V posledných dňoch sa epidemická situácia výrazne zhoršila, počet ľudí, ktorí sú následkom covidu v nemocniciach, už atakuje hranicu dvoch tisícok. Viac ako 20 percent hospitalizovaných zomrie.
Za uplynulý mesiac prijali do nemocníc viac ako 4-tisíc nezaočkovaných pacientov, očkovaných bolo menej ako tisíc.
Rýchlo rastie aj denný prírastok pozitívnych prípadov, za štvrtok zaznamenalo Slovensko najviac potvrdených pozitívnych prípadov z PCR testov za celú pandémiu, a to až 6805. Pozitívny výsledok už vychádza každému tretiemu testovanému.
Hygienici zároveň potvrdili subvariant delta vírusu. Zistili ho v ôsmich prípadoch z celkovo 2681 osekvenovaných pozitívnych vzoriek za október. Podľa dostupných informácií sa javí o desať až pätnásť percent infekčnejší.
Vzhľadom na zlú situáciu sa konzílium odborníkov rozhodlo navrhnúť ministerstvu zdravotníctva a vláde sprísnenie opatrení, najmä v horších regiónoch. Je medzi nimi napríklad zákaz vychádzania pre nezaočkovaných v čiernych okresoch, s výnimkami ako v predchádzajúcej vlne. Mohli by teda chodiť do práce, potravín či k lekárovi. Očkovaní by mali byť podľa odborníkov zvýhodnení.
Návrhy opatrení od konzília odborníkov:
Odborníci nemôžu nariadiť zavedenie opatrení. Môže tak urobiť vláda alebo hlavný hygienik cez vyhlášky. „Návrh odovzdávame do rúk ministra zdravotníctva a vlády, takže to, kedy budú a či budú platiť, záleží na nich,“ tvrdia odborníci.
Podľa nich by sa však mali prijať čo najskôr, lebo inak sa nemocnice zaplnia tak ako v druhej vlne pandémie.
Odborníci tvrdia, že zažívame „déjà vu“ z konca minulého roka a situácia je alarmujúca. „Pri pokračujúcom trende sa do pár týždňov zaplnia všetky reprofilizované lôžka,“ hovorí infektologička Alena Koščálová s tým, že hrozí kolaps zdravotníckeho systému. Už o dva týždne očakávajú v nemocniciach tritisíc pacientov. Ak sa neprijmú opatrenia, môže ich byť výrazne viac.

K uvoľneniu režimu pre očkovaných ľudí v čiernych okresoch odborníci hovoria, že si ho vedia predstaviť, no až vtedy, ak sa sprísnia spomenuté opatrenia.
Zdôrazňujú, že nechcú, aby sa zatvárali školy. Mali by sa zatvoriť na týždeň alebo dva iba tam, kde je zlá epidemická situácia. „Nesmieme dovoliť, aby deti trpeli zato, že dospelí sú nezodpovední, nedodržiavajú opatrenia a neočkujú sa,“ povedala lekárka a členka konzília Elena Prokopová.

V ankete odpovedajú Richard Kollár, Alexandra Bražinová, Ivan Bošňák, Peter Visolajský, Martin Pavelka a Eva Kušíková.
Šéf analytikov ministerstva zdravotníctva hovorí, že cez Vianoce nebude situácia lepšia. Už v najbližších týždňoch očakávajú okolo tritisíc výjazdov ku covidovým pacientom za týždeň. To, či sa vyhneme lockdownu, závisí podľa infektologičky Aleny Koščálovej od toho, či budú ľudia dodržiavať opatrenia.
O vianočnom lockdowne ako jednej z možností hovoril tento týždeň aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. „Verím ale, že k tomu nedôjde,“ vyhlásil. Podľa jeho slov sa však blížime k bodu, keď budeme musieť prijať tvrdšie opatrenia.
Názory verejnosti na plošný lockdown zisťoval prieskum Ako sa máte, Slovensko? Ak by ho vláda zaviedla, súhlasilo by s ním 27,3 percenta ľudí, proti by bolo viac ako 45 percent.