Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
19. júl 2021

Boj so zločinom

Keď sa Kaliňák zastáva Pčolinského

Bývalý minister vnútra porozprával pre denník Sme neuveriteľné veci. Nepriamo potvrdil, že Smer spája sily s Borisom Kollárom.

Keď sa Kaliňák zastáva Pčolinského

TASR

V skratke sa Kaliňák zameral na dve veci: spochybnil obvinených, z ktorých sa stali svedkovia, a zastal sa Vladimíra Pčolinského.

Povedal to ešte tvrdšie ako Fico.

Kaliňák tvrdí, že bývalý šéf Finančnej správy Imrecze bol mučený – vraj tým, že je nezákonne držaný vo väzbe s neprimerane tvrdými podmienkami. Pri Pčolinskom zas spomenul, že je to „vyrobená vec“. Pretože polícia sa vraj zľakla zistení SIS o manipulácii so svedkami a „okamžite proti nej vyrobila trestnú vec“.

Komentáre Kaliňáka sú takmer identické s tým, čo tvrdia Boris Kollár, tajná služba (riadená niminantom Sme rodina) a policajná inšpekcia. Kaliňák nijako neskrýva, že v trestnej agende stojí Smer po boku Borisa Kollára a SIS. Deje sa to už dlhšie. A zjavne je za tým viac ako názorová či politická zhoda. Sme rodina, Smer a Hlas majú spoločný záujem – schladiť NAKA a prokuratúru. 

V prostredí bezpečnostných služieb sa hovorí o ďalšom stupňovaní „vojny policajtov“ – a o údajnom pripravovanom údere inšpekcie na vyšetrovateľov NAKA (Čurilla) a na prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry (Lipšic, Kysel, Repa a Šúrek). Tieto informácie sú zatiaľ nepotvrdené. No ukazujú, že v bezpečnostných zložkách rastie nervozita. Na oboch koncoch konfliktu. 

Dvojica Kaliňák - Brhel

Za ofenzívou Smeru a silnými rečami Kaliňáka je zrejme snaha podržať oligarchu Jozefa Brhela. Je väzobne stíhaný. Hrozí mu pomerne vysoký trest – 15 rokov za korupciu na Finančnej správe a pranie špinavých peňazí.

Jozef Brhel je podnikateľ, ktorý stál pri zakladaní Smeru. Ako sponzor. Jeho zástupcom v strane mal byť Robert Kaliňák. Brhel ako jeden z „akcionárov strany“ získal za Ficových vlád vplyv v energetike, na vnútre a vo Finančnej správe.

Práve v Brhelovom hoteli Hilton sa podľa výpovede Petra Tótha konali tajné porady Fica a Kaliňáka s oligarchami (Výboh, Brhel, Bödör).

Ak by sa Brhel rozhodol spolupracovať s vyšetrovateľmi, hoci len čiastočne, Fico s Kaliňákom by mohli skončiť pred prokurátorom.

To isté v menšej miere platí aj o ďalších obvinených, z ktorých by sa časom mohli stať spolupracujúci svedkovia. Napríklad o Dušanovi Kováčikovi, ktorý by si pod hrozbou ďalšieho stíhania mohol spomenúť, prečo zasahoval v prospech podvodníka Bašternáka (ten sa postaral Ficovi o byt a Kaliňákovi o výnosnú firmu).

Ďalším rizikom pre prominentov Smeru je František Imrecze, ktorý už spoluprácu s políciou ohlásil, no zatiaľ bez výbušnejších výsledkov. 

Svedok

Imreczeho na Finančnú správu neformálne nominoval Robert Kaliňák. Ako svojho a Brhelovho človeka.

Systém sa načisto zvrhol za druhej Ficovej vlády (po roku 2012). Podnikateľ Brhel mal vystupovať ako „vlastník“ Finančnej správy. Podľa svedkov diktoval, ako budú vyzerať miliónové tendre. A ich víťazi. Úradníci Finančnej správy mu navyše údajne odovzdávali vyzbierané úplatky.

Ochrannú strechu pre tento systém zabezpečoval Imrecze. V istom zmysle bol vykonávateľom zadaní zhora.

Možno aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa Imrecze rozhodol spolupracovať s vyšetrovateľmi. Výmenou za zníženie trestu začal spomínať…

Treba však dodať, že spomienky Imreczeho sú len striedmo dávkované. A kontrolované. Zatiaľ nepovedal nič, čo by jeho šéfom mohlo dolámať krk. Obmedzil sa na potvrdenie toho, čo hovorí najaktívnejší svedok Makó: stretnutia daniarov s Ficom a Kaliňákom k Matovičovi, resp. Kiskovi.

Ďalej: Imrecze potvrdil aj to, s čím prišiel svedok Suchoba. Ten ukázal prstom na oligarchu Výboha, ktorý vraj vyberal „provízie“ pre Pellegriniho. Za pomoc pri zmene zákonov, ktorú si vyžadoval jeden z obchodov na Finančnej správe, mal Výboh od podnikateľa Suchobu inkasovať 150 tisíc eur. A posunúť ich vyššie. 

Tromfy však zatiaľ Imrecze vyšetrovateľom neukázal. Teda, aspoň o tom nevieme. Imrecze podľa zverejnených správ priznáva len nutné minimum.

Inzercia

Za esá na ruke Imreczeho by sme mohli považovať informácie o jadre biznisu na Finančnej správe. Ním malo byť rozsiahle rozkrádanie štátnej kasy cez fiktívne nároky na preplatenie DPH. Podnikateľ Bašternák je len jednou z menších ukážok toho, ako mal fungovať systém (dnes sedí za daňový podvod v objeme dvoch miliónov eur).

Oveľa väčšiu mašinériu podvodov vyšetroval v roku 2016 prokurátor Špirko. Po vražde Jána Kuciaka informoval, že ľudia okolo Kaliňáka s Počiatkom mali cez tendre a zakrývanie skupín, ktoré robili rozsiahle podvody s DPH, vybrať celkovo 200 miliónov eur.

O zakrývaní miliónových podvodov „dépehačkárov“, ktorí údajne odovzdávali provízie ministrom, Imrecze nehovorí.

Kaliňákovi môžeme veriť, keď verejne tvrdí, že sa na Imreczeho nehnevá.

Pčolinský

Pokiaľ ide o stíhanie bývalého šéfa SIS Pčolinského, tam sa potvrdzuje to, pred čím sme varovali už dávnejšie. Na Pčolinského prípade sa bude lámať, ako sa súdy vyrovnajú s dôveryhodnosťou svedkov-kajúcnikov.

Ak Pčolinský vyviazne pre nedostatok dôkazov, dosť zásadne to ovplyvní aj stíhanie Kováčika, Brhela, Bödöra a ďalších postáv z pozadia Smeru.

Stíhanie Pčolinského nevyrobila polícia, ako tvrdí Kaliňák. Vyšetrovatelia začali konať, keď prehovorili dvaja svedkovia. Makó, ktorý odovzdal 40-tisícový úplatok od Zoroslava Kollára pre vedenie tajnej služby zástupcovi riaditeľa SIS Beňovi (ktorý mu povedal, že sa podelil so šéfom). A Beňa, ktorý sa priznal a tvrdí, že polovicu úplatku dal Pčolinskému.

Námietky, že dôkazy proti Pčolinskému sú slabé, lebo stoja na výpovediach stíhaných zločincov, resp. na jedinom priamom svedkovi, s obľubou šírili lídri Sme rodina.

A spolu s nimi aj lídri Smeru. Pretože len čo sa tieto námietky prijmú, bude to skvelá správa nielen pre Pčolinského, ale pre všetkých, ktorí sú stíhaní na základe výpovedí obvinených.

Bitka o Pčolinského je do veľkej miery rozhodujúca pre obe strany. Pre vyšetrovateľov aj pre obhajcov.

Len čo sa zrúti stíhanie exriaditeľa SIS, zatrasie to aj ďalšími kauzami. Najmä pri Brhelovi, kde obvinenia stoja na svedkoch, ktorí sú stíhaní.

Ak by to tak nebolo a ak by aj po prípadnom oslobodení Pčolinského pokračoval tlak na obvinených v iných kauzách, postup vyšetrovateľov a prokuratúry by vyzeral ako politický. Jednostranne zameraný len na ľudí spojených so Smerom…

To je hlavný dôvod, prečo sa Kaliňák tak vášnivo zastáva Pčolinského.

Je to boj o dieru v plote, cez ktorú by mohli prekĺznuť na slobodu viacerí. Hlavne tí, ktorí riešia osudovú dilemu, či mlčať a čakať na pomoc zvonku. Alebo ohnúť krk a prehovoriť o korupcii na najvyšších miestach hierarchie.

Takmer rok platilo, že obvineným sa viac oplatí spolupracovať.

Dnes, po spravodajských hrách Borisa Kollára a jeho SIS a po spájaní síl Sme rodina, Smeru a Hlasu, sa v sieti začínajú zväčšovať trhliny. Aj také, cez ktoré by mohli preliezť postavy z vyššej váhovej kategórie.

Treba dúfať, že únikové diery časom nenaberú rozmery vo veľkosti hlavy Dušana Kováčika.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.