Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ochrana života Spoločnosť
27. september 2021

Kultúrna vojna v USA

Ako vyzerá masívny odpor, ktorý sa zdvihol proti pro-life zákonu v Texase

Spoločnosť Apple sa napríklad rozhodla, že bude svojim zamestnancom pomáhať pri vycestovaní za potratmi mimo hraníc štátu.

Ako vyzerá masívny odpor, ktorý sa zdvihol proti pro-life zákonu v Texase

Foto - Facebook

Na začiatku septembra začal v americkom štáte Texas platiť zákon, ktorý zakazuje potraty od momentu, keď je merateľný tlkot srdca plodu. V praxi to znamená, že potrat môžu ženy podstúpiť iba v prvých šiestich týždňoch tehotenstva. Jedinou výnimkou je ohrozenie života alebo zdravia matky.

Texaský zákon tiež oprávňuje zažalovať tých, ktorí sa mohli podieľať na vykonaní potratu po zákonom stanovenej časovej hranici.

Zákon, ktorý guvernér Greg Abbott podpísal v máji, už stihli posúdiť aj na Najvyššom súde. Ten ho nakoniec odmietol zrušiť. Nový zákon ochránili piati sudcovia, z ktorých traja boli do svojej funkcie nominovaní Donaldom Trumpom.

Ako teda Texas zareagoval na prvé týždne platnosti tohto zákona?

Strategické porušenie zákona

Mediálne známym sa stal prípad gynekológa Alana Braida, ktorý sa k porušeniu nového zákona priznal v stĺpčeku denníka The Washington Post. Svoj článok nazval „Prečo som porušil texaský extrémny zákaz potratov“ a vysvetlil v ňom, že 6. septembra vykonal potrat žene, ktorá už bola za štátom danou hranicou.

„Plne som pochopil to, že to môže mať právnu dohru, ale chcel som sa ubezpečiť, že Texas sa nevyhne otestovaniu tohto očividne protiústavného zákona,“ napísal. Jeho skutok má zabezpečiť, aby sa nový zákon dostal pred súd a mohol tak byť súdne preskúmaný.

V článku sa zároveň priznáva, že zákony o potratoch porušoval už v roku 1972, keď potraty v Texase ešte neboli legálne. Rozsudok v súdnom spore Roe vs. Wade, ktorý zmenil situáciu v celých Spojených štátoch amerických, prišiel až v roku 1973. „Nechcem len tak sedieť a sledovať, ako sa vraciame v čase do roku 1972,“ vyjadril sa Braid.

Keďže nový zákon výslovne zakazuje štátnym zástupcom stíhať ľudí, ktorí porušia potratový zákon, a namiesto toho sa žalobcami majú stať bežní občania, Braid bol v čase písania tohto článku už dvojnásobne zažalovaný. Jeho žalobcovia – právnici Oscar Stilley a Felipe N. Gomez – nie sú ideologicky motivovaní. Svoje žaloby podali z rovnakého dôvodu, z akého sa Braid priznal k porušeniu zákona – chcú, aby bol nový zákon súdne preskúmaný.

Teoreticky to môže fungovať. „Žaloba ho stavia do situácie, v ktorej bude môcť obhajovať samého seba tvrdením, že nový zákon je protiústavný,“ povedala Carol Sangerová, profesorka práva na Kolumbijskej univerzite v New Yorku.

Dvaja právnici predbehli dokonca aj pro-life organizáciu, ktorá má takisto nachystaných právnikov (a v prípade súdnych sporov bude ideologicky motivovaná). „Žiadny z týchto súdnych sporov nie je platným pokusom o záchranu nevinných ľudských životov,“ vyjadrila sa organizácia Texas Right to Life na adresu žalôb, ktoré podali Stilley a Gomez.

Federálny odpor

Na nový texaský zákon reagovala aj federálna vláda. Bidenova administratíva naň plánuje reagovať zvýšenou podporou potratových kliník.

Bidenov zdravotnícky tajomník Xavier Becerra oznámil, že ministerstvo zdravotníctva a sociálnych služieb do potratových kliník v Texase nasmeruje dodatočné financovanie, a to aj prostredníctvom organizácie Every Body Texas, ktorá v tomto štáte spravuje federálne prostriedky na „plánovanie rodiny“.

Ministerstvo hovorí, že tieto prostriedky klinikám pomôžu reagovať na „očakávaný nárast“ dopytu po abortívnych liekoch.

Becerra takisto uviedol, že ministerstvo je ochotné finančne pomôcť sumou vo výške až 10 miliónov dolárov potratovým klinikám, ktorým sa kvôli novému texaskému zákonu dokázateľne zvýši počet klientov.

