Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
10. február 2021

Wokeness

Keď progres čerpá z paródie

Čo je dnes satira, môže byť zajtra vážne mienenou „woke“ agendou.

Keď progres čerpá z paródie

Titulka twitterového účtu fiktívnej progresívnej aktivistky Titanie McGrath. Screenshot – Twitter


„Stlačenie tlačidla na mobilnej aplikácii iConsent dáva oprávnenie na jeden pohlavný styk, ktoré je platné 24 hodín a dá sa kedykoľvek odvolať.“ Takto britský denník Daily Mail v článku spred pár dní opísal novú dánsku „appku“, ktorá má zabezpečiť, že sex medzi dvomi ľuďmi prebieha naozaj s obojstranným súhlasom. „Zašifrované dáta appka ukladá pre prípadné trestnoprávne vyšetrovanie, aj keď experti pochybujú, či budú naozaj použiteľné pred súdom.“

Appka je vážne mienenou odpoveďou na nový zákon, ktorý prijal dánsky parlament v decembri. Podľa britských novín rozšíril definíciu znásilnenia tak, aby zahŕňala akúkoľvek súlož bez výslovného súhlasu.

Mobilná aplikácia má milencom dodať pocit bezpečnosti. Ženám, že intímne zblíženie naozaj prebehne až po ich explicitnom súhlase. Mužom, že ich partnerka po sexe neobviní zo znásilnenia.

Novinka zožala prirodzene aj množstvo kritiky, ba výsmechu. Romantické telesné zblíženie medzi mužom a ženou často prebieha na základe implicitných vzájomných signálov. Kritici tvrdia, že požiadavka explicitného súhlasu, navyše za pomoci mobilnej aplikácie, zo sexu vysáva všetku spontánnosť.

South Park rúbe na všetky strany

No záležitosť má aj iný rozmer. Ak patríte k fanúšikom satirického animovaného seriálu South Park, správa z Dánska vám mohla pripomenúť epizódu Sponsored Content z roku 2015.

Nachádza sa v ňom scénka, kde skupina politicky korektných vysokoškolákov usporiada študentskú oslavu, na ktorej, prirodzene, balia dievčatá. Na druhý deň ráno postavička menom PC Principal (doslova: „politicky korektný riaditeľ“) obchádza internát a zbiera od študentov, ktorí v noci mali sex, „formuláre o súhlase“, podpísané ich partnerkami. Jedného študenta dokonca PC Principal upozorní, že ak mal orálny styk, musí použiť iný typ tlačiva…

Televízny seriál South Park, v ktorom sa okrem iného veľa nadáva, sa niekomu môže zdať vulgárny, ale svojou satirou často triafa do čierneho a rúbe rovnocenne na všetky strany. V roku 2019 si jeho tvorcovia napríklad podali podliezanie amerického biznisu komunistickému režimu v Číne, kvôli čomu bol seriál zo dňa na deň doslova vymazaný z čínskeho internetu (o prípade sme písali TU). South Park už niekoľko rokov nemilosrdne parodizuje aj ľavicovo-liberálnu politickú korektnosť a progresívne excesy, ktorým sa v angličtine hovorí „wokeness“ (doslova: prebudenosť).

Vyššie opísaná epizóda je skoro šesť rokov stará, takže študenti využívali ako doklad o súhlase so súložou papierové tlačivá, nie mobilné aplikácie, no schopnosť satiry trafiť sa do budúcnosti je občas prekvapujúca. Veľa sa hovorí v tomto zmysle aj o Simpsonovcoch, ktorí predpovedali prezidentstvo Donalda Trumpa.

Babylonská včela

Nejde však len o televíznu tvorbu. Minulý rok v auguste satirická webová stránka Babylon Bee priniesla fiktívny článok o tom, ako hnutie Black Lives Matter dostalo Nobelovu cenu za mier. Článok okrem iného opisuje, ako aktivista, ktorý cenu prevzal, Nobelovu medailu vzápätí šmaril „v mene mieru“ do výkladu neďalekej kaviarne Starbucks. – Narážka na výtržnosti, sprevádzajúce minuloročné protesty BLM v Spojených štátoch.

Hnutie Black Lives Matter síce zatiaľ nobelovku nezískalo, no pred dvomi týždňami svet obletela správa, že je na ňu nominované. Takže uvidíme.

Za zmienku stojí, že na satirickú stránku Babylon Bee s jej fiktívnymi článkami nadväzuje webová stránka Not the Bee, ktorá pre zmenu prináša ľahkým perom písané články o reálnych udalostiach, ktoré sú však natoľko bizarné, že by mohlo ísť o vymyslenú satiru. Ten rozdiel je dôležitý. Pred pár rokmi sa totiž istý portál, overujúci pravdivosť spravodajstva, snažil vykresliť stránku Babylon Bee ako dezinformačný web – zjavne nechápajúc, že jej obsah nie je myslený seriózne.

Inzercia

So suchým britským humorom

Pozoruhodným úkazom, tentoraz zo Spojeného kráľovstva, je tiež Titania McGrath. Ide o twitterový účet fiktívnej „woke“ aktivistky, za ktorým v skutočnosti stojí Andrew Doyle, humorista zo Severného Írska.

Titania sa opisuje ako: „Aktivistka. Liečiteľka. Radikálna intersekčná poetka. Ne-biela. Ekosexuálka. Zámená: premenlivé. Nezištná a chrabrá. Kupujte moje knihy.“

Jej príspevky parodujú „woke“ postoje tým, že ich často doťahujú do absurdity. Prípadne upozorňujú na ich kruhovú logiku. Alebo Titania proste len napodobňuje strojené rozhorčenie, také typické pre twitterový dav.

Vlani v decembri sa Titania rozhodla publikovať sériu postov, v ktorých upozorňuje na svoju predvídavosť. Niekoľkokrát sa totiž už stalo, že čo sa na Twitteri Titanie McGrath objavilo ako paródia, s tým o nejaký čas niekto prišiel ako so serióznou myšlienkou.

Napríklad v roku 2018 Titania odporučila využiť vianočné rodinné stretnutie na hádku s menej osvietenými príbuznými o brexite. O necelý rok neskôr americký magazín The Nation priniesol vo svojej spoločenskej rubrike podobne ladený článok o tom, že na Deň vďakyvzdania sa netreba v rodinnom kruhu politike vyhýbať, ale naopak, je nutné konfrontovať príbuzných, ktorí podporujú Donalda Trumpa.

V roku 2019 zase označila Titania spisovateľku Helen Kellerovú, ktorá bola nevidiaca a nepočujúca, za privilegovanú belošku. O rok neskôr sa v magazíne Time objavil článok, citujúci aktivistov za práva telesne postihnutých, ktorí tiež považujú Kellerovú za „proste len ďalšiu privilegovanú bielu osobu, napriek jej postihnutiam“.

V iných svojich postoch Titania volala po tom, aby sa novorodenci označovali nie menami, ale číslami (čo sa splnilo v prípade bábätka miliardára Elona Muska). Prípadne aby sa pohlavie odstránilo z rodného listu (k čomu o dva roky neskôr vyzval aj rešpektovaný medicínsky žurnál).

Titania tiež vo svojej knihe z roku 2019 napísala, že mrakodrap ako symbol kapitalizmu „nie je nič iné než gigantický penis na obzore, ktorý súloží s oblohou“. O rok neskôr britský denník The Guardian vo svojej rubrike o architektúre priniesol článok autorky knihy s názvom Feministické mesto, ktorá si kladie otázku, či mestá naozaj musia byť „také sexistické“…

Humor, irónia, sarkazmus či satira sa ukazujú ako účinný protiliek na „woke“ úlety. Len občas sa zdá, že aktivisti berú paródiu proste ako návod.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.