film.

Urbi et orbi – Jednotka 11:50

Priamy prenos požehnania Mestu a svetu z Vatikánu.

Foto: TASR/AP

Ježiš Nazaretský 1. časť/2. časť – ČT 2 o 13:00/14:35

Druhý program Českej televízie uvedie na Božie narodenie prvé dve časti filmu Franca Zeffirelliho.

Inzercia

Svätá rodina – TV Lux 20:40

Film Svätá rodina je príbeh inšpirácie a nádeje, milosrdenstva a pomsty, v rokoch predtým ako sa Ježiš stal človekom, ktorý napokon navždy zmenil smerovanie ľudstva. (TV Lux)

Nedeľa 26. decembra

Poklady Jeruzalema 2. časť – Dvojka 8:20

Dokument o posvätnom meste troch náboženstiev, Francúzsko 2014

V slovenskom Betleheme – Dvojka 17:00

Vianočný benefičný program zostavený z tradičných vinšov a kolied. Priamy prenos z Kostola Svätého Štefana v Lysej pod Makytou.

Ježiš Nazaretský 3. časť/4. časť – ČT 2 o 12:20/14:00

Pokémon: Detektív Pikachu – Markíza 20:30

Markíza ponúkne na Štefana návrat fenoménu Pokémon, a to v rodinnej komédii Pokémon: Detektív Pikachu.

Prázdniny v Ríme  – ČT 2 o 21:50

Legendárna oskarová romantická komédia v hlavných úlohách s Audrey Hepburnovou a Gregorym Peckom. USA 1953.

Bella – TV Noe o 22:00 (aj v pondelok 27.12. o 14:05)

USA, Mexiko 2006. Nina prichádza neskoro do práce. Nestalo sa jej to prvý raz, a tak ju šéf reštaurácie, v ktorej pracuje, vyhodí pred všetkými kolegami. Jeho brat, bývalý futbalista a terajší šéfkuchár v bratovej reštaurácii José, odchádza za ňou aj napriek vyhrážkam svojho brata. Strávia spolu nádherný deň, počas ktorého sa dozvedajú o osudoch toho druhého. José zistí, že Nina je tehotná a chce ísť na potrat, pretože nechce priviesť dieťa na svet do takej bezútešnej situácie. José zase veľmi túži po dieťati kvôli starej rane. Nechá sa Nina odhovoriť od potratu? (csfd.cz)

Pondelok 27. decembra

Najkrajšie miesta antického Grécka – ČT 2 o 7:55

Francúzsky dokument o zachovaných pamiatkach Grécka, ktoré aj dnes rozprávajú príbehy o sláve vtedajších panovníkov a hrdinov.

Utorok 28. decembra

Trp, mlč, modli sa – TV Lux o 22:40

Blahoslavená Alfonza Mária Eppingerová si želala, aby sa na ňu po smrti úplne zabudlo, aby sa nehovorilo o nej, ale len o Ježišovi Kristovi. Svet si ju začal všímať až v roku 2018, keď ju cirkev vo francúzskom Štrasburgu blahorečila. (TV Lux)

Život nikdy nekončí – TV Noe o 20:05

Francúzsko 2009. Krásna Muriel nenašla nikoho, kto by sa o ňu postaral. Bývala voľná ako vták, ale po vážnej autonehode ochrnula a stala sa väzňom svojho vlastného tela. Leo nemal kam ísť. Alkohol zničil posledné zvyšky jeho boxerskej kariéry a zvláštna náhoda ho priviedla práve k dverám Muriel. (csfd.cz)

Streda 29. decembra

Nebo je pre všetkých – Markíza o 20:30

USA 2017. Inšpiratívny skutočný príbeh obchodníka s umením Rona Halla, ktorý sa spriatelí s bezdomovcom Denverom. Dúfa, že tým zachráni svoje rozpadajúce sa manželstvo s Debbie, ženou, ktorej sny zavedú trojicu na najpozoruhodnejšiu cestu ich životov. Inšpiratívny skutočný príbeh na motívy bestselleru New York Times hovorí o kráse ľudskej duše. (tv-program.aktuality.sk)

Štvrtok 30. decembra

Akvinas – TV Lux o 11:30 (aj o 18:00)

Dokument o dominikánovi Akvinasovi Gaburovi, ktorého v roku 1952 odsúdili na doživotie. Známy aj ako tajný apoštol Bratislavy či otec slovenských dominikánov.

Piatok 31. decembra

Meky – Dvojka o 17:05

Dokumentárny hudobný portrét o Miroslavovi Žbirkovi z roku 2019.

U2: eXPERIENCE – Dvojka o 21:40

Koncert írskej kapely z Berlína, rok vydania 2019.

Ako Pán Boh dá – TV Lux o 20:55

Talianska komédia o ateistovi, ktorého syn jedného dňa rodine oznámi, že chce byť kňazom. Otec sa rozhodne podniknúť kroky, aby tomu zabránil.

Sobota 1. januára

Svätá omša so Svätým Otcom – TV Lux o 10:00

Prenos z Vatikánu.

Slávnosť Panny Márie Bohorodičky z Katedrály sv. Martina v Bratislave – Jednotka o 10:30

Jozef Mak – Jednotka o 20:30

Premiéra filmovej adaptácie románu Jozefa Cígera Hronského z dielne režiséra Petra Bebjaka. Hrajú: David Hartl, Judit Bártos, Tomáš Maštalír, Diana Mórová, Alexander Bárta a ďalší.

Podraz – ČT 2 o 20:00

Film ocenený siedmimi Oskarmi, ktorý svojím humorom a retro štýlom i hereckou dvojicou Robert Redford a Paul Newman oprávnene pripomína inú slávnu snímku Butch Cassidy a Sundance Kid. Hlavný hrdina, podvodník Johnny Hooker, sa rozhodne pomstiť svojho parťáka Luthera, zabitého pomocníkmi šéfa podsvetia Doylea Lonnegana. Pomoc hľadá v Chicagu u Henryho Gondorffa. Spoločnými silami najmú ďalší „kvietok“ podsvetia a pripravia dokonalú hru... (Česká televize)

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva