Potratová legislatíva sa meniť nebude. Neprešiel ani jeden zo štyroch návrhov

Ilustračné foto – TASR
Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.
Potratový zákon sa meniť nebude.
Poslanci Národnej rady parlamentu v stredu nepodporili väčšinou ani jednu zo štyroch navrhovaných noviel zákona o umelom prerušení tehotenstva.
Na septembrovú schôdzu ich predložili OĽaNO, ĽSNS, poslanci zo Sme rodina Milan Krajniak a Jozef Lukáč, ale aj nezaradený poslanec Richard Vašečka.
Beblavý za, Kollár proti návrhu OĽaNO
OĽaNO navrhovalo niekoľko zmien. Poslanci z hnutia chceli, aby sa priznal nárok na vyplácanie nemocenského žene pri využití utajenia osoby v súvislosti s potratom už od 21. týždňa tehotenstva. Zefektívniť chceli aj proces osvojenia dieťaťa či pestúnstva. Tento návrh získal spomedzi všetkých najväčšiu podporu, keď zaň hlasovalo 68 zo 137 poslancov, štyria boli proti. Návrhu teda chýbal na schválenie jeden hlas.
Upraviť navrhovali aj text poučenia, ktorý je určený žene pred potratom. Ten by si mala žena podľa nich prečítať aj podpísať pred podstúpením interrupcie. Poukázali na to, že ženy sú často málo informované o alternatívach alebo o dôsledkoch zákroku na ich psychické zdravie.
Prečítajte si tiež:
Danko sa vysmial pochodu Zdieľať
Za tento návrh hlasoval celý klub OĽaNO okrem poslankyne Shahzad. Z vládneho Smeru ho podporili piati poslanci (Blanár, Glváč, Kéry, Faič a Podmanický). Z SNS za hlasovali traja poslanci (Bernaťák, Kmec a Baláž), Andrej Danko bol proti. Z koaličného Mosta iba poslanec Adamčík.
Novelu z dielne matovičovcov podporili okrem štyroch všetci poslanci SaS. Za hlasoval aj celý klub ĽSNS.
Z hnutia Sme rodina podporili tento návrh všetci okrem Šebovej a Kollára.
Návrh OĽaNO podporili aj viacerí nezaradení poslanci, spolu pätnásti. Medzi nimi za návrh hlasovali aj poslanci, ktorých možno radiť skôr k liberálom, ako Beblavý, Cséfalvayová či Maďarič.
Krajniaka podporil aj Chudík, Vašečku Danko aj Matovič
Richard Vašečka chcel vo svojom návrhu zakázať potraty bez vážnych dôvodov a takzvané potraty na požiadanie. Ponechať chcel výnimku pri vážnom ohrození života a zdravia matky, vysokom riziku poškodenia plodu či pri tehotenstve, ktoré je následkom trestného činu. Návrh podporilo 45 poslancov, 29 sa vyslovilo proti nemu.
Za hlasoval celý poslanecký klub ĽSNS, štyria poslanci Smeru (Blanár, Kéry, Glváč, Podmanický), osem poslancov SNS vrátane Andreja Danka, šesť poslancov OĽaNO, medzi nimi aj Igor Matovič a päť poslancov klubu Sme rodia s výnimkou Borisa Kollára, Zuzany Šebovej a Ľudovíta Gogu.
Spomedzi nezávislých poslancov hlasovali za Alena Bašistová, Igor Janckulík, Veronika Remišová, Milan Špánik, Juraj Kolesár, Soňa Gaborčáková, Anna Verešová a Elena Červeňáková.
Lukáč a Krajniak navrhovali v zákone skrátiť súčasnú stanovenú lehotu, keď môže žena podstúpiť interrupciu, z aktuálneho 12. na siedmy týždeň tehotenstva. Argumentujú tým, že je to ešte pred prvým tlkotom srdca plodu, ktorý sa dá potvrdiť ultrazvukom. Za túto legislatívnu úpravu hlasovalo 44 poslancov, 26 bolo proti.
Za návrh dvojice poslancov zo Sme rodina boli podobne ako pri návrhu OĽaNO všetci členovia ich klubu, opäť okrem Šebovej a Kollára.
Zo Smeru podporilo obmedzenie potratov do siedmeho týždňa šesť poslancov, Krajniakov a Lukáčov návrh podporil aj poslanec Chudík.
Medzi poslancami SNS získal tento návrh podporu štyroch poslancov (Kuciaňová, Soboňa, Baláž, Bernaťák). Poslankyňa Smolíková sa pri návrhu poslancov Sme rodina zdržala.
Z Mosta-Híd rovnako ako pri návrhu OĽaNO prišla podpora len od poslanca Adamčíka. Kotlebovci hlasovali všetci za.
Zo strany SaS nehlasoval za Krajniakov a Lukáčov návrh nikto, väčšina bola proti. Z hnutia OĽaNO boli za piati (Krajčí, Fecko, Marosz, Matovič a Heger).
Návrh podporilo aj viacero nezaradených zákonodarcov.
ĽSNS navrhovala lehotu upraviť na osem týždňov tehotenstva. Sprísniť chcela len takzvané potraty na požiadanie, jej novela nemala upravovať podstúpenie interrupcie v prípade ohrozenia zdravia ženy či rizika genetických chorôb dieťaťa. Návrh získal najnižšiu podporu, zahlasovalo zaň iba 28 poslancov, proti bolo 30.
Okrem dvanástich poslancov ĽSNS ho podporili traja poslanci Smeru (Blanár, Kéry, Podmanický), Eduard Heger z OĽaNO, Eduard Adamčík z klubu Most, päť poslancov Sme rodina (Krajniak, Pčolinský, Pčolinská, Goga, Lukáč) a šesť nezávislých poslancov.
Dnes treba vedieť
Bulhari nemajú záujem o očkovanie, sprístupnili ho pre všetkých
Krajina ruší zoznam prioritných skupín na zaočkovanie sa proti koronavírusu. Doteraz z tohto zoznamu zaočkovali len tretinu. Dôvodom ich vysokého nezáujmu sú obavy z vedľajších účinkov a rastúca nedôvera k vláde a jej inštitúciám.
Brazília prekročila hranicu 250-tisíc úmrtí na nákazu koronavírusom. Krajina má po USA druhý najvyšší počet úmrtí na svete. V Spojených štátoch si pandémia od jej vypuknutia vyžiadala už vyše 500-tisíc obetí. Zároveň má za sebou najtragickejší týždeň v priebehu pandémie - priemerný denný počet úmrtí za posledných sedem dní bol 1 149. (tasr)
Očkovanie
Vakcína od Pfizeru môže byť skladovaná aj pri vyšších teplotách
Môže tak zotrvať maximálne dva týždne. Vakcíny sú tak stabilné aj pri teplotách okolo mínus 20 stupňov Celzia, ktoré sú bežnejšie pre lekárenské mraziace boxy.
Počasie: Jasno až polojasno, k večeru bude na severe pribúdať oblačnosť. V nižších polohách dopoludnia miestami hmla alebo zamračené s nízkou oblačnosťou. Ojedinele slabý dážď. Bude veľmi teplo.Najvyššia denná teplota 13 až 18, pri dlhšie trvajúcej hmle a nízkej oblačnosti 7 až 12 stupňov. (shmú)
USA podnikli odvetné útoky na proiránske milície v Sýrii
Cieľom mala byť infraštruktúra, ktorú využívajú Iránom podporované militantntné skupiny. Šlo o reakciu na nedávne útoky proti príslušníkom medzinárodnej koalície pod vedením USA v Iraku.
Nemecko ruší povinný test na koronavírus pre kamionistov na hraniciach s Českom
Nemecká kancelárka Merkelová tak ustúpila požiadavke českého premiéra Andreja Babiša, ako aj ďalších členských krajín EÚ.
„Na mesiac sa potrebujeme zomknúť, dodržiavať sprísnené opatrenia, kontrolovať ich a kompenzovať ľudí aj firmy, aby dodržiavanie opatrení bolo pre nich ekonomicky vôbec možné,“ hovorí šéf Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík. Okrem toho vysvetľuje, prečo máme problém s dátami aj aký má názor na plošné antigénové testovanie.
Twitter označuje webové stránky konzervatívnej konferencie v USA za nebezpečné
Conservative Political Action Conference je každoročná politická konferencia usporadúvaná Americkou konzervatívnou úniou. Koná sa každý rok od roku 1974, keď ju svojou rečou otvoril prezident Ronald Reagan.
Súhrn udalostí vo štvrtok 25. februára:
- Spojené štáty americké zakázali Trnkovi a jeho synovi vstup do krajiny.
- Na Slovensko prišli pomáhať zdravotníci z Rumunska. Ich misia má trvať 21 dní.
- Príčinou smrti Violy Macákovej bolo zlyhanie srdca, podľa polície nešlo o cudzie zavinenie.
- Kajetán Kičura zostáva vo väzbe.
- Očkovacia látka od Pfizeru má na základe výsledkov z Izraela 94-percentnú účinnosť.
Krajiny EÚ zatiaľ nevyužili 80 percent dostupných dávok vakcín od AstraZenecy
Zrejme to súvisí s odporúčaniami, aby sa touto vakcínou očkovali len ľudia mladší ako 65 rokov. Informoval o tom vo štvrtok denník The Guardian.