Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
20. september 2015

Nová generácia za život. Niečo sa už musí zmeniť

Zázrak z Košíc 2013 sa zopakoval – na bratislavskom Pochode za život sa zúčastnili desaťtisíce ľudí, ktorí prišli podporiť program pro life hnutia. Bratislava po roku 1989 nezažila masívnejšiu manifestáciu, akou bola tá dnešná.

Nová generácia za život. Niečo sa už musí zmeniť

Je zrejmé, že sa tu v priebehu dvoch rokov sformovala nová angažovaná generácia. A tiež je zrejmé, že tak ako pred 25 rokmi sa už musí niečo zmeniť. 

Odhady účasti sa zatiaľ pohybujú od 50-tisíc do 80-tisíc ľudí, na konečnom počte však až tak nezáleží. Napokon, účasť bola o dosť vyššia, než sa očakávalo, keďže Bratislava a okolie sú oveľa menej religióznym prostredím než východ Slovenska, ktorý pred dvomi rokmi plnil košické ulice.

Bratislava napodobnila Košice nielen účasťou, ale aj atmosférou: v dave prevažovala mladá a stredná generácia, študenti, rodiny s deťmi. Samozrejme, veľkú väčšinu tvorili praktizujúci katolíci, ale bola to pestrá zmes: od ľudovejších katolíkov spievajúcich náboženské chorály, po vyslovene civilne pôsobiacich ľudí, ktorí pochod za život vnímali viac ako občiansku než náboženskú akciu.

Slovenské pro life hnutie sa vyvinulo do podoby, akú mu môžu závidieť konzervatívci v omnoho ľudnatejších a vyspelejších krajinách, než je Slovensko. Nikde v strednej Európe, a okrem Francúzska ani nikde v západnej Európe, neexistuje takéto masívne prorodinné hnutie.

Ak hovoríme o jedinečnosti nášho pro life hnutia, vôbec nejde len o masovosť a desaťtisícové davy v túto nedeľu. Naši pro liferi vynikajú aj kultivovanosťou a tým, ako sa pokúšajú viesť dialóg s okolitým svetom: v sobotu ponúkli mimoriadne bohatý program sobotňajších diskusií a workshopov, kam pozývali aj ľudí z opačného názorového tábora. A tiež pamätali aj na iné, širšie témy, v prvom rade na osudy vojnových utečencov z Blízkeho východu.

Žiaľ, dôležité liberálne médiá na úroveň našich pro liferov celkom nedorástli a ostávajú uzavreté vo svojom názorovom gete. Alebo aj horšie. Denník SME v sobotnom vydaní v úplnom rozpore s realitou napísal, že na diskusiách nebol nikto s iným názorom. Dnes SME dokonca napísalo, že „tisíce“ ľudí žiadali v uliciach zákaz registrovaných partnerstiev, opäť vyslovená nepravda.

"Dôležité liberálne médiá na úroveň našich pro liferov celkom nedorástli a ostávajú uzavreté vo svojom názorovom gete."

Inzercia

Zdieľať

Ak by na protest proti korupcii prišla len štvrtina z tohto počtu ľudí, médiá by to brali ako mimoriadny prejav občianskej vôle a veľký signál politikom. Pri tejto téme – hoci ide o ľudské životy – to, žiaľ, neplatí. Opäť sa ukazuje, že hodnotové témy najlepšie ilustrujú, ako mediálny svet nepomáha čitateľom spoznávať realitu.

Na rade sú však teraz najmä politici. Ani jedna politická strana by do ulíc nedokázala priviesť desaťtisíce ľudí. Ak sme demokratickou krajinou, v ktorej sa politika nemá meniť len výsledkami volieb, ale aj aktivitami a angažovanosťou ľudí, volanie z Bratislavy musia zobrať politici vážne. Pro life hnutie im pritom vychádza v ústrety svojím realizmom – nežiada od nich zákaz potratov, keďže vie, že na to v súčasnosti neexistuje spoločenská dohoda. Žiada zmeniť prorodinnú legislatívu tak, aby aj matky, ktoré sa ocitli v núdzovej situácii, videli inú alternatívu. Napríklad tým, že sa s pomocou štátu vytvorí účinná sieť pomoci tehotným matkám.

Tiež je potrebné zlepšiť informovanosť žien, ktoré zvažujú potrat – skúsenosti z praxe ukazujú, že takzvaný informovaný súhlas sa často napĺňa len formálne a ženy si nie sú vedomé ďalších alternatív. Civilizovaná krajina by si mala tiež dať za cieľ zabrániť potratom, ktoré sa dejú zo sociálnych či ekonomických dôvodov, opäť spolu so zavedením siete pomoci.

Desaťtisíce ľudí z celého Slovenska povedali svoje jasné áno pre nenarodený život. Teraz je rad na parlamente a vláde, aby ich konečne zobrali vážne.

Redakcia

Foto - Daniela Matejovičová

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.