Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ochrana života Politika
23. apríl 2020

Vláda chce ísť na pro-life opatrne, odváži sa parlament na viac?

Hľadali sme odpoveď na otázku, aké sú pro-life možnosti nového parlamentu.

Vláda chce ísť na pro-life opatrne, odváži sa parlament na viac?

Igor Matovič v národnej rade 1. apríla 2020. FOTO TASR – Martin Baumann

Slovenské pro-life prostredie môže mať od novej vlády Igora Matoviča oprávnené očakávania. 

Prvýkrát sa totiž v programovom vyhlásení vlády doslovne píše o nenarodených deťoch. 

„Vláda SR sa zasadí o ochranu nenarodených detí cez prevenciu interrupcií, a to najmä zlepšením finančnej situácie osamelých matiek a rodín, zastavením podpory interrupcií pri matkách vo veku nad 40 rokov a ďalšími preventívnymi opatreniami,“ uvádza dokument. 

Kabinet sa zaväzuje zastaviť podporu interrupcií pri matkách vo veku nad 40 rokov, čo sa doteraz považuje za zdravotnú indikáciu a štát preto tieto interrupcie prepláca. Ženy by tiež mali dostávať od začiatku štvrtého mesiaca tehotenstva príspevok 200 eur mesačne. 

Programové vyhlásenie spomína aj režim utajeného tehotenstva, počas ktorého bude mať žena nárok na nemocenské dávky a môže požiadať o utajený pôrod.

Pro-liferi: Dúfajme, že vláda nezaspí

Čo na tieto sľuby hovoria naši pro-life aktivisti? 

„Veľmi pozitívne vnímame body, ktoré sa zameriavajú na lepšiu podporu žien a rodín pred pôrodom či po ňom. V našej práci sa stretávame s tým, že ekonomické dôvody sú často príčinou, prečo chcú ženy podstúpiť interrupciu,“ hovorí pre Postoj riaditeľka Poradne Alexis Zuzana Stohlová Kiňová. Podľa nej majú ženy v týchto prípadoch obavu z toho, že sa nebudú vedieť o dieťa postarať. „Správne nastavenie sociálneho systému a záchrannej sociálnej siete môže práve tieto interrupcie z ekonomických dôvodov obmedziť,“ tvrdí. 

Mimochodom, poradňa určená pre nečakane tehotné a ženy po spontánnom či umelom potrate v tieto dni koronakrízy zaznamenáva zvýšený počet prípadov žien, ktoré sa na ňu obracajú. 

Patrik Daniška z Inštitútu pre rodinnú politiku hodnotí Programové vyhlásenie vlády ako veľký posun vpred. „Nenarodené deti sú najviac marginalizovanou skupinou, som vďačný, že ich PVV výslovne spomína. Záväzok vlády zlepšiť prevenciu potratov je pomerne otvorený, lebo okrem finančnej pomoci a zrušenia podpory potratov pre vek matky sa vláda zaviazala aj k ďalším preventívnym opatreniam. Dúfam, že sa vďaka tomu podarí presadiť aj ďalšie zlepšenia, o ktoré sa už dlho usilujeme,“ uvádza. 

Historicky prvú zmienku o nenarodených deťoch v programovom vyhlásení vlády víta aj pro-life aktivista Tomáš Kováčik. „Dúfame, že príde aj k skorému napĺňaniu sľúbených krokov, aby sa zmenšovala diskriminácia nenarodených detí. Naďalej sa totiž každý rok u nás potratí toľko ľudí, ako má napríklad mesto Gelnica, a tí nám chýbajú,“ dodáva Kováčik. 

Oslovení pro-life aktivisti majú od vlády aj konkrétne očakávania. 

Podľa šéfky Poradne Alexis je dôležité zosúladenie rodinného a pracovného života. „Bolo by vhodné, keby sa vláda zamerala na podporu zamestnávateľov, ktorí umožňujú a podporujú prácu na polovičný či čiastočný úväzok,“ hovorí Zuzana Stohlová Kiňová s tým, že by tiež uvítali novelizáciu zákona o umelom prerušení tehotenstva, ktorej by mala predchádzať diskusia odborníkov.

„Osobne by som apelovala na prehodnotenie zdravotných dôvodov, pre ktoré je možné podstúpiť umelé ukončenie tehotenstva, a zaviedla povinnosť uvádzať dôvod, pre ktorý žena podstupuje interrupciu. Ak budeme poznať tieto dôvody, budeme môcť efektívnejšie cieliť pomoc konkrétnej skupine, či už pôjde o študentky, slobodné matky, matky s viacerými deťmi a podobne.“

Podľa Tomáša Kováčika je najdôležitejšia zmena mentality ľudí, ku ktorej by tiež vláda mala aktívne prispievať, najmä kampaňami, že vždy existuje lepšie riešenie ako potrat, pričom máme organizácie podávajúce pomocnú ruku tehotným matkám. 

Patrik Daniška dúfa, že vláda nenechá túto tému spať a hneď začne hľadať zlepšenia, ktoré aj reálne presadí. „Zo skúsenosti posledných rokov vieme, že odpor liberálnych médií bude veľký. Pritom je jedno, o aký návrh ide, hejtujú všetko. Dúfam, že si vláda zachová dostatočné sebavedomie a nezávislosť,“ dodal. 

Podľa Danišku netreba zabúdať ani na koaličnú dohodu, podľa ktorej môžu byť poslanci koalície aktívni pri presadzovaní zákonov, ktoré idú nad rámec prevencie a môžu prispieť priamo k odstráneniu diskriminácie nenarodených detí. „Verím, že poslanci koalície, ale aj opozície budú takéto návrhy prinášať,“ skonštatoval. 

V čase vlaňajšieho Národného pochodu za život parlament rozhodoval aj o návrhu poslanca Richarda Vašečku. Na snímke počas rokovania 10. septembra 2019. FOTO TASR – Jakub Kotian

Na čo má nový parlament?

Vláda do svojho programového vyhlásenia vlastne napasovala kľúčové návrhy, s ktorými prišlo OĽaNO ešte v minulom volebnom období. Hlasovalo sa tri dni po Národnom pochode za život a na jeho presadenie chýbal jeden hlas. (Celkovo bolo za 68 zákonodarcov.) 

Keďže dnes je tehotenský príspevok či koniec preplácania potratov ženám nad 40 rokov súčasťou programového vyhlásenia, možno očakávať, že medzi vládnymi poslancami sa na schválenie týchto opatrení nájde dostatok hlasov. 

Zaujímavejšia situácia môže nastať v prípade, ak s vlastným – a hlavne odvážnejším návrhom na obmedzenie potratov prídu jednotliví poslanci. 

Inzercia

Odpoveď na otázku, či by sa v novom parlamente našlo na niečo také dostatok hlasov, sa momentálne nehľadá ľahko. Viacerí poslanci sú ešte nepopísané tváre a platí to aj pri najväčšom poslaneckom klube. Podľa informácií Postoja z prostredia OĽaNO však zhruba polovicu z 53 poslancov hnutia možno označiť za ľudí s pro-life názorom. 

Medzi poslancami OĽaNO sa zatiaľ rieši prioritne koronavírus, takže téma obmedzenia potratov nie je na stole. V hnutí si však uvedomujú, že s návrhom zákona na obmedzenie potratov môže prísť prvý niekto iný. 

Taký poslanec za Kotlebovu ĽSNS Štefan Kuffa to už aj nepriamo avizoval. Počas rozpravy 2. apríla reagoval na vládneho poslanca Juraja Gyimesiho, pričom kritizoval ministra Krajčiho za jeho vyjadrenie k interrupciám počas koronavírusu. 

„Buďte taký dobrý a upozornite vášho pána ministra, aby takého vyhlásenia na verejnosti nedával. Ak ste hodnotovo orientovaný človek, toto od vás očakávam. Som zvedavý, keď budú tieto hodnotové návrhy tuná, že aké postoje aj pri hlasovaní zaujmete, či sa budete správať ako taký totalitný valec, ako to teraz chcete predviesť,“ povedal Štefan Kuffa, ktorý už v minulosti predkladal návrh na obmedzenie potratov, ktorého súčasťou boli tresty väzenia pre ženy. 

V OĽaNO zatiaľ nehovorili o taktike, čo robiť v prípade, ak kotlebovci s vlastným návrhom prídu. Zrejme sa tým však budú zaoberať. Problém je aj to, že stále nie je určený harmonogram schôdzí, ktorý určuje aj termíny na predkladanie návrhov zákonov. 

Neisté čísla 

Počas vlaňajšieho pochodu za život boli v parlamente aj ďalšie návrhy na obmedzenie potratov. 

Poslanec Richard Vašečka vtedy navrhoval zakázať potraty bez vážnych dôvodov a takzvané potraty na požiadanie. Ponechať chcel výnimku pri vážnom ohrození života a zdravia matky, vysokom riziku poškodenia plodu či pri tehotenstve, ktoré je následkom trestného činu. Jeho návrh vtedy podporilo 45 poslancov.

Programové vyhlásenie vlády v oblasti ochrany života nenarodených považuje Vašečka za nádejné, avšak nie za strop. „Koaličná zmluva umožňuje predkladať vlastné návrhy, takže áno, intenzívne o tom rozmýšľame, ale aj vzhľadom na aktuálnu situáciu s koronavírusom nechceme predkladať túto tému ihneď za každú cenu,“ reagoval Vašečka na otázku Postoja, či zvažuje predloženie vlastného návrhu. 

Takisto nechcel konkretizovať, kedy by takýto návrh mohol prísť na stôl. „Na jednej strane záleží na každom dni, pretože čím skôr tu bude zákon, ktorý reálne vytvorí prostredie na ochranu nenarodených, tým lepšie. Avšak zároveň by mal mať šancu prejsť,“ dodáva poslanec Vašečka. Novú národnú radu považuje za viac pro-life ako tú minulú. „Uvidíme však pri konkrétnych skutkoch, ako sa poslanci prejavia. Mám však nádej,“ dodal. 

Poslanec Jozef Lukáč zo Sme rodina predkladal v minulom období s vtedajším poslancom Milanom Krajniakom návrh, ktorý by umožnil potraty do siedmeho týždňa tehotenstva. FOTO TASR – Michal Svítok.

V hnutí Sme rodina prišli minulý rok takisto s legislatívnou iniciatívou k téme potratov. Dnešný minister práce Milan Krajniak vtedy spolu s poslancom Jozefom Lukáčom predložili tzv. návrh o bití srdca, čiže potraty by sa mohli vykonávať iba do siedmeho týždňa tehotenstva. Novelu podporilo 44 poslancov.

Klub Sme rodina sa po voľbách obmenil a dnes ťažko odhadnúť, koľko rúk z celkového počtu 17 poslancov by sa zdvihlo na podporu podobného návrhu. Vlani za návrh Krajniaka a Lukáča hlasovali zo súčasných poslancov Sme rodina Ľudovít Goga, Adriana Pčolinská, Peter Pčolinský a Petra Krištúfková. 

Poslanec Jozef Lukáč sa pre Postoj vyjadril podobne ako Vašečka, programové vyhlásenie vlády považuje za základ, na ktorom sa dá stavať. „Ak príde návrh z dielne koalície, určite ho podporím,“ dodal. 

Veľa pro-life hlasov netreba hľadať ani v koaličnej SaS. Minulý rok podporili jej poslanci až na štyroch len „mäkkú“ novelu matovičovcov.  

V poslaneckom klube Za ľudí možno hovoriť o jednom či dvoch poslancoch, ktorí by mohli zahlasovať za výraznejšie obmedzenie potratov – a ani to nie je isté. 

V Smere by sa dali pro-life hlasy podľa odhadov Postoja takisto spočítať na prstoch jednej ruky. Vašečkovu novelu vlani podporili štyria poslanci Smeru  – Blanár, Kéry, Glváč a Podmanický. Návrh dvojice zo Sme rodina aj Chudík. Ten však spolu s Glváčom už nie je v parlamente. 

Takmer isto možno počítať s hlasmi 17 poslancov ĽSNS. 

Čo teda vyplýva zo spomínanej kalkulácie? Ak sa podpora v minulosti pre návrhy, ako bol ten Vašečkov či Krajniakov a Lukáčov, pohybovala na úrovni okolo 45 hlasov, v novom parlamente by to za istých okolností mohlo byť aj o desať viac. To je síce lepší stav ako doteraz, ale na razantnejšiu zmenu potratovej legislatívy to zrejme stačiť nebude. 

Výzvou však určite je, ako s vyšším počtom pro-life zákonodarcov naložiť. Riešením by mohol byť kompromisný návrh, ktorý by sa dal zaradiť niekde medzi Vašečkov tvrdší model a preventívnu predstavu z vládneho programu. Či by malo ísť o vylepšené poučenie pred potratom, ukázanie ultrazvuku, alebo jemnejšie skrátenie lehoty na interrupciu, by už malo byť témou na diskusiu medzi tými desiatkami poslancov, ktorí chcú byť aspoň takí pro-life ako vláda. 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame