Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. september 2019, 11:58

Potratová legislatíva sa meniť nebude. Neprešiel ani jeden zo štyroch návrhov

Potratová legislatíva sa meniť nebude. Neprešiel ani jeden zo štyroch návrhov

Ilustračné foto – TASR

Návrhu OĽaNO chýbal na schválenie jediný hlas.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Potratový zákon sa meniť nebude.

Poslanci Národnej rady parlamentu v stredu nepodporili väčšinou ani jednu zo štyroch navrhovaných noviel zákona o umelom prerušení tehotenstva.

Na septembrovú schôdzu ich predložili OĽaNO, ĽSNS, poslanci zo Sme rodina Milan Krajniak a Jozef Lukáč, ale aj nezaradený poslanec Richard Vašečka.

Beblavý za, Kollár proti návrhu OĽaNO

OĽaNO navrhovalo niekoľko zmien. Poslanci z hnutia chceli, aby sa priznal nárok na vyplácanie nemocenského žene pri využití utajenia osoby v súvislosti s potratom už od 21. týždňa tehotenstva. Zefektívniť chceli aj proces osvojenia dieťaťa či pestúnstva. Tento návrh získal spomedzi všetkých najväčšiu podporu, keď zaň hlasovalo 68 zo 137 poslancov, štyria boli proti. Návrhu teda chýbal na schválenie jeden hlas.

Upraviť navrhovali aj text poučenia, ktorý je určený žene pred potratom. Ten by si mala žena podľa nich prečítať aj podpísať pred podstúpením interrupcie. Poukázali na to, že ženy sú často málo informované o alternatívach alebo o dôsledkoch zákroku na ich psychické zdravie.

Prečítajte si tiež:
Danko sa vysmial pochodu Zdieľať

Za tento návrh hlasoval celý klub OĽaNO okrem poslankyne Shahzad. Z vládneho Smeru ho podporili piati poslanci (Blanár, Glváč, Kéry, Faič a Podmanický). Z SNS za hlasovali traja poslanci (Bernaťák, Kmec a Baláž), Andrej Danko bol proti. Z koaličného Mosta iba poslanec Adamčík.

Novelu z dielne matovičovcov podporili okrem štyroch všetci poslanci SaS. Za hlasoval aj celý klub ĽSNS.

Z hnutia Sme rodina podporili tento návrh všetci okrem Šebovej a Kollára.  

Návrh OĽaNO podporili aj viacerí nezaradení poslanci, spolu pätnásti. Medzi nimi za návrh hlasovali aj poslanci, ktorých možno radiť skôr k liberálom, ako Beblavý, Cséfalvayová či Maďarič. 

Krajniaka podporil aj Chudík, Vašečku Danko aj Matovič

Richard Vašečka chcel vo svojom návrhu zakázať potraty bez vážnych dôvodov a takzvané potraty na požiadanie. Ponechať chcel výnimku pri vážnom ohrození života a zdravia matky, vysokom riziku poškodenia plodu či pri tehotenstve, ktoré je následkom trestného činu. Návrh podporilo 45 poslancov, 29 sa vyslovilo proti nemu.

Za hlasoval celý poslanecký klub ĽSNS, štyria poslanci Smeru (Blanár, Kéry, Glváč, Podmanický), osem poslancov SNS vrátane Andreja Danka, šesť poslancov OĽaNO, medzi nimi aj Igor Matovič a päť poslancov klubu Sme rodia s výnimkou Borisa Kollára, Zuzany Šebovej a Ľudovíta Gogu.

Inzercia

Spomedzi nezávislých poslancov hlasovali za Alena Bašistová, Igor Janckulík, Veronika Remišová, Milan Špánik, Juraj Kolesár, Soňa Gaborčáková, Anna Verešová a Elena Červeňáková.

Lukáč a Krajniak navrhovali v zákone skrátiť súčasnú stanovenú lehotu, keď môže žena podstúpiť interrupciu, z aktuálneho 12. na siedmy týždeň tehotenstva. Argumentujú tým, že je to ešte pred prvým tlkotom srdca plodu, ktorý sa dá potvrdiť ultrazvukom. Za túto legislatívnu úpravu hlasovalo 44 poslancov, 26 bolo proti.

Za návrh dvojice poslancov zo Sme rodina boli podobne ako pri návrhu OĽaNO všetci členovia ich klubu, opäť okrem Šebovej a Kollára.  

Zo Smeru podporilo obmedzenie potratov do siedmeho týždňa šesť poslancov, Krajniakov a Lukáčov návrh podporil aj poslanec Chudík.

Medzi poslancami SNS získal tento návrh podporu štyroch poslancov (Kuciaňová, Soboňa, Baláž, Bernaťák). Poslankyňa Smolíková sa pri návrhu poslancov Sme rodina zdržala.  

Z Mosta-Híd rovnako ako pri návrhu OĽaNO prišla podpora len od poslanca Adamčíka. Kotlebovci hlasovali všetci za.

Zo strany SaS nehlasoval za Krajniakov a Lukáčov návrh nikto, väčšina bola proti. Z hnutia OĽaNO boli za piati (Krajčí, Fecko, Marosz, Matovič a Heger).

Návrh podporilo aj viacero nezaradených zákonodarcov.

ĽSNS navrhovala lehotu upraviť na osem týždňov tehotenstva. Sprísniť chcela len takzvané potraty na požiadanie, jej novela nemala upravovať podstúpenie interrupcie v prípade ohrozenia zdravia ženy či rizika genetických chorôb dieťaťa. Návrh získal najnižšiu podporu, zahlasovalo zaň iba 28 poslancov, proti bolo 30.

Okrem dvanástich poslancov ĽSNS ho podporili traja poslanci Smeru (Blanár, Kéry, Podmanický), Eduard Heger z OĽaNO, Eduard Adamčík z klubu Most, päť poslancov Sme rodina (Krajniak, Pčolinský, Pčolinská, Goga, Lukáč) a šesť nezávislých poslancov.

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

„Myslím, že je to tak zásadné rozhodnutie, že je nezmeniteľné,“ hovorí Igor Matovič o tom, či je možné zrušenie návštevy pápeža na Slovensku pre zlú epidemickú situáciu. „Stojí to už asi len na zdraví Svätého Otca. To je jediná príčina, prečo by neprišiel. Bol by som rád, aby v čase, keď príde, Slovensko nezažívalo vrchol tretej vlny,“ dodal Matovič s tým, že nemajú kompetenciu pápežovu návštevu zrušiť. „Nechcel by som zbytočne fabulovať o otázkach, ktoré si asi ani nikdy nebudeme klásť.“

pred 3 hodinami

Igor Matovič vraví, že plánujú spustiť dvanásť približne hodinových nedeľných relácií na RTVS, v ktorých chcú odpovedať na otázky o očkovaní váhajúcim ľuďom. "Ľúbivé videjká a inzeráty v novinách nepresvedčia ľudí očkovať sa. Nie sú hlúpi. Potrebujú odpovede na otázky, ktoré sa niekomu zdajú naivné a zaváňajú konšpiráciami. Ak sa ale budeme snažiť na nich pozerať ich očami, pochopíme, že sú relevantné," povedal minister s tým, že vo videách a časopisoch na to nie je priestor. 

 

 

pred 3 hodinami

Minister financií Igor Matovič hovorí, že od včera sa do očkovacej prémie zapojilo 160-tisíc ľudí. Celkovo vyplatia 20 miliónov eur. Expremiér vyzýva ľudí, aby tých, ktorí sa zatiaľ nezaočkovali, nehádzali do jedného vreca s antivaxermi. „Veľká časť má strach a otázky, na ktoré nedostali adekvátnu odpoveď. A možno sa im už opozerali tváre odborníkov,“ povedal Matovič. V spolupráci s RTVS plánuje ministerstvo robiť osvetu o očkovaní a Matovič chce do kampane zapojiť „neopozeraných ľudí, aby sme nevysielali dokolečka tých istých, aby to boli ľudia viac z praxe, hodnovernejší pre ľudí, ktorí ešte váhajú“.

 

🔵NAŽIVO: Byť zdravý je výhra: Spustili sme registráciu na očkovaciu prémiu a sprostredkovateľský bonus.

Uverejnil používateľ Ministerstvo financií SR Pondelok 2. augusta 2021
pred 4 hodinami

Belgicko a Španielsko v zaočkovanosti proti covidu dobiehajú Britániu. Všetky tri krajiny dosahujú úroveň takmer 70 percent. Veľkú Britániu už predbehlo Dánsko aj Holandsko. Najvyššiu mieru zaočkovanosti v Európskej únii má Malta, kde vakcínu dostalo 90 percent populácie. (tasr)

Inzercia

Inzercia