Naozaj žijeme vo veku teroru?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Naozaj žijeme vo veku teroru?

Po parížskom masakri, ktorý sa udial uprostred utečeneckej vlny, ovládol Európu strach z teroru. Ale ako to je v skutočnosti, naozaj teroristických útokov a ich obetí pribúda alebo je to len mediálny klam?

Taliansky denník La Stampa si dal vypracovať štatistiku, z ktorej skutočne vyplýva, že počet teroristických útokov aj ich obetí v posledných rokoch celosvetovo narastá. Len v roku 2014 teroristi zabili 32 658 ľudí, čo bol takmer dvojnásobný nárast oproti roku 2013, v ktorom takouto smrťou zahynulo 18 111 osôb.

Až 65 percent obetí išlo v roku 2014 na vrub Al-Káidy, afganského Talibanu a teroristov z Boko Haram a ISIS. Asi neprekvapí, že terorom trpia najviac moslimovia – až 78 percent zo všetkých obetí tvoria obyvatelia piatich moslimských krajín ako Afganistan, Irak, Nigéria, Pakistan a Sýria.

La Stampa nazrela aj do histórie – v Európe zabili teroristi od roku 1970 až dodnes 12 474 ľudí, z toho podiel obetí v západnej Európe tvorí 6 211. Najčiernejším bol v Európe rok 1988 a tragédia lietadla nad škótskym Lockerbie, kde našlo smrť 270 ľudí.

Všeobecne však platí, že v západnej Európe je obetí teroru od polovice 90. rokov oveľa menej než v 70. a 80. rokoch, keď vyčíňali írska IRA, baskická ETA či niektoré ultraľavicové brigády. Za posledných 20 rokov každoročný priemer obetí teroru z uplynulých dekád napodobnili len roky 2004 (teroristické útoky v Madride so 191 obeťami), 2005 (explózie v londýnskom metre, 50 obetí), 2011 (Breivik v Nórsku, 77 zabitých) a rok 2015 (teror v Paríži, január a november, spolu zatiaľ 142 mŕtvych). Opačné sú trendy v moslimskom svete, kde počet obetí teroru narastá.

-mh-

Foto: TASR 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo