Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ochrana života Spoločnosť
20. január 2021

Prolife v USA

Biden vráti režim potratov do čias Obamu, a zrejme pôjde aj ďalej

Čo znamená nástup nového prezidenta pre amerických proliferov? A čo znamenalo spojenie pro-life hnutia s Trumpom?

Biden vráti režim potratov do čias Obamu, a zrejme pôjde aj ďalej

Joe Biden. Foto: TASR – AP Photo/Evan Vucci

Proliferi a ich trauma

Ľudia z amerického pro-life hnutia nečelia tieto dni len obavám z toho, čo prinesie Bidenova éra. Zároveň sa objavuje medzi nimi akási potreba vyrovnať sa s tým, že posledné roky bol ich spojencom práve Donald Trump. Na tieto pocity mal značný vplyv nedávny útok na Kapitol.

Charles Camosy bol ešte v roku 2020 členom správnej rady organizácie Americkí demokrati za život, no rezignoval pre extrémne pozície strany v otázke potratov.

„Mnoho pro-life lídrov aj organizácií, ktoré boli v posledných rokoch s Trumpom v priateľskom vzťahu, samy varovali pred Trumpom počas primárok v roku 2016,“ cituje Camosyho Catholic News Agency. Podľa neho je blízkosť moci, ktorá ponúka v krátkodobom horizonte dosiahnutie nejakého dobra, obrovským pokušením. „Tí z nás, ktorí nikdy nepodporili Trumpa, by mali uznať dobré veci, ktoré sa urobili, no teraz vidíme, pred čím sme mnohí varovali.“

Podľa Camosyho je neskoro na pretnutie väzieb pro-life hnutia na Trumpa. A napraviť škody z toho vyplývajúce by bolo ťažké aj bez útoku na Kapitol.

„Celé desaťročia sme sa snažili ľuďom ukázať, že podporujeme ženy. A potom sa spojíme s mužom, ktorý sa tak degradujúco vyjadruje o ženách. Preto strácame dôveryhodnosť. Vždy to bolo nebezpečné spojenectvo, teraz vidíme, že až samovražedný pakt,“ vyjadrila sa Destiny Herndon-De La Rosa, zakladateľka združenia Nová vlna feminizmu.

Trump bol prvým prezidentom Spojených štátov, ktorý sa osobne zúčastnil na Národnom pochode za život vo Washingtone D. C. Bolo to v januári minulého roku.

No keď na rovnakom mieste vyčíňali teraz jeho prívrženci, s kritikou sa ozvala aj Trumpova hlasná podporovateľka a šéfka pro-life organizácie Susan B. Anthony List. „Násilie v snahe o dodržiavanie spravodlivosti a dôstojnosti človeka je v najlepšom prípade nezmysel,“ napísala na Twitteri Marjorie Dannenfelser.  

A čo bude ďalej? Camosy navrhuje, že pro-life hnutie musí presadzovať svoje postoje menej stranícky.

Inými slovami, pracovať na úrovni jednotlivých štátov, venovať sa starostlivosti o matky v núdzi, ich podpore, riešiť domáce násilie a podobné témy. Ale to si bude podľa neho vyžadovať aj spoluprácu s demokratmi.

Hydeov dodatok a spol.

Ak niečo naháňa americkým proliferom aktuálne hrôzu, sú to slová šéfky najväčšej potratárskej organizácie v USA Planned Parenthood Alexis McGill Johnson.

„Máme pred sebou tony práce, ktoré sa nahromadili za posledné štyri roky, ale vedomie, že tam (vo vláde) máme šampiónov, ktorí chápu, čo sa má udiať v prvých sto dňoch, je nesmierne vzrušujúce,“ cituje McGill Johnson televízna stanica NBC.

Podľa NBC predstavitelia pro-choice tábora od nového prezidenta Joea Bidena očakávajú, že rýchlo zruší pravidlá, ktoré nastavil Donald Trump v otázkach potratov a reprodukčných práv.

Išlo napríklad o stopnutie federálneho financovania zahraničných i domácich organizácií, ktoré promovali a poskytovali potraty. Ale zasiahnuť to môže aj zamestnávateľov, ktorí mohli slobodnejšie odmietnuť bezplatné preplácanie antikoncepcie pre svojich pracovníkov.

Inzercia

National Mall pred stredajšou inauguráciou Joea Bidena vo Washingtone. FOTO TASR/AP

Vyzerá to tak, že Biden zájde ďalej, než len vráti pravidlá spred éry Trumpa. Americká Catholic News Agency pripomína, že Biden ako rímskokatolík dlhodobo obhajoval tzv. Hydeov dodatok, ktorý nedovoľuje financovanie potratov z federálnych zdrojov. Ešte ako senátor Biden dodatok podporoval, no v roku 2019 pod tlakom propotratárskych organizácií otočil a začal obhajovať jeho zrušenie.

Hydeov dodatok nesie meno po bývalom republikánskom kongresmanovi Illinois. Katolík írskeho pôvodu Henry Hyde v roku 1976 presadil dodatok k zákonu o rozpočte, ktorý zakazuje financovanie umelých potratov z federálnych zdrojov. Hydeov dodatok nie je pevný zákon, ale funguje tak, že sa každoročne pridáva k základnej rozpočtovej legislatíve.

Nová šéfka výboru Snemovne pre rozpočtové prostriedky Rosa DeLauro sa ešte v decembri vyjadrila, že rok 2020 bol posledný, čo platí Hydeov dodatok. Označila ho za diskrimináciu s tým, že naň doplácajú najmä ženy z vidieka a nižších sociálnych vrstiev. Predseda obdobného výboru v Senáte, republikán Richard Shelby odkázal, že republikánska opozícia bude proti odstráneniu dodatku.

Podľa NBC sa Biden zaviazal aj k tomu, že kodifikuje známy verdikt Najvyššieho súdu Roe verzus Wade ako zákon. A že bude bojovať proti obmedzenému prístupu k potratom na úrovni jednotlivých štátov.

Biden podľa očakávaní zruší aj Trumpov balík opatrení (The Protect Life Rule), ktorý organizácie venujúce sa potratom odstrihol od financií z programu plánovania rodičovstva pod názvom Title X. Doplatila na to najmä najväčšia potratárska sieť Planned Parenthood, podľa CNA prišla o zhruba 60 miliónov dolárov ročne z verejných zdrojov.

Takisto sa očakáva, že Bidenova administratíva zruší tzv. Mexico City politiku, ktorú zaviedol Ronald Regan. Odvtedy sa viackrát stalo, že demokratickí prezidenti ju zrušili a tí republikánski následne zaviedli.

Mexico City politika spočíva v zákaze federálneho financovania medzinárodných neziskových organizácií, ktoré považujú potrat za metódu plánovania rodičovstva. Trump pri obnovovaní tejto politiky ešte rozšíril jej záber. Pro-choice aktivisti sa zrejme aj preto domáhajú, aby nový Kongres schválil zákon (Global HER Act), ktorý už nedovolí opätovné zavedenie Mexico City politiky.

„Je to určite skľučujúce, ale nevzdáme sa a urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme zabránili propagácii potratov,“ reagovala predsedníčka Národného výboru pre právo na život Carol Tobias v súvislosti s vyhliadkami na Bidenovu éru. Zároveň očakáva, že na úrovni jednotlivých štátov sa už v tomto roku objaví vlna reštrikcií v otázke potratov.

Od Bidena sa rovnako očakáva obnovenie tzv. antikoncepčného mandátu. Išlo o súčasť Obamovej kontroverznej reformy zdravotného poistenia. V jej rámci mali poskytovatelia zdravotného poistenia povinnosť preplácať prostriedky, ktorých užívanie je v protiklade so svedomím kresťanov i členov iných vierovyznaní.

Symbolom výhrad sa stal súdny spor medzi Obamovou vládou a rehoľnými sestrami z rehole Malých sestier chudobných. Catholic News Agency uvádza, že Biden sa zaviazal obnoviť túto politiku. V praxi to bude znamenať, že sestry budú musieť zabezpečiť prístup k antikoncepcii svojim zamestnancom, hoci je to v rozpore s ich svedomím.

Odporúčame

Mať deti je zlo

Mať deti je zlo

Minulý mesiac sa v USA začal odohrávať nezvyčajný škandál. Objavili sa tajne urobené nahrávky, na ktorých manažéri siete potratových kliník vyjednávajú o predaji orgánov potratených detí. Postoy o tom informoval už vo viacerých článkoch, napríklad tu, tu, či tu. Tento prípad opäť upriamil pozornosť ...