Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina Video a podcast
11. jún 2020

Podcast

Pomoc cez eurofondy je často neúčinná, vytráca sa zdravý sedliacky rozum

Pri poskytovaní pomoci sa treba zamerať na skutočné potreby núdzneho, a nie na uspokojenie svojej potreby pomáhať, tvrdí Anton Michalica.

Pomoc cez eurofondy je často neúčinná, vytráca sa zdravý sedliacky rozum

Foto – Archív OZ Misia mladých

Anton Michalica je predsedom občianskeho združenia Misia mladých, ktoré sa už 17 rokov venuje pomoci mladým a rodinám v zložitých životných situáciách. Nerobia klasickú charitu, namiesto peňazí, hračiek, oblečenia ponúkajú priesady, zvieratá na chov či kurzy varenia, šitia, finančnej gramotnosti. Jednoducho, učia rodiny sebestačnosti a zodpovednejšiemu prístupu k financiám.

„Za ostatných 20 rokov sa pomoc posunula do úplne nezmyselných projektov. Keby sme si zobrali niekoľko stoviek projektov z eurofondov, ich výsledky, udržateľnosť a budúce aktivity sú takmer nulové. Akoby sa z toho všetkého vytrácal zdravý sedliacky rozum,“ hovorí Michalica a dodáva, že často je pomoc zo strany štátu, mnohých organizácií a veľkých projektov nastavená tak, že oberá ľudí o ich hrdosť a stavia ich do pozície „žobrákov“. Preto sa pri poskytovaní pomoci snažia o to, aby rodiny aktívne pristúpili k riešeniu problému a k zmene návykov a svojimi silami zvýšili vlastnú sebestačnosť.

Počas koronakrízy sa mnohé rodiny ocitli v zložitých situáciách, či už ide o stratu zamestnania alebo dlhodobejší výpadok príjmu. „Najviac to postihne rodiny, ktoré platia neúmerne vysoké splátky úverov,“ hovorí Michalica. Za ostatné roky vysoko stúplo úverové zaťaženie obyvateľstva. „Mnohé úverové zmluvy sa nedajú nazvať inak ako úžerou. A to aj zo strany bánk,“ tvrdí Michalica na základe svojich niekoľkoročných skúseností. Dá sa vyjsť zo začarovaného kruhu nezmyselných spotrebných úverov, nedostatočného finančného povedomia a nekalých obchodných praktík? Dozviete sa v podcastovom rozhovore.

Inzercia

Sledujte podcast Denníka Postoj

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.