Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
15. október 2020

Trumpova sudkyňa Barrettová

Nemám inú agendu ako „rule of law“

V pondelok americkí senátori začali vypočúvať sudkyňu Amy Coney Barrettovú, nominovanú Donaldom Trumpom na Najvyšší súd USA.

Nemám inú agendu ako „rule of law“

Nominantka na sudkyňu Najvyššieho súdu USA Amy Coneyová Barrettová. FOTO TASR/AP

V USA pokračuje kampaň pred prezidentskými voľbami 3. novembra. A na ich pozadí sa koná zápas o kreslo na deväťčlennom Najvyššom súde, ktoré zostalo uprázdnené po úmrtí sudkyne Ruth Bader Ginsburgovej v polovici septembra.

Prezident Donald Trump nominoval na jej miesto doterajšiu odvolaciu sudkyňu, veriacu katolíčku a matku siedmich detí, Amy Coney Barrettovú. Jeho počínanie sa stretlo so zdesením na strane demokratov. Jednak tvrdia, že je príliš krátko pred prezidentskými voľbami, jednak sa obávajú, že s tretím sudcom, nominovaným Donaldom Trumpom, sa Najvyšší súd výrazne posunie smerom ku konzervatívnym pozíciám.

Od pondelka prebiehalo za dodržania prísnych hygienických predpisov vypočúvanie sudkyne Barrettovej pred výborom pre súdnictvo amerického senátu. Keď sa povie „senátny výbor pre súdnictvo“, znie to na prvé počutie veľmi nezáživne. No jeho členmi sú niektoré ťažké váhy americkej politiky.

Za republikánov je to napríklad vplyvný senátor a predseda výboru, Lindsey Graham (o ňom neskôr). Alebo Ted Cruz, známy konzervatívec z Texasu.

Na demokratickej strane sedí vo výbore zase viceprezidentská kandidátka Kamala Harrisová či politická veteránka Dianne Feinsteinová, ktorá si podala Barrettovú kvôli jej vierovyznaniu už pred tromi rokmi. „Dogma vo vás hlasno žije,“ vmietla 87-ročná kalifornská senátorka do očí 48-ročnej Barrettovej, ktorá vtedy bola nominantkou na odvolaciu sudkyňu.

Republikáni majú vo výbore momentálne väčšinu 12 : 10. Amy Coney Barretovej stačí pokojne a uvážlivo odpovedať na položené otázky. A nedať sa vyviesť z rovnováhy politickým divadlom, ktoré zvyknú predvádzať senátori z oboch strán.

Sudca rozhoduje podľa zákona, nemá ho tvoriť

Sudkyňa Barrettová vyjadrila svoju pozíciu už vo svojom otváracom príhovore v pondelok. Podľa nej sa často stáva, že právo človeka úplne pohltí a právnik vedie mimo svojho povolania už len veľmi plytkú a nenaplnenú existenciu. Barrettová sa podľa vlastných slov vždy snažila, či už ako právnička, alebo ako profesorka, tvrdo pracovať, no nikdy nedovolila právu ako povolaniu, aby definovalo jej identitu alebo ju oddelilo od zvyšku jej života.

Z tejto jej osobnej filozofie vyplýva aj jej postoj k práci sudcu: „Súdy majú širokú zodpovednosť voči vláde zákona, ktorá je rozhodujúca pre fungovanie slobodnej spoločnosti. No súdy nie sú uspôsobené, aby vyriešili akýkoľvek problém alebo napravili akúkoľvek neprávosť v našom verejnom živote. Politické rozhodnutia a hodnotové úsudky musia byť robené politickými zložkami štátu, ktoré sú volené a zodpovedajú sa ľuďom. Verejnosť by to od súdov nemala očakávať a súdy by sa o to ani nemali pokúšať.“

Barrettová sa takto vymedzila voči fenoménu aktivistického sudcu, ktorý nie je priamo volený, no svojimi rozsudkami náhle mení dlhodobo ustálené spoločenské vzťahy pre celú krajinu. Justícia má rozhodovať spory podľa zákona. No písať ho ma zákonodarná moc.

