Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Naše školy Spoločnosť
07. december 2020

Otestovaná škola

Nechceme čakať, získavame cenný čas

Rozhovor s riaditeľkou základnej školy v Starej Ľubovni, ktorá sa cez víkend zapojila do pilotného testovania.

Nechceme čakať, získavame cenný čas

Ilustračné foto – TASR/Pavol Zachar

Základná škola Komenského v Starej Ľubovni bola jednou z jedenástich škôl na Slovensku, ktorá sa zapojila do pilotného testovania a v utorok otvára svoje brány aj pre žiakov druhého stupňa, ktorí počas víkendu prišli na odberné miesto a získali negatívny test. Riaditeľka školy Alžbeta Chamillová hovorí, že vyučovanie sa obnoví vo všetkých triedach, do ktorých sa vráti približne polovica žiakov. Ostatní sa pripoja na vyučovanie online z domu, keďže hodiny budú učitelia streamovať. 


Pred víkendovým testovaním ste odhadovali, že sa príde otestovať asi polovica žiakov druhého stupňa spolu s rodičmi. Ako to dopadlo?

Záujem bol nakoniec o máličko vyšší, keďže prišlo 52 percent žiakov. Ide o celkovo 157 detí, s každým z nich bol otestovaný aj jeden z rodičov. Test absolvovali aj učitelia, asistenti a nepedagogickí zamestnanci. Okrem nich sa do školy môžu vrátiť aj deti, ktoré už ochorenie Covid-19 prekonali alebo spadajú do niektorej z výnimiek, ktoré stanovil Úrad verejného zdravotníctva.

Objavil sa pri víkendovom testovaní v rámci vašej školy nejaký pozitívny prípad?

Testovanie odhalilo jednu infikovanú pani kuchárku, preto budeme mať školskú jedáleň v najbližších dňoch zatvorenú.

Ste spokojní s polovičnou účasťou na testovaní alebo ste dúfali, že príde viac žiakov a rodičov?

Pozrite sa, ak by som bola napríklad manažérkou reštaurácie, snažila by som sa, aby prišlo čo najviac ľudí. Ako pedagóg sa snažím, aby deti mohli dostávať vzdelanie v čo najlepšej kvalite, a to sa dá zabezpečiť v škole. Dištančné vyučovanie je totiž len čiastočnou náhradou.

Cieľom však nie je iba samotné vzdelávanie. Pre deti je mimoriadne dôležitá socializácia, no keď sú dlhé týždne zatvorené doma vo virtuálnom svete, negatívne to na ne vplýva.

Koľko tried druhého stupňa v utorok otvárate?

Všetkých pätnásť. V každej triede by mala nastúpiť približne polovica žiakov.

Ako to bude v škole vyzerať a čo bude s deťmi, ktoré ostávajú doma?

Mali sme na to krátky čas, ale s učiteľmi sme sa dohodli, že vo všetkých triedach sa budú hodiny streamovať, aby sa mohli cez počítače pripojiť aj žiaci, ktorí sú doma. Verím, že to bude fungovať, techniku na to máme zabezpečenú. V utorok to prvý raz vyskúšame naostro.

Budú učitelia zvládať venovať sa naraz žiakom v triede aj žiakom pred obrazovkou?

Myslím, že áno. Od marca sa ich technické zručnosti zlepšili a v pohode zvládajú videohovory či online vyučovanie. Problémom môže byť rýchlosť internetového pripojenia v škole, keď sa naraz pripoja učitelia zo všetkých tried, ale aj to s pomocou technikov v prípade potreby vyriešime.

Bude sa meniť rozvrh žiakov?

Keďže sa u nás opäť spúšťa prezenčné vyučovanie, pôjdeme podľa klasického rozvrhu, ktorý sme pripravili v septembri. Výnimkou je telesná výchova, keďže z hygienických dôvodov sú telocvične zatvorené. Inak budú mať deti, ktoré sa vrátia do školy, všetky hodiny podľa rozvrhu.

Inzercia

Tým, čo zostávajú na dištančnej forme, odpadnú výchovné predmety, pretože v rámci nich dostávali dlhodobejšie úlohy alebo projekty, ktoré majú doma vypracovať. Taktiež sme nechceli, aby od rána do popoludnia museli sedieť pri počítači.


Riaditeľka ZŠ Komenského v Starej Ľubovni Alžbeta Chamillová. 

Ako bude vyzerať obsah vyučovania v prvých dňoch?

Uvedomujeme si, že stále nám polovica žiakov ostáva doma, takže sa asi zameriame na zisťovanie úrovne vedomostí, opakovanie a precvičovanie. Neskôr uvidíme, na čom sme a ako budeme postupovať ďalej.

Najdôležitejšie však teraz je, že žiaci sú opäť v škole a majú kontakt s učiteľmi a spolužiakmi. Od rodičov aj detí máme spätnú väzbu, že dlhý čas doma je pre nich náročný a návrat do školy im prospeje.

Zaznievajú názory, či sa to dva týždne pred Vianocami vôbec oplatí.

Pýtam sa, prečo nie? Myslím si, že je lepšie robiť niečo, ako nerobiť nič. Podľa všetkého sa školy v januári budú otvárať v rovnakých podmienkach, ako sú teraz. Otvorením už v týchto dňoch získame čas. Je to pilotný projekt, overíme si, ako to funguje. Ideme do toho v najlepšej viere a nechceme to zbytočne odďaľovať. Deti by mali byť v škole, potrebujú ju.

Myslíte si, že postupne sa pridajú aj ďalší žiaci a rodičia, ktorí sa pôjdu otestovať a prídu do školy?

Mám informácie, že ešte pred víkendom niektorí nešli, lebo si vraveli, že aj tak príde málo ľudí a škola sa neotvorí. Keď teraz uvidia, že dokážeme reálne fungovať, možno sa rozhodnú inak.

Nebude problémom opakované testovanie, ktoré má byť podmienkou, aby mohla byť škola naďalej otvorená?

Podľa mojich informácií by sme sa už do Vianoc testovať nemali, ale uvidíme, ako to dopadne. Budeme postupovať podľa pokynov nášho zriaďovateľa. Tak ako na prvom stupni, aj pri starších žiakoch robíme ranný filter a pozorne sledujeme situáciu. Opakujem, ide o pilotný projekt, ak to nebude fungovať, zastavíme to, ale aspoň budeme mať čisté svedomie, že sme sa pokúsili niečo urobiť a že sme sa len nečinne neprizerali.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame