Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. október 2015

USA urobili prvý krok pre stopnutie dotácií pre Plánované rodičovstvo

Americkí republikáni v Snemovni reprezentantov zahlasovali proti financovaniu Plánovaného rodičovstva z verejných peňazí. Stopnutie dotácií však podľa očakávaní neprejde v Senáte.

USA urobili prvý krok pre stopnutie dotácií pre Plánované rodičovstvo

Kauza už vyvolala v USA viaceré protesty. (Foto - Flickr.com)

V americkej Snemovni reprezentantov v stredu poslanci väčšinovo zahlasovali za zastavenie financovania spoločnosti Plánované rodičovstvo, píše Reuters. Pomerom 241 ku 185 hlasom republikáni presadili úpravu, aby sa návrh na stopnutie dotácií týkal už nového rozpočtového roka, ktorý sa začína vo štvrtok.

Predovšetkým republikánski poslanci takýmto spôsobom pokračujú v boji proti poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti pre ženy, ktorý už pár mesiacov čelí škandálu s nelegálnym predajom orgánov nenarodených detí. Definitívne slovo má však Senát a od toho sa neočakáva, že by dotovanie Plánovaného rodičovstva stopol.

V utorok prezidentka spoločnosti Cecile Richards počas štvorhodinového pojednávania pred poslancami Kongresu organizáciu obhajovala a tvrdila, že kompromitujúce videá sú účelové a zavádzajúce, uvádza CNN.

Republikáni počas debaty argumentovali, že Plánované rodičovstvo pôsobí skôr ako politická nátlaková skupina než ako zdravotnícka organizácia. Preto navrhovali, aby peniaze z federálnych fondov určené tejto spoločnosti boli prevedené do iných organizácií, ktoré ženám poskytujú zdravotnú starostlivosť, informuje The Guardian. Spoločnosť Plánované rodičovstvo od americkej vlády dostane asi 500 miliónov dolárov ročne.

Prečítajte si: analýza Fera Múčku, kto sú Planned Parenthood

Zdieľať

Demokratickí poslanci, ktorí za Plánovaným rodičovstvom stoja, zas obvinili svojich republikánskych kolegov z toho, že sú mizogýnni a viac ich zaujíma politika než skutočné vyšetrovanie.

Škandál okolo spoločnosti Planned Parenthood sa prevalil po sérii videí, ktoré zverejnili členovia Centra pre medicínsky pokrok v júli a auguste. Podľa videí mala organizácia profitovať na predaji častí tiel nenarodených detí, porušovať platné zákony a používať medicínske postupy, ktoré by mohli ešte viac ohroziť zdravie a život matiek. 

Inzercia

V USA sa konalo viacero protestov, ktoré volali po zastavení financovania pro choice organizácie z verejných zdrojov. Protestná akcia bola aj v Bratislave pred slovenskou pobočkou tejto organizácie. 

 

 

 

 

 

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.