Vo svete stúpa užívanie antidepresív. Slovensko nie je výnimkou

Vo svete stúpa užívanie antidepresív. Slovensko nie je výnimkou

OECD skúmala vo svojich členských krajinách spotrebu antidepresív. Za 13 rokov narástla spotreba týchto liekov v priemere takmer dvojnásobne. U nás je nárast dokonca štvornásobný.

Nedávna štúdia OECD odhalila, že spotreba antidepresív od roku 2000 do roku 2013 vzrástla v priemere o dvojnásobok. V niektorých krajinách došlo aj k troj- či štvornásobnému nárastu. V Českej republike ide dokonca o päťnásobné zvýšenie.

Tabuľku vedie Island, ktorému patrilo prvenstvo aj v roku 2000. Konzumácia antidepresív sa síce oproti roku 2000 nezvýšila ani o dvojnásobok, ale definovaná denná dávka (DDD) je spomedzi skúmaných krajín najvyššia. Druhé miesto patrí Austrálii a prvú trojku uzatvára Portugalsko, kde počet denných dávok na tisíc ľudí stúpol z 33 na 88.

Zvýšená miera užívania antidepresív môže podľa psychiatra Ľubomíra Okruhlicu znamenať, že ľudia, ktorí majú depresie, chcú svoj problém riešiť. „Zvýšenie spotreby mohlo spôsobiť aj to, že vzrástla osveta medzi obyvateľstvom v Európskej únii a s psychickými problémami sa zveria svojmu lekárovi,“ uviedol pre Postoj Okruhlica. Antidepresíva totiž môže predpísať aj praktický lekár, nielen psychiater. Okruhlica tiež dodal, že nárast spotreby týchto liekov môže spôsobovať aj vysoká konzumácia alkoholu, ktorý je silným depresogénom.

Užívanie antidepresív v niektorých krajinách OECD

Na druhej strane, zo štúdie vyplýva, že najmenej antidepresív ľudia užívajú v Čile, Kórei či Estónsku. Slovensko je spomedzi 28 krajín OECD, ktoré sú súčasťou štúdie, v poradí šiestou krajinou, kde sa antidepresíva užívajú najmenej. Spotreba je však oproti roku 2000 u nás štyrikrát vyššia.

Podľa Okruhlicu sú antidepresíva často jednoduchšou voľbou než psychoterapeutické sedenia, ktoré sú časovo náročnejšie a aj drahšie ako užívanie liekov. Netvrdí však, že sú aj lepšou alternatívou. „Takýto problém bol aj v USA, kde sa znížil počet pacientov, ktorí navštevovali psychoterapie, ale zvýšila sa konzumácia antidepresív,“ poukázal odborník na liečenie závislostí. 

Okruhlica nevie povedať, či je nárast spotreby týchto liekov pozitívnym javom, avšak podľa neho môžu ovplyvniť kvalitu života pacientov a priniesť im úľavu. „Určite tam významnú rolu zohráva aj marketing farmaceutických firiem, druhá vec je, že tie lieky aj naozaj pomáhajú.“

Navyše, poukazuje ešte na takzvané NND, čo predstavuje počet ľudí, ktorí sa vďaka antidepresívam vyliečia z depresie. Zo siedmich prípadov, keď ľudia trpia depresiou, sa vďaka antidepresívam vraj vylieči len jeden. "Ostatní by sa vyliečili tak či tak,“ vysvetľuje Okruhlica. Zároveň dodáva, že je ťažké predpovedať, aký tam je napokon podiel. V snahe pomôcť pacientovi sa mu totiž antidepresíva predpíšu, pretože lekár vopred nevie, kto sa vylieči a kto nie.

Foto: wikimedia.org

 

 

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo