Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
29. október 2021

Sväté omše za zosnulých odslúžia kňazi v náročných podmienkach na celom svete

Slovenská kancelária ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi pozýva veriacich spojiť almužnu s duchovnou obetou za duše v očistci. Omšové milodary poputujú v plnej výške kňazom v núdzi.

Sväté omše za zosnulých odslúžia kňazi v náročných podmienkach na celom svete

Svätá omša v Zambii, Veľký seminár sv. Augustína v Mpime. Zdroj ACN

Ekonomická situácia v mnohých krajinách veriacim neumožňuje materiálne podporovať svojich kňazov. Omšové milodary sú pre nich existenčnou pomocou, vďaka ktorej si môžu zabezpečiť základné potreby ako jedlo, bývanie, hygienické potreby či zdravotné poistenie.

O svätú omšu je možné požiadať cez webstránku nadácie ACN, ktorá uvádza aj odporúčanú výšku milodaru.

Páter Martin Bárta, duchovný asistent ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi vysvetľuje: „Pri omšových milodaroch nikdy nejde o ,cenu‘ svätej omše či ,poplatok‘ za vyslúženú sviatosť. Takéto nazeranie by celkom protirečilo Kristovej eucharistickej obete – on je tým, kto ,sám od seba‘ dáva svoj život za nás.“

So súhlasom Kongregácie pre klérus môže ACN sprostredkovať omšové úmysly kňazom, ktorí o ne cez svojich biskupov alebo rehoľných predstavených požiadajú. Od darcu zároveň prijíma všetky potrebné informácie – počet a formu slávenia žiadaných svätých omší, ako aj konkrétny úmysel – a prijme omšový milodar, ktorý kňazovi posiela v plnej výške.

„Modlitba a prosba za druhých vo forme omšových milodarov je skutkom a školou milosrdenstva. A svätá omša je najväčším, najuniverzálnejším a najúčinnejším prejavom modlitby a prosby – v nej sa prihovára a obetuje za nás sám Boh,“ dodáva páter Bárta.

V období „dušičiek“ sa Cirkev osobitne zameriava na modlitby a obety za zosnulých. Tradícia i svedectvá mnohých svätých nás učia, že svätá omša je jedným z najväčších darov, aký môžeme zosnulým venovať.

 

Inzercia

Odporúčame

Pohľadu „Všemohúceho“ nemožno uniknúť. Do kníhkupectiev poputuje nová kniha

Pohľadu „Všemohúceho“ nemožno uniknúť. Do kníhkupectiev poputuje nová kniha

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako asi bude vyzerať naša spoločnosť o pár desiatok rokov? V akom prostredí budú vyrastať nasledujúce generácie? Jedno je isté už teraz – technológie sa posúvajú vpred míľovými krokmi a je len otázkou času, čo všetko a za akú cenu nám umožnia. Budú nám aj naďalej dobrými sluhami, alebo sa to celé „tak trochu zvrtne“?

KDH žiada 8 volebných obvodov: Politické elity sú odtrhnuté od života

KDH žiada 8 volebných obvodov: Politické elity sú odtrhnuté od života

Namiesto jedného potrebuje Slovensko osem volebných obvodov. Takmer tretina národných poslancov z Bratislavy, časté obchádzanie regiónov vládou pri vážnych rozhodnutiach či snahy oligarchov riadiť politikov sú vážnym pozvaním, aby sa konečne zmenil volebný zákon. Uviedol to predseda Kresťanskodemokratického hnutia Milan Majerský.

ŠTATÚT SÚŤAŽE – sociálne siete

ŠTATÚT SÚŤAŽE – sociálne siete

Diár 2022 Miluj a rob, čo chceš! (ďalej len „Štatút“) Štatút upravuje podmienky účasti na Súťaži, spôsob a postup pri vykonávaní činností potrebných na jej realizáciu a vymedzuje podrobnosti o právach a povinnostiach účastníkov.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.