Toto vyjadrenie prišlo po tom, ako prezident Joe Biden ministerstvo požiadal, aby sa „pozrelo na to, čo v prípade texaského zákona môže federálna vláda podniknúť“.

Inzercia

Apple bude preplácať potratovú turistiku

Zaujímavý prístup zvolila technologická spoločnosť Apple, ktorá sa podľa denníka The New York Times rozhodla, že bude svojim zamestnancom pomáhať pri vycestovaní za potratmi mimo hraníc štátu Texas.

Oznámil to výkonný riaditeľ spoločnosti Tim Cook počas stretnutia zamestnancov spoločnosti, ktoré sa podľa MSN vysielalo pre približne 160-tisíc zamestnancov z celého sveta.

Keď Cook odpovedal na otázky zamestnancov, jedna sa týkala toho, ako bude spoločnosť reagovať na nový texaský zákon. Vtedy sa so zamestnancami podelil o svoju víziu.

„Pán Cook uviedol, že spoločnosť skúma, či by mohla pomôcť právnemu boju proti novému zákonu a že jej zdravotné poistenie bude finančne pomáhať pracovníkom spoločnosti Apple v Texase, ak by potrebovali cestovať za potratmi do iných štátov,“ uvádza denník s tým, že získal záznam zo schôdze určenej len pre zamestnancov.

Symbolicky sa do kultúrneho súboja zapojili aj iné veľké firmy.

Ako pripomenul Sohrab Ahmari, aplikácie Lyft a Uber, ktoré poskytujú dopravu, prisľúbili, že pokryjú právne výdavky vodičov, ktorí by čelili trestnému stíhaniu za to, že „dopravujú ľudí tam, kam potrebujú – a to najmä ženy, ktoré využívajú svoje právo na voľbu,“ ako napísal šéf spoločnosti Lyft na Twitteri.

Populárna online zoznamka Bumble vo svojom vyhlásení na Instagrame zas uviedla: „Spoločnosť Bumble založili a vedú ženy a od samého začiatku chránime tých najzraniteľnejších.“ Takisto prisľúbila, že proti novému zákonu bude bojovať.

Reakcie iných štátov

Na potratovú turistiku nepriamo vyzvala aj guvernérka štátu New York Kathy Hochulová. Tá 15. septembra poskytla rozhovor televízii MSNBC, v ktorom povedala: „Ženy v Texase musia vedieť, že im pomôžeme s cestou do New Yorku a práve teraz intenzívne hľadáme zdroje, ktoré nám pomôžu bezpečne ich dopraviť sem a informovať ich o tom, že tu sú poskytovatelia (potratov), ktorí im v prípade potreby pomôžu.“

„Texaským ženám chcem povedať, že som s nimi. Pani Sloboda je tu, aby vás privítala s otvorenou náručou,“ vyjadrila sa ešte Hochulová, ktorá sa považuje za katolíčku.

Na druhej strane sa k Texasu v otázke ochrany nenarodených detí možno pripojí ďalší štát na juhu USA. Ako informovala agentúra Reuters, štátny reprezentant Webster Barnaby predložil návrh zákona, ktorý je veľmi podobný novému texaskému zákonu – zakazuje potraty od momentu, keď je detekovateľný tlkot srdca plodu a umožňuje občanom zažalovať lekárov, ktorí mohli tento zákon porušiť.

Daily Caller už na začiatku septembra informoval o tom, že pro-life návrhy zákonov budú mať podporu floridského guvernéra Rona DeSantisa. Ten povedal, že „bol stále niekým, kto naozaj podporuje ochranu života“.

Texas a potratové tabletky

V Texase sa stále búrlivo debatuje o novom zákone, no to nezabránilo guvernérovi Gregovi Abbottovi, aby prijal novú legislatívu týkajúcu sa podobnej témy.

17. septembra podpísal zákon, ktorý zakazuje podávanie potratových tabletiek ženám, ktoré už dovŕšili siedmy týždeň tehotenstva. Pokiaľ sa nič nezmení, do platnosti vstúpi 2. decembra.

Lekári môžu žene pred dovŕšením siedmeho týždňa potratovú tabletku predpísať, ale musia tak urobiť po osobnej konzultácii a po podaní tabletky musia ženu dôkladne vyšetriť, aby sa uistili, že zafungovala správne a žene nehrozí krvácanie.

Zaujímavé je to, že prijatie tohto zákona podporoval štátny senátor Eddie Lucio, Jr., ktorý je demokrat. Uviedol však, že nešlo o pokus obmedziť potraty, ale o ochranu „zdravia a blaha každej ženy, ktorá zvažuje chemický potrat“.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.