Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Naše školy Dnes treba vedieť
12. október 2021, 10:11

Šéf združenia katolíckych škôl

Naši žiaci nesmú doplácať na dvojaký meter, ich rodičia platia dane rovnako

Naši žiaci nesmú doplácať na dvojaký meter, ich rodičia platia dane rovnako

Šéf Združenia katolíckych škôl Slovenska Daniel Masarovič. Foto – Postoj

Daniel Masarovič oceňuje návrh koaličných poslancov, ktorí chcú odstrániť nerovné financovanie cirkevných a súkromných škôl.

Financovanie súkromných i cirkevných škôl a školských zariadení by sa mohlo dočkať zmien. Odstrániť by sa malo nerovné postavenie ich zriaďovateľov v porovnaní so školami, ktoré zriaďujú obce a samosprávy, ak ide o prerozdeľovanie podielových daní.

Vyplýva to z novely zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, ktorou sa má upraviť aj zákon o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení.

Do Národnej rady návrh predložili koaliční poslanci. Na rokovanie by sa mohol dostať na niektorej z najbližších parlamentných schôdzí. Ak v parlamente prejde, platiť by mohol už od začiatku budúceho roka.

Poslanec Kresťanskej únie Richard Vašečka verí, že návrh bude mať medzi poslancami podporu. „Rokoval som o ňom niekoľko mesiacov nielen so zástupcami škôl a odborníkov, ale aj so zástupcami politických strán. Zákon prešiel na koaličnej rade, má podporu ministra školstra Branislava Gröhlinga a pod návrhom sú spolupodpísaní poslanci všetkých koaličných strán. Pevne verím, že návrh v parlamente prejde a o prípadných úpravách v druhom čítaní som pripravený rokovať," povedal pre Postoj.

Masarovič: Obce a kraje zneužívajú svoje postavenie

S navrhovanými zmenami je spokojný aj  prezident Združenia katolíckych škôl Slovenska Daniel Masarovič. „Nesmierne oceňujeme úsilie o zrovnoprávnenie postavenia neštátnych škôl v školskom systéme,“ vraví.

„Deti nemôžu doplácať na meranie dvojakým metrom, ktoré vo financovaní mnohých druhov škôl a školských zariadení umožňuje zle a nespravodlivo nastavený systém. O tom, či dieťa každej školy dostane na svoj vlastný rozvoj rovnakú sumu peňazí, nemôžu rozhodovať obce a samosprávne kraje.“

Tento stav je podľa Masaroviča na Slovensku už dlhodobou realitou. Obce a samosprávne kraje pri rozdeľovaní podielových daní pre všetky deti v ich územnej pôsobnosti zneužívajú podľa neho svoje nadradené postavenie. 

„Neprichádza k ich rovnomernému rozdeľovaniu napriek tomu, že rodičia týchto detí platia dane v rovnakej výške ako iní rodičia. Právo rodiča o slobodnom výbere školy pre svoje dieťa musí byť nevyhnutne kryté rovnakou výškou peňazí na jeho vzdelávanie bez ohľadu na charakter školy, v ktorej toto vzdelávanie prebieha,“ tvrdí.

Podľa Masaroviča výška peňazí na vzdelávanie žiaka hociktorej školy zaradenej v sieti škôl a školských zariadení nemôže byť podmienená svojvoľným prístupom a uplatňovaním vlastných praktík. „Predovšetkým v spoločenských časoch, keď je potrebné prinavrátiť vzdelávaniu jeho kľúčovú úlohu,“ dodáva.

V čom sa diskriminuje?

Školy dostávajú peniaze na chod tzv. školských zariadení. Ide o školské jedálne, školské kluby detí, internáty prípadne na prevádzku materskej školy, ktorá je ich súčasťou.

Peniaze pochádzajú z podielových daní samospráv, prerozdeľujú ich zriaďovatelia škôl. V prípade základných škôl sú to mestá a obce, stredné školy ich dostávajú od vyšších územných celkov.

Inzercia

„Neexistuje však žiaden vzorec na ich prerozdelenie, každý kraj, mesto či obec si to stanovuje samostatne. Platí, že ak určí normatív pre žiaka verejnej školy, na tých z neštátnych škôl nemusí dať rovnakú sumu, ale minimálne 88 percent,“ vysvetľuje Daniel Masarovič.

Niekde posielajú samosprávy neštátnym školám na svojom území rovnakú sumu peňazí ako tým „svojim“, inde dostávajú cirkevné a súkromné školy len spomínaných 88 percent.

Okrem toho samosprávy podľa jeho slov poskytujú verejným školám kapitálové investície, ktoré môžu využiť napríklad na opravu budov. O tieto peniaze sú cirkevné a súkromné školy ukrátené. 


Ilustračné foto - TASR

Čo by mal zákon zmeniť?

Novela, ktorú predkladajú koaliční poslanci, má upraviť financovanie tak, aby sa rešpektovala autonómia zriaďovateľov cirkevných škôl v súlade so zmluvou medzi štátom a cirkvami a tiež zriaďovateľmi súkromných škôl. Škola má dostať rovnaké financie na žiaka bez ohľadu na zriaďovateľa.

Návrh má reflektovať skutočnosť, že vzťah samosprávy k súkromným a cirkevným zriaďovateľom nie je založený na nadriadenosti a podriadenosti. Posilniť by sa mala právna istota týchto „nepodriadených“ príjemcov finančných prostriedkov na mzdy a prevádzku škôl a školských zariadení.

Ďalšia zmena má spočívať v nahradení doterajšieho pojmu „dotácia“ slovami „finančné prostriedky“. Má ísť o spresnenie, aby sa výstižne zohľadňovala skutočnosť, že finančné prostriedky na mzdy a prevádzku škôl a školských zariadení nemajú povahu dotácie. Podľa predkladateľov ide o finančné prostriedky poskytované územnej samospráve zo štátneho rozpočtu prostredníctvom podielových daní.

Poslanci tiež navrhujú vo vzťahu k financovaniu žiakov niektorých súkromných škôl a cirkevných škôl obcou vek 15 rokov zvýšiť na 25. V súčasnosti je financovanie vzdelávania detí súkromných a cirkevných škôl  nastavené rozdielne v porovnaní so školami, ktoré zriaďuje obec.

Novela ráta s tým, že základné umelecké školy by vo všeobecnosti bez ohľadu na vek (do 25 rokov) financovala obec. Financovala by aj materské školy vo všeobecnosti bez ohľadu na vek (do 15 rokov vzhľadom na jej charakter). Jazykové školy by zas mali byť vo všeobecnosti financované do 25 rokov veku a tie z nich, ktoré sa zriaďujú pri základných školách, by mala financovať obec a ostatné samosprávny kraj. 

 

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

Anglická futbalová asociácia obvinila trénerov Thomasa Tuchela a Antonia Conteho z nevhodného správania počas nedeľného zápasu medzi Chelsea a Tottenhamom (2:2). Vo vypätom derby mali niekoľko konfliktov a po záverečnom hvizde dostali červené karty. Hrozí im aj zákaz činnosti. (tasr)

pred 9 hodinami

Polícia zasahuje na vlakovej stanici vo Veľkých Levároch v okrese Malacky, kde došlo k strhnutiu elektrickej troleje. K strhnutiu malo dôjsť pri prekládke dreva z vozňa. „Momentálne je vlaková stanica bez elektrickej energie,“ uviedla bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková, podľa ktorej k zraneniu osôb nedošlo. (tasr)

pred 9 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.