Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Sloboda Komentáre a názory
08. november 2021

Dreherov bestseller „Neži v lži“

Vydali sme prorockú knihu, na ktorú sme čakali 30 rokov

So Solženicynom, Kolakovićom a Krčmérym proti progresívnej „mäkkej totalite“.

Vydali sme prorockú knihu, na ktorú sme čakali 30 rokov

Posledných pár rokov sa americkému novinárovi Rodovi Dreherovi čoraz viac ozývajú dva typy jednotlivcov: ide jednak o ľudí, ktorí kedysi do USA emigrovali z komunistických krajín a teraz ho presviedčajú, že v Spojených štátoch badajú podobné tendencie, pred akými kedysi utekali zo svojej vlasti za železnou oponou.

Popritom sa mu ozýva aj čoraz viac rodených Američanov, ktorí so znepokojením sledujú, čo sa deje na ich pracoviskách, či už ide o korporácie, vzdelávacie ustanovizne, médiá, alebo dokonca ozbrojené sily. Priznanie sa k názorom, ktoré boli ešte včera všeobecne akceptované, môže dnes viesť k vyhadzovu; dôverní kolegovia v práci sa počas obednej prestávky obzerajú ponad plece, či ich niekto nepočuje, keď chcú utrúsiť čosi, čo sa len trochu odchyľuje od progresívnej pravovernosti; a zhora sa zrazu politizujú aj najnevinnejšie oblasti medziľudských vzťahov…

Využite predpredaj a získajte knihu s 20 % zľavou a len v našom eshope aj s bonusom ZADARMO – s rozhovorom s Rodom Dreherom. Akcia platí do 23. 11. 2021.

Hovorí sa tomu politická korektnosť, kultúra rušenia (cancel culture) či „woke“ progresivizmus. Úderky na sociálnych sieťach sú okamžite pripravené vynucovať tieto javy nielen voči tradičným kresťanom, ale s narastajúcou intenzitou aj voči liberálom a umierneným ľavičiarom, ktorí nezdieľajú všetky doktríny novej ortodoxie.

Vo svojej knihe Neži v lži, ktorá sa v USA stala okamžite bestsellerom a teraz ju naše vydavateľstvo prináša v slovenskom preklade, Rod Dreher skúma, čo sa vlastne deje so Západom. Prináša prenikavú analýzu fenoménu, ktorý nazýva „mäkkým totalitarizmom“. Vidí ho ako akési dogmatické „náhradné náboženstvo“ a konkurenta kresťanskej viere.

V niečom je tento nový totalitarizmus oveľa jemnejší než ten starý, komunistický: nepoužíva žiadne gulagy, tajnú políciu ani obušok, skôr vychádza v ústrety potrebe moderného človeka po komforte a konformite. V inom je zase nebezpečnejší: môže sa ľuďom dostať do hláv a poznať ich najintímnejšie tajomstvá vďaka informačným technológiám, ktorým sme sa úplne vydali napospas a s ktorými zdieľame celý náš život online. Čínsky koncept sociálneho kreditu je odstrašujúcim príkladom, ako môže totalitný režim našu zraniteľnosť zneužiť, aby sa stal prakticky neohroziteľným.

Príručka pre kresťanských disidentov

No kniha Neži v lži je viac ako len pokusom o analýzu problému či viac ako len hľadaním paralel medzi progresívnym „mäkkým totalitarizmom“ a tým starým. Rod Dreher čerpal inšpiráciu z Východu, precestoval viacero postkomunistických krajín, aby sa osobne stretol s kresťanskými disidentmi, ktorí počas totality nastavovali režimu zrkadlo svojím svedectvom, neraz strávili roky za mrežami. Sú medzi nimi katolíci, pravoslávni aj protestanti.

Rod Dreher

Inzercia

Drehera zaujímajú motivácie, ktoré ich oduševnili, aby sa vrhli do zdanlivo beznádejného zápasu, kým väčšina spoločnosti sa podrobila. Pýta sa na ich podzemnú činnosť, ale aj na to, ako zvládali momenty beznádeje, odlúčenie od rodiny, fyzické mučenie, nekonečný čas za mrežami či dokonca zlovestnú hrozbu smrti. Ich skúsenosť môže pripraviť súčasných kresťanov, aby dokázali prečkať prichádzajúcu búrku. Nie nadarmo má kniha Neži v lži podtitul Príručka pre kresťanských disidentov.

Pohodlnejším kresťanom v USA a západnej Európe pripomína Dreher cez svedectvá týchto kresťanských disidentov starú polozabudnutú pravdu, že pre Krista treba občas trpieť. Utrpenie má totiž v živote človeka svoj tvorivý význam.

Skúsenosť slovenskej podzemnej cirkvi

Pre nás Slovákov má kniha Neži v lži ešte jeden osobitý rozmer. Na Roda Drehera počas návštevy našej krajiny urobil veľký dojem príbeh slovenskej podzemnej cirkvi a zvlášť chorvátskeho kňaza Tomislava Kolakovića, ktorý sa v 40. rokoch 20. storočia dostal na Slovensko a prezieravo pripravoval slovenských kresťanov na skorý nástup komunistickej totality.

K príbehu slovenskej podzemnej cirkvi a k ľuďom ako Silvester Krčméry, Vladimír Jukl, Ján Korec či František Mikloško sa Rod Dreher v knihe Neži v lži opakovane vracia. Ich mená vyslovuje jedným dychom spolu s menami ako Alexander Solženicyn, Jerzy Popiełuszko, Václav Havel či Václav Benda. Dreher vyťažil zo životov slovenských kresťanských disidentov aj také súvislosti, ktoré u nás neboli všeobecne známe. V tomto zmysle je kniha objavná aj pre slovenského čitateľa.

Po roku 1989 sme my Slováci často počúvali, že môžeme Západu poslúžiť našou cennou skúsenosťou s komunistickou totalitou. No v podstate to celých 30 rokov znelo trochu ako klišé. Vlastne sme vôbec nevedeli, ako na to. A ani ľudí na Západe naša skúsenosť nemala veľmi prečo zaujímať. Toto sa teraz – so vzostupom woke radikalizmu – na Západe mení.

Rod Dreher dokázal skúsenosť slovenskej podzemnej cirkvi opísať a odovzdať svojim čitateľom nielen v USA, kde kniha Neži v lži pôvodne vyšla. Medzičasom sú popri anglickom origináli k dispozícii preklady do francúzštiny, španielčiny, poľštiny či rumunčiny. A vo všetkých týchto jazykoch si môžu čitatelia prečítať o Silvestrovi Krčmérym či Vladimírovi Juklovi.

Naše vydavateľstvo na predvianočný knižný trh prináša aj slovenský preklad knihy, ktorá už teraz ukazuje potenciál stať sa medzinárodnou kresťanskou klasikou:

Rod DREHER: NEŽI V LŽI. Príručka pre kresťanských disidentov. Vyd. Postoj Media 2021.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.