Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
08. marec 2021

Politické fórum

Festival zbytočnosti, úbohosti a zákernosti

V rubrike Politické fórum budeme uverejňovať komentáre verejne aktívnych osobností na aktuálne témy. Dnes píše Milan Kňažko o koaličnej kríze. 

Festival zbytočnosti, úbohosti a zákernosti

TASR

Uplynulé dni prebiehali v znamení koaličnej krízy. Zbytočné a hlúpe na tom je, že problémy, ktoré sa týkajú vnútorných nedorozumení koaličných partnerov, boli vnucované verejnosti, namiesto toho, aby boli riešené a vyriešené za zatvorenými dverami. Melodramatické postoje a expresívne vyjadrenia jednotlivých politických lídrov jednoznačne znehodnotili všetkých účastníkov tejto frašky.

Je predsa evidentným bláznovstvom s veľkou vervou usporiadať niekoľko tlačových konferencií, aby nás informovali, že nás nemôžu informovať. Rovnako nezmyselné sú návštevy u prezidentky súčasne s tvrdením, že sa chcú s ostatnými stranami dohodnúť. Veľmi dobre vedia, že prezidentka môže do tejto hry vstúpiť až vo chvíli, keď príde k zásadným nezhodám a súčasná koalícia v parlamente stratí väčšinu.

Vytvára to dojem, že snahu o dohodu iba predstierajú, ale v skutočnosti sú dohodnutí hlavne na tom, že na žiadnu dohodu nepristúpia. S tým súvisí aj „rekonštrukcia“ vlády, ktorá by mala za cieľ výmenu premiéra, čo by nepochybne vyústilo do predčasných volieb.

V doterajšej histórii nikdy nedopadlo dobre, ak predseda vlády nemal plnú volebnú legitimitu alebo ak bol manipulovaný niekým z pozadia. Dokonca ani posledný prípad, keď Plastová hlava riadila Zúženú nohavicu, nedopadol podľa predstáv všetkých spolupáchateľov. 

Jediné, čo v tejto situácii pomôže, sú presné a prísne zásady a pravidlá s tým, že každý ich môže porušiť iba raz a dosť! Nikto nesmie verejne kritizovať vládu, ktorej je integrálnou súčasťou, alebo verejne vyzývať svojho kolegu z koalície na demisiu! Teda smie, ale iba raz! 

Rovnako nesmie predseda vlády verejne šokovať svojich partnerov prekvapivými riešeniami bez predchádzajúcich konzultácií.

Stál som pri zrode ministerstva zahraničných vecí a vzniku realizácie koncepcie zahraničnej politiky Slovenska. Zrejme aj preto som citlivý na túto oblasť. Minister zahraničných vecí je možno jediný z ministrov vlády, ktorý nezastupuje program a záujmy politickej strany, ktorá ho nominovala, ale záujmy štátu. Keďže zahraničná politika štátu je len jedna, nikto nemá právo (najmä najvyšší ústavní činitelia) konať v rozpore s ňou.

Inzercia

Ministra Korčoka poznám od vzniku ministerstva, teda takmer 30 rokov. Profesionálne aj ľudsky je mužom na správnom mieste. Možno nemusel usporiadať tlačovku na tému tlačovky premiéra v Košiciach, ktorú však premiér rozhodne usporiadať tiež nemusel.

Priateľstvo na medzinárodnej úrovni treba, bez irónie, len a len oceniť, ale nikoho nemôže ospravedlniť na zasahovanie do vnútorných vecí inej krajiny. Ak si to minister z Dolnej zeme neuvedomil, mal by mu niekto z priateľov kúpiť mapu strednej Európy a stručný manuál o medzinárodných konvenciách v demokratickom svete.

Vážení ústavní činitelia, treba sa vrátiť z kratšej cesty. Kým sa ešte dá! Akákoľvek alternatíva, ktorú si možno predstaviť po predčasnom zániku tejto koalície, je zlá, ešte horšia a katastrofálna. Pre vás by to znamenalo politickú smrť a pre krajinu uvrhnutie na dlho do rúk podvodníkov. Spomeňte si, že ste sľúbili splniť to, kvôli čomu sme vás zvolili. Je veľmi dobré, že ste sa dohodli na prímerí na sedem dní.

Predĺžte to na tri roky. 

Autor je herec, bol jedným z tribúnov Nežnej revolúcie. 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva