Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ochrana života Politika
16. september 2020

Prolife

V OĽaNO sa stále nedohodli na Záborskej návrhu, hlasovanie môže byť tesné

Do hlasovania v druhom čítaní pôjdu poslanci OĽaNO pravdepodobne bez vzájomnej dohody.

V OĽaNO sa stále nedohodli na Záborskej návrhu, hlasovanie môže byť tesné

Ilustračná foto: Andrej Lojan/Postoj

Na finálnej podobe zákona, ktorý predložili poslanci okolo Anny Záborskej, stále nie je v najsilnejšom vládnom klube dohoda. Zákon okrem iného sprísňuje aj niektoré pravidlá pre vykonávanie interrupcií.

Liberálnejší poslanci hnutia majú pripomienky k trom najvýraznejším bodom návrhu – zákazu reklamy na potrat, predĺženiu lehoty na rozmyslenie zákroku zo 48 na 96 hodín a dva nezávislé posudky pri potrate do 24. týždňa tehotenstva z dôvodu závažného poškodenia dieťaťa. 

Diskusia s konzervatívnou skupinou mala pokračovať na dnešnom zasadnutí klubu. Pôvodne sa dokonca očakávalo, že sa vyjasní, či dôjde medzi liberálnym a konzervatívnym krídlom k nejakému kompromisu. 

Podľa informácií Denníka Postoj sa však poslanci OĽaNO v diskusii nikam neposunuli, venovali sa inej téme – zrušeniu zasadnutia parlamentného výboru pre zdravotníctvo, ktorý je gestorský výbor navrhovanej legislatívy. 

Na základe aktuálnej situácie sa dá konštatovať, že do samotného hlasovania v druhom čítaní pôjdu obe skupiny bez vzájomnej dohody. 

V takom prípade je dôležité pozrieť sa na počty, ktorými disponujú predkladatelia návrhu. V prvom čítaní podporilo návrh 81 poslancov – 39 poslancov OĽaNO, 16 zo Sme rodina, 14 z ĽSNS a po štyroch hlasoch dostal návrh od poslancov Smeru, Za ľudí a od nezaradených poslancov.

Pred druhým čítaním je podpora najotáznejšia práve v klube OĽaNO. Skupina podporovateľov zákona v klube OĽaNO môže byť už dnes nižšia ako 39 poslancov z prvého hlasovania. Niekoľkí z nich sú už dnes súčasťou „liberálnej skupiny“, ktorá sa dožaduje ústupkov v návrhu. 

Na júlovom hlasovaní chýbal konzervatívny poslanec Milan Vetrák. Ak vychádzame z toho, že pre prípadné veto prezidentky treba získať aspoň 76 hlasov za, konzervatívni predkladatelia návrhu majú rezervu len niekoľko hlasov. Aj to za predpokladu, že by podpora z ostatných politických strán zostala zachovaná. Pôjde teda zrejme o veľmi tesné hlasovanie.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.