Byť slobodný na kubánsky spôsob

Nový spôsob ako vyjadriť svoj pozitívny či negatívny názor na reformy ponúkol obyvateľom Kuby oficiálny štátny komunistický denník Granma. V rozšírenom vydaní dostali od piatku 21. marca priestor tzv. „Listy šéfredaktorovi“. Hneď jedna z prvých reakcií vyjadrovala jasný nesúhlas s existenciou dvojitého platidla - konvertibilného a kubánskeho pesa.

Len štyri dni na to však predstavitelia komunistickej strany prišli s úplne opačným krokom. Z ostrova zablokovali prístup na jeden z najobľúbenejších blogov s názvom „Generácia Y“ 32-ročnej Yoani Sanchezovej, ktorý uplynulý mesiac dosiahol približne 1,2 milióna on-line prístupov. Filologička žijúca v Havane na ňom okrem iného kritizuje nového prezidenta Raula Castra za vágne prísľuby zmien a tiež za minimálne kroky smerujúce k zlepšeniu životného štandardu obyvateľstva. „Existujú názory, ktoré pochybujú o alternatívnych spôsoboch myslenia na Kube, no podľa mňa si ľudia predsa len nájdu cestu, ako nás čítať aj naďalej.“ vyjadrila sa nedávno Sanchezová pre agentúru Reuters.

Čiastočné uľahčenie by mohol priniesť fakt, že niektoré prísne opatrenia zamedzujúce napr. nákup DVD prehrávačov, počítačov alebo mobilných telefónov parlament koncom marca zrušil. Rovnako tak umožnil domácim pobyt v miestnych hoteloch, ktoré aj samotná Sanchezová využívala často kvôli prístupu na internet. Problémom ale naďalej ostáva finančná nerealizovateľnosť nových výhod.

Mariana Šarpatakyová

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo