Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
02. september 2015

Vo Švédsku rastú populisti. Ako jediní dávajú v téme migrantov alternatívu

Podľa posledného prieskumu majú Švédski demokrati (Sverigedemokraterna alebo SD) s nevinným názvom, ale divokým protivládnym zameraním najvyššiu podporu spomedzi všetkých politických strán vo Švédsku. Táto správa má potenciálne závažné dôsledky nielen pre Švédsko, ale pre celú Európu. sd.j...

Vo Švédsku rastú populisti. Ako jediní dávajú v téme migrantov alternatívu

Podľa posledného prieskumu majú Švédski demokrati (Sverigedemokraterna alebo SD) s nevinným názvom, ale divokým protivládnym zameraním najvyššiu podporu spomedzi všetkých politických strán vo Švédsku. Táto správa má potenciálne závažné dôsledky nielen pre Švédsko, ale pre celú Európu.

Líder Švédskych demokratov Jimmie Åkesson. V pozadí logo so sloganom "Bezpečnosť a tradícia"

Švédsko je špeciálnym miestom. Je jednou z najbohatších a najmierumilovnejších krajín sveta, do ozbrojených konfliktov sa nezapájalo po dve storočia. Až donedávna bolo pozoruhodne homogénnou spoločnosťou, kde socializmus so svojimi optimistickými predpokladmi o tom, že ľudia sa narodili ako dobrí a zlých z nich urobili okolnosti, fungoval a vláda sa tešila veľkej prestíži. Švédska hrdosť na úspechy krajiny sa premieta do etickej nadradenosti symbolizovanej často počutým vyhlásením, že je "morálnou superveľmocou."

Toto dedičstvo však tiež inšpirovalo k intolerancii disentu. "Buď ticho, nasleduj konsenzus, nechaj, nech to vykonajú byrokrati." Krajina sa stala natoľko notoricky známou pre svoju dusivú predstieranú jednomyseľnosť, že som aktuálne počul Dána, ako sa nedávno na verejnom fóre spýtal: "Prečo sa Švédsko zmenilo na Severnú Kóreu Škandinávie?"

Švédska história vytvára nekrízovú mentalitu, ktorá zápasí s praktickými, flexibilnými odpoveďami, potrebnými na zdolanie súčasných problémov, ktorým teraz krajina čelí. Špeciálne tými, ktoré sú spojené s vlnami najmä moslimských imigrantov. Ako mi začiatkom augusta v Štokholme povedal jeden z účastníkov rozhovoru: "Minulý úspech viedol k súčasnému zlyhaniu." Napríklad, bezpečnosť vo Švédsku, so zopár sklonmi k zlepšeniu, je výrazne nižšia ako môžeme pozorovať v krajine, akou je Bolívia, a takmer nevyhnutne odráža islamistické násilie.

Vylúčili ich zo spolupráce, no ponúkajú jedinú alternatívu

V tomto absurdne je na vzostupe SD, pretože ponúka jedinú politickú alternatívu. Dôkaz toho prišiel v decembri 2014, keď sa SD javili ako rozhodujúci hlas v kľúčovom hlasovaní o rozpočte medzi ľavicovým a pravicovým blokom v jednokomorovom zákonodarnom zbore krajiny, Riksdag-u. Ostatných sedem strán sa vtedy spojilo do veľkej koalície na popretie akéhokoľvek vplyvu SD. (Dohoda obsahovala aj vylúčenie SD z budúcej spolupráce s hlavnými stranami až do roku 2022, pozn. prekl.)

"Švédski demokrati vyzývajú k asimilácii legálnych imigrantov, k vypovedaniu nelegálnych a redukovaniu budúcej imigrácie o minimálne 90 percent."

Zdieľať

Ako napovedá tento zúfalý čin, Švédski demokrati ponúkajú populistickú – a nie, ako sa obvykle popisuje, "krajne pravicovú" – várku politického odporu ku všetkým dedičným stranám: predovšetkým vyzývajú k asimilácii legálnych imigrantov, k vypovedaniu nelegálnych a redukovaniu budúcej imigrácie o minimálne 90 percent. Podporujú tiež rad ďalších politík (týkajúcich sa trestnej činnosti, obrany, Európskej únie a Izraela), ktoré sú ďaleko za švédskym konsenzom a sú úplne neprijateľné pre ostatné strany.

Establišment má dobrý dôvod na to, aby sa SD obával. Dôkladne hľadá akékoľvek možné pochybenia počnúc ich neo-fašistickou minulosťou (hoci fašistické spojenia nie sú jedinečné pre SD) a pokračuje ďalej k najmenším slabostiam ich vedenia.

Podpora SD zostáva tabu. Štátny policajný komisár raz na twitteri hovoril o "zvracaní" pri pohľade na lídra SD. Jeho zamestnanci sa, prirodzene, neodvážia vyjadriť svoju podporu tejto strane. Jeden policajt mi však poskytol odhad, že za SD hlasuje 50 percent policajtov.

Inzercia

Prieskum YouGov z augusta 2015. M (modrá farba): opozičná Umiernená strana, S (červená): vládnuci Sociálni demokrati, SD (žltá): Švédski demokrati

Švédska klíma sa posunula

Napriek tomu, že SD sú vyobcovaní zo spoločnosti, ich kontakt so Švédmi (vrátane niekoľkých imigrantov) stále rastie. Majú podstatné volebné zisky, každé štyri roky približne zdvojnásobujú počet svojich volebných hlasov: z 0,4 percenta v roku 1998 na 1,3 percenta v roku 2002, 2,9 percenta v roku 2006, 5,7 percenta v roku 2010 a 12,9 percenta v septembri 2014. A teraz, menej než o rok neskôr, prieskum YouGov poll ukazuje, že svoj počet hlasov takmer zdvojnásobili na 25,2 percenta, čo znamená, že vedú pred vládnucimi Sociálnymi demokratmi (ktorí majú len 23,4-percentnú podporu) a hlavnou stranou (nominálne) pravého krídla, Umiernenou stranou (s 21 percentami).

"Západná krajina najviac náchylná k národnej samovražde sa možno prebúdza zo svojej apatie. Ak táto zmena nastane vo Švédsku, môže k nej prísť, a pravdepodobne aj príde, aj inde v Európe."

Zdieľať

Ako som zistil v Štokholme, nemenej dôležité je, že intelektuálna a politická klíma sa posunula. Žurnalisti, politickí odborníci a politici – všetci poznamenávajú, že myšlienky, ktoré boli pred rokom mimo hlavného prúdu, bývajú teraz vypočuté. Napríklad štyri hlavné noviny spochybnili konsenzus v prospech vysokej imigrácie. Okrem narastajúcich hlasov pre SD je tento posun výsledkom niekoľkých faktorov: šokujúci vzostup Islamského štátu v Iraku a Sýrii (ISIS), ktorý zmenil diskusiu; pokračujúce znepokojenie po decembrovej zmluve, ktorá vylučuje SD z parlamentného vplyvu; a upadajúce spomienky na vražedné besnenie Andersa Behring Breivika v roku 2011 v Nórsku.

Celkovo sa zdá, že popieranie a cenzúra môže pokračovať iba dovtedy, kým nastúpi inštinkt sebazáchovy. Západná krajina najviac náchylná k národnej samovražde (v zmysle masívnej imigračnej politiky, pozn. prekl.) sa možno prebúdza zo svojej apatie. Ak táto zmena nastane vo Švédsku, v "Severnej Kórei Škandinávie," môže k nej prísť, a pravdepodobne aj príde, aj inde v Európe.

Daniel Pipes
Autor je blízkovýchodný analytik, je riaditeľom inštitútu Middle East Forum.

Pôvodný text: Sweden's Populist Surge, prevzaté so súhlasom autora.

Ilustračné foto: News Øresund – Thea Wiborg (flickr.com, CC BY 2.0)

Odporúčame

Daniel Pipes: Prečo na Jemene záleží

Daniel Pipes: Prečo na Jemene záleží

Blízky východ bol minulý štvrtok svedkom niečoho radikálne nového, keď Kráľovstvo Saudskej Arábie odpovedalo na žiadosť jemenského prezidenta a postavilo sa na čelo koalície 10 krajín pri vojenskom zásahu vzdušných aj pozemných síl. Operácia "Rozhodná búrka“ vyzýva k viacerým úvahám: aptop...

Americkí vojaci na Slovensku

Americkí vojaci na Slovensku

O dva týždne,  8. septembra, začne v Lešti spoločné cvičenie slovenskej armády s americkými, ale aj českými, poľskými a maďarskými vojakmi. konvoj-txt.jpg   20. marec 2015, Harrachov, Česká republika: Česi prechod amerických vojakov cez svoje územie vítali. O pár dní n...

Bezdetným Čechom chcú zvýšiť odvody

Bezdetným Čechom chcú zvýšiť odvody

Čím viac detí, tým väčšie úľavy. České ministerstvo práce a sociálnych vecí pripravuje návrh zákona, ktorý by pre rodiny s deťmi znamenal nižšie odvody do sociálneho poistenia.  4172664137_e4119cfd67_o.jpg Zmena, ktorú prináša sektor práce na čele s ministerkou Michae...