Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Matovičova vládnuca koalícia Komentáre a názory
21. október 2020

Sme rodina

Kollárova hviezda padá, Krajniakova prudko stúpa

Kým sa Kollár morí so svojimi transrodovými modelkami a bulvárom, Krajniak pokojne drží svoju konzervatívnu líniu.

Kollárova hviezda padá, Krajniakova prudko stúpa

FOTO – FB Milana Krajniaka

Čo si budeme hovoriť. Momentálne sú tu dvaja výrazní politici vo vládnej zostave. Matovič a Sulík. A čo si budeme nahovárať, obaja majú isté limity. Obaja si svoju autentickosť cenia viac ako štátnickosť.

A tým, že sú si v niečom podobní, napríklad v tom, že bez okolkov použijú aj expresívnejšie slovo alebo že nevedia odolať zvodom sociálnych sietí, je tu ešte veľký priestor pre niekoho ďalšieho.

Usadila sa v ňom pohodlne Zuzana Čaputová, ktorá je Matovičovým aj Sulíkovým prirodzeným protipólom, lebo má v sebe štátnickú rozvahu. A je v nej naozaj autentická, aby sme použili obľúbený výraz Igora Matoviča.

A bola by tu ešte šanca pre predsedu parlamentu, aby sa vyšvihol a ukázal, že aj v tejto funkcii sa dá štátnicky rásť alebo aspoň ukázať potenciál rastu. No náš predseda parlamentu akoby v posledných týždňoch stiahol z obehu sám seba.

Jeho facebook je však plný čudných vecí, akoby ho plnil človek, ktorý sa trochu nudí alebo je bezradný. Zdieľať

Je možné, že ho nebaví tento čas korony, kde je všetko inak, ako sme boli zvyknutí, a kde treba ukázať celkom iné schopnosti, zručnosti, talenty. Nie je to už celé také free. Spoločnosť má existenciálne problémy a riešiť ich iba s rukou na srdci a chlapčenským úsmevom sa nedá. Ale vo funkcii predsedu parlamentu sa to dá dajako prečkať a tešiť sa, že Igor Matovič ide svoju sólo jazdu tak, ako mu to napovedá jeho inštinkt.

Ale späť k Borisovi Kollárovi. Iste, stále sedí v parlamente, spravuje ho a občas dá nejaké rozhorčené vyjadrenie, napríklad k parlamentnému bufetu, prečo ho necháva otvorený alebo prečo ho zatvára, potom na facebooku vynadá slovenským futbalistom za to, že si pred futbalovým zápasom proti Írsku pokľakli na znak úcty k hnutiu Black Lives Matter.

Jeho facebook je plný čudných vecí, akoby ho plnil človek, ktorý sa trochu nudí alebo je bezradný. Je tam všetko možné – od videjka s modelkou, ktorá pri predvádzaní padne do bazéna, cez verejné drukovanie Saganovi až po video z TV LUX, pripomínajúce, že od zvolenia Jána Pavla II. za pápeža uplynulo 42 rokov.

Je možné, že Boris Kollár dosiahol v politike všetko, čo chcel, a už ho to tam veľmi nebaví. Chcel si vyskúšať, aké to je, keď máš moc, a to sa mu aj prihodilo. Ale byť pri moci, to prináša aj isté obmedzenia a vyžadujú sa aj isté normy správania. Človek nemusí byť dokonalý, mocným sa tu všeličo prepáči. No ale aj tu sú určité hranice.

Ale neskončilo sa to úprimným priznaním starnúceho chlapa, ktorý má istý druh úchylky. Zdieľať

Je možné, že Kollár narazil na tieto hranice. V septembri sa objavili správy o tom, ako si Boris Kollár ešte pred tým, než sa stal predsedom parlamentu, vymieňal chúlostivé správy s transrodovou modelkou. On sa potom obhajoval, že to bral ako žart, že to bola preňho zábava vypisovať si s ňou (s ním?) a že bol zvedavý, kam až je schopná zájsť.

Nie celkom bola tá obhajoba dôveryhodná. Ale Boris Kollár bol asi presvedčený, že jemu to prejde. Lebo jeho voliči mu vždy veľa tolerovali. Ale neskončilo sa to úprimným priznaním starnúceho chlapa, ktorý má istý druh úchylky.

Boris Kollár sa potom stretol s Jaroslavom Haščákom, človekom Penty a hlavným hrdinom Gorily. A ich stretnutie neuniklo verejnej pozornosti. Obaja podali celkom iné vysvetlenie, prečo sa vôbec stretli. To Kollárovo však bolo úprimnejšie a dá sa mu viac veriť, lebo po stretnutí s Haščákom vyzeral aj oveľa deprimovanejšie. S majiteľom Penty sa chcel stretnúť preto, aby sa s ním rozprával o atakoch na svoju osobu.

Kollár sa teda s Haščákom stretol ako s majiteľom týždenníka Plus 7 dní, ktoré rozohralo to kolečko s transrodovou modelkou. Kollár si chcel s Haščákom vysvetliť, o čo ide. Ako dvaja biznismeni, so skúsenosťami z mediálnej branže, zrejme vec dôkladne preberali. Kollár sa tak mal dozvedieť, že prepisy jeho súkromnej komunikácie posúva redaktorom mafia, ktorá po ňom ide.

Podstatné je, že Boris Kollár v čase pandémie musí riešiť najmä seba a svoje digitálne stopy a prípadné riziká vydierania. Zdieľať

Pred pár dňami oznámila svoj odchod z redakcie Plus 7 dní redaktorka Nina Košecká a na FB uverejnila status, v ktorom vysvetlila aj svoj odchod: „S ohľadom na okolnosti môžem predpokladať, že Boris Kollár a jeho transsexuálky ukončili moju deväťročnú pracovnú etapu v týždenníku Plus 7 dní. Mrzí ma, že tie najpodstatnejšie detaily z rozhovoru neboli a nebudú nikdy publikované.“

Inzercia

Vôbec sa mi nechce uvažovať o tom, nakoľko je pravdivá informácia Niny Košeckej, ktorá, mimochodom, podľa portálu O mediach zvykla svoje články preberať aj s Mariánom Kočnerom. Ale v zákulisí sa hovorí, že už nejde iba o prepisy, že k dispozícii sú aj videá, ktoré Borisa Kollára nepotešia. A o Ninu Košeckú aj s jej informáciami o Kollárovi a dobrými kontaktmi určite bude v médiách záujem. Napríklad nový portál s ťahom po bulvárnych témach má Fedor Flašík.

Podstatné je, že Boris Kollár v čase pandémie musí riešiť najmä seba a svoje digitálne stopy aj prípadné riziká vydierania (napríklad keď ovládate rezort dopravy, má to svoj význam). Neochraňuje ho zatiaľ príliš ani to, že jeho človek má pod palcom SIS.

Možno aj preto je Boris Kollár čoraz upadnutejší, bezvýznamnejší a neviditeľnejší.

Ale čo sa nestalo? Situáciu využil jeho podpredseda, ktorý je v prudko sledovanej a ťažkej výkonnej funkcii ministra práce, sociálnych vecí a rodiny. Do roly výrazného politika so štátnickým drajvom sa derie Milan Krajniak.

Má všetko to, čo Kollárovi chýba. Jasnú politickú víziu s konzervatívnym ladením, má ambíciu byť štátnikom, je dobrý v diskusiách, vyhýba sa osobným útokom aj koaličným škriepkam a prejavil schopnosť dobre manažovať významné ministerstvo. A hoci má veľa kritikov, v jeho počínaní je predvídateľnosť aj čitateľnosť, ktorú (nie nahlas) oceňujú aj ľudia z opačného názorového tábora.

Ako sa asi cítia voliči Borisa Kollára? Teda tí, ktorí ho nevolili kvôli tomu, že má na kandidátke Posledného križiaka? Zdieľať

Konzervatívni ľudia sa môžu aj tešiť, minimálne jeden člen vlády dôrazne aj dôstojne zastupuje ich svet, hodnoty, predstavy. A v tej radosti radi pozabudnú na Krajniakovho šéfa, teda na Borisa Kollára.

Ale ako sa asi cítia voliči Borisa Kollára? Teda tí, ktorí ho nevolili kvôli tomu, že má na kandidátke Posledného križiaka? Môžu byť aj zarazení, že  svojimi hlasmi pomohli, aby sa ministerstvo práce stalo akousi základňou konzervatívnej politiky Matovičovej vlády. A táto základňa je v presadzovaní svojho videnia sveta zatiaľ úspešnejšia ako skupina poslancov v parlamente okolo Anny Záborskej, ktorej teraz neprešiel zákon na podporu prolife hodnôt.

Ale možno je to Kollárovým voličom aj jedno. Možno ani oni nikdy neverili tomu, že Kollár bude štátnikom, ktorý by mal raz krajinu previesť cez rozbúrené vody. A zase mnohí konzervatívci ochotne vytesnia z hlavy Kollárove transrodové modelky a radostne sa pozerajú, ako Krajniakovo ministerstvo rozdeľuje peniaze pre prolife organizácie, ako najalo Romana Jocha, ako si minister vzal za poradcu Vladimíra Palka a ako pokojne ide svoju konzervatívnu líniu.

Je to neuveriteľný paradox. Jeden z najväčších, čo v slovenskej politike máme.

 

 

 

Odporúčame