Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Naše školy Spoločnosť
01. jún 2020

Otváranie škôl

Dezinfekcia, potvrdenie a rovno do triedy. Ako sa deti vrátili do školy (+video)

Boli sme sa pozrieť, ako po vyše dva a pol mesiaci vyzeral návrat detí do jednej z bratislavských škôl.

Dezinfekcia, potvrdenie a rovno do triedy. Ako sa deti vrátili do školy (+video)

Žiaci prvého ročníka v triede pred začiatkom vyučovania. Foto – Andrej Lojan

„Dobré ráno, môžeš prísť bližšie, zmeriam ti teplotu,“ prihovára sa učiteľka žiakovi, ktorý vchádza do budovy školy. „Máš papier od rodičov? Ďakujem, tu si vydezinfikuj ruky a môžeš ísť rovno do triedy.“

Takto to dnes ráno vyzeralo pri vstupe do Spojenej školy Svätej rodiny v bratislavskej Petržalke.

Po približne dva a pol mesiaci sa za prísnych hygienických podmienok väčšina detí materských škôl, prvého stupňa a piateho ročníka základných škôl na Slovensku vrátila do tried k svojim spolužiakom a učiteľom.

Minister školstva Branislav Gröhling avizoval, že od pondelka malo nastúpiť do základných škôl v priemere 70 až 80 percent žiakov. Regionálne sa tieto počty líšia, ministerstvo však nemá presné čísla, pretože situácia sa menila do poslednej chvíle a údaje stále zbierajú.

Nástup do škôlok a škôl je dobrovoľný, učitelia, žiaci aj rodičia musia dodržať viacero hygienických opatrení.

V triedach základných škôl môže byť maximálne dvadsať detí, ráno pri príchode do školy absolvujú tzv. zdravotný filter, mimo triedy musia nosiť rúška a pravidelne si umývať ruky.

Pomáhajú aj učitelia z gymnázia

Spojená škola Svätej rodiny na Gercenovej ulici v Petržalke, ktorú tvorí základná škola s osemročným gymnáziom, je jednou z najväčších bratislavských škôl. Dnes sa do nej vrátilo viac ako tristo žiakov prvého stupňa a piateho ročníka.

„Otvorili sme celkovo devätnásť tried,“ hovorí nám riaditeľka Helena Jánošíková, keď s ňou ráno čakáme na príchod žiakov, ktorí po prvý raz od začiatku marca prichádzajú s taškami na pleciach cez brány svojej školy. „Záujem o návrat bol vysoký, malo by prísť až 84 percent žiakov z prvého stupňa, plus žiaci piateho ročníka.“

Deti vstupujú medzi 7:30 až 8:15 do školy cez tri vchody. Prváci idú cez vstup do školského klubu detí, druháci a tretiaci cez hlavný vchod a štvrtáci s piatakmi cez telocvičňu. Rodičia sa s deťmi rozlúčia pred školou, kde s nimi čakajú vo vyznačených odstupoch. Žiaci predložia vyhlásenie rodiča o bezinfekčnosti dieťaťa, pani učiteľka alebo upratovačka im zmeria teplotu, vydezinfikujú si ruky a presunú sa do svojej kmeňovej triedy.

„Šatne sme teraz nechali zatvorené, nedalo by sa to všetko ustrážiť,“ vysvetľuje riaditeľka. „Dezinfekčné prostriedky aj teplomery sme si museli zakúpiť sami, bolo toho naozaj dosť.“

Zabezpečiť organizáciu obnoveného vyučovania a dodržať pri tom všetky pravidlá nebolo podľa Jánošíkovej vôbec jednoduché. Niektoré školy majú kapacity dosť obmedzené a nedokázali prijať všetky deti, ktorých rodičia prejavili záujem. Prednosť mali dostať deti zdravotníckych pracovníkov, policajtov, hasičov či učiteľov.

V škole na Gercenovej ulici nemuseli odmietnuť nikoho, no v niektorých triedach sa prihlásilo viac ako dvadsať žiakov, preto vymysleli systém, podľa ktorého každé dieťa z triedy ostane jeden deň v mesiaci doma a takto sa všetci vystriedajú. Riaditeľka dodáva, že to všetko sa ešte utrasie, niektoré deti môžu ochorieť alebo sa rodičia rozhodnú, že na posledný týždeň či dva ich už do školy nedajú.

Nie všetky školy na Slovensku však reagovali podobne flexibilne a rodičom dávali viac či menej najavo, aby – pokiaľ môžu – ostali radšej s deťmi doma do konca školského roka.

„Aj u nás to bolo ťažké organizačne vymyslieť, keďže učiteľov nemáme veľa. Niektorí patria do rizikovej skupiny, keďže sú vo vyššom veku, a tak nemohli nastúpiť. Musia preto pomôcť učitelia z druhého stupňa a dokonca aj z gymnázia, najmä pri dozore v školskom klube detí,“ vraví Jánošíková. „Máme v ňom šestnásť skupín. Za normálnych okolností sa skupinky s menším počtom detí mohli neskôr popoludní spojiť s inými, teraz však musí byť učiteľ pri svojej skupine prítomný do pol piatej, aj keby v nej ostalo iba jedno dieťa. Skupiny sa totiž medzi sebou nemôžu miešať.“

Pýtame sa, ako nastavili vyučovanie v prípade piateho ročníka, v ktorom majú žiaci takmer každý predmet s iným učiteľom. Riaditeľka vysvetľuje, že to vyriešili blokovým vyučovaním. „V jeden deň budú mať s tým istým učiteľom matematiku, slovenčinu aj náboženstvo a na ďalší deň príde iný učiteľ, s ktorým preberú geografiu a biológiu. Nastavili sme to podľa predmetových kombinácií učiteľov.“

Čo so žiakmi, ktorí ostali doma? Jánošíková tvrdí, že vďaka tomu, že ich nie je veľa a vo väčšine tried teda chýbajú zväčša dvaja až piati žiaci, úlohy im budú učitelia posielať cez školský portál Edupage.

Inzercia

Viacerí pred znovuotvorením škôl prízvukovali, že bude dôležité, aby sa bezpečne nastavil aj systém stravovania v školských jedálňach. „Našťastie ju máme dostatočne veľkú, a tak nebude problém, aby sa v nej skupiny detí vystriedali,“ vraví riaditeľka, keď prechádzame okolo jedálne.

Riaditeľka Spojenej školy Svätej rodiny Helena Jánošíková. Foto – Andrej Lojan

Gymnazistka s koronavírusom nikoho nenakazila

O petržalskej spojenej škole sa v médiách písalo aj začiatkom marca. Jednej zo študentiek gymnázia totiž potvrdili nákazu koronavírusom. Stalo sa tak tesne po tom, čo školu zatvorili, a až vtedy sa to teda riaditeľka, učitelia a ostatní žiaci s rodičmi dozvedeli.

„Všetci sme už v tom čase boli doma. Učiteľom aj rodičom som posielala maily a informovali sme o tom aj na stránke školy,“ spomína riaditeľka.

Žiaci a všetci zamestnanci školy museli ostať v dvojtýždennej domácej karanténe.

„Študentka nemala nijaké príznaky a keby ju netestovali z dôvodu, že sa stretla s infikovanou osobou, ani by sa možno nedozvedela, že bola pozitívna. Je neuveriteľné, že nikoho nenakazila napriek tomu, že niekoľko dní pred potvrdením nákazy ešte chodila do školy. Našťastie sa tak nič vážne nestalo.“

Riaditeľka konštatuje, že najviac hlasov túžiacich po návrate do školy mala po mesiaci od zatvorenia škôl. „Bolo to náročné obdobie, prípady ochorenia pribúdali a nikto nevedel, ako dlho to všetko ešte potrvá.“

Jánošíková víta rozhodnutie, že sa deti do škôl aspoň na záver roka mohli vrátiť, aj keď ona by preferovala, aby nástup nebol dobrovoľný, ale aby prišli do školy všetky. Na druhej strane chápe rodičov, ktorí sú opatrní, a vie, že by to s nimi nebolo v takom prípade jednoduché.

Má to zmysel

Triedy sú už pomaly zaplnené a ideme sa pozrieť, ako to v nich vyzerá. Niekde sú stoličky usporiadané do kruhu, inde sa žiaci usádzajú do lavíc po jednom.

Keď vchádzame do jednej z prváckych tried, deti sa medzi sebou živo zhovárajú a čakajú na úvodné zvonenie. Niektoré majú rúška na tvári, iné si ho už s dovolením pani učiteľky dávajú dole. Tá ma už pripravený priehľadný ochranný štít na tvár, ktorý si dá namiesto rúška, aby deti mohli sledovať aj mimiku jej tváre.

„Deti, tešili ste sa do školy?“ pýta sa ešte pred začiatkom učiteľka. „Áno,“ zakričia zborovo prváci.

„Učenie z domu sa mi páčilo, ale tešil som sa na kamarátov,“ hovorí nám neskôr jeden z nich a podobné odpovede sme dostali aj od školákov z ďalších tried.

Riaditeľka zdôrazňuje, že tohtoročný jún bude v školách úplne iný. „S kolegami sme sa zhodli – opakovať, opakovať, opakovať,“ zdôrazňuje, keď zisťujeme, ako bude vyučovanie v najbližších týždňoch vyzerať. „Určite to nebude ako bežne v tomto období, keď sa veľa skúša. Teraz sa zameriame na upevňovanie vedomostí. Myslím, že aj pre učiteľov má návrat do škôl aspoň na mesiac zmysel.“

Na záver dodáva, že hoci sa na špeciálny režim v škole pripravovali dlho, až realita najbližších dní ukáže, čo všetko ešte treba dotiahnuť a nastaviť, aby to fungovalo v rámci možností čo najlepšie.


Video: Andrej Lojan

Odporúčame