Zároveň Barrettová dodala, že prípady rozhoduje podľa práva, a nie podľa svojich osobných želaní a preferencií. Jej ľavicovo-liberálnych odporcov to nepresvedčí. No konzervatívci by si na základe tohto mali uvedomiť, že od Najvyššieho súdu by ani v prípade prevahy konzervatívnych sudcov nemali očakávať zázraky. Aj v hodnotovej kauze, kde ide o dôležité kultúrno-etické témy súčasnosti, môže konzervatívny sudca rozhodovať inak, než by verejnosť očakávala, lebo ho k tomu viedli napríklad konkrétne okolnosti prípadu alebo procesné pravidlá aplikácie práva.  

V tomto zmysle boli zaujímavé aj Barrettovej slová o tom, ako ona osobne pristupuje k písaniu rozsudkov. Vždy sa snaží mať na pamäti, že aj keď jej odvolacím súdom ročne prejdú tisíce prípadov, pre zúčastnené strany je ten ich prípad tým najdôležitejším. A ona sa odôvodnenie snaží písať s myšlienkou na porazenú stranu, aby aj táto odchádzala zo súdu s vedomím, že rozhodnutie je spravodlivé a hlboko zakorenené v platnom práve.

Sympatické bolo aj prihlásenie sa k viere v závere Barrettovej otváracieho príhovoru, keď ďakovala ľuďom za prejavenú podporu: „Verím v silu modlitby. A bolo povznášajúce počuť, že toľkí ľudia sa za mňa modlia.“

Politická šou

Demokrati vedia, že útočiť na Barrettovej katolícku vieru by sa im nemuselo vyplatiť. Viacerí republikáni poukázali na zákaz takzvaného náboženského testu pre verejných činiteľov. A Barrrettovú je ťažké napadnúť aj cez jej prácu.

Demokratickí senátori sa teda snažia spochybniť sudkyňu cez zdravotnú starostlivosť. Podľa Kamaly Harrisovej zruší Barrettová Obamovu reformu zdravotnej starostlivosti. Rozhodovať by o príslušnom prípade mal Najvyšší súd už týždeň po prezidentských voľbách.

Zdravotníctvo je pre republikánov Achillovou pätou nielen kvôli prebiehajúcej pandémii. Problém je, že republikáni síce Obamov zákon od začiatku kritizujú, no nedokážu prísť s presvedčivým náhradným programom. Donald Trump pred poslednými voľbami sľuboval, že „Obamacare“ nahradí „niečím úžasným“. Nenahradil.

Inzercia

Amy Coney Barrettová odmietla prejudikovať, ako rozhodne niektoré prípady. A to či už potratové, týkajúce sa „Obamacare“, alebo hypotetického sporu medzi Trumpom a Bidenom o platnosti prezidentských volieb. Prípadne či si prezident sám môže udeliť milosť.

Zdôraznila však, že nie je nikomu zaviazaná – ani v senáte, ani v Bielom dome. Podľa nej ju ani prezident nežiadal, aby sa zaviazala, že bude tak alebo onak rozhodovať v niektorom konkrétnom prípade.

Vypočúvanie pred senátnym výborom sa dotklo aj Barrettovej osobného života. Veľmi úprimne porozprávala o dani, ktorú si táto kandidatúra a záujem médií vyžiadali na jej súkromí. Spomenula tiež, že videli s jej čiernou adoptovanou dcérou video, v ktorom policajt zabil Georgea Floyda, a plakali pri ňom spolu.

Z Trumpovho kritika jeho spojenec

Predsedom senátneho výboru pre súdnictvo, ktorý vypočúva sudkyňu Barretovú, je republikánsky politik Lindsey Graham. Pozastavme sa na záver ešte pri ňom. Ide totiž o zaujímavú postavu.

Tento senátor z Južnej Karolíny mal dlhé roky povesť umierneného republikána, ktorý sa vedel dohodnúť aj s demokratmi na veciach, ktoré považoval za zmysluplné pre krajinu. Hlasoval napríklad za sudkyne Soniu Sotomayorovú a Elenu Kaganovú – nominantky prezidenta Baracka Obamu na Najvyšší súd.

Pred štyrmi rokmi Graham ostro kritizoval Donalda Trumpa. Nazval ho okrem iného „somárom“ (jackass). Súviselo to aj s tým, že Graham mal úzky vzťah so zosnulým senátorom Johnom McCainom, na ktorého Trump nevyberavo útočil. V roku 2016 Lindsey Graham nehlasoval v prezidentských voľbách ani za Trumpa, ani za Clintonovú. No v roku 2020 neochvejne stojí za Trumpom.

Vzťah medzi prezidentom a vplyvným senátorom sa začal meniť po stretnutí v marci 2017. Z Grahama sa stal jeden z najbližších Trumpových spojencov a spriatelili sa až tak, že spolu začali hrávať golf.

Mnohí sa tejto premene čudovali. V skutočnosti Lindsey Graham len k Trumpovi po jeho zvolení za prezidenta pristupoval s podobným politickým realizmom a otvorenou hlavou ako predtým k svojim demokratickým kolegom v senáte. „On ma požiadal, aby som spravil nejaké veci a ja som ho požiadal, aby urobil nejaké veci na oplátku“, povedal minulý rok Graham o svojom vzťahu s Trumpom pre New York Times Magazine.

Práve vďaka takejto politike drobných výmen a vzájomných ústupkov sa veľa republikánov, ktorí v roku 2016 Trumpa nemuseli, napokon s nekonvenčným prezidentom zmierilo. Posilniť konzervatívne pozície na Najvyššom súde je záujmom Republikánskej strany i Bieleho domu.

Aké dôležité sa medzičasom stalo obsadenie Najvyššieho súdu, sa ukázalo v roku 2018. Sudca Brett Kavanaugh, ktorého vtedy nominoval na Najvyšší súd Donald Trump, čelil počas svojho vypočúvania v senáte obvineniam v nadväznosti na hnutie MeToo, že keď bol stredoškolák, sexuálne obťažoval dievča. Lindsey Graham sa vtedy Kavanaugha energicky zastal.

„Hlasoval som za Sotomayorovú a Kaganovú a nikdy by som im neurobil to, čo ste vy urobili tomuto chlapíkovi,“ osopil sa Graham v roku 2018 počas vypočúvania Kavanaugha na svojich demokratických kolegov v justičnom výbore senátu, očividne znechutený ich štýlom vypočúvania. „Toto je ten najneetickejší humbug, odkedy som v politike.“

Lindsey Graham už dopredu avizoval, že je rovnako energicky pripravený v senáte brániť aj sudkyňu Amy Coney Barrettovú. No jeho politická kariéra by sa mohla 3. novembra skončiť rovnako ako kariéra prezidenta Donalda Trumpa. Okrem volieb hlavy štátu sa v tento deň konajú aj voľby v Južnej Karolíne o Grahamovo senátne kreslo.

Jeho vyzývateľ, demokrat Jaime Harrison, získal na kampaň skoro 90 miliónov dolárov, z toho takmer 40 miliónov vyzbieral len od júla do septembra. Na senátne voľby je to veľmi vysoká suma. Lindsey Graham sa medzičasom viackrát sťažoval, že jeho oponent má k dispozícii takmer bezodné finančné zdroje vďaka príspevkom od ľavicovo-liberálnych organizácií a celebrít, ktoré síce v Južnej Karolíne nežijú, no snažia sa vykopnúť ho zo senátneho kresla, kvôli jeho prominentnej úlohe v celonárodnej politike. Prieskumy zatiaľ naznačujú, že pôjde o tesné voľby.

V každom prípade, republikáni sú optimisti a tvrdia, že celý potvrdzovací proces sudkyne Barrettovej by mal byť uzavretý do dvoch týždňov. Teda ešte pred prezidentskými voľbami.

Zastaviť by ho nemal ani fakt, že niekoľko republikánskych senátorov bolo pozitívne testovaných na koronavírus. Hlasovať by mali elektronicky.

Odporúčame