Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
15. júl 2021

Konzervatívny výber

Dekriminalizácia marihuany, storočnica čínskych komunistov a výlety do vesmíru

Prinášame komentovaný prehľad udalostí, ktoré rezonovali v uplynulých dňoch.

Dekriminalizácia marihuany, storočnica čínskych komunistov a výlety do vesmíru

Muž fajčiaci marihuanu. Ilustračné FOTO - TASR/AP

Dnes sa pozrieme na tému dekriminalizácie marihuany na Slovensku, ktorú oživila petícia Progresívneho Slovenska. Čínski komunisti oslávili sto rokov a nepôsobia, že by sa chystali na odpočinok. Vesmírne preteky miliardárov môžu vyzerať ako hra superboháčov, no môžu byť aj impulzom, ktorý prebudí unavenú západnú civilizáciu.

V texte týždňa sa pozrieme na debatu o dôchodkoch pre bývalých komunistických funkcionárov a príslušníkov Štátnej bezpečnosti. Vo videu týždňa vám ponúkneme trochu filozofického zamyslenia nad tým, ako kresťanstvo vníma proces poznávania sveta.

Dekriminalizácia marihuany

Progresívne Slovensko sa snaží zaujať voličskú mládež petíciou za dekriminalizáciu marihuany. Kritizujú pritom aj sebe ideovo blízku ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú, ktorá síce pracuje na zmene trestného zákona a znížení trestov pre užívateľov, odmieta však tému nazývať dekriminalizáciou.

Ministerka plánuje konkrétnu podobu zmien predstaviť v auguste. Dekriminalizáciu majú sprevádzať masívne investície do prevencie, športu a kultúry.

Diskusie pod petičnými statusmi sú síce plné na pohľad zasvätených informácií o tom, že marihuana nie je droga, ale liečivá bylinka, že nie je návyková, alebo že u užívateľov nevyvoláva agresivitu. No viac ako na sebaobhajobe užívateľov by debata mala stáť na stanoviskách odborníkov. Obsiahlo o tom pre denník Postoj hovoril riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.

A táto odborná debata má dve roviny. Prvou je trestnoprávna. Debata o výške a primeranosti trestu je legitímna. A nielen pri otázke marihuany, ale napríklad aj v tom, či tresty za násilné trestné činy nie sú prinízke. Často sa však v debate objavuje, že za jednu marihuanovú cigaretu môže obyčajný užívateľ skončiť v base aj na viac ako desať rokov. Táto argumentácia je však pokrivená tým, že verejnosť, ktorá môže byť takýmto trestom pobúrená, nevidí do vyšetrovacieho spisu. Nepozná históriu odsúdeného, prípadné podmienečné tresty udelené v minulosti a ani to, či sa za bežným užívateľom v skutočnosti neskrýva díler so širšou klientelou.

Druhou rovinou je medicínska. Je faktom, že účinné látky získané z marihuany sú registrované už aj na Slovensku – napríklad CBD. Teda na to, aby sa marihuana využívala na liečebné účely, netreba povoľovať jej pestovanie či dekriminalizovať jej držanie. Jedine, že by radovým zástancom dekriminalizácie či legalizácie v skutočnosti nešlo o liečebné účinky, ale o tie psychoaktívne, halucinogénne, ktoré CBD nemá.

V každom prípade, akékoľvek uvoľnenie legislatívy v prípade marihuany musí sprevádzať aj rozšírenie siete sociálnej kurately. Najmä mladiství užívatelia prichytení s marihuanou by mali povinne absolvovať sociálne poradenstvo s limitom beztrestnosti. 

Sto rokov čínskeho komunizmu

Čínska komunistická strana v uplynulých dňoch oslávila svoje sté narodeniny. A pri tejto príležitosti zavelila k ďalšej ofenzíve na medzinárodnej scéne. Úplne otvorene hovorí o anexii Taiwanu a ešte pevnejšom podrobení Hongkongu.

Nepriatelia, ako ich režim definuje, si podľa čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga do krvi rozbijú hlavy po náraze do veľkého oceľového múru vystavaného spoločných úsilím 1,4 miliardy Číňanov.

Čína je impériom na vzostupe. Kým bola veľká, no slabá, nechala sa nakŕmiť peniazmi západných firiem, ktoré vďačne vymenili zásady, ktorými sa hrdia v našom priestore za prístup k lacnej pracovnej sile a rýchlym ziskom, aké ponúkal režim v Pekingu.

Dnes už od týchto peňazí Čína nie je závislá. Sama expanduje, investuje, posúva sa nielen k pozícii ekonomického, ale aj technologického a čoraz viac aj vojenského lídra globálnej scény.

Čínska komunistická strana viackrát zmenila svoju politiku a aj preto sa udržala pri moci, myslí si napríklad komentátor Českého rozhlasu Jan Figerland. Kultúrna revolúcia v krajine likvidovala všetko, čo malo len trochu západný pôvod, o život prišli milióny ľudí, či už priamo pri verejných lynčoch alebo v koncentračných táboroch.

Neskôr zvolila politiku ekonomickej otvorenosti, aby prilákala západné peniaze. Včas však zablokovala spoločenské uvoľnenie, ktoré ekonomickú liberalizáciu sprevádza (potlačenie protestov na námestí Tchien-an-men). V digitálnej ére spustila všadeprítomnú kontrolu a dohľad, na ktorý už nepotrebuje armádu udavačov, len kamery a aplikácie, ktoré si Číňania sami stiahnu do svojich mobilov, a zaviedla systém sociálneho kreditu – teda odmeny pre poslušných a nevýhody pre neposlušných občanov.

Veľká časť západných elít žila však stále mentálne v časoch studenej vojny, kde bolo či je hlavným protivníkom Rusko. V závetrí skrachovaného sovietskeho impéria však vyrástol nový silný konkurent a Západ Číne ponúka Rusko ako vhodného spojenca a cestu priamo do srdca Európy.

Nové vesmírne preteky

V uplynulých dňoch sme sledovali celosvetovo široko mediálne pokrývanú cestu amerického miliardára Richarda Bransona na hranicu vesmíru vlastným súkromným kozmickým lietadlom.

Inzercia

Niektorí nadšene tlieskali, iní frflali. Nadšenci v tejto ceste (ale aj v súperení superboháčov o prístup do kozmu) vidia nádej na rozvoj nových technológií. Tí frflajúci zas mávajú rukou, že o aký prelomový počin už môže ísť, keď na hranicu vesmíru sme sa ako ľudstvo dostali už začiatkom 60. rokov minulého storočia a technológie nás odvtedy dostali na Mesiac a reálne sa pripravuje cesta človeka na Mars.

Áno, technologický prínos miliardárskych pretekov je v tejto fáze minimálny a pochopiteľné sú aj výčitky, že radšej mohli dať svoje peniaze na to, aby nakŕmili milióny hladujúcich na Zemi.

Na druhej strane však ide o významný symbolický impulz. Totiž aj technologický skok v 60. rokoch, ktorý vyvrcholil cestou na Mesiac, bol výsledkom súperenia USA a Sovietskeho zväzu. Čímsi, čo je v človeku prirodzené – súťažou a dosahovaním mét, na ktoré predtým nikto nesiahol.

Motiváciou je nielen prestíž, ale aj ekonomický zisk. A ten je kľúčový v prípade, ak záujem štátov o vesmírny výskum opadne. Súkromník sa totiž bude snažiť o to, aby trebárs dostal do vesmíru čo najviac turistov, svojich zákazníkov – lety budú musieť zlacnieť a zároveň byť aj dostatočne bezpečné, aby sa celý biznis plán nezrútil.

Aj automobily a lietadlá boli na počiatku svojho rozvoja skôr hračkou pre bohatých ako bežne dostupným spôsobom prepravy.

A ani najväčšie plány sa nedajú realizovať bez peňazí. Stačí si spomenúť na Krištofa Kolumba. Z prestížnych aj ekonomických dôvodov sa snažil nájsť novú cestu do Indie a plánoval sa plaviť na západ. No a sponzora svojho (vtedy šialeného) plánu našiel vo vtedajšej superveľmoci, v Španielsku. Európa dostala nový impulz, ktorý viedol k jej celosvetovej dominancii. Novým horizontom aj impulzom je dnes vesmír.

...................................................................................................................

Text týždňa: O dôchodkoch komunistických pohlavárov a eštébákov v Čechách

Podobne ako na Slovensku, aj v Česku sa v parlamente objavila téma okresania dôchodkov bývalým komunistickým funkcionárom a príslušníkom Štátnej bezpečnosti.

„Nebolo pochýb, že tento návrh vyvolá ostrú reakciu odmietačov vyrovnania sa s minulosťou s najčastejšou výhradou: prečo práve teraz, 32 rokov po páde komunizmu? Väčšinou sú to však stále tí istí kritici, ktorí by najradšej narysovali hrubú čiaru za totalitou, nikdy nič pre vyrovnanie sa s minulosťou neurobili, prípadne sa ju snažia relativizovať či zdôrazňovať jej „pozitívne“ stránky,“ píše komentátor týždenníka Reflex Jiří Sezemský.

Poburujúca je podľa neho reakcia KSČM, ktorá tvrdí, že návrh chce obrať o dôchodky ľudí, ktorí dohliadali na to, aby ľudia mali lacné potraviny, bývanie zadarmo a bezplatné zdravotníctvo. Toto podľa Jiřího Sezemského hovoria komunisti, ktorí za 40 rokov svojej vlády popravili stovky ľudí, profesne zničili státisíce životov, vyvolali masovú emigráciu a okradli ľudí o majetok. KSČM sa od tejto minulosti nikdy vierohodne nedištancovala.

„Arogancia komunistov neprekvapuje. Úrodnou pôdou pre ich správanie je ich legitimizácia na celoštátnej úrovni. Zodpovednosť za tento stav majú premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman. Označili stranu, trvale sa podkladajúcu východným mocnostiam a usilujúcu o vystúpenie z NATO za demokratickú, a umožnili jej podiel na vládnutí,“ uzatvára Jiří Sezemský.

...................................................................................................................

Video týždňa: Kresťanstvo a skúmanie sveta

Jordan Peterson diskutuje so svojím kolegom Johnom Vervaekeom o význame diskusie v kresťanstve, rozdielom medzi kresťanským a descartovským pohľadom na poznanie a význame rozumového poznávania sveta pre rozvoj našej civilizácie. Debatujú aj o platónskom a biblickom vnímaní prírody, ale aj o rôznych aspektoch ateistických, teistických a marxistických pohľadoch na poznanie.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame